تاریخ درج خبر : 1395/10/14
کد خبر : ۵۵۹۵۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد‌ در یاسوج:

فقرا در آستانه فراموشی

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه کاهش دغدغه عمومی در دستگاه‌های اجرایی نسبت به فقرا بزرگ‌ترین نگرانی این نهاد انقلابی است گفت: دغدغه عمومی نسبت به فقرا در کشور روبه کاهش است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویر احمد،علی‌محمد ذوالفقاری هر امروز در نشست هم اندیشی سند کاهش فقر کهگیلویه و بویراحمد  اظهار داشت: در برخی مواقع در دستگاه‌های اجرایی فقیر را یک ارباب رجوع مزاحم می‌دانند در حالی یک انسان نجیبی بوده که نمی‌تواند مشکلات خود را برطرف کند.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) از هیچ تلاشی برای مثبت کردن طراز اقتصادی خانواده‌ها و تقویت بعد درآمدی آنان دریغ نمی‌کند خاطرنشان کرد: این نهاد انقلابی نگران طولانی شدن ماندن فقیر در فقر است.

فقرا با حقوق خود آشنایی ندارند

ذولفقاری با تاکید بر اینکه توسعه امر اشتغال، مدیریت هزینه خانواده و مدیریت درآمد آن در دستور کار رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) است عنوان کرد: فقرا با بخشی از حقوق قانونی خود آشنایی نداشته و قدرت دفاع از خود را ندارند.

وی ادامه داد: برخی از افراد زیرپوشش حمایت کمترین امکانات لازم که در قانون پیش‌بینی شده برخوردار بوده و این افراد علاوه بر اینکه مشکلات خاص خود را دارند تحرک اقتصادی کمی را از خود نشان می‌دهند.

ذولفقاری با اشاره به ضرورت تشدید مسئولیت اجتماعی افراد و دستگاه‌های اجرایی در نگاه به فقرا افزود: نباید مسئولیت اجتماعی خود را تنها در صندوق صدقه خلاصه کنیم زیرا رفع این مشکلات نیازمند تغییر نوع نگاه اجتماعی و عزم عمومی است.

پرجمعیتی،مصرف گرایی و کم سوادی ویژگی مشترک فقراست

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه فقیر سهم مجموعه مدیریتی استان را در ضعیف شدن خود صفر نمی‌داند ابراز کرد: کاهش فقر در جامع نیازمند همکاری و تغییر نگاه اقشار مختلف جامعه است به طور مثال ائمه جمعه و مبلغان می‌توانند دقایقی از وقت خود را در زمینه کاهش فقر و چگونی محقق شدن این مهم اختصاص دهند و یا در اتوبوس 5 دقیقه فیلم در این زمینه پخش شود.

ذولفقاری تصریح کرد: پرجمعتی خانواده‌ها، زندگی در مناطق محروم، بیشتر بودن میل به مصرف تا تولید و کم سوادی سرپرست از خصوصیات مشترک فقرا است.

پنج هزار نفر در صف انتظار حمایت

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۱۴ درصد جمعیت استان تحت پوشش این نهاد انقلابی است گفت: ۵ هزار نفر نیز پشت چرخه نوبت حمایت هستند.

فرید محبی اظهار داشت: فتاح رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) تکلیفی را با هدف ورود همگانی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی به موضوع فقر و محرومیت زدایی به استان‌ها ابلاغ کرده‌اند.

محبی از تدوین سند کاهش فقر کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و افزود: این سند مورد تایید نماینده عالی دولت در استان قرار گرفته و تفاهم نامه‌ای در این زمینه با حوزه معاونت اقتصادی استانداری منعقد شده است.

وی بیان کرد: امیدواریم با توجه به حجم نیاز امداد و گستردگی فقر در استان اقدامات اساسی برای عملیاتی کردن این سند انجام شود که در کمترین زمان ممکن اهداف پیش بینی شده محقق شود.

محبی تصریح کرد: کاهش فقر و توانمندسازی نیازمندان، تبیین حدود وظایف دستگاه‌های اجرایی در زمینه کاهش فقر، نظام مند کردن فعالیت‌ها و ایجاد هم افزایی و سرعت در ارتقای شاخص‌ها از جمله اهداف تدوین سند کاهش فقر است.

امکانات کمیته امداد جوابگوی فقر مردم نیست

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امکانات، اعتبارات و تجهیزات کمیته امداد جوابگوی رفع فقر و محرومیت نیست و مدیریت کمیته امداد بنا دارد از ظرفیت‌های مختلف برای کاهش فقر استفاده کند.

محبی با اشاره به اینکه 30 هزار و 250 خانوار این استان با جمعیت 72 هزار نفر معادل 14 درصد جمعیت تحت حمایت کمیته امداد امام (ره) هستند عنوان کرد: از این تعداد 53 درصد در مناطق محروم با ضریب 6، 7 و 8 ساکن بوده و 45 درصد زنان سرپرست خانوار هستند که از این تعداد 38 درصد فوت سرپرست و 5 درصد طلاق است.

وی ابراز کرد: 11 هزار و 717 نفر در شهرهای بالای 20 هزار جمعیت از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند و 320 بیمار زمین گیر، 900 بیمار صعب العلاج و 2500 کودک دارای سوء تغذیه تحت پوشش این نهاد انقلابی قرار دارند.

13 هزار دختر دم بخت در انتظار جهیزیه

محبی از وجود 13 هزار دختر دم بخت در استان خبر داد و اظهار داشت: یک هزار و 935 پرونده دریافت جهزیه پشت نوبت داریم که به دلیل کمبود اعتبار امکان پرداخت وجود ندارد و انتظار می‌رود در این زمینه خیرین کمک کنند.

وی با بیان اینکه 5 هزار نفر پشت چرخه حمایت کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند تصریح کرد: همچنین برای احداث یک هزار مسکن شهری و 5 هزار واحد مسکن روستایی، 8 هزار تعمیرات مسکن و 2 هزار سرویس بهداشتی نیازمند مساعدت و همکاری خیرین هستیم.

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: 11 هزار و 260 دانش آموز و 3 هزار دانشجو از خدمات این نهاد انقلابی در استان بهره‌مند هستند.

 در شاخص‌های توسعه از میانگین کشوری پایین‌تریم

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه چاله‌های فقر در این استان عمیق است گفت: این استان در بسیاری از شاخص‌ها حتی با فاصله از سایر استان‌ها عقب است.

 پژمان نیک‌اقبالی اظهار داشت: قبل از انقلاب یک متر جاده آسفالته در این استان وجود نداشت ولی به میمنت نظام مقدس جمهوری اسلامی هم‌اکنون شاهد خدمات‌رسانی مطلوب در زمینه‌های مختلف از جمله آب، برق، جاده مناسب، تلفن، گاز و… حتی به روستاهای سخت‌گذر هستیم.

وی با بیان اینکه در بسیاری از شاخص‌ها از میانگین کشوری با فاصله عقب هستیم عنوان کرد: باید حفره‌های را از محرومیت طی کنیم تا به کف کشور برسیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: بسیاری از مردم و مدیران این استان طمع فقر و نداری را چشیده‌اند و زمانی تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده‌اند.

نیک‌اقبال با بیان اینکه دستگاه‌های حمایتی این استان در بسیاری از طرح‌ها توسط سازمان‌ها متبوع به عنوان معین انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد، موسسات خیریه و شرکت‌های نیمه دولتی متعددی برای رفع محرومیت این منطقه وارد عمل شده‌اند.

مردم در فقط مطلق زندگی می کنند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: مردم این استان و حتی کارمندان ادارات جز شرکت‌های درآمد زا همگی زیر خط فقر هستند زیرا هزینه تمام شده زندگی روزانه کارمندان از حقوقشان پایین‌تر است.

گوهرگانی با تاکید بر اینکه من روستازاده‌ام و تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) بزرگ شدم افزود: مردم این استان از نظر درآمد زائی در فقر مطلق زندگی می‌کنند./تسنیم

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد