تاریخ درج خبر : 1395/10/25
کد خبر : ۵۵۹۸۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -
استاندار در آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی :

چمن رفت، چون روی اصول حرکت کرد

آیین تکریم و معارفه ریاست دانشگاه علوم پزشکی در شرایطی برگزار شد که از استاندار گرفته تا خود رضا چمن از کسانی صحبت می کردند که نحوه مدیریت رئیس دانشگاه در 2 سال و 8 ماه پیش به مذاقشان خوش نیامده است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد ابتدا گریزی به طرح تحول سلامت زد و گفت: برنامه هایی که از قِبَل هدفمندسازی یارانه ها قرار بود اجرا شود جز بخش سلامت همگی ضد خود عمل کردند.
سید موسی خادمی با اشاره به محرومیت های استان در حوزه بهداشت و درمان گفت: به دلیل فقر ذاتی استان اثربخشی این طرح در استان کهگیلویه وبویراحمد چشم گیر و ملموستر بود.

خادمی که سه سال پیش در زمان انتصاب رضا چمن مهمترین دغدغه خود را کم کردن مسافرت به استانهای مجاور برای دریافت خدمات درمانی اعلام کرده بود امروز نیز یادآور شد :آمارها تا جایی که در جریان هستم از 40 نفر به ازای هر هزار نفر به 11 نفر رسیده است.

وی نارضایتی خود از تغییر رئیس دانشگاه علوم پزشکی را پنهان نکرد و با بیان اینکه چمن در حوزه تئوری صاحب نظر و در حوزه عمل روی اصول حرکت می کند گفت: حرکت چمن و اصرار او بر روی اصول به مذاق بعضی ها خوش نیامد و چمن هزینه اش را پرداخت.

استاندار در نهایت با بیان اینکه همه عزل و نصب ها و شیوه های تفکر باید منجر به رضایتمندی مردم شود یادآور شد: فعالیت در مدیریت علوم پزشکی نوعی ایثار گری است و امیدوارم ثمره این ایثار گری بهبود رفاه و حال مردم باشد.

 تعامل با نمایندگان، مصداق زن ذلیلی است

رضا چمن نیز با بیان اینکه خداباوری ،خردمندی و خلاقیت را همواره در مدیریت خود مورد توجه قرار داده است گفت: داشتن اصول و از سوی دیگر پایبندی به آن کار دشواری است.
چمن نیز همچون استاندار از ترکش هایی که به دلیل پایبندی به اصول به او وارد شده گلایه کرد و گفت:خداباوری اگر بر مدیریت حاکم باشد هم دل آرام می شود و هم هزینه دادن سخت نیست.

وی در ادامه با اشاره به دومین اصل مدیریتش به عنوان خردمندی گفت:خردمندی از دانشمندی بالاتر است . خردمندی نتیجه دانش را نیز پیشگویی و پیش بینی می کند.

وی تاکید کرد:در نظام سلامت نیاز به دانشمد اهل میدان عمل وجود دارد و آی کیو زمینه داشتن خلاقیت است.

چمن یادآوری کرد: خلاقیت به معنی دور زدن قانون نیست بلکه حسن استفاده از ظرفیتهای قانونی است.

وی با اشاره کنایه آمیز به مساله تعامل با نمایندگان گفت: در زبان لری تفاهم را به زن ذلیلی تعبیر می کنند و تعاملی که از آن بحث می شود چیزی در مایه های همین زن ذلیلی است.

چمن با بیان این جمله به بخشی از دلایل تغییر خود اشاره کرد. چرا که در یک هفته گذشته صحبت از تن ندادن چمن به خواسته نمایندگان استان و اصرار آنها بر این تغییر بود.

وی با اشاره به مشکلات مزمن استان گفت: پیشینیان همه زحمت کشیدند و زمانی که مدیریت دانشگاه را گرفتم تراز مالی منفی 47 میلیارد تومان بود که الان به منفی 21 میلیارد رسیده است.

وی گفت نمی توانم به آقای ایلامی قول بدهم که همه چیز گل و بلبل است و با اوضاع اقتصادی کشور و اوضاع مالی وزارتخانه شرایط برای مدیریت جدید آسان نیست.

او تاکید کرد :در سالهای گذشته عدالت در بودجه سلامت این استان رعایت نمی شد اما در سال96 بودجه بر اساس عملکردها بسته شده که رشد بودجه برای استان در نظر گرفته شده است.

در نهایت باز هم به همان سبک مدیرتش بازگشت و گفت این سبک به مذاق خیلی ها خوش نیامده و من گلایه نمی کنم و مدیریت رضا چمن با اشعاری که بیشتر حکایت از دلخوری او داشت در این استان تمام شد.چمن در پایان نه تنها از علوم پزشکی بلکه از استان خداحافظی کرد .

تعامل عزتمند با نمایندگان خواهم داشت

محور صحبتهای رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی حول بدهکاریها و تراز مالی و پروژه هایی که باید تمام شود گذشت.
اورنگ ایلامی از 91 میلیارد و 900 میلیون تومان بدهی و 89 میلیارد و 800 میلیون تومان مطالبات بیمه ای گفت که اگر این مطالبات بیمه پرداخت شود مجموع بدهی های علوم پزشکی  کمتر از 2 میلیارد است.

ایلامی با کنایه به مدیران بیمه ای حاضر در آیین معارفه اش گفت: مدیران با لبخندی که می زنند می گویند زهی خیال باطل.

وی تکمیل بیمارستان گچساران،باشت و کلینیک هایگچساران ،دهدشت و یاسوج را اولویت خود در دولت یازدهم عنوان کرد.

او که ویژگیهای مدیریتی خود تعامل با نمایندگان را عنوان کرد با اشاره به دکتر چمن گفت: تعامل با نمایندگان آن چیزی نیست که شما گفتید بلکه تعاملی عزت مند خواهیم داشت.

وی گفت: اعتدال،توازن منطقه ای،شایسته سالاری مبنایی برای تغییرات احتمالی مدیریتی خواهند بود و صیانت از سرمایه انسانی،فیزیکی، و مالی از وظایفی است که بر عهده خود می دانم.

 دلایل مراجعات خارج استان برای درمان مورد به مورد بررسی شود

در نهایت تریبون به معاون وزیر بهداشت  رسید. او نیز از سن امید به زندگی که از 45 سال به 76 سال به بالا رسیده گفت تا 176 کودک زیر 5 سال که به ازای هر 1000 نفر فوت می کردند که حالا تعدادشان به 20 نفر رسیده است .
ایرج حریرچی گفت: 128 هزار تخت داریم که 57 درصد آن مستهلک است و علاوه بر آن 100 هزار تخت دیگر هم نیاز داریم.

معاون وزیر اینها را گفت تابه وضعیت استان در حوزه سلامت رسید و گفت: ازدحام در تودیع و معارفه و جمعیت حاضر در سالن نشان می دهد که دکتر چمن و تیمش که همراه دکتر ایلامی هم خواهد بود،خوب کار کرده اند.

او تاکید کرد هیچ مدیری هر چقدر هم توانمند باشد نمی تواند بدون همراهی تیم،استاندار،سازمان برنامه وبودجه توفیقی به دست بیاورد و و این جای خوشحالی است که حتی نماینده گچساران و باشت که افتخاری برای کشور و این استان است پیغام داده که به دلیل تمرکز روی برنامه ششم نمی تواند در آیین تودیع و معارفه شرکت کند.

و آخر سر از ایلامی خواست که تمرکزش را به حذف موارد خروج از استان برای درمان بگذارد و گفت: اینکه به ازای هر100 نفر 5 نفر به خارج از استان ارجاع می شود از روی تعداد بستریها محاسبه شده است. اما دکتر ایلامی باید تلاشش را روی شناسایی افرادی بگذارد که از ابتدا برای تشخیص و درمان بدون بستری به استان های مجاور می روند. وی گفت: جمعیت استان زیاد نیست و می توان مورد به مورد این نوع مراجعات و دلیل آن را بررسی کرد.

وی تاکید کرد: در این استان فعالیت عمرانی متعددی انجام شده اما تا به بهره برداری نرسد کافی نیست و نباید از تلاش دست بکیشد.

حریر چی یادآور شد در حوزه بهداشت و درمان نباید باند بازیهای سیاسی رخنه پیدا کند و همه باید متحد خود را برای جمعیتی آماده کنند که رو به پیری می روند و مشکلاتشان را به افزایش است.

منبع:روزنامه ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همکار خداترس گفت:

  دکتر چمن در تاریخ استان ماندگار شد هر چند خودش را هزینه کرد. استاندار اگر چه نتوانست از دکتر چمن به شایستگی دفاع کنه اما حرف دلش را که عین حقیقت بود را گفت که دکتر چمن براساس اصول علمی و قانونی مدیریت می کرد که به مذاق صاحبان قدرت خوش نیامد. بنظرم باید رسانه های استان همه در تمجید از مدیریت آرمانگرا و اصولی دکتر چمن دهها مطلب منتشر می کردند واقعا در طول سه سال در دورترین خانه بهداشت روستایی تا مرکز جراحی قلب استان ببینید چه شاهکارهایی دکتر چمن داشتند.

 • محمودی نیا گفت:

  دوران شکوفایی و بالندگی دانشگا ه و نظم اداری فقط در زمان مدیریت دکتر چمن بود چون در انتخاب مدیرانش فقط و تنها فقط شایسته سالاری را در عمل اجرایی نمود شاید انتقاد به دکتر چمن ضعیف بودن پشتیبانی و یا روابط عمومی بود که می گفتند سواد بهداشتی ندارد و نمی تواند خدمات بهداشت و درمان را به اطلاع مردم برساند

 • ناشناس گفت:

  با سلام. دکتر چمن دیگر قابل تحمل در سیستم نبود و افرادی را در مدیریتهایی گماشت که انصافا جایگاهشون نبود و همونا با سهلنگاری خرابش کردن.دوستان مدیریت بخش پزشکی طایفه و قوم و خویشی نمیپذیرد. ایما ن و اعتقاد و کارایی

  • ناشناس گفت:

   حالا ببینیم آیا اون مدیران ضعیف علوم پزشکی به قول شما تغییر می کنن، منتظریم تا معاونین ضعیف پشتیبانی و دانشجویی عوض بشن.
   شما یقین بدونید که هیچ مدیر ضعیفی عوض نمی شه.
   همه می دونن که دکتر چمن به صراحت گفته بود که به توازن منطقه ای را سعی کرده توجه کنه ولی وقتی که دید نماینده ها و اون نماینده خاص زیاده خواهی می کنه محکم جلوش ایستاد و هزینه اش را هم با شهامت داد.
   دکتر چمن با شجاعت همون هفته اول شش تا معاون و دوتا ریاست بیمارستان و مدیر شبکه را عوض کرد الان چرا از دکتر ایلامی مطالبه نمی کنید.

 • کارشناس بهداشت گفت:

  وای به حال مردم این استان که اینگونه کوتاه فکران برایشان تصمیم می گیرند تا کی باید حقکشی باشد و زدوبند سیاسی مداخله کند در دیگر استانهای کشور اینطور نیست و خیلی از امور با اصول قانونی است ولی در این استان هر کس روی اصول کار کرد اینجا در این استان جایش نیست

 • ا. کشاورز گفت:

  تا کنون سرنوشت همه نخبگان استان همین بوده از دکتر ملک حسینی تا دکتر چمن و دیگران و بسیاری نیروهایی نخبه ای مثل دکتر نیک اقبالی و دکتر پرهیزگار و در خیلی رشته های دیگر فنی مهندسی و علوم انسانی هم خیلی از نخبگان از استان بیزارند و در سایر استانها مشغولند با عزت و احترام.
  یقینا چهره شاخص همچون دکتر چمن که استاد تمام دانشگاه است در هر دانشگاهی منتش را هم می کشند تا او را به خدمت بگیرند ولی تاسف برای استان است که شده میدان تاخت و تاز سیاست بارانی که فقط مدیر بله قربان گو می خواهند.
  من هم جای نیروهایی دانشگاهی نخبه باشم هرگز حاضر نیستم یک روز هم در این استان خدمت کنم.

 • ناشناس گفت:

  درود بر صداقت و شجاعت دکتر چمن درود بر پاکی و عدالت دکتر چمن.
  همینکه سودجویان و منفعت طلبان و سیاست بازان تحملش نکردند نشانگر کمال درستکاری دکتر چمن بود.

 • از دوستان شما گفت:

  عزیزان سایت استان لطفا از انتشار کامنت های سراسر کذب و توهین و افترا بپرهیزید. حالا یک نفر از خدا بی خبر یک چیزی گفته شما چرا منتشر می کنید؟!

 • دانشجو گفت:

  برای دانشجویان رفتن دکتر چمن یک عمل بد اموزی بود اصولی و علمی مدیریت کنی و به مذاق سیاسیون خوش نیاید با این نوع بر خوردها ایندگان ما را لعنت و نفرین خواهند کرد و در تاریخ این استان اینگونه برخورد کردن فراموش نمی شود و حتی از دکتر چمن یک قهرمان محبوب ساخت

 • محبوبه پزشکی گفت:

  استاد چمن جای شما واقعا در دانشگاه خالیست.
  ما با سوادتر و با اخلاقتر از شما استادی نداشتیم. خدا نیامرزد کسانی که ما را از داشتن چنان استاد بزرگی محروم کردند.

 • حبیبی گفت:

  واقعا جای تاسف دارد که مدیری با معلومات و تجربه دکتر چمن که سرآمد جامعه پزشکی ماست به گناه اصرار بر مدیریت اصولی و علمی از بین ما برود. آنوقت چطور انتظار توسعه استان را داشته باشیم.
  در دوره مدیریت سه ساله دکتر چمن جایگاه استان در تمام زمینه های بهداشتی درمانی آموزشی و پژوهشی در بین برترین ها قرار گرفت و بارها و بارها این دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفت اون وقت فقط و تنها فقط به خاطر ایستادگی دکتر چمن در برابر سفارشات ناحق باهوش رفتاری کردند که برای همیشه از این استان برود و پشت سرش را هم نگاه نکند.

 • طاهری گفت:

  آن مرد که با عدالت و قانونمند باعث تحولات بزرگ در سلامت استان شد چون باج به زیاده خواهان نداد از استان برای همیشه رفت و ما ماندیم و افسوس و تاسف.
  الحق که رفتن دکتر چمن ضایعه جبران ناپذیر برای استان ما بود.

 • محمدی گفت:

  مایه تاسف است برای استان که روی اصول حرکت کنی و بعضیها را بر نتابد آن هم استان محرومی مثل ما . پس کار خلاف بر می تابد ؟

 • محمدی گفت:

  مایه تاسف است برای استان که روی اصول حرکت کنی و بعضیها را بر نتا آن هم استان محرومی مثل ما . پس کار خلاف بر می تابد ؟

 • امید گفت:

  واقعا خنده دار است چمن رفت چون روی اصول حرکت می کرد. پس استاندار چه کار می کرد و چه اقدامی انجام داد؟

 • محمودی گفت:

  اوج فلاکت استان را ببینید روی اصول حرکت کنی و اینطوری پاسخ بگیری . واژه محرومیت همچنان با استان ماست

 • کارمند بیمارستان گفت:

  خدمات ارزنده دکتر چمن فراموش نمی شود ولی متاسفانه روابط عمومی و پشتیبانی دانشگاه ضعیف بودند و بیشتر حملات به دکتر چمن از همین حوزه ها بود

 • کارشناس بهداشت گفت:

  حیف شد استان از وجود دکتر چمن محروم شد به خدا هیچ کس جای چمن را در استان پر نمی کند . نوع برخوردهای سیاسی را ببینید هر کس روی اصول کار کند به مذاق بعضیها خوش نمی آید باید به حال مردم استان زار زار گریه کرد .

 • همکار گفت:

  تاج آدم های قوی را بر نمی تابد غلام غلام میخواهد امیدوارم دکتر ایلامی هم پاسخش را بدهد

  • علی گفت:

   وضعیت نظافت بیمارستان امام سجاد ونخاله های مربوط به سالها قبل نشان از سوءمدیریت است

پربازديد