تاریخ درج خبر : 1395/11/27
کد خبر : ۵۶۰۴۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

افشای پشت پرده تخلفات در شهرداری و شورای شهر یاسوج

عضو شورای شهر یاسوج از تخلفات در شهرداری و شورای این شهر از جمله استخدام‎های غیرقانونی و به کار گیری بستگان شهردار و اعضای شورا پرده برداشت.

در استان کهگیلویه وبویراحمد انتخابات شورای‌های شهر و روستا همواره با حساسیت خاص و با حضور حداکثری مردم انجام شده است. مردم پای صندوق‌های رأی آمده تا اعضای یک پارلمان محلی را برای رفع مشکلات شهرها و روستاهای استان انتخاب کنند، بنابراین انتظار دارند با انتخاب این نمایندگان، شاهد رشد و شکوفایی شهر یا روستای خود باشند، اما متاسفانه آنچه در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم بیشتر تنش و جدال بین اعضای شورا و شهرداری‌ها بوده تا عمران و آبادانی شهرها.

در این میان، شورای شهر و شهرداری یاسوج بیش از دیگر نقاط استان محل درگیری‌ها بوده‌، به طوریکه گاهی این اختلافات و درگیری‌ها تا جایی پیش رفته است که اعضاء از تخلفات یکدیگر پرده برداشته‌اند، مسأله‌ای که در نشست یکی از اعضای شورای شهر یاسوج با خبرنگاران بیش از گذشته شاهد آن بودیم.

سرافراز اردشیری در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: شوراها تبلور مردم سالاری دینی هستند که جایگاه عظیمی در قانون اساسی داشته و بر این اساس باید در مسیر خواسته‌ها و مطالبات مردم گام بردارند.

وی با بیان اینکه شورا حمایت از سرمایه‌گذاران را به عنوان رویکرد اصلی خود حرکتی مطلوب برای پیشرفت همه جانبه شهر قلمداد می‌کند، افزود: نگاه عادلانه به توزیع اعتبارات، ایجاد فضای سبز و فضاهای ورزشی از اصلی‌ترین پیگیری‌های شورای شهر از شهرداری است.

عضو شورای شهر یاسوج عنوان کرد: مناطق حاشیه و محروم شهر نیازمند بودجه بیشتر هستند زیرا با شعار نمی‌توان شهری را ساخت، توسعه شهر نیازمند برنامه عملیاتی است، نه سرفصل‌ها و عناوین غیرعملیاتی که عده‌ای بر آن تأکید دارند.

اردشیری با انتقاد از عملکرد شهرداری یاسوج در چهار سال گذشته، گفت: شهرداری باید هر 15 روز یک بار گزارش هزینه و درآمد را به شورا ارائه دهد، این درحالی بوده که تاکنون هیچ گزارشی از سوی شهرداری یاسوج به شورا ارائه نشده است.

افزایش سالانه عوارض توسط شهرداری یاسوج

وی بیان کرد: طبق برنامه پنج ساله توسعه، شهرداری باید به تناسب وضع مادی مردم، عوارض را سال به سال کاهش دهد نه اینکه هر سال عوارض را افزایش دهد.

عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه ما معتقدیم که شهرداری باید در مناطق محروم شهرکار کند، ابراز کرد: شهردار یاسوج پاسخ دهد که در طول چهار سال گذشته چه اقدام مثبتی در منطقه‌ محرومی مانند اکبرآباد انجام شده است.

اردشیری با بیان اینکه من بارها گفته‌ام حاضرم با اعضای شورا و شهردار مناظره کنم، گفت: متاسفانه وقتی کسی انتقادی نسبت به شهرداری دارد، برخی رسانه‌ها نقش مدعی‌العموم را بازی می‌کنند، این در حالی است که رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی هستند و باید امانت داری و اطلاع‌رسانی را به نحوه درست انجام دهند، نه اینکه اگر کسی از نظر مادی به آنها کمک کرد هر چه خواستند بنویسند.

به کارگیری بستگان شهردار در بانک شهر

وی از به کار گیری بستگان شهردار در بانک شهر خبر داد و ادامه داد: جابجایی مستمر نیروهای منتقد در شهرداری از دیگر تخلفات این نهاد است.

عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه اقداماتی که در شهر یاسوج انجام می‌شود تبلیغی، سیاسی و جدیدا انتخاباتی است، تصریح کرد: اگر این اقدامات تبلیغی نیست، چرا در مرکز شهر متمرکز شده‌اند و در مناطق محرومی مانند شرف‌آباد و بلکو یک متر آسفات در چهار سال اخیر ایجاد نشده است.

اردشیری با اشاره به اینکه مدیریت شهری یاسوج با ادارات تعامل ندارد، عنوان کرد: همه فضاهای سبز شهر یاسوج در پارک ساحی و پیرامون آن ایجاد می‌شود و در حالیکه در سال‌های 94 و 95 برای طراحی دره مهریان بودجه قرار دادیم، اما هیچ اقدامی در این منطقه انجام نشد.

وی بیان کرد: برای همه نقاط حومه شهر یاسوج و خیابان‌های آن بودجه خاصی تعیین شد، اما متاسفانه هیچ اقدامی در بسیاری از این نقاط صورت نگرفت و همه اقدامات در مرکز شهر متمرکز شد.

این عضور شورای شهر یاسوج گفت: من از ابتدای شروع به کار شهردار، منتقد وی بودم و مسئولیت دارم تا روز پایانی برای تنویر افکار عمومی اطلاع‌رسانی کنم.

تأمین درآمد شهرداری از محل تخلفات ساخت وساز

اردشیری ابراز کرد: شهردار یاسوج در جلسات مختلف اعلام می‌کند که تاکنون یک ریال از اعتبارات دولتی استفاده نشده است، در حالیکه طبق آمار بدست آمده در طی سال‌های 92، 93، 94 و 95 حدود 45 میلیارد تومان به شهرداری یاسوج کمک دولتی شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین تخلف ساخت و ساز در کشور در شهر یاسوج است، اظهار کرد: در چشمه نباتی ، آّبشار و محمودآباد بیشترین تخلفات ساخت و سازی انجام شده و بخشی از درآمد شهرداری یاسوج از محل این تخلفات تأمین می‌شود.

عضو شورای شهر یاسوج گفت: شهردار یاسوج عنوان می‌کند که اولین باری است معاونت فرهنگی در این نهاد ایجاد شده، این درحالی که در برخی دوره‌های قبل نیز این نهاد وجود داشته است.

اردشیری به بحث سلامت شهر و ورزش اشاره داشت و بیان کرد: تیم فوتبال شهرداری یاسوج که این استان را به سراسر کشور شناساند در طی این دوره از فعالیت شورا و شهرداری یاسوج منحل شد و میدان ورزشی هفت تیر نیز که محلی برای ورزش جوانان این شهر بود توسط شهرداری در حال تخریب است.

اقدامات عجیب شهرداری یاسوج

وی با بیان اینکه شهرداری یاسوج در سال‌های اخیر اقدامات عجیب دیگری نیز انجام داد، تصریح کرد: ترمینال را به حوزه فرهنگی تغییر دادند، نمایشگاه دائمی را به ترمینال تبدیل کردند، سالن ورزشی جوانان را به بازار ماهی‌فروشان تبدیل کردند که این بازار نیز هم اکنون تعطیل است و میدان میوه‌فروشی به انبار نمک تبدیل شده است.

عضور شورای شهر یاسوج با بیان اینکه نمایشگاه دائمی در زمان یکی از شهرداران سابق کلنگ‌زنی شد و از 40 درصد پیشرفت فیزیکی نیز برخوردار بود، گفت: شاهد بودیم که این پروژه با طمطراق زیادی دوباره توسط شهرداری کلنگ زنی شد، روابط عمومی شهرداری پیغام می‌دهد که دو میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار این پروژه است در حالی که در بنر اعتبار آن را سه میلیارد تومان عنوان می‌کنند و همخوان نبودن این آمارها شائبه زیادی ایجاد می‌کند.

اردشیری بیان کرد: سامانه 137 که بارها راه‌اندازی آن توسط شهرداری کنونی تبلیغ شد، در زمان یکی از شهرداران سابق راه‌اندازی شده بود.

وی ادامه داد: در طی سه سال گذشته 13 نفر از کارکنان شهرداری‌های درجه پایین در شهرداری یاسوج به کار گرفته شدند در حالی که بارها از مازاد بودن نیروهای خود گلایه داشتند حال سوال این است که چرا از نیروهای مازاد خود استفاده نکردید.

به کارگیری بستگان شهردار و اعضای شورا در شهرداری یاسوج

 عضو شورای شهر یاسوج گفت: از شروع دور چهارم، شهرداری، معاونین و اعضای شورا تعداد زیادی نیرو وارد بدنه شهرداری کردند، که حتی یک لیست 67 نفره از سوی کارکنان شهرداری افشا شد، هنگامیکه از آنها می‌پرسند چرا این نیروها را به کار گرفتید، می‌گویند شرکتی هستند، مگر نیروهای شرکتی باید همه از بستگان شهردار و اعضای شورا باشند، چرا سایرمردم شهر سهمی از این نیروها ندارند.

اردشیری افزود: چارت سازمانی را بدون اطلاع شورای شهر نوشتند و محرمانه نیروهای خود را در چارت جاسازی کردند در حالی که برخی کارکنان شهرداری با سابقه کار زیاد، هنوز تکلیفشان مشخص نیست.

برگزاری آزمون جذب نیرو بر اساس تخصص بستگان

وی به اعلام نیاز سلیقه‌ای شهرداری اشاره داشت و اظهار کرد: هنگامی که می‌خواستند نیروها را از طریق آزمون جذب کنند، بر اساس رشته‌های بستگان شهردار و معاونین شهردار اعلام نیاز کرده و به عنوان مثال در حوزه شهرسازی به جای افراد با تخصص معماری، اعلام نیاز آنها تخصص عمران بود.

عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه متاسفانه انتخابات شورای شهر یاسوج به سمت معیارهای قومی قبیله‌ای و طایفه‌ای رفته است، گفت: در چنین شرایطی، نیروهای توانمند، باتجربه، باسابقه و پاک دست برای ورود به صحنه ابا دارند.

اردشیری با تأکید بر اینکه مسئولان باید از تبلیغات زودهنگام جلوگیری کنند، ابراز کرد: همه باید پیرامون مدار قانون حرکت کنیم، بحث‌های قومی و قبیله‌ای محکوم به تاریخ است و مردم باید افراد پاک دست، توانمند و متخصص را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی همه طمع کرده و می‌خواهند عضو شورا شوند، گفت: نگاه مادی به شورا داشتن برای جامعه آفت است و عضور شورا باید اهل سهم‌خواهی نباشد.

معاونین شهردار نیروی رسمی شهرداری نیستند

عضو شورای شهر یاسوج به دیگر تخلفات شهرداری یاسوج اشاره داشت و گفت: معاونین شهرداری و مسئولان واحدهای این نهاد کارکنان شرکتی و قراردادی بوده و رسمی و پیمانی نیستد که این خلاف قانون است.

اردشیری به مکان نامناسب شرکت نفت استان اشاره داشت و عنوان کرد: بارها تذکر داده‌ام که جایگاه شرکت نفت به بیرون از شهر انتقال داده شود، در کجای ایران شرکت نفت در مرکز شهر است اگر انفجاری رخ دهد کل شهر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

رواج کم‌فروشی در یاسوج

وی با بیان اینکه جایگاه‌های سوخت شهر یاسوج اخاذی کرده و بیشتر از نرخ مقرر هزینه دریافت می‌کنند، ادامه داد: متاسفانه ترازوی‌های دستی و کم فروشی در یاسوج رواج پیدا کرده که تعزیرات حکومتی باید این موضوع را بررسی کند.

این عضو شورای شهر یاسوج در پاسخ به این سوال که چرا شما تنها عضو منتقد در شورا هستید، گفت: «وقتی همه سکوت می‌کنند یعنی همه در حال خوردن هستند».

اردشیری با انتقاد از نحوه واگذاری پروژه‌های شهرداری به پیمانکاران، گفت: در فصل کاری پیمان را به پیمانکاران نمی‌دهند و در فصل سرد به صورت ضرب‌العجلی می‌نویسند که فلان پیمان را با ترک تشریفات به فلان پیمانکار واگذار می‌کنیم در حالی که باید فراخوان داده شده و به مناقصه گذاشته شود.

زد و بند برخی اعضای شورا و شهردار یاسوج

وی بیان کرد: آرایش نیروها در جمعه بازار، حوزه عمران شهری و حوزه شهرسازی شائبه سیاسی و انتخاباتی داشته و حتی شایعه شده است که شهرداری امکانات را برای چند نفر از عضای شورا به کار می‌برد و چند تا از اعضای شورا هم قول داده‌اند که اگر انتخاب شدند مجدد شهردار را انتخاب کنند.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کر بیراحمد گفت:

    پشیمانم پشیمانم پشیمان از رای که به بعصی از اعصای این شورا دادم ولی با صداقتی که از اقای اردشیری میبینم کمی امیدوار شدم اعصای شورا اگر دره ای به مردم فکر کنند فقط به این سوال اما صحیح جواب دهند از هر واحد مسکونی وتجاری بابت پروانه چقدرو سالانه بابت عوارص همان واحد چقدر میگیرند ومیزان خدماتی که به ان میدهند چقدر است اقای اردشیری حالا که گوش ش شونوایی نیست تا یتوانی بنال بنال بنال شاید خداوند حسابرسی فرستاد

  • روستا گفت:

    هردم از این باغ بری می رسد
    تازه تر از تازه تری می رسد

پربازديد