تاریخ درج خبر : 1395/10/04
کد خبر : ۵۵۹۱۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

تعداد کودکان بازمانده از تحصیل همچنان در ابهام

در حالی که مدیر کل آموزش و پرورش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل را در استان کهگیلویه و بویراحمد 200 نفر اعلام می کند آمارهای ارایه شده توسط این اداره کل گواه وجود دست کم  یک هزار و200 کودک بازمانده از تحصیل است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد هادی زارع پور در نخستین روز از هفته سوادآموزی با بیان اینکه بیش از 76 هزار کودک در مدارس ابتدایی در حال تحصیل هستند گفت: تنها یک و نیم درصد از کودکان در سن تحصیل از مدرسه بازمانده اند.

به رغم آنکه زارع پور معتقد است  آمارهایی که درباره بازماندگان از تحصیل ارایه می شود قابل استناد نیست ،اما یک حساب سرانگشتی نشان می دهد یک و نیم درصد از این جمعیت،برابر با یک هزار و دویست کودک است.

وی با بیان اینکه کودکان بازمانده از تحصیل در رده سنی 6 تا 10 سال قرار می گیرند گفت: تعیین تعداد کودکان بازمانده از تحصیل پیچیده است چرا که باید آمارها پالایش شوند.بسیاری از این کودکان تارک تحصیل  ویا دخترانی هستند که در مناطق عشایری مجبور به ترک تحصیل شده اند.

وی گفت: برای آموزش دختران و زنان عشایری طرح ویژه ای اجرا شد که در این طرح 600 زن و دخترعشایر با سواد شدند.

زارع پور :با بیان اینکه آخرین آمار باسوادی استان پس از اعلام نتایج شماری سال جاری اعلام می‌شود گفت: بر اساس آخرین اطلاعات 92  درصد از جمعیت 10 تا 49 ساله استان با سواد هستند.

میزان باسوادی دراین استان بر اساس سرشماری سال 1355 حدود 28.86 درصد بوده که آمارها نشان می دهد میزان باسوادی در استان کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشد فزاینده‌ای داشته است.

زارع پور اضافه کرد: در سال 1355 میزان باسوادی مردان در استان کهگیلویه و بویراحمد 41 درصد و زنان 15 درصد بود که این میزان هم اکنون برای مردان به 94.54 درصد و برای زنان به 86.40 درصد رسیده است.

به گفته وی در سال 55 میزان باسوادی در مناطق شهری استان 70 درصد و در مناطق روستایی و عشایری حدود 25 درصد بود در حالی که  این آمار اکنون در مناطق شهری 88.74 درصد و در روستاها به 74.23 درصد رسیده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت : بر اساس سرشماری سال 90 جمعیت باسواد استان 407 هزار و 209 نفر و جمعیت بی سواد آن در گروه سنی 10 تا 49 سال 40 هزار نفر است.

به گفته زارع پور تاکنون 79 درصد حجم ابلاغی سوادآموزی در کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری تحصیلی تحقق یافته است.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: آمار ابلاغی سوادآموزی استان از سوی سازمان نهضت سوادآموزی کشور پنج هزار و 600 نفر در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم بوده که تاکنون چهار هزار و 439 نفر آن باسواد شده است.

زارع پور اضافه کرد: در دوره سوادآموزی 2 هزار و 327 نفر، دوره انتقال 972 نفر و در دوره تحکیم هزار نفر در استان مشغول سواد آموزی هستند.

وی از اجرای طرح آسان آموزی به‌صورت آزمایشی در استان خبر داد و اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد از جمله چهار استان کشور است که این طرح در آن اجرا و کارگاه آموزشی سه روزه در این زمینه برگزار شد.

هادی زارع پور ادامه داد: شورای پشتیبانی سوادآموزی استان رتبه پنجم کشور را کسب کرد و در 17 شاخص ارزیابی فعالیت‌های سوادآموزی، کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌های بسیار خوب کشور انتخاب شده است.

چهارم تا دهم دیماه به عنوان هفته نهضت سوادآموزی نامگذاری شده است. بر اساس مستندات  شهید جلیل فرد از شهدای استان کهگیلویه و بویراحمد نخستین کسی است که با ارسال نامه ای به رئیس جمهور وقت در دهه پنجاه خواستار تشکیل سازمانی برای سوادآموزی و با سواد کردن مردم شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد