تاریخ درج خبر : 1395/12/23
کد خبر : ۵۶۰۹۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -
در کهگیلویه و بویراحمد

رونمایی از آلبوم هفت ترانه با حضور چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری استان

آیین رونمایی از آلبوم موسیقی “هفت ترانه” روز دوشنبه ٢٣ اسفند سال جاری ساعت ١٧:٣٠ عصر در سالن سینما هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار می شود.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، کارشناس مسئول دفتر موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: آلبوم “هفت ترانه” به اجرای هفت ترانه محلی (مناطق لر نشین) می پردازد؛ ترانه های مربوط به جغرافیای فرهنگی مردمان لر نشین که یا در دهه های گذشته تنظیم و ارائه شده اند مانند ترانه “دی بلال” با روایت و تنظیم هنرمندانه و زیبای استاد محمد علی کیان نژاد و صدای ماندگار استان ملک محمد مسعودی یا ترانه های “شیرین شیرین” و “اور بهار” برای نخستین بار در ساختار سازبندی موسیقی شهری با حفظ و اصالت تنظیم ارائه می شوند.

سید همت هاشمی بیان داشت: البته نباید فراموش کرد که این ترانه ها به جغرافیای خاص در مناطق لر نشین تعلق و وابستگی ندارند. نظام اقتصادی و معیشتی مبتنی بر نامداری و به تبع آن شیوه زندگی کوچ رو که خاص عشایر است تاثیر و تاثر متقابلی را بر منابع فرهنگی داشته که موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نیست به همین دلیل آوازها وترانه هایی مشترک و مشابه در میان این مناطق رواج داشته تا روایتگر پیوندهای ژرف نهان و عیان میان این قوم و شرح درد اشتیاق آنان باشد.

هاشمی در ادامه گفت: آلبوم حاضر علاوه بر موارد یاد شده به معرفی ۶ خواننده بومی استان می پردازد که از دانش آوازی بومی اصیل ایرانی نیز برخوردارند هر کردام از این خوانندگان دارای صدایی خاص با حجم و وسعت کافی،ویژگی های اجرایی فردی در لحن،رنگ صدا، تکنیک ادای صحیح کلمات و واژه ها بوده و در این آلبوم اولین تجربه حرفه ای خود را ارائه کرده اند. شایسته است به رسم ادب از ۵ شاعر شیرین سخن و جوان لر زبان نیز که هر کدام با نگاهی متمایز در شعر خود به مفاهیم بومی پرداخته اند و شیوایی بیان، سلامت زبان و تصویرسازی ژرف در به ثمر نشستن این اثر همگام و همراه خوانندگان این آلبوم بوده اند.

گفتنی است تهیه این آلبوم توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی-معاونت هنری و سینمایی(دفتر موسیقی)-انجمن موسیقی استان و خانه فرهنگ و هنر استان صورت گرفته است.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمید گفت:

  درود بر نسل جوانی که بدون هیچ چشم داشتی و با مشقت های فراوان برای حفظ و اعتلای فرهنگ مون تلاش می کنن…امیدوارم بزودی شاهد هنرنماییهای بیشتر این عزیزان باشیم.

 • م.معصومی گفت:

  من خویش را به بلوط پیر اصالت گره زده ام، تاریخ را با تمام لهجه هایش خوانده ام، اما هیچ وقت ایلم را از یاد نبرده ام، چرا که درخت بی ریشه هیمه ای بیش نیست…
  درود به همه عزیزان و خواننده های خوش صدای این مرز و بوم که اصالت و فرهنگ خود را ارج می نهند. با آرزوی توفیق

 • ناشناس گفت:

  بسیار عالی لذت بردم

 • شهروند گفت:

  درود بر شما…چندسالی بود که تنها صدای چند خواننده رو میشنیدم و اهنگها هم تکراری بود.الان در یک آلبوم شنیدن چند صدای متفاوت ومتنوع که هرکدام زیباییهای خاص خودرا دارا هستندجالب است.موسیقی سنگین اشعار فاخر و خوانندگان هم ،همه هنرمندان خوشنام هستندودارای شخصیت و سواد موسیقی….به امید موفقیت تک تک عوامل این آلبوم

 • درخشنده گفت:

  البوم بسیار زیبایی ست و زیبنده فرهنگ استان طراحی و ارایه شده است.با این البوم حرکت رو به رشد موسیقی استان را شاهد هستیم.امیدوار کننده ست.موفق باشند همه دوستان هنرمند

 • هنرمند گفت:

  سلام خسته نباشند این هنرمندان مایه ی مباهات و فخر بود .موسیقی و خواننده ها عالی بودن.شعر ها فوقالعاده زیبا و فاخر است..

 • ناشناس گفت:

  با سلام آهنگ های هفت ترانه رو من تهیه کردم عالی خوندن با وجود اولین تجربه کاری به شما هم پیشنهاد میم آهنگ ها رو تهیه کنید لایک دارن

پربازديد