تاریخ درج خبر : 1395/09/15
کد خبر : ۵۵۸۹۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -
نگاهی به لغو مجوز سخنرانیها در روز دانشجو

آخر سر هیچ به هیچ

لغو سخنرانی ها هم برای خودش حکایتی شده است. در خراسان اجازه سخنرانی به یکی نمی دهند در یاسوج به دیگری .آنوقت گروهی این  دو را کنار هم می گذارند و هر کس خودش را فاتح این بازی اعلام می کند.در این میان رسانه های هر دو طرف دست به کار می شوند و پشت سر هم خبر و بیانیه و جوابیه صادر می کنند و آخر سر هم هیچ به هیچ می شود.

حالا بماند که همه اینها در روزی اتفاق می افتد که نامش را دانشجو گذاشته اند؛16 آذر.

شانزدهم  می توانست مثل همه روزهای سرد آذر باشد اما به پاسداشت خونهایی که در این روز ریخته شد  و به احترام شهدای دانشجو،روز دانشجو نامیده شد.اگرچه امروز از همه معنا و مفاهیمی که در دل 16 آذر نهفته است تنها لغو وبرگزاری سخنرانیها به نام دانشجویان تمام می شود  اما همه آنهایی که در قلب ماجرا قرار دارند به خوبی می دانند و می بینند دانشجویان و جنبش دانشجویی سردتر و محافظه کار تر از آن شده که خودش را درگیر سیاست بازیهایی کند که دیگران برایش طراحی کرده است.

برخی نیز چشمشان را به شانزده آذر دوخته اند تاشاید این جنبش دانشجویی حرکتی از خود نشان دهد.چرا که معتقدند مطالبه گری در حوزه های سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی باید از داشگاه شروع و به جامعه کشیده شود.

اما واقعیت این است، بخش زیادی از کسانی را که ما امروز نامشان را دانشجو می گذاریم ، آدمهایی هستند که از ترس آینده ای مبهم و برای هزاران آسیبی که امروز جامعه را تهدید می کند پا به دانشگاه هایی گذاشته اند که از نام دانشگاه فقط سردر آن را به ارث برده اند و بیشتر به دبیرستان های بزرگ و مختلط شباهت دارند.

حالا در شرایطی که همین  دانشگاه های بی کیفیت همه جا مثل قارچ سربرآورده اند چه انتظاری باید از دانشجویانی داشت که به لطف صندلی اضافه وارد کلاسهای درس شده اند و برخلاف باور عمومی ،منتظرند جامعه شروع کند تا آنها کف و هورایش را بزنند.

آنچه در سالهای گذشته بر سر جنبش دانشجویی آمد باعث شد روح مطالبه گری در این جنبش بمیرد و تقریبا خودش را از جامعه جدا کند. دچار انفعالی شده که برایش اهمیت ندارد  چه بر سر جامعه ای می آید که چشم امیدش را به این جنبش دوخته است. اینجاست که هر کس در تعارض با خود یا جامعه اش قرار بگیرد به جای هر نوع مبارزه یا مطالبه گری زندگی خودش را تمام می کند.

شب گذشته سخنرانی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مجلس در سالن شهید ایزدپناه شهر یاسوج لغو شد. از آن سو گروهی آن را  تسویه حساب سیاسی خواندند.

معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: شاید یکی از علل لغو این سخنرانی، عدم حضور دانشگاهیان دانشگاه فرهنگیان بوده باشد .

فتاح محمدی  تصریح کرد: مجوز این گونه جلسات دانشجویی از سوی خود دانشگاه صادر شده و ما نمی‌توانیم چنین جلساتی را نهی کرده و یا حتی برای برگزاری آنها اصرار کنیم.هر سخنرانی که منع قانونی نداشته باشد می‎تواند در دانشگاه‌های استان سخنرانی کند و ترجیحاً خود دانشجویان این دانشگاه باید در این جلسات شرکت کنند.

اما سخنران 16 آذر با برچسب اصولگرایی خیلی خوش شانستر از سخنرانان دیگر بود چون خیلی سریع در سالن سینما انقلاب یاسوج حرفهایش را زد.

بعد از وی رسانه ها خبر از لغو سخنرانی ستار هدایت خواه نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی دادند که این بار رئیس دانشگاه آزاد به صراحت گفت: این سخنرانی از اول هم مجوز نداشته و در نتیجه اجازه برگزاری هم نداشت.

حجت الاسلام علی آل بویه تاکید کرد: برای این سخنرانی درخواست شده بود اما مجوزی داده نشده و اگر کسانی مدعیند که مجوز در دست داشته اند بیایند تا من در هر محکمه ای پاسخشان را بدهم.

خبر لغو سخنرانیها تا این ساعت نه تنها در شهر یاسوج بلکه در همه کشور منتشر می شود. همه به این لغو سخنرانیها عادت کرده اند تنها تفاوت در این است که اصولگرایان انتظار نداشتند این رویه ای را که خودشان در کشور آغاز کرده اند،امروز دامن خودشان را نیز بگیرد و مجوزهایشان یکی یکی لغو شود.

دانشجویان به سر کلاسهای درس رفته اند و از همه آن هیاهویی که در رسانه ها به گوش می رسد در میان دانشجویان خبری نیست.

فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد