تاریخ درج خبر : 1395/11/30
کد خبر : ۵۶۰۴۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

وزیر ارشاد:هیچ کس نمی تواند با وضع قوانین محلی مانع اجرای موسیقی شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود پس از قرار گرفتن در صدر وزارتخانه، به استان کهگیلویه وبویراحمد آمد تا نشان دهد همانگونه که می گوید از بین 31 استان کشور دلش همواره با این استان است در عمل هم پایبند این اعتقاد قلبی است.

اگرچه دست و بال  وزیر به لحاظ اعتباری برای استان آنچنان که انتظار می رفت ، پر نبود -همانگونه که حوزه فرهنگ همواره در کشور در اعتبارات مظلوم است-اما صحبتهای وی و معاونانش نشان می داد تحت تاثیر وضعیت فرهنگی و هنری استان به لحاظ استعدادهای موجود و زیرساختهای ناچیز قرار گرفته اند.

صالحی امیری بدون هر گونه ابهام  تکلیف وزارتخانه متبوعش در برابر بخشهایی از حوزه فرهنگی مثل موسیقی و ممیزی کتاب  را  به صورت مشخص  اعلام کرد و با صراحت و شفافیت کامل از این مواضع دفاع کرد.

صالحی امیری از موسیقی به عنوان نیاز جامعه یاد کرد و گفت جامعه ایران در ادوار تاریخی با این هنر خوی پیدا کرده و زیسته است.موسیقی بخشی از مصرف فرهنگی جامعه ونیاز نسل جوان است.

وی ادامه داد که موسیقی ابعاد مختلفی مانند سنتی، آیینی، مقامی و محلی داشته و در تاریخ این سرزمین ریشه دارد در واقع موسیقی بخشی از بیان نیاز دردهای جامعه است که قابل جدا شدن از فرهنگی ملی نیست.

او تاکید کرد مبنای  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای موسیقی صحنه ای شرع و قانون است وهیچ کس نمی تواند در هیچ نقطه ای از کشور با وضع قانون های محلی مانع اجرای موسیقی  شود.

وزیر یادآوری کرد که وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی صرفا در موسیقی خلاصه نمی شود و مطرح کردن مسایل مربوط به کنسرت ها را بحثی انحرافی می دانم.

صالحی امیری اشاره ای هم به سهم ناچیز اجرای زنده و صحنه ای در بخش موسیقی کرد و گفت مرکز ملجا و مرجع اصلی تولید، توزیع و مصرف موسیقی، صداوسیما است که مقایسه سهم 53 درصدی صداوسیما،25 درصدی موسسات مجاز ،21 درصدی دانلود شبکه های اجتماعی  و سهم یک درصدی اجرای زنده و صحنه ای نشان می دهد این یک بازی سیاسی در زمین فرهنگ است.

نظارت قانونی بر نشر

وزیر پس از اعلام موضع دربرابر موسیقی گریزی به ممیزی کتاب زد و گفت بهتر است به جای ممیزی  از لفظ اعمال نظارت استفاده کنیم و تصریح کرد درنظارت بر چاپ و نشر کتاب به دلیل ارتقا آگاهی ودانش اصحاب قلم و آشنایی آنها با مبانی هنجاری و ارزشهای نظام در بهترین وضعیت به سر می بریم.

صالحی امیری گفت در سه سال گذشته 220 هزار مجوز نشر صادر شده که 67 هزار مورد آن مربوط به 9 ماهه اول سال 95 است که 14 هزار مجوز ترجمه 45 هزارمجوز چاپ اول و بقیه چاپ دوم به بالا هستند.و آمار 57 اعمال نظارت  در حجم 45 هزار مجوز صادر شده آنقدر کم است که اصلا به چشم نمی آید.

به گفته وی خطور قرمزوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل اسلام ، انقلاب اسلامی،نظام اسلامی ،امام خمینی (ره)، وحدت ملی ومقام معظم رهبری هستند که اکثریت قاطع جامعه تالیف و ناشران به آن پایبندند اگر مشکلی پیش بیاید از طریق مذاکره حل خواهد شد.

وزیر تصریح کرد اگر کتاب، نشریه ، روزنامه ،سایت، یا خبرگزاری وحدت ملی را مخدوش کرده یا خشونت را ترویج دهد و یا به مبانی اصلی نظام و ارزشهای مسلط خدشه وارد کند باید منتظر اعمال نظارت باشد.

وی ادامه دادمنظور اعمال نظارت قانونی است که توسط نظام انجام شود و به هیچ عنوان به دنبال اعمال نظارت سلیقه ای توسط اشخاص نیستیم.

پشت مجوزها منطقی وجود دارد

وزیر در پاسخ به خبرنگاری که حضور کتاب چگونه ثروتمند شویم دونالد ترامپ در نمایشگاه کتاب انتقاد کرده بود گفت پشت همه مجوزهای صادر شده منطقی وجود دارد کتابی مجوز گرفت یعنی هیات نظارت تشخیص داده که کتاب قابل انتشار است .

معافیت مالیاتی رسانه ها همچنان مبهم

البته در این نشست قرار بود بیش از همه مشکلات اهالی رسانه مطرح شود که وزیر هم به آنها پاسخ هایی داد. صالحی امیری گفت مشکلات رسانه ها در همه کشور مثل هم است و حل آنها دغدغه ما نیز هست.

وی از مذاکراتی گفت که قرار است به معافیتهای مالیاتی اهالی رسانه منجر شود هر چند تا پیش از این و در دولت های گذشته همواره وزرای ارشاد مدعی بخشودگی مالیاتی خبرنگاران و رسانه ها بودند که امروز معلوم شد به طور کل هنوز قانونی در این زمینه وجود ندارد.

وزیر همچنین خبر از تدوین لایحه ایجاد نظام صنفی رسانه ها و نظام صنفی هنر برای ارایه به مجلس داد و گفت با ایجاد نظام صنفی، نهادهای صنفی هنر و رسانه تقویت می شود و مسئولیت های اجرایی این بخشها به خودشان واگذار می شود.

خط کشی سیاسی در ارشاد جایی ندارد

وی تاکید کرددر سه سال گذشته در حوزه مطبوعات کارهای بزرگ و قابل دفاعی انجام شده است. نشریات بومی از امتیازات بیشتری برخوردار شده اندبا این حال نظام اطلاع رسانی باید در روستاها  و شهرها و استانها شکل بگیرد .

به گفته وی از 2500 مجوز صادر شده نشریات در یک سال گذشته بیش از نیمی از آنها مربوط به استانها بوده است.

وی تصریح کرد باید  نظام یارانه ها نه تنها در حوزه مطبوعات بلکه در همه فعالیت های فرهنگی و هنری مورد بازنگری قرار بگیرد. ضمن آنکه شعار معاونت مطبوعاتی شفاف سازی است و امروز خط کشی های سیاسی در ارشاد جایگاهی ندارد واختصاص یارانه ها با منطق عدالت و نظام رتبه بندی تعریف شده است.

تخریب دولت تخریب نظام است

وزیر در پاسخ  به انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی برافزایش شکایات دستگاه های دولتی از رسانه ها در دولت تدبیر و امید گفت مرز بین نقد و تخریب باید مشخص شود دولت از نقد حمایت می کند اما تخریب دولت تخریب نظام است و هدف تخریب انتقام جویی و نا کارآمد نشان دادن خدمات دولت و نظام و جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد دولت دارای گوش شنواست و تخریب را غیر اخلاقی می داند.رئیس جمهور و هیات دولت در سراسر کشور در خدمت مردم هستند با یک چهارم درآمد سالهای قبل کشور را اداره می کند و انتظار دارد رسانه ها امید ونشاط را به مردم منتقل کند.

اشکالات نمایشگاه ها باید مطرح شود

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا وزارتخانه تمهیداتی نمی اندیشد که در نمایشگاه های کتاب استانی ناشران معتبر هم حضور یابند و کیفیت و کمیت نمایشگاه های استانی بالا رود گفت: من به معاونت فرهنگی وزارتخانه اعلام می کنم هیاتی برای بررسی اشکالات نمایشگاه و  نظارت اعزام کنند با این حال 89 نمایشگاه در کشور برگزار کردیم و کمک های یارانه ای نیز ارایه دادیم اما اگر اشکالی در برگزاری نمایشگاه های استانی هست حتما باید مطرح  و بررسی شود.

تولی گری به جای تصدی گری قرار گیرد

وی درباره تمرکز زدایی از رویدادهای فرهنگی مثل جشنواره فجر و مشارکت دادن همه مردم ایران در آن گفت:تهران همه ایران نیست پس باید ظرفیتهای استانها را جدی بگیریم. جشنواره ها باید به تدیریج به استانها منتقل شود واستعدادهای استانی شناسایی شوند.

به عقیده  صالحی امیری ارشاد باید به استانها اعتماد کند  .به آنها کار واگذار کرده و حمایتشان کند. زیرا سیاست ارشاد تولی گری و پرهیز از تصدی گری است. واگذاری مسئولیتها به خانه ها و انجمن ها در حوزه فرهنگ سرعت یابد.

یک میلیارد تومان برای ساختمان اداره کل

در ادامه این نشست وزیر برای اینکه بگوید دست پر به استان آماده گزارشی از عملکرد این وزارتخانه کهگیلویه وبویراحمد ارایه داد .

وی گفت اعتبار تالار مرکزی یاسوج به عنوان  بزرگترین تالار کشوربا 23 هزار متر مربع زیربنا  از 10 میلیارد تومان برای سال جاری به 20 میلیارد تومان افزایش داده ایم .

وی افزود در شهرستانها نیز اعتبارات مجتمع بهمئی، دنا و گچساران و هنرستان دختران را تخصیص داده و اعتبارات آن را از خزانه هم گرفته ایم.

وزیر ارشاد از پرداخت 200 میلیون تومان به انجمن های استان در سفر قبل 80 میلیون تومان به 8 شهرستان  و 200 میلیون تومان در این سفر خبر داد و گفت در مجموع 950 میلیون تومان در آن سفر تعهد کردیم که 630 میلیون تومان آن پرداخت شد.

وی همچنین درباره ساختمان اداره کل ارشاد نیز گفت: متاسفانه در دولت های قبل ردیف اعتباری برای آن در نظر نگرفته اند نمی توانستیم در بودجه استانی برای آن کاری انجام دهیم  و دراین سفر یک میلیارد تومان برای تکمیل این ساختمان در نظر گرفتیم.

عملکرد دولت را فراموش نکنیم

در نهایت وی با ارایه بخشهایی از عملکرد دولت تدبیر و امید از رسانه ها خواست بیان خدمات دولت را فراموش نکنند  و یادآور شد برای اولین بار میزان برداشت کشور از منابع پارس جنوبی با رقبا مساوی شده است در گندم به خودکفا یی رسیده و ۱۵ هزار کارگاه تولیدی مجددا” فعال شدند و میزان تولید نفت به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است.

صالحی امیری گفت  فراموش نکنید که اکنون برای فروش نفت و جذب سرمایه و انتقال آن هیچ محدودیتی در دنیا نداریم و افکار عمومی ایران را به عنوان یک کشور بزرگ با تمدن و سابقه فرهنگی پذیرفته و زنجیر تخریب و تحریم پاره شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز پنج شنبه به یاسوج آمد و ابتدا برای ادای احترام به شهدای استان به گلزار شهدا رفت پس از آن به دیدار آیت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه و خبرگان رهبری در استان کهگیلویه وبویراحمد رفت و در آن نشست درباره موضوعاتی مانند موسیقی و خط قرمزهای فرهنگ و هنر صحبت شد.

وی سپس به شورای اداری استان به ریاست استاندار آمد تا  مسایل و مشکلات دستگاه های حوزه فرهنگ را بشنود  و به رئیس جمهور منتقل کند.

صالحی امیری پس از آن  میان هنرمندان و تشکل ها و انجمن های هنری رفت  و در نهایت هم با تاخیری سه ساعته به نشست خبری با اهالی رسانه آمد و جمع بندی کاملی از این سفر و مسایل مطرح شده  در آن به رسانه ها ارایه داد. البته صالحی امیری که قول بازدید از نمایشگاه کتاب و بررسی مشکلات آن را نیز داده بود به دلیل شرایط نامساعد جوی بدون بازدید از نمایشگاه استان را ترک کرد.

منبع: روزنامه ابتکار جنوب/فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد