تاریخ درج خبر : 1395/10/10
کد خبر : ۵۵۹۲۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -

حال آموزش و پرورش خوب نیست

اگر چه در دولت یازدهم فضای خشک و خشن سیاست زدگی از آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد رخت بربسته بود، اما بسیاری از مشکلات این حوزه نه تنها حل نشد بلکه روز به روز افزایش یافت تا جای سیاست زدگی را ضعف های اجرایی پر کند.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد به نقل  از بویرنیوز،در سال های اول دولت یازدهم همه دردهای آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در چند انتصاب سیاسی و یا تملق گویی ها برخی افراد خلاصه می شد چرا که جامعه فرهنگی امید به تدبیر دولت بسته بود تا مشکلات این حوزه کاهش یابد.

سکوت در قبال عملکرد آموزش و پرورش از سوی رسانه ها باعث شد تا پس از سه سال از گذشت دولت تدبیر و امید نه تنها شاهد بهبود اوضاع در این سازمان عریض و طویل نباشیم بلکه روزانه خبرهای ناخوشایندی از این حوزه به گوش می رسد که باید باور کنیم حال آموزش و پرورش خوب نیست و اگر هر چه سریعتر به دادش نرسند، سرو سامان دادنش به بهای سنگین بر باد رفتن آینده ی نسل محصل را با خود به همراه داشت.

در این ایام که 4 ماه از سال تحصیلی می گذرد، سکوت سنگین سه سال اخیر در قبال آموزش و پروررش را عدل هاشمی پور شکست و در حالی که طی این سه سال نه کسی از این سازمان انتقاد می کرد و در عوض نه ندایی از تغییرات و پیشرفت به گوش می رسید، نماینده کهگیلویه خطاب به آموزش و پرورشی ها گفت چطور شب ها خوابتان می برد!؟

شاید هاشمی پور به یک مفهوم کلی اشاره کرده است اما این بداهه گویی؛ بیراهه گویی نبود چرا که گویی آموزش و پرورش در کهگیلویه و بویراحمد واقعا خواب است.

مدارس بسیاری از مناطق کهگیلویه و بویراحمد از جمله مدرسه قدیمی روستای جدول غوره مهریان در 4 کیلومتری مرکز استان در اوضاع نابسامانی بسر می برند و در روستاهای دور دستی همچون دلی مهتاب هیچ خبری از مدرسه نیست و همه اینها زنگ خطرهایی بودند که فقط در خبرها به صدا درآمدند و در عمل آرام ساکت شدند.

خبر شرمسار کننده ترک تحصیل دو دختر نوجوان بخاطر نداشتن مبلغ 32 هزار تومان در حالی منتشر شد که در بسیاری از مدارس کهگیلویه و بویراحمد کمک های مردمی اجباری شده بود و چه بسیار خانواده هایی که توان پرداخت این کمک های اجباری را همزمان برای چند فرزند خود نداشتند اما این موضوعات با سکوت عجیبی از سوی آموزش پرورش مواجه شد و نهایتا پس از روزها کش و قوس خانواده ها با مدارس مدیرکل آموزش و پرورش استان با انتشار مصاحبه ای به ظن خودش به همه چیز خاتمه داد اما خبری از برخورد با متخلفان نشد.

کمبود امکانات در بسیاری از مدارس شهری استان که بخاطر مهاجرت های بی رویه بوجود آمده است وقتی این موضوع به اقرار مسئولان آموزش و پرورش در خبرها آمد آب را از آب تکان نداد و هنوز هم بسیاری از دانش آموزان در شهرهای استان بخصوص یاسوج مجبورند، مدت ها در صف سرویس بهداشتی بمانند چرا که یا تعداد دانش آموزان بیشتر از ظرفیت است یا تعداد سرویس ها سالم کمتر از ظرفیت است.

کمبود و یا نبود آب آشامیدنی مناسب و نور کافی در مدارس و همچنین ادامه حضور بخاری های نفتی در کلاس های درس هم تقریبا یک موضوع مشترک در بسیاری از مدارس است.

شاید بتوان به همه این مقولات انتخاب رشته زوری را هم اضافه کرد که البته از ابتکارات و خلاقیت های آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد است.

همه این اتفاقات در آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در حالی رخ داد که بقول معروف با گفتن”وضعیت خوب نیست یا اسفناک است به تنهایی عمق فاجعه را توصیف نمی‌کند بلکه باید از نزدیک دیده شود” و خبر تلخ تنبیه بی شرمانه طفل خردسالی در چاروسا آنرا تکمیل کرد تا دردهای خفته اینچنین بر کف دست کودکانمان تاول بزند.

همه این تلخی ها زمانی تلخ تر جلوه می کند که مدیران آموزش و پرورش بجای پاسخگویی به انتقادات و رسیدگی به مشکلات؛ پاسخ امام جمعه را با انگ برآورده نشدن توقعات شخصی پاسخ می دهند در حالی که اگر چنین هم می بود حداقل جای بررسی مطالب مطرح شده وجود داشت و یا در پاسخ به انتقادات نماینده مجلس در مضحک ترین شوی تاریخ مدیران درون استانی آموزش و پرورش خودشان به خودشان لوح تقدیر می دهند!

این سطور برای این نگاشته شد که تهمت سر زیر برف کردن و ننگ بی تفاوتی نسبت به آنچه می گذرد خواه در دولت تدبیر و امید و باشد یا پیشنیان؛ را بر خود نگیریم و اینکه مدیران بالادست در وزارت متبوع و استانداری مذکور چه صلاح ببینند و چه مصلحت اندیشند را؛ مردم به نظاره خواهند نشست.

در ادامه تصاویری از برخی مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد آمده است:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    غیر از اینکه کسی سروکارش به آموزش وپرورش استان ما خصوصا اداره کل بیفتد وبداند چه خبر است به والله که قسم جلاله است بنده برای اموراتی که خدمت به آموزش وپرورش ومنطقه وآینده دانش آموزان به جهت تربیت دینی آنان است دوسال دوندگی کردم غیر ازدروغ چیزی که بوی غیرت.تعهد.خدمت و……………بدهد ندیدم فقط جهت گیری سیاسی @!!!درتعجبم اینها که خودشون تک تک باسختی درس خوندن ودرد کشیده اند امروز چطور به این بی تفاوتی!!1 نسل شان چه می شود؟؟؟/// البته توهین به بعض انگشت شمار که خدمت می کنند نباشد

  • مارشال گفت:

    اقای هاشمی پور نماینده محترم پول دست شماست وزور هم داری بساز وبه جای سفارشات شخصی کار عام المنفعه کنید شما لیاقت دارید که خیلی از کمبود ها راجبران کنی رسانه های ما منتظر یک اشتباه از فرهنگیان هستند تا ان رادر بوق وکرنا کنند وابرو بریزند اما غافل از این همه اقدامات خوب در اموزش وپرورش

پربازديد