تاریخ درج خبر : 1395/12/14
کد خبر : ۵۶۰۷۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

با این بودجه توسعه ایجاد نمی شود/اگر حقوق ها ‌پرداخت شود شاهکار کرده‌ایم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به همراه مسئولان استانی از قطعه دوم جاده در دست ساخت ” پاتاوه-دهدشت” بازدید و از نزدیک روند اجرایی پروژه و مشکلات موجود را بررسی کرد.

پروژه ملی محور ارتباطی پاتاوه به دهدشت یکی از مهمترین پروژه‌های در دست اجرا در استان کهگیلویه و بویراحمد و حتی در کشور بوده که با بهره برداری از این جاده، مسیر اصفهان به بندر امام حدود 200 کیلومتر کاهش می‌یابد.

قطعه اول جاده “پاتاوه-دهدشت” مورد بهره برداری قرار گرفته و قطعه دوم نیز بزودی افتتاح می شود که با بهره برداری از این پروژه مردم بخش لوداب از نعمت جاده مناسب برخوردار می‌شوند.

پروژه ملی پاتاوه به دهدشت به طول 136 کیلومتر در چهار فاز تعریف شده که قطعات(فازهای) یک و سه این طرح به ترتیب 28 و 20 کیلومتر و فازهای دو و چهار این طرح نیز به ترتیب 28 و 63 کیلومتر است.

قطعه اول پروژه ملی “پاتاوه-دهدشت” حدفاصل روستای گندی خوری تا سرچنار در سال 87 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

قطعه دوم این پروژه حدفاصل سرچنار تا لوداب، قطعه سوم از لوداب تا دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و قطعه چهارم نیز از کمربندی شهر دهدشت تا دهدشت غربی در دست اجرا است.

صادرات کشور ۳۳ درصد افزایش یافت

معاون اول رئیس جمهور از افزایش ۳۳ درصدی صادرات از نظر وزن در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: اجرایی کردن ۱۲۰ برنامه اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت است.

اسحاق جهانگیری   اظهار داشت: 22 هزار واحد صنعتی مشکل‌دار در دو سال گذشته 150 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی دریافت کردند.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید 7500 واحد صنعتی کوچک در کشور فعال شد عنوان کرد: ساخت 12 کارخانه پتروشیمی با تولید سالانه 9 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی و  احداث پنج هزار واحد صنعتی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در این دولت انجام شده است.

جهانگیری از افزایش 33 درصدی صادرات از نظر وزن در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: رشد اقتصادی کشور در 9 ماه امسال 7.2 درصد و بدون احتساب نفت پنج درصد بوده است که این میزان رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور ابراز کرد: 120 برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش‌های صنعت، کشاورزی آب و برق در دستور کار دولت بوده و ستاد اقتصاد مقاومتی در تمامی استان‌ها فعال است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن مقام دوم تولید نفت و گاز کشور برای اجرای طرح‌های مهم اقتصادی از شرایط مطلوبی برخوردار است ادامه داد: این به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب، دسترسی به بنادر جنوبی کشور و داشتن ظرفیت های متعدد در بخش های آب، جنگل، منابع طبیعی و غیره می تواند به عنوان الگوی توسعه در کشور مطرح شود.

برابری برداشت ایران و قطر از پارس جنوبی

معاون اول رئیس جمهور گفت: برداشت روزانه ایران و قطر از پارس جنوبی در اوایل سال ۹۶ برابر می‌شود.

اسحاق جهانگیری عصر امروز در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت:برجام یک موافقت بین‌المللی و قابل نقض نیست و  شورای امنیت سازمان ملل تایید کرده است در صورت بی‌توجهی عکس العمل نشان می‌دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه امروز ایران به عنوان یک کشور بزرگ و بین‌المللی در جهان است، گفت: بسیاری از کشورها به دنبال انجام روابط و همکاری با ایران  هستند.

وی بیان کرد: ایران به وجود مردم و نیروهای نظامی و امنیتی هم اکنون در امنیت کامل به سر می‌برد و نقشه‌های شوم دشمن برای خدشه دار کردن به امنیت با شکست رو به رو شد و ایران به کانون امنیت تبدیل شده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه داعش می‌خواست دولت اسلامی برقرار کند اما امروز در حال جمع شدن هستند، عنوان کرد: امروزقدرت‌های بزرگ دنیا می‌دانند خیلی از مسائل منطقه با حضور ایران حل می‌شود و کشور ایران امروز حلال مشکلات منطقه است و باید قدردان این جایگاه باشیم.

کاهش درآمد جامعه شهری و روستایی

جهانگیری با بیان اینکه مکرر گفته  شده چالش‌های مختلفی پیش پای اقتصاد کشور است و با مشکل بیکاری روبه رو هستیم، اظهار داشت:  در برخی استان‌های کشور نرخ بیکاری بالای 30 درصد است و نرخ بیکاری خانم‌ها بیشتر از جوانان است و این مسائل همه چالش است.

وی تاکید کرد: باید سالانه یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد کنیم تا مطمئن شویم مردم از رفاه و معیشت بهتری برخوردار هستند.

جهانگیری با اشاره به اینکه درآمد جامعه شهری و روستائی کاهش پیدا کرده  و در روستاها این کاهش بیشتر نمود کرده است، عنوان کرد: باید سعی کنیم از لحاظ اقتصادی در برابر رقیبمان در منطقه حرف برای گفتن داشته باشیم و در این راستا سیاست‌های خوبی از جمله اقتصاد مقاومتی تدوین شد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اجماعی را به وجود آورد، گفت: دولت باور قطعی و جدی به این سیاست‌ها داشت از روز اول در اولویت دولت قرار گرفت.

جهانگیری با بیان اینکه  اقتصاد کشور امسال یک شاهکار در تاریخ خودش ثبت کرد، گفت:  7 هزار و 500 واحد صنعتی راکد امسال باید  به چرخه بر می‌گشت و تسهیلات بانکی به 22 هزار واحد پرداخت شد.

وی با بیان اینکه 5 هزار و 400 واحد صنعتی بالای 60 درصد باید امسال راه‌اندازی می‌شد، افزود: تاکنون 5 هزار مورد راه‌اندازی شد.

اشتغال،آب و محیط زیست سه دغدغه همه استانها

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بیکاری مهم‌ترین چالش در تمام استان‌ها با یک درصدی متفاوت است، عنوان کرد: این مسئله  به یک ابر چالش تبدیل شده و کشور در بهترین شرایط 650 هزار شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: دوسال است که  ورودی بازار کار کشور یک میلیون و 200 هزار نفر است که یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی است و به طور قطع اشتغال‌زایی جز با تولید و رونق امکانپذیر نیست و سایر مباحث حرف بوده و از سر بی اطلاعی گفته می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه دو چالش دیگری که همه استان‌ها به نوعی با آن رو به رو هستند مسائل زیست محیطی و آب است، گفت: اگر بارندگی‌های اخیر نبود در بهار و تابستان با مشکل آب در برخی شهرها روبه رو بودیم.

وی با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد هم در زمینه محیط زیست و آب مشکلی ندارد، عنوان کرد: این استان دارای منابع نفت و گاز، آب، کشاورزی، منابع طبیعی و ظرفیت های گردشگری است و سه کانون جمعیتی مهم از جمله شیراز، اصفهان و اهواز را در کنار خود دارد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد:  با شناختی که از بودجه دارم از این بودجه توسعه ایجاد نمی‌‌شود  و بودجه دولت حتی اگر حقوق کارمندان و بازنشستگان را هم پرداخت کند شاهکار کرده و انتظار می‌رود اسیر بودجه نشده و تمام تلاش خود را برای استان به کار گیرید.

افزایش رشد اقتصادی،کاهش نرخ تورم

معاون اول رئیس جمهور گفت: نرخ تورم به ۶.۸ درصد و رشد اقتصادی ۹ ماهه به ۷.۲ درصد رسید.

اسحاق جهانگیری اظهار داشت:اقتصاد کشور در سال 94 و بویژه 95  با وجود کاهش قیمت نفت به نحو مطلوبی اداره کردیم و هیچ تلاطمی نداشتیم و روند با ثبات اقتصاد کشور ادامه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال 95 که مقام معظم رهبری شعار ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” را طرح کردند تحقق این دغدغه رهبری عزیز در دستور کار دولت به طور ویژه قرار گرفت عنوان کرد: این سال در کشور با دستاوردهای خوبی روبه‌رو بوده و شاهد اقتصاد درخشان با تکیه بر اقتصاد مقاومتی هستیم.

جهانگیری با طرح این موضوع که مقام معظم رهبری فرمودند با توجه به نزدیک شدن به پایان سال مسئولان از اقدامات انجام شده حرف بزنند و دیگر نگویند چه باید شود ابراز کرد: در گزارش وزیران بخشی از گزارش عملکرد ارائه شده است.

سال 95 سال درخشان اقتصاد مقاومتی بود

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: سال 95 با تکیه بر سیاست اقتصاد مقاومتی سال درخشانی برای کشور ایران بوده و در همه بخش‌ها شاهد تحرک خوبی بودیم.

جهانگیری با بیان اینکه طی چند سال اخیر با کاهش بهای نفت مواجه بودیم ادامه داد: در این سال‌ها کشورهای نفت خیز به سمت برداشت از ذخایر نفتی خود رفتند ولی کشور ایران با همه محدودیت‌های مالی و در تنگنا بودن توانست اقتصاد کشور را به نحو مطلوب اداره کند و روند با ثبات اقتصاد کشور ادامه یافت.

وی با تاکید بر اینکه روند کاهشی تورم در کشور ادامه دارد به طوری که هم اکنون نرخ تورم به 6.8 درصد رسیده است تصریح کرد: ایران به جرگه کشورهای با نرخ تورم تک رقمی پیوسته است.

جهانگیری ابراز کرد: طبق ارائه گزارش مرکز آمار در نشست هیئت وزیران در هفته گذشته رشد اقتصادی 9 ماهه امسال به 7.2 درصد رسیده و رشد پاییز 95 نسبت به 94، 8.9 درصد است.

وی با تاکید بر اینکه خدمت مهمترین دغدغه دولت است بیان کرد: در بخش‌های دیگر از جمله کشاورزی 5.7، خدمات 5.4، صنعت 10.5 و بدون نفت 5.5 درصد نیز رشد داشته‌ایم.

جهانگیری اظهار داشت: دولت در ابتدای سال برای فعال کردن 7500 کارگاه تولیدی کوچک و متوسط از طریق پرداخت تسهیلات بانکی برنامه ریزی کرد که تاکنون 22 هزار کارگاه از این تسهیلات بهره مند شده‌اند.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای تسریع در روند اجرایی 5400 طرح صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی، ایجاد 12 پتروشمی و 20 میلیون دلار سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی از جمله اقدامات انجام شده است.

دولت دغدغه صادرات گندم دارد

جهانگیری از خرید 11.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خبر داد و گفت: این میزان گندم با قیمت مناسب یعنی بیش از خرید گندم وارداتی از کشاورزان خریداری شد تا به نوعی به زندگی این قشر زحمت کش کمک کرده باشیم.

وی با بیان اینکه سال 92، 6 میلیون تن گندم وارد کشور کردیم، ابراز کرد: هم اکنون دولت دغدغه صادر کردن گندم را دارد و در پرتو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی مردم تامین شده است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران برای بردن پول به آمریکا امنیت ندارند اظهار داشت: کشوری که رئیس جمهورش هر روز مردم یک کشور را از ورد به آن منع می‌کند نباید برای سرمایه گذاری امنیت داشته باشد.

جهانگیری ادامه داد: امسال دولت جذب 7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را برنامه ریزی کرد که تاکنون این مهم محقق شده ولی باید بر روی زمین تبدیل به کارخانه شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد