تاریخ درج خبر : 1395/12/10
کد خبر : ۵۶۰۶۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارشی از وضعیت آتش نشانان یاسوج:

نبود امنیت شغلی؛ کابوس هر شب آتش نشانان یاسوجی

نبود امنیت شغلی به کابوسی برای ۲۰ آتش نشان شرکتی فعال در سه ایستگاه آتش نشانی یاسوج تبدیل شده است.

 از 40 آتش نشان فعال در سه ایستگاه آتش نشانی شهر یاسوج 20 نفر به صورت شرکتی مشغول هستند که مهمترین دغدغه این عاشقان فداکار امنیت شغلی و نداشتن امکانات و تجهیزات لازم برای انجام عملیات است.

آتش نشانان یاسوج که خواب راحت را از چشم آتشی که دل در گرو خاکستر کردن خانه امید مردم دارد، گرفته‌اند امروزه به دلیل نبود امنیت شغلی و نداشتن امکانات و تجهیزات مورد نیاز خود خواب راحت ندارند.

ناف آتش نشان را با دلهره و اضطراب بریده‌اند، شبی نیست که عاشقان فداکار بی خیال از مهرورزی به انسان‌های دیگر سر بر بالین بگذارند و راحت بخوابند اما این دلهره و اضطراب برای آتش نشانان یاسوجی به دلیل نبود امنیت شغلی و گرفتن حداقل حقوق و مزایا به کابوسی نفس گیر تبدیل شده است.

برخی از آتش نشانان یاسوجی با سابقه فعالیت بیش از 10 سال هنوز به عنوان نیروی شرکتی یا همان پیمانکاری فعالیت دارند و سازمان آتش نشانی هیچ گونه تعهدی در قبال این افراد ندارد.

طبق اساسنامه سازمان آتش نشانی در صورت هرگونه اتفاقی برای نیروهای غیر رسمی و قرادادی این سازمان هیچ مسئولیتی ندارد و با توجه به اینکه طرف این افراد پیمانکار بوده هیچ مزایایی خاصی به نیروهای شرکتی تعلق نمی‌گیرد.

آتش نشانان شرکتی سازمان آتش نشانی یاسوج به خبرنگار تسنیم گفتند: انتظار می‌رود مسئولان و متولیان امر حداقل نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قرارداد معین اقدام کنند.

شهرداری یاسوج اعلام نیاز نکرده است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به تسنیم گفت: مجور تبدیل نیروی شرکتی در شهرداری‌ها نداریم و تنها راه ممکن اعلام نیاز از طرف شهرداری و برگزاری آزمون است.

سید موسی خادمی با تاکید بر اینکه تبدیل وضعیت مستقیم نیروی شرکتی نداریم اظهار داشت: تاکنون شهرداری نسبت به اعلام نیاز نیرو به استانداری اقدام نکرده است.

آتش نشانان یاسوجی دستگاه تنفس ندارند

مدیرعامل آتش نشانی یاسوج با بیان اینکه این آتش نشانی از جزئی‌ترین امکانات لازم از جمله لباس اطفاء حریق محروم است افزود: هم اکنون 40 آتش نشان در 3 ایستگاه مشغول فعالیت هستند که طبق قانون باید هر کدام دارای لباس اطفاء حریق باشند ولی در هر ایستگاه تنها یک دست لباس وجود دارد

محمد رستمی با بیان اینکه قیمت هر دست لباس اطفاء حریق 4 میلیون تومان است عنوان کرد: در صورت هرگونه حادثه سخت به‌طور حتم با مشکلات متعددی در زمینه اطفاء حریق روبه‌رو هستیم و انتظار می‌رود از هم‌اکنون ستاد مدیریت بحران به فکر چاره اندیشی باشد

مدیرعامل آتش نشانی یاسوج با بیان اینکه دستگاه تخلیه دود 5 میلیون تومان قیمت دارد ابراز کرد: ضروری است در ایستگاه آتش نشانی 3 دستگاه تخلیه دود وجود داشته باشد ولی در 3 ایستگاه فعال در یاسوج تنها یک مورد داریم

رستمی ادامه داد: هر آتش نشان به وجود یک دستگاه تنفس به عنوان یک وسیله انفرادی نیاز دارد ولی متاسفانه 40 آتش نشان فعال در 3 استگاه یاسوج تنها 6 مورد دارند که در این زمینه هیچ توجیهی منطقی نیست

وی از نبود تشک نجات با قیمت 30 میلیون‌تومان در یاسوج ابراز نگرانی کرد و افزود: در صورت هرگونه حادثه در ساختمان‌های بلندمرتبه برای نجات محبوس‌شدگان در طبقات بالا مشکل داریم به طوری که حتی خودروی بالابر فوماتیک دارای سبد نداریم

رستمی ادامه داد: انتظار می‌رود شهرداری یاسوج و ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای رفع مشکلات آتش نشانی شهرهای مختلف استان بویژه شهر یاسوج چاره اندیشی کنند.

امید می رود مسئولان و متولیان امر نسبت به رفع مشکل امنیت شغلی آتش نشانان و همچنین تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز آنان اقدام کنند.

منبع:تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد