تاریخ درج خبر : 1395/12/21
کد خبر : ۵۶۰۸۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -
فرهمند راستگو

رونالدو را ول کنید و غضنفر را بگیرید!

فرض کنید روزی در یک کانال خبری تلگرامی به خبری بربخورید که نوشته باشد ” فرماندار دنا اعلام کرد به منظور تسهیل صعود همگان به قلل مرتفع دنا بزودی با حضور مقامات استان و با حضور خبرنگاران ،کلنگ پروژه احداث مسیر آسفالته ی دوبانده از گردنه بیژن تا قله ی حوض دال و سپس به سمت بیژن 1و 2و 3 به زمین زده خواهد شد”
طبیعی است که همه علاقمندان طبیعت و فعالان محیط زیست بشورند و واکنش نشان دهند و زنجیره انسانی تشکیل دهند و چنین استدلال کنند که دنا اکنون در فهرست ذخیره گاه های زیست کره یونسکو ثبت شده و اینکار واکنش یونسکو را بهمراه دارد و دنیا دیگر دنا را برسمیت نخواهد شناخت و..
یا مثلا تصور کنید شهردار سی سخت یک شبه همه درختان سطح شهر و دامنه دنا را بریده و به جای آن درخت نخل بنشاند و چنین استدلال کند که با توجه به حضور گردشگران جنوبی در سی سخت این اقدام خلاقانه باعث خواهد شد تا آنها با دیدن نخل ها احساس غریبگی نکنند!
حال تصور کنید چنین خبری که رخ دادن آن جزو محالات است بگونه ی دیگری رخ دهد ! آخر چطور می شود؟ مگر اینکه آخرالزمان شده باشد!
بله، در خبرها آمده است که مدیران منابع طبیعی و محیط زیست استان طی مراسم باشکوهی و با حضور مقامات استانی در یک زمین بظاهر رفع تصرف شده در قلب دنا که خیر سرمان اخیرا با هزار بدبختی آنرا در فهرست ذخیرگاه زیست کره در سازمان یونسکو ثبت کرده ایم ، اقدام به کاشت درختان کاج و سرو مخروطی و زینتی و چنار که اساسا هیچ ربطی به پوشش طبیعی دنا ندارد کرده اند و با افتخار کلی عکس یادگاری هم از اقدام ارزشی خود گرفته اند.
موضوع ممنوعیت کاشت گیاهان غیر بومی در جنگل ها و مراتع بدلیل به خطر افتادن سلامت ژنتیکی گیاهان و جانواران بومی و انتقال بیماری ها و آفات جدید به اکوسیستم و نیز تغییر شرایط خاک و حذف تدریجی پوشش طبیعی به علت رشد سریع تر گونه های غیر بومی و مهاجم نسبت به گیاهان بومی و اثرات آن در نابودی پرندگان و جانوران سازگار با پوشش طبیعی و چند هزار ساله بومی از بدیهیاتی است که فقط در استان ما و به لطف وجود کارشناسان دیپلم ردی منابع طبیعی و محیط زیست شانس وقوع دارد.

چرا که این ارگانها خود مسئول مقابله با کاشت گونه های غیر بومی هستند و حالا صدها نهال غیربومی کاج و سرو و چنار را بدون هیچ کنترل و قرنطینه ای تبدیل به مهمانان ناخوانده دنا کرده اند و لابد فردا در برابر خبر شیوع بیماری در درختان بلوط پارک دنا انگشت اتهام را به سمت هزار و یک دلیل بی اساس می برند.
ابعاد این فاجعه به همین جا ختم نمی شود ، منابع طبیعی تحت لوای رفع تصرف از زمینی که به شهادت همه مردم جد اندر جد متعلق به جماعت بومی همان منطقه است، اقدام به تصرف و احداث اردوگاهی اختصاصی برای کارکنان خود در همان زمین کرده و درست در مرکز پارک ملی دنا دیواری با سنگ های زینتی کشیده و در محدوده ای چند ده هکتاری اقدام به کاشت کاج و سرو های بی هویت در اکوسیستم دنا کرده است، تا از این به بعد نگران باشیم که اگر مقامی از یونسکو خواست برای بازدید به پارک ملی دنا برود مسیر را طوری انتخاب کنیم تا با این صحنه زننده و مخرب مواجه نشود، مبادا پرونده دنا بعنوان منطقه ای از دست رفته و بی اصالت برای همیشه در یونسکو بایگانی شود .این روز درختکاری بلای جان طبیعت ایران شده است.

کاش بجای اینکه اداره منابع طبیعی و محیط زیست به بهانه رفع تصرف دست به زمینخواری دولتی بزنند و با پول بیت المال برای خود چهار دیواری اختیاری و آلاچیق و سوئیت تحت عنوان اردوگاه احداث کنند ، همان مردم ، باغی زیبا به باغات اندرسا اضافه میکردند، آخر تابلوی زیبای باغات اندرسا زیبا تر است یا این مترسک جعلی و بدترکیب و تومور بدخیم طبیعت دنا که اسمش را اردوگاه منابع طبیعی گذاشته اند؟
دلم برای دنا ، مادر مهربان طبیعت ایران می سوزد که باید به این ننگ تن دهد و ناچار است این نهال های بیگانه با خونش را همچون فرزندانی نامشروع در دامنش بپروراند و تحمل کند.
در برابر این فاجعه ملی بلکه بین المللی و ظلم آشکاری که به یکی از غنی ترین و کم نظیرترین ذخیره گاههای زیستکره رفته است تنها میتوانم فریاد بزنم که رونالدو را رها کنید و غضنفر را بگیرید!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  مارادونا بی نه رونالدو

 • ناشناس گفت:

  اگر جامعه ای را میخواهید نابود کنید امور خرد را به بزرگان بسپارید و امور بزرگ را به افراد پست

 • فردین گفت:

  زمینخواری دولتی رو خوب گفتی …الان ادرات دولتی خودشون به بزرگترین زمینخوارها بدل شدن و با نفوذ بالا دارن زمین های مرغوب رو بصورت تعاونی کارمندان جهت احداث اردوگاه اخاصاصی تصاحب میکنن..سی سخت شده اردوگاه ادارات دولتی استان

 • جانم فدای رهبرم گفت:

  واقعن عجیبه. یکی نیست به این ادارات بگه اخه همون درخت میوه چش بود که رفتین بجاش کاج کاشتین؟ جز اینکه میخواین مانور بدین چی میخواین ثابت کنین؟ واقعن متاسفم…. درختان میوه رو قطع میکنن میرن از شمال کاج میارن میزنن!!!!!!!!

پربازديد