تاریخ درج خبر : 1395/09/14
کد خبر : ۵۵۸۹۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -

هاشمی پور: حقابه رودخانه های کهگیلویه بزرگ را می گیریم

نماینده کهگیلویه بزرگ در مجلس گفت: آشنایی کامل من با بدنه 2 وزارتخانه نیرو و نفت سبب شد عضو کمیسیون انرژی مجلس بشوم.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، عدل هاشمی‌پور در دیدار با مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از پرسنل این شرکت در یاسوج گفت: 22 سال با این وزارتخانه‌ها کارکرده و عمر خودم را در این وزارتخانه‌ها گذرانده‌ام.

وی با تشریح دلایل خود برای عضویت در کمیسیون انرژی مجلس دهم شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: بزودی نشستی‌هایی را با مسوولان توانیر برای تعیین تکلیف ایستگاه‌های سیکل ترکیبی برق در حوزه کهگیلویه بزرگ با حضور “راهزادی” مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: کهگیلویه بزرگ در آینده‌ای نه چندان دور و با فعال شدن پروژه‌هایی چون پتروشیمی و سیمان سپو نیازمند ایستگاه‌های برق است که می بایست تدابیر ویژه‌ای برای تامین برق آنها اندیشیده شود.

هاشمی‌پور با تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در دوران مدیریت “راهزادی” یادآورشد: اشراف کاملی بر عملکرد مدیران استانی و شهرستانی دارم و تاکنون مورد خاص و یا نارضایتی در ارتباط با مجموعه مدیریتی شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد نداشته‌ایم.

وی با انتقاد از بی‌توجهی مسوولان گذشته در موضوع “حقابه ” رودخانه‌های کهگیلویه بزرگ ادامه داد: از بیخ گوش ما، سه میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب سرازیر شود و تالاب شادگان اهواز را آباد کند آن وقت دشت‌های چرام و کلاچو دهدشت مظلومانه تشنه بماند.

هاشمی‌پور با اشاره به سخنان یکی از همتایان خود در مجلس شورای اسلامی که گفته بود نباید آب اهواز را به دهدشت داد تا آباد شود، یادآورشد: در مجلس به وی گفتم بیا تا برای‌تان بگویم که آبی که اکنون دشت‌های اهواز بوسیله آن سیراب شده از رودخانه‌های کهگیلویه بزرگ بوده است.

وی گفت: خیلی زشت است که برخی از خود ما در سایت‌ها بنویسند که مگر می‌شود از پشت سد آب برداشت که واقعا برای ما مایه تاسف بود.

وی افزود: آب رودخانه‌های کهگیلویه بزرگ را تا بوشهر برده و آنها را سیراب و آباد کرده اما دشت‌های چرام، دهدشت و لنده تشنه و مظلوم مانده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم شورای اسلامی با انتقاد از برخی مسوولان گذشته که گرفتن حق مردم خود از دولت‌ها را کاری سخت می‌پنداشتند، ادامه داد: جای بسی تاسف است که مسوولان خودمان هم می‌گفتند که نمی‌شود این حق‌ها را گرفت و خودشان هم حرکتی برای گرفتن حقوق مردمان دیارشان نمی‌کردند.

هاشمی‌پور افزود: سه میلیارد و 600 میلیون مترمکعب از رودخانه دهدشت سرازیر و استان‌های دیگر را آباد کرده اما یک مترمکعب آن در 37 سال گذشته به‌نفع دهدشت و روستاهای اطراف و شهرهای دیگر نبوده است.

وی از رایزنی‌های مستمر خود برای دریافت حقابه از وزارت‌نیرو خبرداد و خاطرنشان کرد: اکنون قول 200 میلیون مترکعب آن را به ما داده‌اند اما ما نپذیرفته و معقتدیم در گام اول باید 400 میلیون مترمکعب به کهگیلویه بزرگ تخصیص داده شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر درخواست ما مورد موافقت قرار گیرد بدون شک دشت‌های چرام و کلاچو و لنده سرسبز خواهند شد و شاهد مهاجرت‌ها به‌دلیل بیکاری‌ها نخواهیم بود.

هاشمی‌پور با انتقاد از کسانی که به‌جای همکاری برای آبادانی کهگیلویه بزرگ به‌فکر برنامه‌های دیگری هستند، اظهارداشت: به آن اندازه که به‌فکر جابجایی یک آبدارچی و یا رئیس یک دستگاه خدمات‌رسان هستید به‌فکر آبادانی منطقه و یا دادن راهکارهای علمی و کارشناسی به نماینده مردم در مجلس باشید.

وی گفت: به اندازه‌ای که برای جابجایی یک آبدارچی حساس هستیم به هدر رفتن سرمایه‌های خود حساس نیستیم و البته یقین دارم در برابر این بی‌مسوولیتی‌ها مدیون خواهیم بود.

نماینده کهگیلویه بزرگ، وجود این دیدگاه را عامل عقب‌ماندگی و توسعه نیافتگی در کهگیلویه بزرگ و مجموعه استانی دانست و اظهارداشت: اگر 200 میلیون مترمکعبی که الان به ما قول داده‌اند 20 سال پیش داده بودند اکنون دشت‌های چرام و کلاچو و لنده و سایر دشت‌ها سرسبز بودند.

هاشمی‌پور از گله‌مندی و نارضایتی خود از جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد سخن گفت و ادامه داد: از شرکت گاز کمتر گله داریم و البته کارهای خوبی هم شده است.

وی گفت: اکنون اطراف شهرهای دیشموک و قلعه‌رئیسی به‌دلیل نبود گاز خانگی دیگر جنگلی وجود ندارد و هرخانه یک تریلی هیزم برای زمستان خود آماده کرده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیاید از خداوند بترسیم و برای مردم کار بکنیم، یادآورشد: خط لوله یکم سراسری از کنار ما می‌گذرد و آیا خدا قبول دارد برای یک پروژه 8 کیلومتری با لوله 12 اینچ، 18 ماه برنامه زمان‌بندی می‌کنند؟

هاشمی‌پور با انتقاد از مسوولانی که چنین برنامه‌ای را برای گازرسانی به شهرهای دیشموک و قلعه‌رئیسی زمان‌بندی کرده‌اند، اظهارداشت: کجای این عدالت است که برای 8 کیلومتر خطوط شبکه گاز، 18 ماه برنامه زمان‌بندی نوشت درحالیکه هزار کیلومتر خط لوله صلح را در 4 سال با لوله 56 اینچ در زاهدان تمام کرده‌ایم.

وی گفت: چطور می‌توان چنین چیزی را قبول کرد که در 18 ماه برای 8 کیلومتر خط لوله گاز تعریف کرد و برای هزار کیلومتر هم 4 سال؟ آیا ما این‌طور به توسعه دست می‌یابیم؟

نماینده کهگیلویه بزرگ با ذکر خاطره‌ای از زنگنه وزیر نفت و انتقال خطوط گاز در زاهدان، یادآورشد: در دو روز و با حضور استاندار و مسوولان سیستان و بلوچستان، برنامه زمان‌بندی تعیین کردیم که تا خردادماه سال 96، زاهدان از نعمت گاز برخوردار می‌شود.

هاشمی‌پور با طرح این سوال که چطور می‌شود ما در زاهدان چنین کار کنیم و جواب بگیریم اما در زادگاه خودمان نتوانیم 8 کیلومتر را در مدت زمان کوتاهی به پایان برسانیم؟ ادامه داد: اگر قرار بود براساس برنامه آقایان جلو می‌رفتیم، گازرسانی به دیشموک و قلعه‌رئیسی تا 20 سال طول می‌کشید.

وی گفت: کارخانه‌های صنعتی و پروژه‌های صنعتی در کهگیلویه بزرگ یکی پس از دیگر فعال می‌شوند و پاکات پتروشیمی دهدشت با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان برای عملیات اجرایی آن باز خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پنج ماه زمان برد تا توانسته‌ایم پروژه پتروشیمی دهدشت را به اینجا برسانیم، اظهارداشت: برخی انسان‌های مایوس می‌گفتند پتروشیمی دهدشت دیگر فعال نمی‌شود اما ما مایوس نشدیم و نمی‌شویم و موافقت‌های لازم را از وزارت‌نفت گرفته‌ایم.

هاشمی‌پور از فراهم شدن حدود 300 فرصت شغلی در آینده نزدیک با شروع فعالیت پتروشیمی دهدشت خبرداد و خاطرنشان کرد: حدود 300 نیروی انسانی در فاز اول از بیکاری نجات پیدا می‌کنند و در فازهای بعدی این تعداد بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: برای فعال‌شدن پروژه سیمان‌سپو 6 ماه مهلت به سرمایه‌گذار بومی داده شد و اگر سرمایه‌گذار بومی نتواند این پروژه را فعال کند سرمایه‌گذار چینی با فاینانس 90 میلیون یورویی آماده کار است.

نماینده کهگیلویه بزرگ با اشاره به برخی چشم‌اندازهای پیش روی حوزه انتخابیه خود، تصریح کرد: وارد شدن به حواشی اجازه ورود به فعالیت و خدمت را از مسولان می‌گیرد که خدا را شکر می‌کنیم مجموعه شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد از این حواشی‌ها دور بوده‌اند.

هاشمی‌پور با انتقاد از عملکرد جریان‌های سیاسی در کهگیلویه و بویراحمد بویژه در حوزه کهگیلویه بزرگ، ادامه داد: جریان‌های سیاسی راست و چپ برای عده‌ای کار و کاسبی شده‌اند و ته آنها چیزی برای مردم محروم ندارد.

وی گفت: بارها گفته‌ام نه راست من را بهشت می‌برد، نه فلان‌کس از چپ. گفته‌ام که خدمت صادقانه به مردم محروم می‌تواند به ما آرامش دهد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کارشناس منابع آب گفت:

    با سلام و تشکر از پیگیریهای نماینده محترم کهگیلویه بزرگ جهت استحضار ایشان و مردم عزیز حوزه انتخابیه موضوع حقابه بر اساس حوضه آبریز در بخشهای تخصصی وزارت نیرو اختصاص داده میشود و 200 میلیون متر مکعب تخصیص مطرح شده از رودخانه مارون سهم مصارف شرب و صنعت و کشاورزی و خدمات شهرستانهای این حوضه ازجمله شهرستان بهمئی، شهرستان لنده، بخش چاروسا ، بخش دیشموک، بخش دشمن زیاری، بخش سوق، بخش لوداب ، بخش مارگون و سقاوه، سادات امامزاده علی، قسمتی از زیلایی و راک و… میباشد. نماینده محترم و سخت کوش کهگیلویه از کارشناسان مطلع و آشنا با مسایل آب و حوضه مشاوره بگیرند زیرا سهم مناطق نامبرده توسط ایشان از حوضه دیگری

پربازديد