تاریخ درج خبر : 1395/12/15
کد خبر : ۵۶۰۷۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

استاندار:در صورت اثبات تخلفات ساختمانی،باید در نظام مهندسی را بست

چندی پیش رئیس سازمان نظام مهندسی در نشست آمادگی برای مقابله با بلایای طبیعی گفته بود استان کهگیلویه وبویراحمد رتبه اول ساخت و سازهای غیر مجاز را در کشور دارد.

پس از انتشار،این خبر با واکنش هایی روبرو و منجر به برگزاری جلسه ای با حضور همه مسئولان استانی برای بررسی این موضوع شد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد معتقد است اگر این آمار با استناد به شاخص و مستنداتی ارایه شده که خوب است  در غیر این صورت فقط چهره استان را زشت می کند.

سید موسی خادمی از تشکیل کمیته نظارت و رسیدگی بر تخلفات ساختمانی در این استان خبر داد.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد  با ابراز تاسف از اینکه در استان برخی از متولیان خود نیز مدعی هستند اظهار داشت: این مسئله به نوعی فرافکنی است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه یکی از مسئولان در رسانه ملی شهر یاسوج را در زمینه ساخت و ساز به عنوان متخلف‌ترین شهر کشور معرفی کرده است، عنوان کرد: ارائه آمار 97 درصدی ساخت و ساز غیرمجاز در شهر یاسوج باید برمبنای روش درست علمی و با یک مقایسه کشوری انجام شود نه همینطور به صورت کیلویی اعداد را بیان کرد.

مصاحبه بدون مستندات فقط آبروی استان را می برد

وی تصریح کرد: اگر مسئولی براساس مستندات مصاحبه کند کار درستی انجام داده ولی بدون وجود مستند تنها آبروی مردم شهر و نظام مهندسی زیر سوال می‌رود.

خادمی تاکید کرد: اگر ثابت شود که 97 درصد ساخت و سازها در شهر یاسوج غیرمجاز است باید سازمان نظام مهندسی را تعطیل کرد چون عملا با این اوصاف کار مثبتی انجام نمی‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از مدیرکل راه و شهرسازی استان، گفت: سه ماه گذشته و هنوز مستنداتی که قرار بود راه و شهرساز به حوزه استانداری تحویل دهد، ارائه نشده است.

خادمی خواستار تشکیل کمیته نظارت بر ساخت  و سازهای استان متشکل از نماینده شهرداری‌ها، سازمان مدیریت، دفتر فنی استانداری و دادگستری شد و افزود: در این کمیته به صورت تخصصی باتوجه به اهمیت این موضوع پرداخته می‌شود.

وی تاکید کرد: باید نقشه ساختمان متناسب با طرح اجرا شود شهرداری با نظارت بیشتر در همان ابتدای کار در صورت مشاهده تخلف از ادامه روند کار جلوگیری کند و استثنا موردی که از همه موازین تخلف کرده را به ماده 100 ارجاع دهند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: اگر جلوی تراکم و سطح اشتغال گرفته شود به طور قطع با چند برخورد و کنترل از ایجاد تخلف جلوگیری می‌شود.

۸۰ درصد واحدهای تیرچه بلوک غیراستاندارد است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بررسی واحدهای ساختمانی در استان گفت: ۸۰ درصد واحدهای تیرچه بلوک در این استان غیراستاندارد است.

حسن نوروزی در این نشست با اشاره به بررسی واحدهای مصالح ساختمانی اظهار داشت: چهار نوع مصالح ساختمانی بتن آماده، شن و ماسه، بلوک پلی استایرن(فوم) و تیرچه و بلوک و موزاییک در کارگروه کنترل مصالح ساختمانی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 10 واحد بتن آماده در استان وجود دارد، گفت: 9 مورد از این واحدها فعال، یک واحد غیرفعال، 4 واحد استاندارد، 5 واحد غیراستاندارد است که 55 درصد واحدهای بتن آماده غیراستاندارد هستند.

63 درصد واحدهای شن و ماسه غیر استاندارد هستند

وی از غیراستاندارد بودن 63 درصد واحدهای شن و ماسه خبر داد و افزود: 79 واحد شن و ماسه در استان وجود دارد که از این تعداد 61 واحد فعال، 18 واحد غیرفعال، 23 واحد استاندارد و 38 واحد غیراستاندارد است.

نوروزی با اشاره به وجود 8 کارگاه تولید بلوک پلی‌استایرن گفت: از این تعداد 5 واحد فعال، 3 واحد غیرفعال، یک مورد استاندارد و 4 واحد غیر استاندارد است که 80 درصد این واحدها غیراستاندارد هستند.

وی با بیان اینکه  198 واحد تیرچه و بلوک و موزاییک در استان وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد 102 واحد فعال و 96 واحد غیرفعال، 20 واحد استاندارد و 82 واحد غیراستاندارد است که 80 درصد واحدهای تیرچه و بلوک و موزاییک غیراستاندارد هستند.

نوروزی  با بیان اینکه سه کارگروه پیمان، آموزش و مصالح ساختمانی و نظارت زیر مجموعه این شورا فعالیت می‌کنند، بیان کرد: تا کنون 6 سمینار در این حوزه برگزار و حدود 7 هزار نفر ساعت در این حوزه آموزش‌های لازم به آنها ارائه شده است.

تمامی دستگاه ها در روند نادرست ساخت و سازها دخیل هستند

شهردار یاسوج با اشاره به تسهیل‌کردن روند قانونی کار ساخت و ساز در این شهر گفت: تعرفه‌های بالای نظام مهندسی ساخت و ساز غیرمجاز یاسوج را گسترش می‌دهد.

محمد علی جاوید اظهار داشت: با توجه به  اعلام این مسئله که شهر یاسوج به عنوان نخستین شهر متخلف در حوزه ساخت و ساز در کشور رسانه‌ای شد انتظار می‌رفت که جلسه‌ای برای شفاف سازی این  موضوع برگزار شود.

شهردار یاسوج با بیان اینکه رسانه‌ای کردن این مسئله همزمان با حادثه پلاسکو هیچ آورده‌ای برای استان در برنداشت، عنوان کرد: جمعیت 130 هزارنفری شهر یاسوج جامعه آماری این طرح نیستند بلکه مجوزهایی که در سال‌های 92 تا کنون برای ساختمان‌ها صادر شده باید در این تحقیق و مستندات بیان می‌شد.

ساخت و ساز در مرکز شهر با کمترین قیمت

وی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی در روند نادرست ساخت و سازهای غیرمجاز به نوعی دخالت دارند، گفت: منکر تخلفات شهرداری نیستیم و اینکه ما در تیررس نظارت بر ساخت و سازها قرار داریم.

جاوید بیان کرد: هر پرونده‌ای که در کمیسیون ماده 100 شهرداری به عنوان متخلف جریمه می‌شود از سوی دیگر توسط نظام مهندسی نیز جریمه می‌شود و این مسئله سبب بی‌اعتمادی مردم و یکی از دلایل بروز این تخلفات در حوزه ساخت و ساز است.

وی با بیان اینکه بیمه‌های ساختمانی در گذشته در این زمینه ایراداتی داشتند که در دولت یازدهم اصلاح شد، ابراز کرد: کلیپ پخش شده توسط مسکن و شهرسازی و مصاحبه با افراد مخالف بنده در اعضای شورای شهر پسندیده نیست.

جاوید تصریح کرد: براساس قانون اعضای شورای شهر باید هر ساله ارزش معاملاتی را تعیین کنند ولی در طول این چند سال این آمار تغییر نکرده و ساختمان‌هایی در مرکز شهر با کمترین قیمت در حال ساخت و سازهستند.

شهرداری منبع درآمدی جز کمیسیون ماده 100 ندارد

وی با بیان اینکه بیش‌ترین پرونده‌های ارجاع شده به ماده 100 مربوط به تراکم اضافی است، عنوان کرد: به جز نماینده شهرداری، نماینده وزارت کشور و دادگستری نیز در کمیسوین ماده 100 حق رای دارند.

جاوید گفت: شهرداری منبع درآمدی به جز کمیسیون ماده 100 ندارد و به تبعیت از سایر شهرداری‌های کشور یک نگاه درآمدی به این کمیسیون دارد اگر این مسئله اشتباه است پس قانون کشوری مشکل دارد و باید اطلاح شود.

وی با انتقاد از طرح‌های توسعه شهری ارائه شده از سوی اداره کل راه و شهرسازی ، اظهار داشت: پس از سال 1940 این طرح برچیده شد و طرح 10 سال پیش هنوز در استان ما اجرا می‌شود و این مسئله اشتباه است.

شهردار یاسوج تصریح کرد: از سال 92 تا دی ماه 95 حتی یک مورد پروانه ساختمان در شهر یاسوج صادر نشد و تازه از دهه فجر امسال تعدادی مجوز صادر شد.

تراکم اضافی سیمای شهری را زشت کرده است

معاون مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تخلفات ساختمانی در این استان گفت: ۸۶ درصد نقشه‌های اجرایی ساختمان در کهگیلویه و بویراحمد با نقشه‌های مصوب شهرداری مغایر هستند.

 نوید موسوی ظهر امروز با بیان اینکه نخستین معضل ساخت و ساز در یاسوج تراکم اضافی است، اظهار داشت: این تراکم اضافی سبب زشت شدن سیمای شهر یاسوج شده است.

معاون مسکن و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 850 مورد بازرسی در سطح استان انجام شده است، عنوان کرد: بیش از 90 درصد تخلفات ساز و ساز در استان مربوط به ضریب سطح اشغال بوده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از ساختمان‌های شهر دهدشت مشکل پارکینگ دارند، عنوان کرد: این مسئله در آینده سبب بروز مشکلات ترافیکی در این شهر می‌شود.

بی دقتی در کمیسیون ماده 100 عامل ساخت و ساز غیر مجاز

موسوی به کارگاه‌ها و شهربازی‌های با سازه موقت اشاره  کرد و گفت: عدم دقت در حوزه کمیسیون ماده 100 و نظام مهندسی سبب افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز در استان شده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از ساخت و سازهای شهر یاسوج سلیقه‌ای است و با نقشه‌های اجرایی کاملا مغایرت دارند و حدود 86 درصد از نقشه‌های اجرایی در استان با نقشه‌های مصوب مغایرت دارند.

موسوی به بی‌توجهی شهرداری و نظام مهندسی در مورد گزارش استحکام بنا در شهرهای دهدشت و گچساران اشاره کرد و افزود: عدم برگزاری دوره‌های کارآموزی لازم برای ناظرین ساختمان مهندسی یکی دیگر از مشکلات این حوزه است.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد