تاریخ درج خبر : 1395/10/04
کد خبر : ۵۵۹۰۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -
امید سجادیان

درد طبیعت از بی توجهی ماست

محیط زیست و میراث ملی را تخریب کردند، ما فقط آه کشیدیم و نگاه کردیم ،منتظر معجزه نشستیم ،تا شاید از آسمان امدادی برسد زاینده رود را احیا کند ،هوای خوزستان را صاف و پاک ،ارومیه را زنده کند و رود بشار را از آلودگی ها پاک کند!
به مدد تکنولوژی،با گوگل ارث در دنیا سیر می کنیم، ازجنگل های آمازون دیدن می کنیم، از دیدن شکوه جنگل های دنیا به ذوق می آییم، اما از جنگل و طبیعت و درخت های بلوط بیخ گوش خود غافلیم ،سمینارها می رویم ،همایش ها برگزار می کنیم و جمعه ها برای تفریح به شکار می رویم .
همدرد که نبودیم زخم دل شدیم! بد و بیراه گفتیم! حرف از بخشش زدیم، اما خود انصاف نداشتیم! ما اصلا طبیعت رو دوست نداشتیم! انسانیت را به بهانه طبیعت کشتیم و طبیعت را به بهانه توسعه و پیشرفت فنا کردیم! از طبیعت گفتیم، اما از درد نگفتیم! از بی مسئولیتی، مسئولین گفتیم، از افراد سودجو و شهروند بی مسئولیت چیزی نگفتیم! لایک دادیم،بیانیه صادر کردیم، همایش ها رفتیم ، گروه تشکیل دادیم ، اما از زمین بی رویه آب برداشت کردیم ،بی مجوز و با مجوز چاه آب زدیم،پشت سر هم سد زدیم ،دیوانه وار از بستر رودخانه ها شن و ماسه برداشت کردیم، پسماند های صنعتی کارخانه های خود را به رودخانه ها هدیه کردیم! شکار کردیم به شکار کردن خود بالیدیم، شکار کردیم ،افتخار کردیم گفتیم شکار کش نیستیم، شکارچی هستیم،روز ها فریاد می زدیم ،شب ها درخت قطع کردیم خانه و ویلا ساختیم،جنگل ها را تخریب کردیم دانشگاه ساختیم ،جاده ساختیم!ساختیم و ساختیم نگفتیم ، نگفتیم درد طبیعت از بی توجهی ما است،درد بی کفایتی، دولت های برخاسته از ما است.درد درد است ،از هر طرف که خوانده شود درد است، کوتاهی من و تو درد است.بی توجهی تو مدیر، من شهروند، درد است،زجر است، ظلم است ،خیانت است ،
زمین بیمار است، فرهنگ و سیستم اموزشی ما بیمار است ،طبیعت ما بیمار است،مدیریت ما بیمار و خواب است،تا به کی نشستن و شعار دادن؟
درد باید درمان شود،دردی که درمان نشود عفونت می کند ،تاول می زند ،ریشه می زند و نابود می کند هر آنکس را که آن را بیمار کرد و ما می مانیم نامی و کویری،ما می مانیم عکسی در قابی،ما می مانیم یک دنیا پشیمانی،پشیمانی و ویرانی ،ما می مانیم یک دنیا سوال تکراری.چرا؟کی؟چگونه ؟

(فعال محیط زیست ودبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زینب آقایی گفت:

    درود . بسیار خوب نوشتین. امید که مسئولان در کنار مردم ، متوجه ی این بحران ها باشند و چاره ای بیندیشند

  • افشین گفت:

    هم درد را گفتی و هم درمان را….از حرفهایت بوی دغدغه و درد می اید نه شعار و همین مرا بس است……

پربازديد