تاریخ درج خبر : 1395/12/05
کد خبر : ۵۶۰۶۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

ابهام در نحوه تقسیم اعتبارات بحران

مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه وبویراحمد اختصاص هر گونه اعتبار بحران به استانها را منوط به جمع آوری اطلاعات خسارات سیل و بارندگی از سوی فرمانداران و ارسال آن به اتانداری دانست.
وفایی مقدم تاکید کرد تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی از سوی فرمانداران به دست وی و همکارانش نرسیده و نمی تواند در این باره اظهار نظر کند ضمن آنکه این اطلاعات باید پس از جمع آوری به ستاد بحران کشور ارسال شود و آنجا پس از انجام مراحل کارشناسی سهم هر استان از اعتبارات بحران مشخص خواهد شد.
وی ادامه داد: تعیین اعتبار بحران برای استانها زمان بر است و به این زودیها نمی توان انتظار داشت که ستاد بحران اعتباری برای استانها در نظر بگیرد.
به گفته پس از سیل و بارشهای اخیر فرمانداران 10 تا 15 روز فرصت دارند برآورد خود را از میزان خساراتهای وارد شده به زیرساختها و تاسیسات شهری و روستایی به ستاد بحران اعلام کنند که پیش بینی می شود ظرف چند روز آینده این اطلاعات تکمیل شود.
این صحبتها در شرایطی عنوان شد که روز گذشته خبری مبنی بر اختصاص 25 میلیارد تومان از سوی ستاد بحران کشور به استان کهگیلویه وبویراحمد منتشر شد و گفته شد که سهم همه شهرستانها نیز مشخص شده است تا جایی که اعلام سهم 24 درصدی برای بویراحمد و ارقامی اینچنینی برای برخی شهرستانهای دیگر باعث ایجاد سوال و ابهامهایی در سطح جامعه شده است و برخی فرماندارن تلویحا از این تقسیم بندی نارضایتی خود را اعلام کرده اند.
فرماندار بویراحمد خبر این اعتبار 25 میلیارد تومانی را رد نکرد اما گفت تقسیم بندی آن بر اساس شهرستانها نیز در حد پیشنهاد است و هنوز تصویب نشده است به همین دلیل نهایت تلاشمان را می کنیم که باتوجه به شاخص هایی مانند جمعیت ،وسعت و حتی حجم خسارت سهم بیشتری برای بویراحمد در نظر گرفته شود که بتوانیم دست کم بخشی از خسارات وارده به مردم محروم و مظلوم به خصوص در بخشهای روستایی را جبران کنیم.
محمد کاظم نظری یادآور شد برآورد اولیه از خسارات تاکنون بیش از 15 میلیارد تومان است که با توجه به اینکه هنوز خسارت وارد شده به بخشهای روستایی جمع بندی نشده ،این رقم باز هم افزایش خواهد داشت.
فرماندار شهرستان کهگیلویه نیز از جمع نشدن اطلاعات خبر داد و گفت ظرف دو روز آینده اطلاعات تکمیلی را از طریق رسانه ملی به مردم اطلاع رسانی می کنیم.
فرماندار گچساران نیز پاسخی نداد و فرمانداران شهرستانهای کوچکتر نیز همچنان در حال جمع آوری اطلاعات هستند.
اگر بنا را بر این بگذاریم که آنچنان که فرمانداران می گویند همچنان اطلاعات مربوط به سیل و بارندگی های اخیر استان که مهمترین بحران سال 95 به شمار می رود، جمع آوری نشده است و بر اساس صحبتهای وفایی مقدم اطلاعاتی از استان به سازمان مدیریت بحران کشور نرفته است پس باید چند نتیجه بگیریم.
1-علاوه بر این 25 میلیارد تومان باید در آینده منتظر اعتبارات دیگری در زمینه حوادث غیر مترقبه مربوط به سال 95 باشیم و این 25 میلیارد تومان مربوط به بحران های چند ماه گذشته از قبیل خشکسالیها،کم بارشیها،سرمازدگی و حوادث دیگری است که همه استان و شهرستانها متناسب با جمعیت و وسعت خود درگیر آن بوده است .
2- درباره تقسیم این اعتبار 25 میلیارد تومانی در بین شهرستانها نیز ابهامات زیادی وجود دارد. این اعتبار بر اساس یک سری شاخص ها میان شهرستانها تقسیم بندی شده و به سمع و نظر فرمانداران رسیده است که غیر اصولی بودن این شاخص ها جای تردید است که آیا شاخص هایی غیر از آنچه در قانون آمده در تقسیم و حتی پیشنهاد اولیه این اعتبارات مطرح بوده است.
3- با فرض اینکه این اعتبار به طور مساوی بین همه هشت شهرستان استان هم تقسیم شده باشد باز هم سهم برخی شهرستانها به یک هشتم نرسیده است و برخی شهرستانها نیز به طرز عجیبی سهمشان بیشتر از آن چیزی است که انتظار می رود.
4- اگر مبنای تقسیم اولیه یا پیشنهادی، حوادث غیر مترقبه و یا هر شاخص دیگری بوده چرا این شاخص ها به فرمانداران اعلام نشده که اینچنین موجب اعتراض شده است.
5-اگر حادثه مترقبه ای در کار نبوده و صرفا این اعتبار برای پیشگیری از وقوع بحران در آینده به استان تعلق گرفته است پس از آنجایی که همه استان به یک اندازه در معرض خطرهای احتمالی مانند سیل،زلزله و غیره هستند پس اعتبار نیز باید به گونه ای تقسیم شود که همه استان به یک اندازه از آن سهم داشته باشند همانگونه که قانون در شرح وظایف سازمان مدیریت بحران کشور آن را مشخص کرده است.و این بدان معناست که هر شهرستان متناسب با جمعیت،وسعت و در معرض خطر بودن باید از این اعتبار سهم ببرد که با این حساب شهرستان بویراحمد،کهگیلویه،گچساران و سایر شهرستانها به نسبت جمعیت به ترتیب در اولویت قرار می گیرند و این اعتبارات باید متناسب با این شاخص ها تقسیم شود.

منبع: روزنامه ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد