تاریخ درج خبر : 1395/12/16
کد خبر : ۵۶۰۸۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

حمایت میراث فرهنگی از لیلی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که به تولیدکنندگان عروسک افسانه‌ای و بومی لیلی تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای تولید انبوه پرداخت می‌شود.

 عروسک لیلی با پوشش لباس محلی و رنگ‌های شاد به عنوان نماد زن ایلی در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

این عروسک در گذشته‌ از سوی مادران برای کودکان در قالب‌های شخصیت‌های نوجوان، جوان و میان‌سال ساخته می‌شد تا فرزندی که مادرش به علت انجام کارهای تولید صنایع دستی و دامپروری مدت زمان طولانی به دور از فرزند بود کودک با در آغوش گرفتن آن وجود مادر را احساس کند.
عروسک افسانه‌ای لیلی با وجود خاطرات به یاد ماندنی مردم این دیار در این سال‌ها مهجور مانده و در حال فراموشی است.
محمود باقری با اشاره به اینکه هم اکنون چند هنرمند در کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تولید عروسک لیلی فعالیت می‌کنند اظهار داشت که به متقاضیان تولید انبوه عروسک لیلی تا سقف 500 میلیون ریال تسهیلات بانکی با کارمزد چهار درصد پرداخت می‌شود.
وی با یادآوری اینکه عروسک لیلی یکی از میراث های معنوی در این استان است افزود که تولید انبوه عروسک لیلی برای احیای سنت‌های گذشتگان ضروری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت که ثبت این اثر معنوی در آثار میراث فرهنگی از دیگر برنامه‌های متولیان است که هم اکنون در حال انجام تشکیل پرونده و انجام مراحل مقدماتی است.
وی ابراز کرد که 726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
باقری ادامه داد که 61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 40 قلعه، 40 آب انبار، 23 بقعه متبرکه، 19 گورستان،17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای این استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.
وی بیان کرد: نقش‌های برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر در بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.
باقری ابراز کرد: پل خیری و محمدخان گچساران، گورستان تاج امیر در شهر یاسوج، گورستان لما در 45 کیلومتری شهر یاسوج، گورستان دهنو در نزدیکی دنا و گورستان کوه لار در باشت، بارگاه امامزاده محمود طیار (ع) و بقعه امامزاده علی (ع) چرام از دیگر بناهای تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با حدود 700 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد