تاریخ درج خبر : 1395/11/23
کد خبر : ۵۶۰۳۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

آشتی مردم با طبیعت ؛ راهبرد موفق صیانت از محیط زیست

 تخریب‌ها، بی مهری‌ها و سودجویی‌های روزافزون عرصه‌های زیست محیطی در کنار تغییرات اقلیمی، کاهش منابع آبی، آلودگی‌های زیستی و برهم خوردن تعادل اکوسیستم‌های طبیعی امروزه به بحرانی جدی در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل شده است.

 دخالت‌های مستقیم و غیرمستقیم و بهره برداری‌های غیراصولی انسانی را شاید بتوان مهمترین و جدی‌ترین تهدید از نظر پژوهش‌ها و ارزیابی‌های انجام شده در این رهگذر به شمار آورد.

براساس آمارها، بیش از 80 درصد از مساحت کشور را منابع طبیعی تجدید شونده شامل «جنگل‌ها و مراتع» تشکیل داده که بخش عمده‌ای از جمعیت کشور به ‌ویژه عشایر و روستائیان در حال بهره برداری‌های مستقیم یا غیر مستقیم از این عرصه‌ها هستند.
گرچه حفظ و حراست از محیط زیست به عنوان سرمایه‌ای جهانی ضرورت استفاده از راهکارها و راهبردهای بین‌المللی را می‌طلبد و تا حدودی نیز ذهنیت و رویکرد صاحبنظران و دلسوزانی از کشورهای مختلف جهان به این مهم معطوف شده اما ارائه یک برنامه اصولی و منسجم با برش‌های ملی، منطقه‌ای و حتی استانی در این زمینه ضروری است.
کارشناسان، متولیان امر و دلسوزان عرصه‌های طبیعی و زیست محیطی در استان کهگیلویه و بویراحمد در میزگرد تخصصی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا مرکز یاسوج به بررسی و بازبینی برخی چالش‌ها و آسیب‌های جدی فرآروی حوزه مسائل زیست محیطی پرداختند.
متولیان امر، کارشناسان و دوستداران محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این میزگرد تخصصی آشتی دادن اصولی و تکیه ‌بر مشارکت‌های مردمی به ‌ویژه جوامع محلی، تقویت نهادهای مردم نهاد، تعامل بین بخشی و فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌ها را از جمله راهکارها و کارکردهای مناسب در راستای حفظ و صیانت از عرصه‌های زیست محیطی بیان کردند.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن افزون بر یک میلیون هکتار عرصه طبیعی و مرتعی و حدود 312 هزار و 466 هکتار منطقه حفاظت شده از جمله مناطق غنی و سرشار در حوزه زاگرس مرکزی محسوب می‌شود که خطرات و آسیب‌های جدی از جمله خشکیدگی درختان بلوط، بیابان شدن عرصه‌های جنگلی و تخریب‌های روزافزون زیست محیطی، آینده پرمخاطره و بحرانی را برای این سرزمین سبز ترسیم کرده است.
بر اساس آمار سازمان جهانی خواروبار کشاورزی (فائو)، مساحت جنگل‌های جهان سه میلیون 870 هکتار معادل 6/29 درصد وسعت کره زمین را تشکیل داده است.
مساحت کل عرصه‌های زیست محیطی و طبیعی در کشورمان افزون بر 135 میلیون هکتار اعلام شده است.
کارشناسان و دست‌اندرکاران امر اما با درک شرایط همواره بر این نکته که تنها عامل نجات دهنده در جلوگیری از تخریب‌ها و بحران‌های گسترده زیست محیطی همراهی، مشارکت و تعامل با مردم به جای تقابل با آنهاست، تاکید دارند.
آنان معتقدند که بدون همراهی، مشارکت و همکاری مردم حراست و صیانت از منابع ملی و طبیعی ناممکن است اما بهره‌وری از طبیعت نیز باید همراه با فعالیت‌های احیایی باشد.
این میزگرد تخصصی با حضور سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از اعضای تشکل مردم نهاد نهضت سبز زاگرس یکی از فعال‌ترین تشکل زیستی محیطی این استان در ایرنا مرکز یاسوج برگزار شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت همکاری‌های گسترده رسانه‌ای، اطلاع رسانی عمیق و مشارکت هدفمند و قانونمند مردم در زمینه مسائل زیست محیطی تاکید دارد و معتقد است: هر میزان هزینه در این راستا، سرمایه گذاری برای آیندگان است.
سید اسدالله هاشمی گفت که رسانه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد نیز با ایجاد حساسیت، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی نقش تعیین کننده‌ای در جلب و همراهی جوامع محلی با دستگاه‌ها و نهادهای متولی مربوط به حوزه مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در استان دارند.
وی با استقبال از نقش آفرینی رسانه‌های جمعی و حتی شبکه‌های اجتماعی و تشکل‌های مردم نهاد در آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و تحریک پذیری جامعه در راستای تخریب حوزه‌های زیست محیطی بر ادامه همکاری‌ها و ارائه راهکارهای مناسب از سوی آنها تاکید کرد.
هاشمی اظهار داشت که سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) با ساختار و شرایطی سازماندهی شده بهترین حلقه اتصال بین مردم و سازمان‌های متولی در حوزه مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی هستند.
وی با بیان اینکه امکانات و نیروی انسانی از سوی نهادهای متولی برای حفاظت و صیانت از عرصه‌های طبیعی و زیست محیطی به هیچ وجه جوابگو نیست، افزود: بسیاری از تخریب‌ها و چالش‌های این حوزه ناشی از سهل انگاری‌ها و دخالت‌های انسانی است.
هاشمی با اشاره به چالش‌ها و بحران موجود تغییرات آب و هوایی در سطح جهان و کشور ایران، گفت: باید برش منطقه‌ای و استانی مناسبی از همه تهدیدها و خطرات موجود در این راستا تهیه و راهکارهای لازم و کارشناسی نیز برای آن تدوین و ارائه شود.
وی مدیریت صحیح در مصرف منابع آبی و بحران‌های خشکسالی، استفاده بهینه از حوزه زیست محیطی و منابع طبیعی استان در زمینه اجرای طرح‌های عمرانی را از دیگر راهکارهای مناسب برای کاهش خطرات و تهدیدهای زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی ذکر کرد.
هاشمی یکی از چالش‌های جدی زیست محیطی در کهگیلویه و بویر احمد را مربوط به تولید، پایش و بازیافت زباله‌ها و موضوع پسماندهای خانگی و صنعتی دانست و افزود: رفع این معضل منوط به اجرای طرح جامع پسماند در شهرهای مختلف استان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این طرح تمامی فرآیندهای تولید پایش و بازیافت پسماندها را در بر می‌گیرد، از اتمام مطالعات این طرح در شهرهای یاسوج و سی سخت خبر داد و گفت که در بقیه شهرهای این استان نیز این طرح در حال مطالعه است.
هاشمی با تأکید بر اینکه پساب‌های خانگی در سطح روستاها نیز سبب آلودگی‌های زیست محیطی، آب‌های سطحی، سفره‌های زیرزمینی و دشت‌های آبخوان شده، بر ضرورت نگاه ویژه دولت برای اجرای طرح‌های دفع بهداشتی فاضلاب در سطح روستاها و همکاری بیشتر دهیاران در این زمینه نیز تاکید کرد.
وی بوته کنی‌های گسترده گیاهان خوراکی و دارویی، افزایش بی رویه شکار گونه‌های جانوری، کاهش محسوس منابع آبی، استفاده‌های بی رویه از سموم در زمینهای کشاورزی به جای مبارزه بیولوژیکی از سوی کشاورزان را از دیگر آسیب‌ها و چالش‌های موجود زیست محیطی در کشور و این استان دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت که برخی از چالش‌های زیست محیطی گر چه علل فرا ملی و منطقه‌ای دارند اما بروز بسیاری از این دغدغه‌های جدی ناشی از دخالت‌های انسانی است.
وی با اشاره به مشکل شکار ممنوع در مناطق حفاظت شده استان نیز گفت: تخریب‌ها و دخالت‌های انسانی سبب نابودی برخی از گونه‌های گیاهی و جانوری شده است.
کهگیلویه و بویراحمد با توجه به موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلاش است.
مناطق شکار ممنوع به مناطقی گفته می‌شود که برای حفاظت و حمایت از جمعیت یک یا چند گونه از پستانداران و پرندگان در آن ایجاد شده و قادر به پذیرش شکار مجاز از طریق صدور پروانه نیست.
منطقه حفاظت شده و گنجینه ارزشمند و نهان در این کوه قامت برافراشته دنا همواره مورد تعرض و تهدیدهای برخی سودجویان، طمع ورزان و تازیانه‌های بی رحمانه شکارچیان در طول سالیان متمادی بوده است.
زخم‌های ناشی از فعالیت‌های توسعه‌ای و غیرکارشناسی در منطقه، آتش سوزی‌ها، چرای بی رویه دام، توسعه زمین‌های زراعی و بهره برداری بی رویه از جنگل‌ها و مراتع از جمله تهدیدهای جدی در این منطقه است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: گرچه تاکنون مطالعه دقیق و جامعی برای شناسایی گونه‌های گیاهی در استان انجام نشده اما برخی گونه‌های جانوری در این منطقه هم اینک در معرض خطر تهدید قرار دارند.
هاشمی با اشاره به بیش از یکهزار و 200 گونه گیاهی معادل 16 درصد گونه‌های گیاهی کل کشور در منطقه حفاظت شده دنا، گفت: 25 درصد گونه‌های دارویی کشور در این منطقه رشد می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های موجود زیست محیطی مناطق حفاظت شده و گونه‌های گیاهی و جانوری امروزه از سرمایه‌های اصلی و منابع مهم توسعه پایدار محسوب می‌شوند، خواستار همکاری و اهتمام ویژه مردم، مسئولان و دستگاه‌های مختلف اجرایی برای حفاظت از این منابع ارزشمند شد.

  ضرورت تقویت تشکل‌های زیست محیطی

دبیر اجرایی تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» ضرورت حمایت و تقویت بیش از پیش مسئولان و متولیان امر در حوزه مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویر احمد را یادآور شد و گفت که غفلت از این سرمایه ارزشمند انسانی تشدید بحران‌های زیست محیطی را به دنبال دارد.
امید سجادیان یادآور شد که یکی از اهداف و سیاست‌های اصلی این تشکل مردمی ترویج و ارائه آموزش، فرهنگ سازی توام با برنامه‌های احیایی جنگل‌ها در عرصه‌های طبیعی است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای 18 تشکل زیست محیطی فعال با حدود هفت هزار و 252 عضو است.

طمع شکارچیان به مناطق حفاظت شده

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: مناطق حفاظت شده این استان و در رأس آنها منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا همواره مورد طمع شکارچیان بوده است.
هاشمی گفت که هم اینک حدود 12 گونه جانوری در این استان در معرض تهدید قرار دارند.
وی اظهار داشت: گوزن زرد، کل و بز، کرکس مصری، فاخته خاوری، خرس و پلنگ ایرانی برخی از این گونه‌های در معرض تهدید هستند.
وی یادآور شد: هفت هزار و 576 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که بیش از 2 هزار گونه از این تعداد در کهگیلویه و بویراحمد است.
هاشمی ادامه داد که هم اینک افزون بر 480 گونه گیاهی نیز در کشور در معرض خطر است که هنوز مطالعات جامع در زمینه گونه‌های گیاهی در معرض خطر تهدید و انقراض در استان به‌دست نیامده است.
البته برخی آمارها در سال‌های گذشته حاکی از در معرض خطر و حتی انقراض بودن حدود هشت گونه گیاهی در این استان است.
سیر و موسیر، کرفس کوهی، آنغوزه و بیلهر از جمله گونه‌های گیاهی در معرض تهدید و انقراض در کهگیلویه و بویراحمد عنوان شده است.
وی تصریح کرد که کار تحقیقاتی و میدانی بررسی وضعیت سه گونه جانوری در استان شامل خرس، پلنگ ایرانی و سیاه گوش نیز در برخی مناطق حفاظت شده استان آغاز شده است.
تعداد محیط‌بانان در استان کهگیلویه و بویراحمد به نسبت وسعت مناطق حفاظت شده نیست و هم اینک به ازای هر 10 هزار هکتار منطقه حفاظت شده یک محیط بان در استان وجود دارد.
این در حالی است که طبق استانداردهای بین‌المللی برای هر 2 تا سه هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد

فرهنگ سازی و آموزش جوامع محلی

مدیر عامل تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» ابراز داشت که این تشکل برنامه‌های فرهنگ سازی و آموزش با مشارکت و همراهی برخی نهادهای فرهنگی و اجتماعی در استان را آغاز کرده و در سال جاری چندین برنامه ترویجی همراه با احیای جنگل‌ها در مناطق حفاظت شده استان انجام شده است.
غریب سجادیان گفت که تعدادی از دانش آموزان مدرسه سما با همراهی گروهی از دوستداران طبیعت و به همت این تشکل مردمی اقدام به کاشت بذر و شناسنامه دار کردن درختان بلوط در 2 منطقه شامل ذخیره گاه دنا و روستای گنجه کهنه شهرستان بویراحمد این استان کردند.
وی گفت که این اقدام زیست محیطی در قالب طرح ملی «هر مدرسه یک نهالستان» و به همت این تشکل مردمی انجام شد.
وی افزود: بیش از 400 دانش آموز به همراه تعدادی از فرهنگیان در این طرح شرکت داشتند و علاوه بر ایفای نقش آنها در ترویج فرهنگ صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی به عنوان همیاران و دوستداران طبیعت آموزش‌های لازم را نیز در این راستا فرا گرفتند.
کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از 871 هزار هکتار جنگل است که بلوط گونه غالب این سطح از جنگل‌ها محسوب می‌شود.
سجادیان بیان کرد که این طرح به منظور حفاظت از رویشگاه‌های زاگرس اجرا می‌شود که بر اساس آن برای هر مدرسه منطقه‌ای در نزدیکی رویشگاه‌ها برای کاشت بلوط در نظر گرفته می‌شود.
وی عنوان کرد: اقدام خلاقانه دانش آموزان به عنوان جنگلبانان و حافظان افتخاری عرصه‌های جنگلی در راستای حفاظت و صیانت از منابع زیست محیطی و انبوه درختان بلوط بوده است.
مدیر عامل تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» ابراز داشت که دانش آموزان در این طرح به عنوان وارثان منابع حیاتی و زیست محیطی در کنار سایر دوستداران طبیعت و برخی از اصحاب رسانه در این کار خیرخواهانه سهیم شدند و شناسنامه‌هایی برای بذرهای کاشته شده توسط آنها در اختیارشان قرار گرفت.

آموزش کاشت بلوط به دانش آموزان

دبیر اجرایی تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» با بیان اینکه آموزش طرح کاشت بذر بلوط برای دانش آموزان یکی از مهمترین برنامه های این نهاد مردمی است، گفت که در فصل‌های بهار و تابستان اجرای آن قوت بیشتری پیدا می‌کند.
سجادیان ادامه داد: دانش آموزان و دوستداران طبیعت ضمن مشارکت در کاشت بذر بلوط با فواید جنگل‌ها، گونه‌های بومی منطقه و همچنین روش کاشت صحیح بذرها توسط کارشناسان نیز آشنا خواهند شد.
وی افزود: آموزش معلمان برای مراقبت از بذرهای کاشته شده تا زمان انتقال به عرصه از دیگر اقدامات مؤثر در طرح جنگل کاری توسط این تشکل مردمی زیست محیطی است.
سجادیان با اشاره به طرح «هر مدرسه یک نهالستان» گفت: تاکنون بیش از 10 مدرسه در منطقه ذخیره گاه دنا از جمله روستاهای دشت رز، خونگاه، آب سپاه، بن زرد علیا، بن زرد سفلی، کره و همچنین در منطقه گنجه‌ای کهنه در این استان توسط دانش آموزان دبستان سمای یاسوج اجرا شده است.
وی عنوان کرد: با اجرای این طرح نه تنها خسارت‌های جنگلی ناشی از جاده سازی، توسعه زمین‌های کشاورزی و تخریب جنگل‌ها جبران می‌شود بلکه در چند سال آینده شاهد افزایش رویشگاه‌های جنگلی در کشور خواهیم بود.
سجادیان ابراز داشت که با تقویت احساس مسئولیت پذیری در دانش آموزان می‌توان از ظرفیت‌های بالقوه آنان برای حفظ و نگهداری این میراث سبز بیش از پیش بهره برد.
یکهزار و 260 هکتار از جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد در سال 1394 بر اثر وقوع 75 فقره آتش سوزی از بین رفت که این آتش سوزی‌ها در 10 تا 15 درصد عرصه‌های ارزشمند منابع طبیعی رخ داد.
کاهش سطح و پوشش جنگل‌ها در کهگیلویه و بویراحمد در حالی است که ذخیره گاه‌های جنگلی علاوه بر حفاظت از منابع آب و خاک و کاهش آلودگی‌های ناشی از ریزگردها، سبب ذخیره بیشتر آب می‌شود.
بر اساس نظر کارشناسان میزان ذخیره آب در مناطق دارای پوشش گیاهی و جنگلی 40 برابر زمین‌های بدون پوشش گیاهی است.
سجادیان گفت که تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین تشکل‌های کهگیلویه و بویراحمد با ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و تخصصی است که به طور رسمی از سال 1378 داوطلبانه و به منظور نشر آگاهی و احقاق حقوق شهروندی و با ارائه آموزش‌های عمومی (فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی) تأسیس شده است.
وی حفظ، احیاء و توسعه طبیعت را از اهداف مهم این تشکل دانست و اظهار داشت: آموزش در مدارس با استفاده از بازی‌های آموزشی، رقابت‌های زیست محیطی، آموزش جوامع محلی، پژوهش، صیانت مناطق در معرض خطر انقراض گونه‌های گیاهی، احیاء گیاهان در معرض انقراض در قالب کاشت و توزیع بذر گیاهان در حال انقراض، برنامه‌های کاشت بلوط و درختکاری در قالب جنگلانه و خیریه‌های محیط زیست، کمپین‌های محیط زیستی و فعالیت‌های مشترک کشوری از جمله اقدامات انجام شده توسط این تشکل است.
وی افزود که تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» برای ادامه روند اقدام‌های مؤثر و تأثیرگذار خود نیازمند توجه و حمایت ویژه توسط نهادهای متولی و مسئولان اجرایی در سطح ملی و این استان است.
** کم توجهی به پیوست های زیست محیطی چالش جدی
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد یکی از مشکلات و چالش‌های دیگر این حوزه را بی توجهی برخی دستگاه‌ها به موضوع پیوست‌های زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی در این استان دانست.
هاشمی ابراز داشت که با وجود تأکیدهای فراوان، قوانین و دستورالعمل‌ها در این زمینه اما در بسیاری از طرح‌های عمرانی اهتمامی به ملاحظات زیست محیطی و منابع طبیعی صورت نمی‌گیرد.
وی گفت که در صورتی که باید استعلام‌ها و مشاوره‌های لازم از سوی منابع طبیعی و محیط زیست قبل از عملیاتی شدن و اجرای طرح‌ها باشد اما در مواقعی نهادهای حاکمیتی و نظارتی در یک عمل انجام شده قرار می‌گیرند و در چنین شرایطی حتی مخالفت و یا تخریب طرح نیز چندان راهگشا نخواهد بود.
هاشمی اجرای طرح بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی را راهکاری مناسب برای عملیاتی کردن این مهم دانست و گفت: یکی از اهداف و الزامات اساسی در این طرح توجه به موضوع پیوست‌های زیست محیطی و همسو سازی طرح‌های عمرانی است.
هاشمی با اشاره به مشکل شکار ممنوع در مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویر احمد، گفت: تخریب‌ها و دخالت‌های انسانی سبب نابودی برخی از گونه‌های گیاهی و جانوری در این استان شده است.
وی با بیان اینکه حدود 13.5 درصد از مساحت حدود 15 هزار و 500 کیلومتر مربعی استان را مناطق حفاظت شده و یا شکار ممنوع تشکیل داده، افزود: برخی از این گونه‌ها بر اثر شکار بی رویه در معرض آسیب و تهدید جدی قرار دارند.
هاشمی با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه و منحصر به فرد زیست کره زاگرس مرکزی و طبیعت بکر و سرشار کهگیلویه و بویراحمد، افزود: تخریب‌ها و هجوم برای نابودی منابع طبیعی و محیط زیست در استان به شدت در حال افزایش و نگران کننده است.

 کمپین شهر پاک/ یاسوج شهر پایلوت

یکی دیگر از اعضای اصلی تشکل مردمی نهاد نهضت سبز زاگرس با اشاره به راه اندازی کمپینگ شهر پاک به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی و آموزشی این تشکل گفت: این برنامه ترویجی، آموزشی و فرهنگی در قالب حدود هفت پویش زیست محیطی در روزهای سه شنبه هر هفته اجرا می‌شود.
زهرا خلیلی اظهار داشت که محورهای شهر پاک شامل (ترافیک) سه شنبه بدون خودرو، (سلامت و تغذیه) سه شنبه بدون گوشت و بدون دخانیات، (محیط زیست و پوشش گیاهی) اطفای حریق، بدون خشونت، یک روز درختکاری و خرید پاک (استفاده نکردن از خودرو است.
وی با بیان اینکه شهر یاسوج به عنوان پایلوت کشوری در این راستا معرفی شده گفت که اجرای هر کدام از این پویش‌ها نیز در قالب ایده شهر پاک توسط «نهضت سبز زاگرس» به گروه قرار سبز پیشنهاد داده می‌شود.
خلیلی عنوان کرد که کمپین‌ در قالب «شهر پاک» با حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست و همکاری مردم، تشکل‌های مردمی، سازمان‌های دولتی و رسانه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد.
وی ابراز داشت که یاسوج نخستین شهر کشور است که ایده شهر پاک را اجرا می‌کند و گزارش‌های پیشرفت کار نیز هر هفته به گروه قرار سبز و برنامه سرزمین ما ارسال می‌شود تا دیگر شهرهای کشور نیز بتوانند از تجربه‌های آن استفاده کنند.
وی آموزش جوامع محلی و دانش آموزان، پژوهش‌های محیط زیستی، صیانت و کاشت عرصه‌های جنگلی، ایجاد رویشگاه‌های طبیعی گیاهان در حال انقراض، برپایی نمایشگاه‌های محیط زیستی، پیگیری پویش‌های مردمی در قالب کمپینگ شهر پاک، تهیه پوستر و بنرهای آموزشی برای دستگاه‌های اجرایی، ایجاد نهالستان بلوط و کاشت بلوط در گلدان در مدارس، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، اجرای برنامه‌های درختکاری و بلوط کاری، فعالیت در فضای مجازی، رسانه و برگزاری نشست با مسئولان برای پیگیری معضلات زیست محیطی را بخشی از فعالیت های این نهاد مردمی ذکر کرد.
وی عنوان کرد که تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» سازمانی مردم نهاد، غیرانتفاعی و غیرسیاسی است که داوطلبانه به منظور نشر آگاهی و احقاق حقوق شهروندی و با ارائه آموزش‌های عمومی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی و مشارکت مردمی در راستای حفظ، احیاء و توسعه طبیعت و زمین فعالیت می‌کند و یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌های کهگیلویه و بویراحمد است.
یکی دیگر از اعضای اصلی تشکل زیست محیطی نهضت سبز زاگرس نیز گفت که اجرای طرح «سه شنبه بدون کیسه پلاستیکی» از دیگر کارکردهای اساسی و برنامه های ترویجی در زمینه حفاظت و محیط زیست پایدار است.
فهیمه میرزایی افزود که اجرای این طرح که در یاسوج مرکز استان آغاز شده با هدف نهادینه شدن فرهنگ استفاده نکردن از کیسه‌های پلاستیکی که نقش مخربی در آلودگی‌های زیست محیطی دارد اجرایی می‌شود.
وی افزود که در هر مرحله از اجرای این طرح افزون بر 100 عدد کیسه پارچه‌ای با شعارهای زیست محیطی در فروشگاه رفاه یاسوج توزیع می‌شود.
این عضو اصلی تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» بیان کرد که این طرح روزهای سه شنبه هر هفته در یکی از فروشگاه‌های مختلف یاسوج اجرا می‌شود.
مریم بخشنده از دیگر اعضای این تشکل مردمی با تاکید بر ضرورت و اهمیت اجرای این طرح و همراهی و مشارکت مردم و متولیان امر گفت که حدود 500 سال برای تجزیه کیسه‌های پلاستیکی زمان لازم است و رها شدن این کیسه‌ها در طبیعت نیز ضررهای چشمگیری به دنبال خواهد داشت.
وی اظهار داشت: آموزش جوامع محلی و دانش آموزان، انجام پژوهش‌های زیست محیطی، صیانت و کاشت عرصه‌های جنگلی، ایجاد رویشگاه‌های طبیعی گیاهان در حال انقراض، برپایی نمایشگاه‌های محیط زیستی و بررسی معضلات زیست محیطی و شهری از جمله فعالیت‌های تشکل مردمی «نهضت سبز زاگرس» است.
این عضو تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» گفت که هدف از اجرای طرح «سه شنبه بدون خودرو» جلب مشارکت مردمی برای کاهش آلودگی هوا و در نهایت یک زندگی سالم‌تر است.
تشکل زیست محیطی «نهضت سبز زاگرس» کهگیلویه و بویراحمد فعالیت خود را از سال 1378 آغاز کرده و هم اینک دارای 150 عضو است.
این تشکل با برخی استان‌های کشور نیز همکاری داشته و برنامه‌های مشترک در زمینه مسائل زیست محیطی با آنها اجرا می‌کند.

منبع: ایرنا/ حمید جهان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد