تاریخ درج خبر : 1395/12/16
کد خبر : ۵۶۰۷۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تجلیل دانشگاه یاسوج از دو نویسنده کهگیلویه‌وبویراحمدی

از دو نویسنده و چهره‌ی فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه یاسوج، همایش عشایر و توسعه فرهنگ عمومی کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیرکل امور شهری استانداری، مدیرکل محیط زیست استان فارس، معاون فرهنگی دانشگاه یاسوج، جمعی از مسئولان استانی و دانشجویان در سالن شهید چمران دانشگاه یاسوج برگزار شد.
این برنامه به همت کانون ایلات و عشایر معاونت فرهنگی دانشگاه یاسوج برگزار شد.
مدیرامور فرهنگی دانشگاه یاسوج در این مراسم گفت: تجلیل و تکریم بزرگان پاسداشت علم و بزرگداشت اندیشه و خرد است.
دکتر رامین مرادی بیان داشت: رویکرد دانشگاه یاسوج در بزرگداشت کسانی که به این منطقه خدمت کرده اند در دستور کار برنامه های فرهنگی این دانشگاه است.
وی حجم برنامه ها و فعالیت کانونهای دانشجویی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: مسئولان دانشگاه از گسترش فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی استقبال می‌کنند.
در ادامه این همایش عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه یاسوج «کی عطا طاهری» را تاریخ مجسم یک قوم نام برد و گفت: طاهری با 90 سال عمر بیش از صدها مستکبر و مسئول خوب محلی، شهری و کشوری از زمان رضا شاه پهلوی تا به الان را به چشم خود دیده است.
دکتر کشواد سیاهپور با اشاره به اینکه 90 سال، عمر کوتاهی نیست، افزود: طاهری در این مدت طولانی اطلاعات و تجربیات فراوانی کسب کرده است که همه ما باید از آن درس بگریم.
وی اولین آشنایی خود با طاهری را در کتابخانه ای در سال 1370 عنوان کرد و یادآور شد: از آن موقع تا به الان هر هفته و یا به تبع آن هر ماه خدمت وی می رسم و اگر سوالی نیز در حوزه تاریخ باشد از وی می پرسم.
عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج با بیان اینکه فعالیت های طاهری تنها به قلم و کتاب و دفتر ختم نمی شود، تصریح کرد: طاهری حتی قبل از سال 1342 تعدادی از مردم را در شهر دهدشت جمع کرد و علیه رژیم شاهنشاهی اقداماتی را انجام داد.
وی با بیان اینکه طاهری کتاب های بسیار زیادی در مورد مسائل و تاریخ استان کهگیلویه و بویراحمد و عشایر به چاپ رسانیده است، گفت: هر وقت که در صحبت ها، نامه ها و کتاب های وی مشکلات عنوان می شد و مسئولان به آنها توجه نمی کردند با زور گلوله بپا می ایستادند.
سیاهپور در بخش دیگری از سخنانش به مطالب و اشعار طاهری اشاره داشت و افزود: به غیر از دوتن از مورخان استانی، سایر نویسندگان اشعار وی را در کتابهایشان به اسم خودشان به چاپ می رسانند در حالی که وی هنوز زنده است و این کار درستی نیست.
همچنین مدیرکل محیط زیست استان فارس و از شاعران هم‌استانی در سخنان کوتاهی گفت: وقتی کسی عمر خود را صرف علم و دانش و باسوادی مردم می کند حتی 90 سال هم برای وی عمر کمی است.
دکتر حمزه ولوی ادامه داد: باید از محاسن سنت ها و فرهنگ عشایری گذشته در زندگی امروزی استفاده شود.
وی در ادامه یکی از سروده‌های خود را به آقای طاهری تقدیم کرد.
در پایان این مراسم از «عطا طاهری بویراحمدی» نویسنده کتاب کوچ کوچ و خانم سیمین طاهری بویراحمدی اولین نویسنده زن استان کهگیلویه و بویراحمد با اهدا لوح تجلیل شد.
کتاب کوچ کوچ زندگی نامه عطا طاهری بویراحمدی است که نویسنده ضمن روایت سرگذشت خود، در آن بسیاری از مسایل سیاسی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی استان و همچنین آداب و رسوم زندگی ایلی و عشایری را آورده است.
از خانم سیمین طاهری بویراحمدی تا کنون چهار کتاب سرگذشت صنوبر، سروناز، شهربانو و فرهنگ عامیانه منتشر شده که در سه کتاب اول مسایل و مشکلات زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد روایت شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد