تاریخ درج خبر : 1395/11/16
کد خبر : ۵۶۰۲۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

مصائب بی پایان کشاورزان؛ دردهایی که با آب هم درمان نمی شود

وقتی در حضور همه مسئولان کشوری از رئیس جمهور گرفته تا وزرا و معاونانش ،بر تخصیص بیشتر منابع آب به استان تاکید می شود این سوال به ذهن می آید که آیا واقعا کشاورزی علاج مشکلات مردم این استان است.

برای بررسی کشاورزی استان ابتدا باید نگاهی به وضعیت فعلی کشاورزی بیندازیم.

بارندگی در استان کهگیلویه وبویراحمد در سالهای اخیر کم شده وبر اساس آنچه مسئولان آب منطقه ای می گویند کم کم به سمتی پیش می رویم که درب منابع زیر زمینی را برای آبیاری انگور کیلویی 100 تومان ، سیب 700 تومان و هندوانه 80 تومانی باز می کنیم و روزانه صدها و هزاران لیتر از این منابع آب را هدر می دهیم.

از سوی دیگر ، در نشست های مختلف مسئولان کشوری که خارج از گودِشعارهای خوش آب و رنگ و کارشناسی های غیر کارشناسی استانی قرار دارند صراحتا می گویند مشکلات این استان با اجازه بهره برداری بیشتر آب، از آب های جاری حل نمی شود و اصلا آب را درمان خوبی برای دردهای کشاورزی همیشه ورشکسته استان نمی دانند.

تا جایی که سورنا ستاری به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سفر ش به استان نه یک بار که چندین بار روی این موضوع تاکید کرد و گفت مشکل شما این است که فقط دنبال داشتن زمین های چندین هکتاری هستید تا با آن برای استانتان درآمدزایی کنید در حالی که کارهای بهتری هست که می توان در این استان انجام داد.

اگرچه ستاری مستقیما درباره کشاورزی استان صحبتی نکرد امامی توان از حرفهایش چنین برداشت کرد در حال حاضر نتوانسته ایم دقیقا درد استان را شناسایی کنیم و به همین دلیل ایده هایی خوبی هم برای درمان نداریم.ضمن آنکه در سطح کلان کشوری، کشاورزی بهترین نسخه برای استان کهگیلویه وبویراحمد نیست و به نظر می رسد برنامه ریزان طرح های دیگری برای استان داشته باشند

تفکرات حاکم بر کشاورزی استان همانند نوع کشاورزی و حتی ابزار آلات آن همچنان سنتی است و درآمد آن به اندازه ای است که هر کشاورز و باغدار در ایده آل ترین حالت می تواند فقط از همه تلاش خود در حد هزینه هایی که داشته ، برداشت کند.

همه این موضوعات در نشست خبری اصحاب رسانه با مدیر کل جهاد کشاورزی استان مطرح شد.

جعفر گوهرگانی گفت: در سالهای اخیر استان درگیر خشکسالی است اما نمی توانیم به این دلیل باغبانی استان را تعطیل کنیم .قرار هم نیست همیشه خشکسالی باشد اما برای الگوی کشت باید بنا را بر خشکسالی بگذاریم و کشاورزی را به صورت دیم و با تکنیک های خاص و گونه های خاص ادامه دهیم.

گوهرگانی ادامه داد اراضی شیبدار این استان برای باغات انگور،بادام دیر گل و گل محمدی به صورت دیم مناسب است و مشاوره هایی که به باغداران داده می شود بر اساس این الگو است. او اشاره ای هم به پروژه های گل محمدی در کاکان و ،دهنو،دمچنار و کهوا کرد گفت رعایت الگوی کشت تاکنون موفقیت آمیز بوده است.

گوهرگانی تاکید کرد در شهرستانهای بویراحمد و دنا برنامه ای برای کشت و باغات آبی نداریم ولی در لنده،آبلش،چاه تلخ ،طسوج و غیره که چاه پمپاژ آب داریم برای کشاورزی آبی آمادگی داریم.

وی از آمادگی جهاد کشاورزی برای اعطای تسهیلات مکانیزاسیون زراعی ،باغی و آبزی پروری و دامی خبر داد گفت 14 میلیارد تومان تاکنون در این زمینه جذب شده است.

به رغم تاکید مدیر کل جهاد کشاورزی بر الگوی کشتی که برای کشاورزی و باغداری استان نسخه می شود اما این سوال مطرح است در شرایطی که محصول درجه یک باغداران و کشاورزان این استان در فصل برداشت روی دستشان می ماند چه تضمینی وجود دارد گل محمدی ،انگور و بادام به همین سرنوشت دچار نشود.

گوهرگانی در پاسخ به این سوال خبرنگار ما نیز می گوید: در این زمینه فقط جهاد کشاورزی متولی نیست زیرا بحث مصارف به صورت تازه خوری، انبارداری، صنایع تبدیلی و غیره مطرح است که چندین دستگاه متولی آن هستند.

او ادامه می دهد: استان می تواند فقط 25 درصد از میوه تولیدی را مصرف کند و 75 درصد آن باید صادر شود .و متاسفانه در این زمینه استان بسیار محروم است . اتاق بازرگانی باید بازرگانان را به این سمت هدایت کند. جوانان باید به جای شغل دولتی به دنبال تجهیزات ترانزیت و صادارت میوه باشند .زیرا دست کم 25 درصد میوه تولیدی استان میوه باکیفیت و استاندارد صادرات است که صادرات 15 درصد آن نیز می تواند در توسعه  استان موثر باشد.

او به پروژه کشت 45 روزه لوبیا در مختار اشاره کرد و گفت فقط در همان یک مورد کشاورزان 5 میلیارد تومان فروش داشته اند و این پروژه دقیقا مصداق اقتصاد مقاومتی و حرکت بر اساس الگوی کشت است.

بعد از کشاورزی نوبت به دامداری استان و مهمتر از همه قیمت گوشت قرمز رسید.گوهرگانی ادعای خبرنگاران درباره گوشت کیلویی 33 هزار تومان را رد کرد و گفت: اگر جایی گوشت بزغاله و بره بیشتر از 31 هزارتومان به فروش می رسد به تعزیرات اطلاع دهید.

طالبیان پور معاون امور دام تمام تلاش خود را بکار گرفت تا به کمبود تولید دام در استان اعتراف نکند به همین دلیل گوشت قرمز به عنوان یک کالای استراتژیک را با پفک نمکی مقایسه کرد گفت: سالانه نهاده های تولید 10 تا 12 درصد افزایش قیمت دارند حتی پفک نمکی هم افزایش قیمت دارد چگونه انتظار دارید گوشت افزایش قیمت نداشته باشد.

او اشاره مبهمی به افرادی کرد که یک جا 5 هزار راس دام را خریداری می کنند و نرخ مورد نظر خود را به بازار تحمیل می کنند اما در نهایت تاکید کرد این یک مثال است و واقعیت این است که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند و نه جهاد کشاورزی و نه صنعت و معدن چندان دخالتی ندارند.

معاون امور دام جهاد کشاورزی جهش ناگهانی قیمت از 24 هزار تومان به 31 هزارتومان را نیز با این عنوان که فصل زمستان به دلیل کاهش زاد و ولد دام ها ،این افزایش قیمت طبیعی است،توجیه کرد.

نشست خبری محورهای دیگری هم داشت اما از یک مساله نمی توان چشم پوشید و آن ضرر ده بودن کشاورزی در این استان است. در این میان نه مردم حاضر می شوند باغات چندین ساله خود را مطابق الگوی کشت تغییر دهند و نه جهاد کشاورزی اهتمامی برای دادن مشاوره پیش از کشت به کشاورزان دارد. از یک طرف مردم را از کشت برخی محصولات منع می کنند و از سوی دیگر مشاهده می شود که کارشناسان ترویج کشاورزی، مزارع و اراضی را زیر همان کشت هامی برند.

در حالی که ماموریت جهاد کشاورزی از مزرعه تا بازار تعریف شده کشاورزان را ترغیب به کشت می کنند اما در فصل برداشت تمام مسئولیت را بر دوش کشاورزانی می گذراند که هیچ آشنایی به بازار ندارند و در بازار استانهای دیگر اسیر دلالان می شوند و بارشان را به ارزان ترین قیمت  روی زمین می گذارند.

بدیهی است تا زمانی که تصویر روشنی از آینده بازارِالگوهای کشت مورد نظر جهاد کشاورزی، به کشاورز ارایه نشود نمی توان ریسک او را بالا برد که به عنوان مثال درختان سیب و گردوی خود را قطع کند و بر جای آن گل محمدی بنشاند.

منبع:فاطمه رشیدی/روزنامه ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد