تاریخ درج خبر : 1395/10/27
کد خبر : ۵۵۹۹۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

قصه های تمام نشدنی فداکاری معلمان ایرانی

 واپسین روزهای آذرماه سال 1394خبری ساکنان کهگیلویه و بویراحمد را غافلگیر کرد، معلمی که مشق ریزعلی خواجوی را به دانش آموزان می آموخت؛ خود در یک روز سرد زمستان مغلوب برف و بوران منطقه کوهستانی طسوج در شهرستان چرام شد اما شاگردانش درس ایثار را در عمل از وی یاد گرفتند.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، «علی نوروزی» پس از تدریس در آن روز سرد و برفی، دانش آموزان را روانه خانه‌هایشان کرد و خود به همراه 2 همسفرش برای رفتن به خانه پا به جاده مرگ گذاشت.

شب پیش از آن منطقه خشن و سخت گذر محل عبور، رخت سفید به تن کرده و برف تمامی مسیرهای ارتباطی را مسدود کرده بود.
آن روز اداره هواشناسی ارتفاع برف را در منطقه طسوج نزدیک به 50 سانتی متر اعلام کرد اما «علی» با وجود بارش سنگین برف با شوق رفتن به خانه از پای نایستاد، انگار که تجربه نکرده بود عبور از برف نیروی بدن را می کاهد.
پس از ساعاتی پیاده روی در برف، نیروی بدنی نوروزی و همراهانش رو به کاهش نهاد و در بوران و سرما از پای درآمدند.
پس از گذشت یک روز از بی خبری و نیامدن نوروزی به خانه، امدادگران پیکر بی جان وی و یکی از همراهانش را در جاده سخت گذر طسوج سرفاریاب پیدا کردند و همسفر سوم که آخرین نفس هایش را می کشید از مرگ نجات یافت.
دبستان شهیدان سروش نژاد در روستای طسوج از توابع شهرستان چرام قرار دارد.
قصه فداکاری معلمان ایرانی پایان یافتنی نیست و ایثارگری آنان برای نجات جان دانش‌آموزان یکی از زیباترین جلوه‌های تعلیم و تربیت است.
فداکاری معلمان ایرانی حکایت مردانی است که صبر، مقاومت، ایثار و مهربانی سرمشق زندگی آنان است.
در دو دهه گذشته معلمان بسیاری بدون چشم‌داشتی در دشوارترین لحظه های تصمیم‌گیری با ایثار جان، زیباترین جلوه‌های معلمی را آفریده اند.
از کردستان تا سیستان و بلوچستان و از آذربایجان تا خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، از خراسان تا فارس و هرمزگان همه این سرزمین مهد پرورش انسان های بزرگی است که تاریخ به آنها افتخار می کند.
اینک وزارت آموزش و پرورش ماجرای جان سپردن معلم کهگیلویه و بویراحمدی در برف را در کتاب‌های درسی چند پایه چاپ کرده است.
برای نخستین بار است که حادثه جان سپردن مرحوم «علی نوروزی» در مسیر برگشت از مدرسه به خانه در برف در کتاب‌های درسی کلاس‌های چند پایه ابتدایی به‌عنوان جلوه‌های ماندگار معلمی به چاپ می رسد.
مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد می گوید که ماجرای این معلم فقید به همراه عکس وی در کتاب دانش‌آموزان به ‌عنوان جلوه‌ای از زندگی ایثار و جان سپردن در مسیر خدمت به چاپ رسیده و در سراسر کشور توزیع شده است.
علی شیر زهرایی معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد هم می گوید که در کتاب نوسازی و بهسازی یادگیری در کلاس‌های چندپایه که برای نخستین بار در سال 95 تدوین شده، عکس مرحوم نوروزی و کلاس درسش برای آشنایی همه معلمان ابتدایی چندپایه کشور به نمایش گذاشته شده است.
به گفته وی این اقدام ارزشمند با هدف تکریم معلمان و گرامیداشت یاد مرحوم نوروزی از معلمان ابتدایی شهرستان چرام صورت گرفته است.
«این کتاب براساس پنجمین هدف عملیاتی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای بسط عدالت در برخورداری از فرصت‌های تعلیم و تربیت چاپ شده و در اختیار راهبران آموزشی مدارس قرار می‌گیرد.»
رئیس آموزش و پرورش شهرستان چرام می گوید که شادروان علی نوروزی از معلمان ابتدایی این شهرستان با 29 سال سابقه فعالیت، خدمت در روستا را بر شهر ترجیح داد و در این مسیر جان سپرد.
وزیر آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد امسال در آئین ویژه‌ای از خانواده مرحوم نوروزی تجلیل کردند.
همسر شادروان نوروزی از علاقه شدید آن مرحوم به تدریس در مناطق محروم روستایی گفت و از قدرشناسی مسئولان آموزش و پرورش کشور و استان نسبت به تلاش‌های 29 ساله وی تشکر کرد.
منطقه طسوج یکی از مناطق گردشگری و در عین حال سردسیری و برف گیر در محور ارتباطی یاسوج – جلیل – سرفاریاب در شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد است.
طسوج در حدود 65 کیلومتری چرام واقع شده است.
شهرستان چرام دارای 2 بخش مرکزی و سرفاریاب با جمعیتی حدود 13 هزار نفر در 160 کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع قرار دارد.

گزارش: مسعود علیزاده

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مارشال گفت:

    خدارحمتش کنه واقعا ایشون الگوی نمونه در همه زمینه ها بود انشالله خداوند ایشان رادر جوار صالحان وبهشتیان قرار دهد

  • چرام گفت:

    جمعیت شهر را با شهرستان اشتباهی نوشته اید.

پربازديد