تاریخ درج خبر : 1395/10/04
کد خبر : ۵۵۹۱۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

افزایش تعداد باسوادان استان تا 92 درصد

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان با سوادی جمعیت 10 تا 49 ساله در استان به 91.42 درصد رسید.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد،هادی زارع پور  در اولین روز از هفته سوادآموزی در جمع خبرنگاران گفت که میزان باسوادی بر اساس سرشماری سال 1355 حدود 28.86 درصد بوده است.

چهارم تا دهم دی ماه به نام هفته سواد آموزی نامگذاری شده است.
آمار موجود نشان می‌دهد میزان باسوادی در استان کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده است.
زارع پور افزود: در سال 1355 میزان باسوادی مردان در استان کهگیلویه و بویراحمد 41 درصد و زنان 15 درصد بود که این میزان هم اکنون برای مردان به 94.54 درصد و برای زنان به 86.40 درصد رسیده است.
آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1355 حاکی است میزان باسوادی در مناطق شهری استان 70 درصد و در مناطق روستایی و عشایری حدود 25 درصد بود اما این آمار اکنون در مناطق شهری به 88.74 درصد و در روستاها به 74.23 درصد افزایش یافته است.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 90، جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد 658 هزار و 629 نفراست.
طبق این سرشماری نزدیک به 48 درصد مردم استان در روستاها و 52 درصد در شهرها زندگی می‌کنند.
نتایج این سرشماری نشان داد که جمعیت زنان 471 نفر از مردان استان بیشتر است و به عبارتی نسبت جمعیت استان از نظر جنسیت با هم برابر است.
شهرستان بویراحمد با 243 هزار و 771 نفر پرجمعیت‌ترین شهرستان استان است و بعد از آن شهرستان کهگیلویه با 153 هزار و 695 نفر و شهرستان گچساران با 119 هزار و 217 نفر در مراحل بعدی قرار دارند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت که بر اساس سرشماری سال 90 جمعیت باسواد استان 407 هزار و 209 نفر و جمعیت بی سواد آن در گروه سنی 10 تا 49 سال 40 هزار نفر است.
وی تأکید کرد که آخرین آمار باسوادی استان پس از اعلام نتایج شماری سال جاری اعلام می‌شود.
به گفته هادی زارع پور تاکنون 79 درصد حجم ابلاغی سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری تحصیلی تحقق یافته است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: آمار ابلاغی سوادآموزی استان از سوی سازمان نهضت سوادآموزی کشور پنج هزار و 600 نفر در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم بوده که تاکنون چهار هزار و 439 نفر آن باسواد شده است.
زارع پور گفت: در دوره سوادآموزی 2 هزار و 327 نفر، دوره انتقال 972 نفر و در دوره تحکیم هزار نفر در استان مشغول سواد آموزی هستند.
وی از اجرای طرح آسان آموزی به‌صورت آزمایشی در استان خبر داد و گفت: کهگیلویه و بویراحمد از جمله چهار استان کشور است که این طرح در آن اجرا و کارگاه آموزشی سه روزه در این زمینه برگزار شد.
هادی زارع پور گفت: شورای پشتیبانی سوادآموزی استان رتبه پنجم کشور را کسب کرد و در 17 شاخص ارزیابی فعالیت‌های سوادآموزی، کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌های بسیار خوب کشور انتخاب شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای تبلیغ و ترویج فعالیت‌های سوادآموزی و تحقق برنامه‌های ابلاغی، رسانه‌ها تعامل مثبتی با آموزش‌وپرورش دارند.
وی گفت: یک هزار و 300 دقیقه برنامه رادیویی و 300 دقیقه برنامه تلویزیونی در شبکه استانی دنا و تهیه فیلم مستند گل آفرین از مهمترین فعالیت‌های رسانه‌ای در بخش سوادآموزی استان است.

پرداخت پاداش بازنشستگان سال 94

در این نشست معاون پشتیبانی و توسعه منابع آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد از پرداخت پاداش بازنشستگان سال ۹۴ آموزش و پرورش این استان خبر داد.

اردشیر یاری  اظهار داشت: اقدامات لازم برای پرداخت پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد انجام شده و تنها منتظر اظهار نظر و امضاء ذیحساب هستیم.

وی عنوان کرد: طی دو روز آینده به طور حتم 25 میلیارد تومان پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش این استان پرداخت می‌شود و در این زمینه هیچ مشکلی نداریم.

یاری ابراز کرد: پاداش پایان خدمت کارکنان آموزش و پروش این استان در سال 93 از طریق وام توسط بانک‌های ملی و سرمایه پرداخت شد.

600 دختر عشایر باسواد شدند

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ۶۰۰ زن و دختر بی سواد جامعه عشایری این استان باسواد شدند.

سید مسعود ارجمند اظهار داشت: طرح آموزش عشایر با مشارکت معاون امور خانواده و بانوان رئیس جمهوری در 5 استان کشور از جمله کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد.

وی عنوان کرد: در این طرح 600 زن و دختر جامعه عشایری از طریق 120 مربی آموزش دیده، باسواد شدند که طبق بررسی‌های انجام شده توسط کار‌شناسان و متولیان امر مجموعه عوامل اجرایی استان در این زمینه عملکرد مطلوبی داشتند.

ارجمند با بیان اینکه آمار بی‌سوادی در سرشماری‌ها مشخص می‌شود افزود: آمار بی‌سوادان در تمامی ماطق مشخص بوده و آموزش و پرورش با هدف عدالت آموزشی در بین مناطق شهری و روستایی تاکنون از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد از اجرای برنامه آوای سواد آموزی از طریف شبکه استانی دنا خبر داد و گفت: این برنامه روزهای زوج هفته بعد از ساعت 19 پخش می‌شود.

ارجمند تصریح کرد: دیدار با نماینده ولی فقیه، سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، مصاحبه‌های رادیویی و نشست با خبرنگاران، نقد و بررسی برنامه‌های سواد آموزی در استان، برگزاری نمایشگاه و برگزاری یادواره شهدا از جمله برنامه‌های هفته سواد آموزی در این استان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مارشال گفت:

    جون بپه ات دست از سر اموزش وپرورش بردار وکمتر اشنایان نهضتی خود را در اموزش وپرورش جا دهید بگذارید تربیت معلمان اموزش دیده بیایند ودرس بدهند بچه های مردم که موش ازمایشگاهی شما نیستند الان لیسانس دارند ولی املا نمی توانند بنویسند جدول ضرب نمی دانند بچه های خودتان که در این مدارس عادی نمی خوانند که دغدغه داشته باشید والله قیامتی در کار هست کمتر رابطه بازی کنید

پربازديد