تاریخ درج خبر : 1395/10/18
کد خبر : ۵۵۹۵۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -
فاطمه رشیدی

باید و نباید های مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی

خبر تغییر رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در جامعه با واکنش هایی روبرو بود.
دلیل این حساسیت ها از یک سو به سهم حوزه سلامت در موفقیت دولت تدبیر و امید  و از سوی دیگر به جمعیت زیاد پرسنل این دانشگاه و همچنین وسعت و گستره حوزه فعالیت آن بر می گردد.
به رغم همه موفقیت هایی که دولت در طرح تحول سلامت در کشور و حتی در استان داشت اما این موفقیت ها نتوانست  در کهگیلویه وبویراحمد نمودی پیدا کند .برخی این کمرنگی خدمات دولت را به مشکلات استان نسبت می دهند اما گروهی مستقیما عملکرد رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی را مورد نقد قرار می دهند.
مهمترین عاملی که نوک پیکان حمله را  به سمت چمن می چرخاند عملکرد تیم رسانه ای وی در سه سال گذشته است. تیم رسانه ای و روابط عمومی دانشگاه با بکارگیری شگردهای رسانه ای به جای آنکه هزینه ها و امکانات خود را روی اطلاع رسانی و تبلیغات سلامت  متمرکز کند آن را صرف اهدافی کردند که هیچ ارتباطی به سلامت نداشت و بیشتر هزینه محافظت از برخی اشخاص شد.
چمن به اذعان دانشگاهیان، به لحاظ اشراف بر مسایل تئوریک عالم ترین رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بوده ، دوره طلبگی و همینطور مطالعاتش درزمینه های غیر درمانی و غیر پزشکی می توانست او را به یک اسطوره تبدیل کند اما زیاده روی در تبلیغات در شرایطی که لازم نبود باعث کمرنگ شدن محبوبیتش شد.
بنرهایی که در سطح شهر دهدشت و محیط دانشگاه نصب شده ودر آن از چمن به عنوان پرفسور یاد شده نیز نتیجه عکس داد و جامعه علمی بیشتر از آنکه این کار را بستاید آن را تعبیر به خودستایی کرد و رفتارهایی این چنینی باعث شد موقعیت علمی وی نزد افکار عمومی دچار تنزل شود.
نخستین اشتباه چمن تفویض همه اختیارات به معاونان و مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی بود.این تفویض اختیارها می تواست او را بزرگ سازد اگر در چیدن معاونانش اشتباه نمی کرد. چمن از یک طرف  اختیارات خود را به صورت جدی به معاونانش واگذار کرد و از سوی دیگر نظارت بر عملکرد معاونان را کم کرد و چون  به آدمهایی تفویض اختیار کرد که توانمند نبودند پس بیشترین آسیب را از این نقطه دید.اوتعامل زیادی با کارکنان مجموعه تحت مدیریت خود نداشت و تمام مسایل را به معاونانی واگذار می کرد  که توانایی و صلاحیت لازم را نداشتند.
معاون بهداشت او سالها در این سیستم بوده و از هیچ تلاشی برای نگه داشتن چمن فروگذار نکرد. در واقع پشتیبانی همین معاون باعث شدچمن چند ماه بیشتر دوام بیاورد چرا که زمزمه های برکناری چمن از بهار95 با کمی افت و خیز وجود داشت.در واقع حوزه بهداشت ،یا پیشگیری در این مدت فراموش شد و هزینه کمی هم برای آن شد و همه هزینه ها به حوزه درمان رفت.
اما معاون درمان او نیز پس از انتصاب روسای بیمارستانها نگاه قومی و خانوادگی را وارد محیط علمی کرد.با این حال وفایی توانست محبوبیتی در مدت ریاستش بر بیمارستان امام سجاد کسب کند اما سعیدی نژاد به رغم شعارها و تلاشهایش نتوانست توفیقی به دست بیاورد. این خود ضعف بزرگی بود که به پای چمن نوشته شد چرا که ازدحام در سالن های بیمارستان ها نارضایتی بیماران از سیستم تشخیص در بیمارستان،از آن طرف بیمارستان 200 تخت خوابه ای که همچنان نیمه کاره رها شده بر ناراحتی از علوم پزشکی و دولت دامن زد.
در دولت تدبیر و امید بسته های تحول آموزش ، نیاز به جلسات زیاد ، بارش افکار و تصمیمات راهبردی داشت که این مهم به دلیل محدودیت وقت معاون آموزش او اتفاق نیفتاد و همین موضع نیز در افت جایگاه این دانشگاه نزد افکار عمومی بی تاثیر نبود.
چمن در حوزه پژوهش با اینکه دست و دل بازترین رییس بود ولی پولها به نتیجه نرسید. زیرا از فردی استفاده کرد که پژوهشگر نبود به رغم آنکه این فرد اهل تعامل و دارای برنامه بود اما دانشگاه علوم پزشکی بیشترین تنزل را در حوزه پژوهش داشت.پلن هایی که در این معاونت ارایه شد بیشتر از آنکه کاربردی باشد تئوری و راهبردی بود در این معاونت نتوانستند از فرصت به دست آمده درسرعت بخشی به فرایند تصویب ،نوشتن و ارایه طرح های پژوهشی و همچنین از ظرفیت هیات علمی استفاده کنند.
معاون پشتیبانی، او نیز به دلیلی که سیستم دانشگاه را نمی شناخت و هنوز هم نمی شناسد نتوانست با پرسنل زیر مجموعه این دانشگاه تعامل برقرار کند.و این برای دانشگاهی که بعد از آموزش و پرورش بیشترین پرسنل را دارد ضعفی بزرگ محسوب می شد.البته میدانی هم به وی داده نشد.
معاونت  اجتماعی هم به رغم تصویب هنوز راه اندازی نشده است.تیم همراه چمن که در سه سال گذشته با چنگ و دندان سعی در حفظ وی داشت این بار برای جلب رضایت نماینده گچساران و باشت وعده این معاونت را به تاجگردون داد. که قبل از معرفی معاون اجتماعی چمن رفت .
ازانتصابهای چمن و وقت نگذاشتنش در حوزه آموزش و پژوهش  و حتی مشاوران و مشاوره های ضعیف او در حوزه های فنی که  بگذریم ،عدم تعامل با همه نمایندگان استان را باید نقطه پایانی کار وی قلمداد کنیم.
چمن با غلامرضا تاجگردونی در افتاد که  وزیر بهداشت در سفر هیات دولت به استان مستقیما از نقش و عملکردش در تامین اعتبارات طرح تحول سلامت تشکر کرد و در نهایت وزیر تصمیم گرفت برای پیشبرد اهداف طرح تحول سلامت رضایت همه نمایندگان استان را جلب کند.
چمن چهره ای علمی است که در پست وجایگاه هایی که در سایر استانها گرفت ، توانست شایستگی های خود را به خوبی نشان دهد اما در استان کهگیلویه وبویراحمد و در دانشگاه علوم پزشکی به مدد مشاوران ضعیف رسانه ای  خواسته یا ناخواسته نگاه های قومی و منطقه ای بر عملکردش سایه انداخت و فاصله او تا افکار عمومی را بسیار زیاد کرد که پر کردن آن غیر ممکن شد.
حالا همه نگاه ها به دکتر اورنگ ایلامی است. او سابقه مدیریت دارد و خودش نیز چهره علمی است. ایلامی را به عنوان چهره ای اهل تعامل و باهوش می شناسند و اگر چه شائبه هایی مبنی بر اصولگرا بودنش وجود دارد با این حالامید است  بتواند با نمایندگان به نفع سلامت استان تعامل و تفاهم داشته باشد تعاملی دو طرفه که هم بتواند حمایت های مدیریتی و مالی نمایندگان  را جلب کند و هم رضایت نمایندگان را برای حوزه های انتخابیه بدست آورد.
ایلامی باید رهبری تحول گرا داشته باشد و در غیر اینصورت مشارکتی و تعاملی کارها را به پیش ببرد.
اما مهمتر از همه او باید در انتخاب معاونانش دقت داشته باشد. باید نگاه علمی  را در دانشگاه غالب کند و از مدیران توانمند بهره بگیرد. ایلامی باید با پرهیز از نگاه های قومی وباند بازیهای مختلف از ظرفیت نخبگان استانی بهره جوید و مواظب باشد با ایجاد هاله ابهام پیرامون خود فاصله اش را با افکار عمومی زیاد نکند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حبیبی گفت:

  دکتر چمن یک مرد واقعی است همین که غیرت داشت و زیر بار کار خلاف قانون نرفت و این خداترسی ایشان نشان از مردانگی اوست

 • همکار دانشگاه گفت:

  اوج دوران بالندگی و شکوفایی دانشگاه در زمان مدیریت استاد چمن بود حالا ببینیم وقتی دکتر چمن نیست بقیه چه تغییراتی می دهند منتظریم.

 • منصف گفت:

  اگر یک تحقیق میدانی هم انجام دهیم متوجه می شویم که خدمات دکتر چمن قابل تحسین و تقدیر است

 • محمودی گفت:

  انصافا در خصوص رفتن دکتر چمن از استان باید زار زار گریه کرد چون تنها مدیر قانومند واقعی استان بود و ارتقائ شاخصهای بهداشت و درمان گویای این توانمندیست

 • اهل رسانه گفت:

  این مقاله را به دقت خواندم به نظر می رسد نویسنده از تحولات و خدمات انجام شده کاملا بی اطلاع است و شاید حتی در این استان زندگی نکند از نظر اطلاع رسانی که روابط عمومی دانشگاه خوب کار نکرده ولی بخشی از مقاله احتمالا شخصی هم درخواستی داشته که روی اصول قانونی نبوده و خواسته درد دل خودش را اینجا خالی کند خدا را شاهد بگیریم در همین مدت سه سال و چند ماه به اندازه بیست سال خدمات عمرانی و تخصصی به استان ارائه شده است

 • اصغری گفت:

  باید قدردان استاد چمن می بودیم و نباید این مدیر توانمند و با اقتدار را از دست می دادیم همین و بس.

 • هاشم پور گفت:

  چرا اون همه مطالب به حق و انصاف در دفاع از شخصیت و مدیریت دکتر چمن را از صفحه اصلی برداشته اید و اون وقت مطلب یک خانمی که از سر بی اطلاعی یه چیزهای غیر واقعی و پراکنده گفته را بعد از یک ماه هنوز بر نداشتن اید

 • وحیدی گفت:

  دوست و دشمن خدمات دکتر چمن را در استان قبول دارند و بر این باورند که این خدمات با این شتاب تکرار نخواهد شد

 • حقگو گفت:

  این خبر که مربوط به چند روز پیش است و از نظر رسالت خبرگزاری تاریخ گذشته است. مگر خواب دیده اید ؟

 • عظیمی گفت:

  تحولاتی که در حوزه بهداشت و درمان در استان ما در زمان مدیریت دکتر چمن اتفاق افتاد و به اعتقاد اهل قلم و اهل رسانه باید لوح افتخار را بر گردن دکتر چمن آویخت و محبوبترین مدیر کل استان بود شاید بعضیها درخواستهای خلاف قانون داشتند و پاسخ نگرفتند چون دکتر چمن را در سراسر کشور بعنوان اسطوره اجرای مدیریت با عدالت می شناسند شاید تیم رسانه ای نتوانستند خدمات این مدیر بزرگ هم استانی را اطلاع رسانی کنند .

 • علوی گفت:

  الحق که با این کلیپهایی که در سالن پخش شد و کوشه ای از خدمات دانشگاه بود نشان داد که روابط عمومی دانشگا و پشتیبانی خیلی ضعیف هستند و خیلی بهتر می شد خدمات انجام شده و عملکرد دانشگاه را در دید عموم گذاشت

 • حسینی گفت:

  مدیریت دانشگاه هیچگاه نظمی را که در این سه سال اخیر داشته در اینده نخواهند داشت کلاس مدیریت دانشگاه بالا رفت و در شورای اداری دانشگاه علوم پزشکی جایگاه خاصی داشت و خدمات این دستگاه به رخ کشیده می شد ولی روابط عمومی دانشگاه قدرت اطلاع رسانی خوبی نداشت.

 • اکبری گفت:

  اگر دکتر ایلامی تونست تغییراتی را که گفت انجام دهد و اول از معاونتها شروع کرد و در خود ستاد توانست کاری انجام دهد و احتمال موفقیت دارد در غیر این صورت اینده خوبی دانشگاه برای پیشرفت نخواهند داشت

 • محمد گفت:

  دکتر چمن در تفکر ،چپی و در عمل بسته به شانس انتخاب کاندیدای روز مجلس به سمت ان طرز تفکر سوق پیدا می کرد و د ایلامی نیز برخاسته از تفکر ازاد بود که در چرخش روزگار محافظه کار شده است. مشکل مدیریت در هر سازمانی،متعدد بودن مراکز تصمیم گیری است و فقدان برنامه ریزی درست در وزارت،اینده را مبهم می سازد.

 • سعیدی گفت:

  اینطوری که خانم رشیدی نوشتند اولین نفرات روابط عمومی و پشتیبانی هستند که باید تغییر کنند و اگر اینها تغییر نکنند هیچ چیزی تغییر نکرده است تازه دکتر چمن استاد تمام بود و ریئس فعلی دانشیار است .

 • همکار گفت:

  این مقاله نشان از آن دارد که فرد نگارنده از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات انجام شده خبر ندارد. ولی به فرض که همه مقاله درست باشد آیا آقای دکتر ایلامی که خودش گفت تغییرات را انجام می دهم این معاونینی و روابط عمومی که شما نام بردی تغییر می دهد ؟

 • میرزایی گفت:

  تا حالا همه می گفتید معاون پشتیبانی ضعیف هست حالا آیا ایلامی اولین ابلاغی که لغو می کنه ابلاغ دکتر قائدی هست؟ منتظریم!

 • سجاد افروز گفت:

  با سلام و احترام
  سرکار خانم رشیدی از انجایی که کاملا اگاهم که چه کسانی این اطلاعات نادرست را در اختیار شما قرار دادند فکر میکنم پاسخ دوستان در اظهار نظرهاشون کاملا مشهود هست که شما یک طرفه قضاوت نمخودین و کاملا اشتباه گزارش دادین.

 • کارمند دانشگاه گفت:

  روابط عمومی دانشگاه نتوانستند خدمات علوم پزشکی را به نحو احسن به اطلاع مردم برسانند شاید بیشتر از این توان نداشتند و معاون پشتیبانی هم آنطوری که باید مطالبات پرسنل را پیگیری کند پیگیری نکرد اکثر پرسنل دانشگاه این دو مطلب را قبول دارند اما باید واقعیات را دید خیلی خدمات خوبی در این چند سال ارائه شد و یک قلم فقط تعداد هشتاد خانه بهداشت در این مدت ساخته شد بیش از یک چهار کل خانه بهداشتهای تاریخ بهداشت و درمان استان .

 • محمدپور گفت:

  برای نظر این خواهر محترم خیلی احترام قائلم
  اما همه حقیقت را نگفتند باید می گفتند که باج خواهی زیاده از حد نماینده ها مخصوصا تاج و زیر بار نرفتن دکتر چمن دلیل اصلی این تغییر بود
  باید می گفتید که وزیر بهداشت ضعف داشت که از ریاست با کفایت علوم پزشکی استان حمایت نکرد و مغلوب خواسته ناحق فلان نماینده شد.

 • کارمند بیمارستان گفت:

  بابت هتلینگ بیمارستانهای استان دکتر چمن در یادها فراموش نمی شود واقعا بیمارستانها مثل هتل شدند باید به این مرد واقعی و معتقد و مقتدر خداقوت گفت

 • حقگو گفت:

  تحولات بهداشت ودرمان در استان گوش فلک را کر کرده است حتی کسانی که بیرون از استان هستند تغییرات را متوجه شدن آمار اعزام بیماران به خارج از استان از 30در 1000رسیدبه 7در 1000که این شاخص مهم است دکتر چمن فقط قربانی اجرا ی عدالت در سلامت شد

 • ناشناس گفت:

  فقط بخشی از تحلیل در مورد ضعف روابط عمومی و معاون پشتیبانی درست است حالا ببینیم آیا رئیس جدید اینها را سریع تغییر می ده امیدوارم که مقاله بعدی سرکار خانم رشیدی در مورد تغییر معاونا و مدیرای ضعیف از نظر ایشون باشه دکتر چمن با شجاعت همون هفته اول شش تا معاون عوض کرد حالا ببینیم آیا دکتر ایلامی مخصوصا معاونا و مدیرای ضعیف گچسارانی را بر می داره یا نه.

 • هکار مطلع گفت:

  چرا این همه تحولات نادیده گرفته می شود بخواهیم بهحق قضاوت کنیم در مدت همین سه سال به اندازه بیست سال کار شده است راه ان انژیو گرافی که از آرزوهای دیرینه مردم استان بود تا راه زی ام ار ای دهدشت و گچساران و بخشهای مرتبط و راه اندازی کلینینک در هردو شهرستان بهطور تمام وقت و در دیگرشهرستانهای کوچک به صورت یک روز در میان و در بخش آموزش دو رشته تخصصی ز نان و داخلی و از همه مهمتر برگزاری کنگره بین المللی خون معرفی استان به جهان و……..اینها بخش کوچکی از خدمات است و دوست و دشمن و عالم و آدم می دانند که خدمات بهداشت و درمان بعنوان گل سر سبدادارات معرفی شد

 • محمدی گفت:

  کاملا از گزارش مشخص است که از بهداشت و درمان خیلی کم اطلاع دارید بیمارستان دویست تختخو ابی تحت نظر مسکن و شهرسازی می باشد و بعد از اتمام کار بهربرد ار علوم پزشکی است.و واقعا از نظر خدمات به مردم در استان انقلاب شد در هر بحثی انسان باید خدا را در نظر بگیرد

 • در جریان گفت:

  تنها با طرح ضعف روابط عمومی نباید اونهمه خدمات شایسته تحسین پروفسور رضا چمن را نادیده گرفت. هرچند که ضعف برخی مدیران و معاونانش درست گفتید. اما استاندار و معاون ساداتی دکتر چمن هیچ نقشی در حمایت از او نداشتند

 • ناشناس گفت:

  سرکار خانم رشیدی متاسفانه احتمالا شما در جریان جزییات امور دانشگاه نیستید هیچ کدوم از این دلایلی که گفتید وجود نداشت در همین سه سال گذشته بارها دکتر چمن بخاطر عملکرد خوبش مورد تجلیل وزیر قرار گرفت.
  رسانه های استان و تیم های رسانه ای کلا مشکل دارند
  اما فقط و تنها فقط اصرار دکتر چمن بر مدیریت علمی و قانونی باعث عزلش شد.

 • یک همکار گفت:

  سلام
  به عنوان کسی که سالها سابقه آشنایی و همکاری با آقای دکتر چمن داشته به عرض برسونم:
  – دکتر چمن اصل تفویض اختیار را خیلی دقیق استفاده می کند ولی اینکه امثال معاون پشتیبانی ضعیف بودند و توان بیشتری نداشتند هم درست است.
  – تیم رسانه ای دکتر چمن قوی نبود ولی دکتر چمن همیشه تاکید بر اطلاع رسانی برای کمک به سلامت مردم داشت و اصولا آقای دکتر چمن شخصیت بزرگی بود که نیاز به تبلیغات نداشت.
  -در زمان دکتر چمن بیشترین پیشرفت در آموزش و پژوهش و بهداشت و درمان داشتیم شاید تیم رسانه ای خوب اطلاع رسانی نکرده .
  شهادت می دهم که تنها دلیل تغییر کله شقی دکتر چمن در برابر درخواست های نابحق نمایندگان بود وسلام

پربازديد