تاریخ درج خبر : 1395/10/04
کد خبر : ۵۵۹۱۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد

تعاون باید حرف اول را در این استان بزند

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شرکت‌های تعاونی این استان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، گفت: باید با حل مشکلات تعاونی‌های راکد و غیر فعال استان، تعاونی‌هایی که ‎ امکان ادامه فعالیت آن‌ها وجود دارد را به چرخه تولید برگرداند.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد ، لهراسب باقری امشب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور به 7 درصد رسیده و اگر نگاه ویژه‌ای به این بخش شود می‌توان این سهم را به میزان چشمگیری افزایش داد.

وی با بیان اینکه رسیدن به این هدف نیازمند انجام اقدامات اساسی است اما در حال حاضر چنین اتفاقی در کشور به کندی صورت می‌گیرد، افزود: بر اساس قانون قرار بود سهم تعاون از اقتصاد ملی در برنامه پنجم توسعه به 25 درصد برسد اما متاسفانه تا رسیدن به این میزان فاصله زیادی وجود دارد.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد بخش عمده این ناکامی‌ را مربوط به عدم اجرای قوانین، احکام برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه و همچنین سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی دانست و تصریح کرد: در بخش‌های دیگر برای ایجاد یک شغل چند میلیارد اعتبار مورد نیاز است، این در حالی است که در بخش تعاون برای ایجاد هر شغل به کمتر از 100 میلیون تومان نیاز است.

وی تأکید کرد: تعاون باید حرف اول را در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد زده و محور توسعه استان باشد، بنابراین در سرمایه گذاری و اشتغال باید سهم بزرگی به این بخش اختصاص یابد.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه با توجه به محدودیت‌های موجود در بخش دولتی و خصوصی باید از تعاونی‌ها برای تحقق اهداف اقتصادی کشور بهره‌مند شویم، گفت: حدود 50 هزار تعاونی به علت مشکلات اقتصادی در کشور تعطیل است و دولت برای رفع این مشکل باید فکری اساسی کند.

باقری با بیان اینکه باید با حل مشکلات تعاونی‌های راکد و غیر فعال استان، تعاونی‌هایی که ‎ امکان ادامه فعالیت آن‌ها وجود دارد را به چرخه تولید برگرداند، ادامه داد: شرکت‌های تعاونی این استان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

وی بیان کرد: عدم کارآیی و دانش روز مدیران، عدم توجه به ارتقای کیفیت و بهره وری در شرکت‌های تعاونی و ناهماهنگی شرکت‌های تعاونی با بازرسان و ضعیف بودن نظارت‌ها توسط بازرسان مهم‌ترین مشکلات بخش تعاون استان است.

رئیس اتاق تعاون استان کهگیلویه و بویراحمد مهم‌ترین انتظار مدیران تعاونی‌ها را تسریع در روند پرداخت تسهیلات و ارائه تسهیلات با نرخ بهره کم عنوان و اظهار کرد: ‎ متاسفانه این تسهیلات با بهره‌های بالا ارائه می‌شود که اعتراض بسیاری از تعاونگران را در پی داشته است.

وی ابراز کرد: وظایفی که برای اتاق تعاون در نظر گرفته شده مشابه تمام وظایفی است که اتاق بازرگانی برای بخش خصوصی دارد که از جمله این وظایف می‌توان به صدور و تمدید کارت بازرگانی اتحادیه‌ و شرکت‎های تعاونی عضو اتاق تعاون و صدور گواهی مبدا اشاره کرد.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد برگزاری دوره‎های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و سمینارهای تخصصی ویژه مدیران، کارکنان و اعضا شرکت‎‌ها و اتحادیه‎های تعاونی، برگزاری جلسات و گردهمایی‎های ترویجی به منظور آشنایی مردم با تعاون، تهیه و بررسی طرح‎های توجیهی به منظور دریافت تسهیلات تکلیفی، برگزاری نمایشگاه‎های تخصصی داخلی و خارجی و معرفی تولیدات و خدمات تعاونی‎‌ها به بازارهای مصرف داخلی و خارجی را از دیگر وظایف اتاق تعاون عنوان کرد.

باقری بیان کرد: رایزنی با مقامات استانی، تجار و سرمایه‌گذاران باتجربه داخلی و خارجی از دیگر برنامه‌های اصلی اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد است که این رایزنی‌ها در راستای آشنایی با بازارهای داخلی و منطقه به ویژه کشورهای همسایه وانتقال تجارب آن‌ها به تعاونگران به منظور تقویت فعالیت تعاونی‌ها انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: افرادی که واحدهای صنعتی آن‌ها دچار هرگونه مشکلی است می‌‎توانند با مراجعه به اتاق تعاون استان مشکل خود را بازگو کرده مشکلات آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و تا حد توان به آن‌ها کمک می‌‎شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد