تاریخ درج خبر : 1395/11/12
کد خبر : ۵۶۰۱۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

خط شوتی، شغلی خطرناک و غیرقانونی

چندی است یکی دیگر از مشکلات راه‌های استان معضلی به نام ماشین‌های خط شوتی شده است. شاید اسم خط شوتی برای خیلی از جوانان نامی آشنا همراه با تجربه رانندگی استرس آور و خطرناک با دستمزد بالایی باشد.
شوتی، این کلمه برای بسیاری از رانندگان جاده‌ها با سرعت و سبقت‌های غیر مجاز و ترس از برخورد با آنها همراه خودروهایی که چند سالی است با سرعت بالاتر از 120 کیلومتر در ساعت جاده‌های استان را به تسخیر خود در آوردند و در موارد بسیاری عامل جان باختن انسان‌های بی‌گناه و تصادف‌های شدید می‌شوند.
شهر گچساران به‌واسطه قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و نزدیکی به بندرهای همسایه هر روز شاهد تردد خودروهای خط شوتی در جاده‌های این شهرستان می‌باشد.
شاید اکثر جوانان این شهر که وارد خط شوتی می‌شوند خود بهتر از دیگران واقف به خطرات این شغل خطرناک و کاذب هستند ولی متأسفانه به دلیل بیکاری و نبود شغل و درآمد بالای این شغل سختی این کار را به جان خود می‌خرند و در جاده‌های پر پیچ و خم استان باوجود نیروهای انتظامی و بازرسی با ارابه‌های مرگ خود می‌تازند. شاید اولین سؤالی که در ذهن عموم پیش می‌آید این باشد که شغل شوتی چگونه به وجود آمده؟
پدیده خودروهای شوتی را می‌توان همزمان با توسعه قاچاق در کشور دانست که در چند دهه اخیر و با توجه به حجم بالای قاچاق اجناس خارجی در کشور، خودروهای شوتی جای خود را به ترانزیت بارهای قاچاق باز کرد و عدم وجود قوانین مناسب و نبود بازدارنده‌های کافی، جاده‌های مرزی را محلی برای تاخت و تاز اتومبیل‌های شوتی کرده است، البته در سالهای اخیر قاچاق برای خودروهای شوتی محدود به اجناس خارجی نبوده بلکه در مرزهای شرقی کشور با ورود اتباع خارجی و غیرقانونی آنها به کشور مأموریتی بود که خودروهای شوتی در مقابلشان پول‌های هنگفتی به جیب می‌زنند.
خودروهای شوتی چند سالی است در جاده‌های گچساران به‌واسطه نزدیکی بنادر به گچساران نیز به‌صورت فزاینده‌ای رشد کرده و متأسفانه همین عامل ضمن ناامن نمودن راه‌های استان باعث بی‌نظمی در جاده‌های استان شده است.
و سؤال دوم که برای این شغل تعریف شده این است که اصلاً کار خودروهای شوتی چیست؟
شوتی‌ها روزانه با بارگیری اجناس معمولاً قاچاق کالا در قسمت‌های مختلف ماشین خود این اجناس را به مناطق مختلف استان و کشور منتقل می‌کنند.
میزان بارگیری اجناس در این نوع اتومبیل‌ها که بیشتر از نوع پژو و سمند هم هستند به‌قدری است که بعضاً شاهد بارگیری اجناس یک نیسان در یک پژو هستیم.
شوتی‌ها در قسمت مختلف ماشین اجناس را جاسازی نموده و با سرعت غیرمجاز 120 تا 160 کیلومتر در جاده‌ها و در سطح کشور تردد می‌کنند البته سرعت بعضی از خودروهای شوتی به اذعان خود رانندگان تا 200 کیلومتر می‌رسد.
البته دوام این نوع رانندگی با سرعت زیاد در بین جوانان طوری می‌شود که حتی اگر هم بار کالا نداشته باشد زمانی که در خیابان‌های شهر گچساران رانندگی می‌کنند با همان سرعت بالا حرکت می‌کنند که این نوع رانندگی را نمی‌شود در هیچ معامله و موضوع منطقی به چالش و بحث گذاشت.
در پی این گزارش به سراغ اداره تعزیرات حکومتی گچساران رفتیم. ریس اداره تعزیر‌ات شهرستان گچساران در این مورد گفت: به خاطر موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی گچساران با شهرهای هم جوار خط‌های شوتی در این مسیر به‌طور مدام در حال تردد هستند.
ارسلان عباسی بابیان اینکه شهر گچساران دارای بیشترین پرونده‌های کالای قاچاق در بین استان‌های همجوار است افزود: متأسفانه عدم زیر ساخت مناسب، نبود امکانات به‌اندازه، کم بودن مقر انتظامی و بازرسی در جاده‌های گچساران عامل رفت و آمد خط‌های شوتی در این شهرستان شده است.
وی خاطر نشان کرد: برخورد با عاملان خط شوتی به‌صورت قاطع ادامه می‌دهیم تا آنها بفهمند این شغل کاذب بازدهی اقتصادی ندارد چرا که در صورت دستگیری آنها توسط نیروی انتظامی خودروهای آنها مصادره و ارزش کالای قاچاقی آنها در صورتی که بالای 10 میلیون تومان باشد معادل کالا جریمه نقدی و کالای آنها به نفع دولت ضبط و عرصه اقتصادی را برای شوتی‌ها تنگ خواهیم کرد تا متوجه زیان اقتصادی کار خود باشند.
عباسی تصریح کرد: خط شوتی یک شغل کاذب و دارای اثرات منفی بر اقتصاد و تولیدات داخلی است ولی متاسفانه به خاطر درامد بالا خیلی‌ها به این شغل رو می‌آوردند و با جان و آبروی خود و دیگران بازی می‌کنند.
گر چه در این مورد نیروی انتظامی در چندین موارد کالاهای قاچاق خط شوتی را کشف و ضبط نموده است و خودروهای انها را توقیف، ولی به گفته سرهنگ موسوی رئیس نیروی انتظامی شهرستان گچساران با وجود سخت گیری و توقیف خودرو و کالاهای خط شوتی باز هم به دلیل درآمد بالای این شغل کاذب مجدداً اقدام به عمل به این شغل می‌کنند.

منبع:روزنامه امید مردم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد