تاریخ درج خبر : 1395/11/21
کد خبر : ۵۶۰۳۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

جزئیات حادثه زندان از زبان رئیس دستگاه قضا

رئیس دادگستری استان کهگیلویه وبویراحمد در نشستی که با اصحاب رسانه داشت ضمن ارایه گزارشی از عملکرد دستگاه قضای استان در 10 ماه گذشته،به سوالاتی پاسخ داد که اغلب آنها از یک جنس بودند.
اگر چه حجت الاسلام غلامرضا مزارعی عملکرد دستگاه قضا را موفق و قابل دفاع توصیف کرد و نقطه قوت آن را رسیدگی به 121 هزار پرونده در 10 ماه عنوان کرد اما این سوال هم مطرح بود که آیا در صدور حکم برای این همه پرونده به وسیله 120 قاضی آیا  همواره عدالت رعایت شده است که مزارعی گفت بر حرف شما صحه می گذارم و قبول دارم تراکم کار دقت را پایین می آورد اما در سیستم قضایی همه تلاش ما بر این است که عدالت رعایت شود و اگر در مواردی هم احساس کنیم حقی تضییع شده راه اعتراض و پیگیری همچنان باز است.

حکم فرد متجاوز به عنف را شخصا دنبال کردم

وی تاکید کرد: سرعت عمل در پرونده‌های مهم ضرورت دارد و به همین منظور ضمن تشکیل دبیرخانه پیگیری‌های لازم توسط مدیرکل دستگاه قضا نیز صورت می‌گیرد، بطوریکه پرونده متجاوز به عنف که در شهرها و در محیط‌های مختلف از جمله ورزشگاه و پارک‌ها به نوجوانان و جوانان تعرض می‌کرد  راشخصا به دیوان بردم و رای قطعی اعدام  در کمتر از یک ماه گرفته شد.
مزارعی به این شائبه که آیا این فرد در اماکن ورزشی اعدام می‌شود هم پاسخ داد و گفت: مکان اعدام این فرد مشخص نیست و ما هم معتقد هستیم نباید در مکان ورزشی که روحیه ورزشکاران را خدشه‌دار می‌کند، اعدام شود.

وی با بیان اینکه برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای در این چند روز از اعدام این فرد در ورزشگاه خبر می‌دهند و ابراز نگرانی می‌کنند عنوان کرد: بنا نداریم حکم را در محیط‌های ورزشی اجرا کنیم.

مزارعی ابراز کرد: فیفا باید از اینکه دستگاه قضایی ایران اسلامی می‌خواهد فردی را که مخل نظم و امنیت بوده اعدام کند باید خوشحال باشد نه اینکه برای شبکه‌های ماهواره‌ای با جنجال سازی خوراک تهیه کند.

وی ادامه کرد: اجرا شدن علنی یا غیر علنی بودن حکم آزار دهنده نوجوانان و جوانان یاسوجی هنوز مشخص نیست.

درحادثه زندان کسی مقصر نبود

وی درباره حادثه کشته شدن 4 سرباز در کانون اصلاح تربیت مادوان  که درزمان رخ دادن  با سکوت مسئولان روبرو شده بود گفت:ما باید پیش بینی کنیم که وقتی چند جوان کنار هم قرار می گیرند و اسلحه هم در دستشان است ممکن است که حادثه رخ دهد و این اتفاق خیلی هم غیر منتظره نیست.
مزارعی ادامه داد: وقوع این حادثه مختص استان ما نیست و به همین دلیل باید در گزینش افراد برای اینکه اسلحه در اختیارشان قرار گیرد دقت لازم وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: در حادثه زندان معلوم شد دو جوانی که کشته شدند طرف مقابل را مورد تمسخر قرار می دادند با این حال هیچ گونه درگیری فیزیکی بین آنها وجود نداشت و همین درگیری لفظی دراز مدت آن حادثه را رقم زد.
وی تاکید کرد کوتاهی مسئولان و اداره کنندگان آن مرکز را توجیه نمی کنم اما در آن حادثه حتی ماموران ما در شرایط سختی بودند با این حال جوان ضارب در دوران خدمتش به دلیل داشتن سابقه  درگیری از مکان دیگری به کانون اصلاح و تربیت که مکان بسیار امن و آرامی بود منتقل شد.
او در این بین اشاره کوچکی هم به تعداد زندانیان خردسال کانون اصلاح تربیت کرد و گفت تعداد این افراد به انگشتان دست هم نمی رسد.

پرونده اقتصادی بزرگتری در دست بررسی است

رئیس دستگاه قضا یادآور شد پرونده فساد اقتصادی مربوط به بانک تجارت تعیین تکلیف شد و پرونده دیگری از همین جنس اما با رقمی بالاتر از بانک تجارت  در دست بررسی است که در صورت تایید سازمان بازرسی افکار عمومی در جریان این پرونده قرار می گیرد.
حجت‌الاسلام مزارعی اظهار کرد: قبل از انقلاب همه امتیازات متعلق به خاندان پهلوی و وابستگان آنها بود، اما امروز از فرزندان مناطق محروم کشور و بویژه همین استان کهگیلویه و بویراحمد در پست های  مختلف کشور حضور دارند.
مزارعی با بیان اینکه اصلی‌ترین وظیف دستگاه قضا برقراری امنیت است، اظهار کرد: امروز امنیت محوری‌ترین موضوع هر جامعه‌ای است، بطوریکه که اگر امنیت باشد همه کارها و امور از قبیل سرمایه‌گذاری، آموزش و کارهای عمرانی و زیرساخت‌ها را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.
وی در ادامه به عملکرد ۱۰ ماهه دستگاه قضا در استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۵، ۱۲۱ هزار پرونده وارد دستگاه قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد شده و ۱۲۲ هزار پرونده نیز مختومه شده است، بطوریکه مازاد بر بررسی ۱۲۱ هزار پرونده وارده در سال ۹۵، هزار و ۲۹۸ پرونده مسن که از سال‌های قبل مانده بود نیز بررسی و حکم متقضی را ارائه کرده‌اند.
رئیس دستگاه قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در رسیدگی به پرونده‌های مسن رتبه‌های پنجم و ششم را کسب و همچنین در حوزه رسیدگی به پرونده‌های جاری و قدیمی رتبه یک و سوم را به خود کسب کرده است.

رتبه دوم دادرسی الکترونیکی

وی در ادامه با بیان اینکه استان در استفاده از دادرسی الکترونیکی رتبه دوم کشوری را کسب کرده، افزود: در حوزه فناوری و معاونت اطلاعات و IT، تیم قوی در دستگاه قضایی استان داریم که در حوزه‌های سخت افزاری همه اقدامات این حوزه را نیروهای بومی استان کهگیلویه و بویراحمد انجام داده اند.
رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از راه‌اندازی سامانه سناخبر داد و افزود: افراد در صورت ثبت نام در این سامانه  می توانند تمامی اسناد و اوراق قضایی را به صورت الکترونیکی دریافت کنند.
مزارعی با اشاره به تشکیل دبیرخانه پرونده مهم در دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با ورود هر پرونده مهم به این دبیرخانه رئیس‌کل دادگستری در جریان این پرونده قرار می‌گیرد، بطوریکه پرونده قتل در ظرف ۱۰ روز در دادسرا و کیفرخواست بررسی و حکم صادر می‌شود و در واقع سرعت عمل در پرونده‌ها بالا رفت.
مزارعی در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد دستگاه قضا در حفظ بیت‌المال اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۵، ۲۷۰ مورد پرونده تجاوز به محیط زیست و منابع طبیعی داشتیم که ۱۹۰ هکتار از اراضی ملی مورد تعرض قرار گرفته‌ بودند و ۱۵۰ نفر خلع‌ید شدند، بطوریکه ۱۴۰ هکتار به اراضی ملی برگشت داده شد.
وی  افزود: در حوزه آب منطقه‌ای ۴۹ هزار مترمربع حریم رودخانه که مورد تعرض قرار گرفتند، رفع تصرف شدند، ۲۰ مورد چاه‌های غیرمجاز مسدود و پلمپ شدند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد