تاریخ درج خبر : 1395/09/14
کد خبر : ۵۵۸۹۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -
فاطمه رشیدی

استخدام شرکتی ،رزرو پست های کلیدی برای بستگان

استان کهگیلویه وبویراحمد در چندین سال گذشته همیشه جز سه استان اول کشور در زمینه بیکاری بوده است.ماه گذشته خبر از بهبود 10 پله ای وضعیت استان بیرون آمد که البته مقایسه آمارها با ماه های قبل از آن به استناد اطلاعات درگاه مرکز آمار ایران نشان می دهد این موفقیت به لطف اصلاح اشتباهات آماری ماه ها و سالهای گذشته به دست آمده است ضمن آنکه بد شدن شرایط استان های دیگری مثل اصفهان نیز به این جهش ده پله ای کمک کرده است.هر چند مسئولان سعی کردند جهش را به عنوان یک موفقیت به پای عملکرد خود بگذارند.

نکته اصلی این است که در چند سال گذشته موقعیت شغلی چندانی در استان ایجاد نشده و اگر هم دری گشوده شد،  باز هم به استناد خبرهای افشاگرانه، این موقعیت ها نصیب بستگان و اطرافیان مدیران شده و دیگران حتی در جریان آن قرار نگرفته اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان که اولین متهم استخدام های فامیلی بود در پاسخ به ابهاماتی که پیرامون سازمانش وجود داشت گفت: در انتخاب نیروهای قراردادی همه تلاشمان بر این بود که از همه شهرستانها و بر اساس شایستگی های افراد نیرو جذب کنیم.

او درباره اسامی که گفته می شد از بستگان وی  و در سازمان مدیریت مشغول به کارند نیز گفت: این نیروها در قالب نیروهای شرکتی جذب شده اند و  من نه در جریان استخدامشان بوده ام  و نه دخل و تصرفی در مراحل پذیرششان داشته ام.

سایر مدیران نیز همین پاسخ ها را دادند گروهی نیز بیشتر از آنکه به نا امیدی که با افشا شدن این استخدامها بر جامعه حاکم شده،بیندیشند به دنبال نام افراد یا رسانه هایی هستند که اطلاعاتشان را لو داده است.

و هیچ کدام هم تاکنون پاسخ نداده اند چرا نیروهای بکار گرفته شده شرکتی اغلب از بستگانشان است و چطور  در حالی که نیروهای شرکتی باید برای کارهای خدماتی و نگهبانی جذب شوند اکنون در پست های کلیدی مشغول به کارند.
 واقعیت این است در همه سه سال گذشته بارها و بارها مدیران گفته اند که مجوزاستخدام نیرو ندارند و با اینکه خود این مدیران به خوبی می دانند بخش خصوصی و تعاونی هنوز  در این استان سرتا سر محرومیت، به معنای واقعی  شکل نگرفته،مردم را از خود نا امید کرده و به سوی این دو بخش سوق دادند.از آن سو با جذب بستگان و اطرافیان خود به صورت شرکتی از همین حالا جایگاه هایی را که احتمال می دهند در آینده خالی شود برای وابستگان خود رزو می کنند.
و اگر غیر از این بود و امیدی برای جذب در آینده نبود ،مدیران این فرصت ها را به صورت برابر در اختیار همگان می گذاشتند تا افرادی که دانش و صلاحیت لازم را برای قرار گرفتن در این پست ها دارند نیز بتوانند شانس خودشان را برای اشتغال امتحان کنند.
همه این استخدام ها جو نا امیدی  ایجاد کرده که نه تلخی تمدید تحریم ها و نه شیرینی موفقیت های نفتی ایران نتوانسته آن را کمرنگ کند.
در این روزها انقدر خبرهای از این دست منتشر شده که این موضوع مهم به کلیشه تبدیل شده و به واسطه جنجال ناشی از این خبرها و تغییر نام استان تقریبا همه فراموش کرده اند که بودجه 96 هم به مجلس رفت و اعتبارات 95 هنوز نیامده است.

مردم در  شرایط فعلی انتظار دارند استاندار کهگیلویه وبویراحمد که در سه سال گذشته همواره به پاک دستی واقدامات تنش زدایش مشهور بوده ،به صورت شفاف و بدون محافظه کاری درباره این موضوع اظهار نظر کند و عزمش را برای برخورد با مدیرانی که تخلف کرده اند،نشان دهد تا بیش از این مساله قومیت ها که سالها برای کمرنگ کردن آن تلاش شده، دوباره همچون آتش زیر خاکستر روشن نشود و از آن سو گروه هایی مغرضانه آبروی اشخاص را در این آشفته بازار بر باد ندهند.

 

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حبیب گفت:

  مردم بدانیدبرادرنوروزی دوسال پیش بصورت نیروی شرکتی درابفاظلاب روستای بکارگرفته شدسه روزپیش بعنوان مدیرابفاظلاب دنامعرفی شد

 • مندنی گفت:

  افراد با نام شرکتی می آورند بعد استخدام میکنند قانون دور میزنند

 • احمد گفت:

  اوج بی عدالتی در دانشگاه یاسوج

 • محمد گفت:

  ذات نایافته از هستی بخش / کی تواند که شود هستی بخش .طبیعی است مدیری که خود با هزاران واسطه و التماس ، پستی را نصیب گردیده هیچوقت زیر بار عدالت نخواهد رفت همان مسیری را که خود پیموده برای بستگان واقوام واشنایان خود باز می کند واگر احیانا قومی نداشته باشد چون در محیط اداره بیکار است به معامله گری مشغول می شود.

پربازديد