تاریخ درج خبر : 1395/12/03
کد خبر : ۵۶۰۵۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به کهگیلویه وبویراحمد رسید

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بعد از استان‌های اصفهان و یزد این بار در کهگیلویه و بویراحمد با خرید و فروش غیرمجاز مرغ زنده شیوع پیدا کرد.

آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی برای پرندگان بوده و ویروس‌های آنفولانزا دارای 3 نوع تیپ A،B وc است که در  طیور فقط تیپ A می‌تواند ایجاد بیماری کند. این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب وهمچنین انسان را درگیر می‌کند.

به دلیل قرار گرفتن ایران در مسیر کوچ پرندگان وحشی آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ایران نیز شیوع پیدا کرده و اکنون برخی از استان‌های کشور از جمله اصفهان، یزد، گیلان، چهارمحال و بختیاری و البرز درگیر این بیماری هستند. اما این بار دومینوی آنفولانزای حاد پرندگان به استان کهگیلویه و بویراحمد رسید.

فروش مرغ زنده علت شیوع آنفلوانزا در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در ارتباط با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: 28 بهمن نخستین مورد گزارش شده مبتلا به ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان در این استان در روستای بن زرد شهرستان دنا از طریق یکی از مرغ فروشان سیار که از خارج از استان، مرغ زنده به پخش پاتاوه شهرستان دنا آورده بود توسط کارشناس دامپزشکی تشخیص داده شد که پس از آن اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای برای مقابله انجام گرفت؛ تاکنون مورد دیگری جز در طیور روستایی این منطقه در استان گزارش نشده است.

عبدالله بهمنش تصریح کرد: هم اکنون تنها کانون این بیماری در استان روستای بن زرد است و در صورت همکاری مردم محلی این بیماری در منطقه کنترل می‌شود ولی امکان انتقال باتوجه به اینکه این بیماری در استان‌های همسایه شیوع پیدا کرده، وجود دارد.

وی با بیان اینکه از صبح روز جمعه 29 بهمن ماه عملیات معدوم سازی در این روستا آغاز شد، افزود: تاکنون 1000 قطعه طیور روستایی معدوم شده است و هنوز در حال اجرای این عملیات هستیم.

روستائیان پنهان کاری می‌کنند

بهمنش تاکید کرد: کل پرندگان و طیور موجود در این روستا تا شعاع یک کیلومتری از کانون باید معدوم شود تا از سرایت آن به سایر نقاط استان جلوگیری شود و مردم نگران نباشند چرا که دامپزشکی براساس قیمت مصوب و روتین غرامت روستائیان را پرداخت می‌کند.

وی مهم‌ترین علت ورود این ویروس به استان را خرید و فروش مرغ زنده عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه خطرناک ترین شغل فروش مرغ زنده است انتظار می‌رود از زنده فروشی مرغ جلوگیری شود و مردم هرگونه محصول مرغ و تخم مرغ را از فروشگاه‌های مجاز و کشتارگاه‌های زیر نظر دامپزشکی خریداری کنند.

بهمنش خواستار اطلاع‌رسانی مردم در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی از طریق تماسی تلفنی با سامانه 1512 شد.

زمان طلایی معدوم سازی از دست می‌رود

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی از حضور در این روستا جلوگیری از انتشار این بیماری در زمان طلایی است، بیان کرد: انتظار می‌رود اهالی خونگرم این منطقه پنهان کاری نکنند و طیور خود را به دامپزشکی برای معدوم سازی تحویل دهند.

بهمنش تصریح کرد: تاکنون هیچ مورد از ابتلای انسان به آنفولانزای فوق حادپرندگان در کشور گزارش نشده است البته با توجه به اینکه ویروس آنفلوانزای انسانی در گردش است و اگر با ویروس آنفلوانزادی فوق حاد پرندگان تلاقی کند یک نوع خطرناک از ویروس تشکیل می‌شود که می‌تواند سبب مرگ انسان شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست اصلی دامپزشکی استان برای مقابله با این ویروس معدوم سازی است، خاطرنشان کرد: عملیات معدوم سازی در روستای بن زرد تا هنگامی که حتی یک قطعه مرغ یا پرنده وجود داشته باشد ادامه دارد.

باتوجه به اینکه 48 درصد جمعیت این استان در روستاها ساکن هستند  و به طور قطع هر خانواده دارای تعدادی طیور محلی هستند انتظار می‌رود مردم نیز اقدامات بهداشتی را جهت جلوگیری از شیوع این بیماری در طیور خود انجام دهند و همکاری لازم را با اداره کل دامپزشکی داشته باشند.

به علت  نزدیک شدن به ایام پایانی سال نیز انتظار می‌رود مسئولان با تدابیر لازم و پیشگیرانه سیاست‌های مورد نظر را در راستای جلوگیری از جهش قیمت مرغ و تخم مرغ انجام دهند و جهت رفاه حال مردم راهبردهای لازم برای جلوگیری از کاهش عرضه مرغ و تخم مرغ نیز اندیشیده شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد