تاریخ درج خبر : 1395/11/22
کد خبر : ۵۶۰۳۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس حوزه هنری خبر داد:

برگزاری جشنواره ای برای شناسایی آخرین بازماندگان پیشه نوازی

دومین شب آواز لری با حضور و مشارکت هنرمندان موسیقی استان فارس و کهگیلیویه وبویراحمد  و به میزبانی حوزه هنری در شرایطی برگزار شد که در سالن مطهری آموزش و پرورش جا برای سوزن  انداختن نبود.

جمعیت به اندازه ای از این رویداد فرهنگی استقبال کرده بودند که در بین صندلیها و حتی بیرون از سالن جمعیت برای شنیدن آواهای غمگین محلی و صدای پیشه پیشه نوازان صف کشیدند تا جایی که جز رئیس حوزه هنری به رسم ادب و همراهی روی صندلی نشسته بود ،همگی ایستاده و با علاقه برنامه را دنبال می کردند.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری که خود از هنرمندان و خوانندگان آوازهای محلی و محبوب مردمی است در این شب لباس کاملا محلی مردان بویراحمدی را به تن کرده بود و در بین اجرای هنرمندان مختصری درباره بیوگرافی هر هنرمند و آثار ارایه شده  توضیحاتی ارایه می داد.

محمد شریف اسلامی نژاد که خود نیز یکی از فیلمسازان صاحب سبک است در ابتدا با بیان اینکه حوزه هنری توجه خاصی به موسیقی محلی و بومی دارد گفت:هنر پیشه نوازی که از هنرهای اصیل و بومی این استان است  و رو به منسوخ شدن است و اسفندماه جشنواره ملی پیشه نوازان را با هدف دعوت و شناسایی از آخرین بازماندگان پیشه نوازی برگزار می کنیم.

وی تاکید کرد پیشه نوازان سرمایه و داشته فرهنگ و هنر استان است و همه مسئولند این هنر را به نسل های بعد منتقل کنند .

اسلامی اضافه کرد هنرها و آواهای بومی بخشی از هویت جامعه ماست و جامعه ای که هویت خود را از دست بدهد از هیچ آسیبی مصون نخواهد ماند .

وی یادآور شد وقتی از احیای فرهنگها می گوییم برخی به اشتباه تصور می کنند که ما آنها را به سمت زندگی عشایری و گله داری تشویق می کنیم  در حالی که نگاه ما حفظ ارزشهای فرهنگی است.

اسلامی اشاره ای هم به حضور جمعیت کرد و ادامه داد پیام این حضور پر شور در یک شب سرد در یک رویداد فرهنگی چیزی جز علاقمندی به فرهنگ نیست.

وی ابراز امیدواری کرد این حضور و علاقه پشتوانه اقدامات بعدی حوزه هنری باشد.

هم چنین در این مراسم رئیس حوزه هنری استان فارس به تاریخچه موسیقی در سرزمین زاگرس اشاره کرد و ظهور موسیقی را در نجوای مادرانه یعنی لالایی های کودکانه این سرزمین دانست.

حمد کرم الهی صداقت در  موسیقی بومی و محلی این سرزمین را  مرهون مردمان این سرزمین دانست و اظهار داشت: این موسیقی زیبا و ملودی های زیبا صحنه های بسیار بزرگ و تابلوهای به غایت زیبا در پیش روی ما می گذارد که زندگی باید کرد.

وی در پایان موسیقی بومی و محلی را یک موسیقی متعهدانه خواند و گفت: این موسیقی ضد ارزش نیست و در تمام لحظات و حوادث در کنار ما می نوازد و حماسه سرایی می کند.

در ادامه این مراسم یک قطعه موسیقی تولیدی حوزه هنری با موضوع ایثار و مقاومت رونمایی شد.

همچنین در پایان این مراسم از پیشکسوتان موسیقی و آواز استانهای فارس و با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

در این برنامه هنرمندانی از استان فارس و کهگیلیویه وبویراحمد بخشهایی از هنر موسیقی محلی و لری را که کمتر به آن پرداخته شده ،اجرا کردند که با تشویق و همراهی مخاطبان روبرو شد.

سیدمحمد دژند، حسین احمدی، ملافیض ا… عارفی، رحمان طاهری، ایرج موسوی، فرامرز منصوری، محمد انصاری، حبیب ا… بازیار و اسفندیار احمدی به اجرای آوازهای لری از جمله شاهنامه خوانی، یار یار، دل گورودار، خدامی بلال و… پرداختند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد