تاریخ درج خبر : 1395/12/16
کد خبر : ۵۶۰۸۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

شناسایی همزمان دوکانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه وبویراحمد از شناسایی همزمان سومین و چهارمین کانون شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر بهمنش با تائید این خبر گفت: پس از شناسایی اولین کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در روستای بن زرد و پس شهر پاتاوه ، و همچنین دو محله در شهر دهدشت ، همزمان کانونهای روستاهای سمغان و لیرکک دشمن زیاری در شهرستان کهگیلویه  به عنوان سومین و چهارمین  کانون این بیماری شناخته شد.
وی عنوان کرد: با تلفات مرغ بومی در این مناطق و اخذ نمونه های لازم و ارسال آن به آزمایشگاه مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور و تائید بیماری ، صبح امروز دوشنبه ، شانزدهم اسفندماه عملیات قرنطینه و معدوم‌سازی مرغ‌ها  با همکاری مجموعه دستگاه های شهرستان و دو اکیپ از مرکز استان آغاز شده است.
دکتر بهمنش با اشاره به قوانین‌ و دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی کشور در خصوص نحوه برخورد با  بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان گفت : تا شعاع یک کیلومتر کلیه مرغ‌ های بومی و صنعتی ، ماکیان و انواع طیور و پرندگان و تخم مرغ های محلی و بومی در منطقه معدوم می‌شوند که این اقدام با همکاری دستگاه‌های ذی ربط از جمله دستگاه قضا ، نیروی انتظامی ، دامپزشکی و …  اجرا میگردد.
مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به ماهیت بیماری که مشترک بین انسان و دام است گفت : خوشبختانه مورد انسانی در کشور مشاهده نشده ولی لزوم  همکاری‌های مردم با دامپزشکی و توجه به توصیه‌های کارشناسان دامپزشکی علی الخصوص عدم خرید و ذبح مرغ زنده در منزل و معابر عمومی ، عدم جابجائی مرغ های بومی و محصور نمودن آنها  مد نظر قرار گیرد.
دکتر بهمنش  به برخی نشانه‌هایی که می‌تواند نشانگر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشد، افزود: تلفات غیرعادی مرغ، سیاه شدن تاج مرغ یا خروس، آبریزش بینی و … از نشانه‌های این بیماری است و مردم با مشاهده این نوع علائم سریعاً مراتب را به سامانه ارتباط مردمی ۱۵۱۲دامپزشکی و یا خانه های بهداشت اطلاع تا اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد