تاریخ درج خبر : 1395/10/14
کد خبر : ۵۵۹۴۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -
صادق دوپیکر

شباهت‌های انتخابات ریاست جمهوری هشتم و دوازدهم

در فاصله چندماه مانده به دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، آرایش سیاسی جریانات سیاسی کشور آشکارتر می‌شود. در این بین اما چگونگی صف‌آرایی اصولگرایان در مقابل کاندیداتوری روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، بی‌شباهت با نحوه مواجهه این طیف سیاسی با کاندیداتوری خاتمی در انتخابات خرداد1380 نیست! این طیف سیاسی در آن انتخابات اولویت خود را بر ریزش آرای بیست میلیونی خاتمی نهاد و به همین سبب سعی کرد با چند کاندیدا در این مسیر گام بردارد. راهبردی که به خاطر پیش‌بینی عدم مقبولیت عمومی و شکست قطعی جریان اصولگرایی در آن انتخابات برگزیده شد. در روزهای اخیر نیز خبر تشکیل جبهه‌های سیاسی منتسب به جریان اصولگرایی از یک سو و شنیده شدن اعلام کاندیداتوری رسمی یا غیر رسمی برخی چهره‌های اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده از سوی دیگر، ذهن‌ها را به سمت آن انتخابات سوق می‌دهد. نکته جالب اینکه بزرگان اصولگرا تعدد کاندیدا را نه تنها به ضرر جریان اصولگرایی نمی‌دانند، بلکه آن به‌عنوان ظرفیت بالای نیروها در این جریان سیاسی تعبیر می‌کنند. در این بین مؤتلفه‌ را باید پیشتاز جریان اصولگرایی برای رقابت در انتخابات آینده دانست. چرا که پیشتر از دیگر تشکل‌های طیف اصولگرا با مطرح کردن نام  مصطفی میرسلیم خیز خود را به سمت انتخابات آتی محکم برداشت. این قطعیت جایی آشکارتر شد که همه مدیران این حزب، همصدا بر حضور مؤتلفه با کاندیدای واحد حزبی در انتخابات پیش رو تآکید کردند. علاوه‌بر موتلفه، دیگر گروه‌های اصولگرایی از جبهه تازه تأسیس یکتا تا جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری نیز انتخابات آتی را در دستور کار خود قرار داده اند و هر کدام بر این باورند که می‌توانند همه نیروهای اصولگرا را زیر چتر خود جمع کنند و به گفته خود نقطه امیدی برای بهبود وضعیت کنونی مردم و کشور باشند. اما در روزهای اخیر جبهه‌ای موسوم به «جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی» با صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد. جبهه‌ای که از نیروهای نزدیک به طیف اصولگرایی تشکیل شده است اما سعی دارد خود را فراجناحی و حتی فرا اصولگرایی معرفی کند. عضویت مرضیه وحید دستجردی در این جبهه و اعلام ماهیت جبهه توسط او در مصاحبه‌های مختلف، شایعه کاندیداتوری وزیر زن دولت احمدی نژاد را در انتخابات آتی ریاست جمهوری نیز تقویت می‌کند. در این میان اما از حضور برخی چهره‌های مطرح جریان اصولگرایی که خود را در چارچوب تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی نمی بینند، نیز نباید غافل بود. محمد باقر قالیباف؛ شهردار تهران  و سعید جلیلی که پای ثابت انتخابات‌های اخیر بوده است، در این دسته قرار می گیرند.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد طیف گسترده اصلاح‌طلبان که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، حمایت از دکتر حسن روحانی را بر حمایت از کاندیدای خود ترجیح دادند، برای انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری نیز گزینه ای جز حسن روحانی نخواهند داشت. این موضوع با رصد کردن مواضع و مصاحبه‌های احزاب، تشکل‌ها و چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبی به راحتی قابل برداشت است.  اما در روزهای اخیر فارغ از دوقطبی مرسوم اصلاح‌طلبی- اصولگرایی طیف‌های دیگری که سعی دارند خود را خارج این تقسیم‌بندی نشان دهند، نیز اعلام موضع کردند. جبهه مستقلین و اعتدالگرایان از این دست محسوب می‌شود. جبهه‌ای  که از مجلس پنجم کار خود را آغاز کرد و قرار است کاندیدای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده تا نیمه بهمن ماه معرفی کند. هر چند تا انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، کمتر از پنج ماه باقی مانده است، اما حیات سیاسی کشور همواره ظرفیت ظهور و بروز جریانات سیاسی مختلف را دارد و از این نظر هر لحظه می‌تواند آبستن خبرهایی تازه باشد.

منبع:روزنامه مردم سالاری

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • احمد ارجمند فهلیانی گفت:

    با سلام، جناب دوپیکر : خیر شباهت این دوره با ………..نه با هیچ دوره ای شباهت نداره. شما اگر انتخابات تمام دوره ها را در یک نمودار قرار دهید البته ریاست جمهوری، شبیه یک هشت است که یک لنگ آن تا سال 1392 بود و لنگ دیگر از این دوره شروع می شود و عدد هشت فارسی را تشکیل می دهد . می گن سالی که نکوست از بهارش پیداست. بخصوص اتفاق دیشب

  • میثمی گفت:

    درود صادق…کجایی؟ شنیدم دوباره از استان رفتی بیرون؟جویای احوالتیم.تماس بگیر عزیزجان

پربازديد