تاریخ درج خبر : 1395/11/25
کد خبر : ۵۶۰۴۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -
هشدار دامپزشکی به مردم استان

خطر شیوع آنفولوانزای پرندگان از طریق مرغ های زنده

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 90 درصد مراکز زنده فروشی مرغ در استان تعطیل شدند، گفت: ورود دام و فرآورده‌های دامی به منظور جلوگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان کنترل شود.

 عبدالله بهمنش در نشست پیگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با اشاره به انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزا در استان گفت: جلوگیری از عرضه مرغ زنده از راه‌های پیشگیری از شیوع این بیماری است که همه ادارات دامپزشکی استان دارای یک تا 12 اکیپ فعال در حال بازرسی و کنترل مرغ زنده هستند.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه 90 درصد مراکز زنده فروشی مرغ در این استان تعطیل شده‌اند، افزود: در سطح روستاها برای جمع‌آوری این مراکز با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه شهروندان از خرید و فروش طیور زنده خودداری کنند، گفت: شدت شیوع این بیماری به شدت بالا است و حتی از طریق کود و پر مرغ و سایر طیور قابل انتقال است.

این مسؤول با خطرناک دانستن فعالیت مراکز عرضه مرغ زنده افزود: مراکز عرضه مرغ زنده یک کشتارگاه کوچک و غیر بهداشتی است که فعالیت آنها خطرناک است و باید کنترل شود.

بهمنش با اشاره به اینکه مواردی از شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در استان گزارش نشده، افزود: 18 استان کشور درگیر این بیماری هستند که استان کهگیلویه و بویراحمد جزء این استان‌ها نیست اما باید اقدامات و پیشگری‌های لازم صورت گیرد.

وی بر لزوم کنترل ورود دام و فرآورده‌های دامی به استان تأکید کرد و گفت: شکار هر نوع پرنده‌ای در استان ممنوع است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد