تاریخ درج خبر : 1395/12/21
کد خبر : ۵۶۰۸۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه و بویراحمد رتبه اول جنگل کاری مشارکتی را کسب کرد

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از عملیات اجرایی و واکاوی گیاهان دارویی به میزان ۱۹۹۶ هکتار توسط بهره برداران به صورت مشارکتی خبر داد.

عزت الله بهشتی فر بیان کرد:سال ۱۳۹۵ در سطحی بالغ بر ۸۴ هکتار بهره برداری از گیاهان دارویی از قبیل آنغوزه باریجه و مورد با مشارکت بهره برداران انجام شد.

بهشتی فر اضافه کرد:بر همین اساس بهره برداری از شیره آنغوزه و باریجه به میزان ۱۷۳۰ کیلوگرم در سال جاری بوده و همچنین بهره برداری از ۵ هزار کیلوگرم نیز توسط بهره برداران صورت پذیرفته است.

عزت الله بهشتی فر مساحت استان را ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: از این مساحت ۸۷۳  هزار و ۶۰۰ هکتار جنگل را تشکیل می دهد که سهم استان ۲۰ درصد از جنگل های زاگرس می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به گونه‌های مختلف گیاهی در استان اشاره کرد و بیان داشت: گونه‌های مختلفی مانند بلوط، بنه، کلخنگ، افرا، زبان گنجشک، زالزالک و گلابی وحشی در این استان وجود دارد.

وی، میزان مرتع استان را حدود ۱۲ درصد مرتع حوزه زاگرس دانست و یادآور شد: ۴۰ درصد از گونه‌های گیاهی کشور مربوط به کهگیلویه و بویراحمد است.

این مسوول با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حفظ و حراست از منابع طبیعی، گفت: با توجه به اینکه ناآگاهی و بی‌اطلاعی برخی افراد باعث تخریب و نابودی منابع طبیعی در بعضی از مناطق استان شده است، بیان داشت: در این راستا این اداره کل تلاش کرد با همکاری بهره‌برداران بومی هر منطقه اقدام به اجرای طرح‌های جنگل‌کاری و کشت گیاهان دارویی در استان کند.

بهشتی‌فر با عنوان اینکه تاکنون افزون بر دو هزار هکتار جنگل‌کاری مشارکتی در استان انجام دهد، خاطرنشان کرد: استان ما امسال توانست رتبه نخست جنگل‌کاری مشارکتی را در کشور کرد.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، ادامه داد: ۱۲۸ هکتار جنگل‌کاری با نهال و ۸۸ هزار اصله تولید نهال جنگلی با مشارکت مردم در استان اجرا شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد