تاریخ درج خبر : 1395/12/23
کد خبر : ۵۶۰۹۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس سازمان امور عشایر خبر داد:

حمایت ویژه دولت از عشایر با ارایه تسهیلات کم بهره

رئیس سازمان امور عشایر گفت که ظرف 2 سال گذشته تاکنون چهار هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات اعم از قرض‌الحسنه و یا از طریق صندوق توسعه ملی به جامعه عشایری کشور پرداخت شده است.

 کرمعلی قندالی در نشست شورای عشایر کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت که حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال آن در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه بوده است.

وی تصریح کرد که افزون بر یکهزار میلیارد ریال از این تسهیلات قرض‌الحسنه در سال گذشته با سود چهار درصد و با دوره بازپرداخت پنج ساله به عشایر کشور پرداخت شده است.
قندالی یادآور شد که افزون بر یکهزار و 500 میلیارد ریال آن نیز ظرف سال جاری و با سود چهار درصد به جامعه عشایری سراسر کشور پرداخت شد.
رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به پرداخت یکهزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق توسعه ملی به این قشر مولد گفت که این میزان تسهیلات در قالب طرح تأمین گوشت قرمز به عشایر تخصیص یافت.
قندالی افزود که افزون بر یکهزار و 500 میلیارد ریال دیگر نیز در راستای طرح تأمین گوشت قرمز از طریق صندوق توسعه ملی به این قشر در سال آینده پیش بینی شده است.
وی گفت که جذب و پرداخت این تسهیلات با کارمزد 15 درصدی در مناطق توسعه یافته و سود 11 درصد در مناطق کمتر برخوردار و محروم از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
رئیس سازمان امور عشایر کشور ادامه داد که تخصیص این میزان اعتبارات سبب پرواربندی افزون بر یکهزار رأس دام در کشور شد که افزایش حدود 15 درصدی تولید گوشت قرمز کشور را نیز به دنبال داشت.
وی با بیان اینکه هم اینک 25 درصد از تولید گوشت قرمز کشور توسط عشایر تأمین می‌شود، از تولید بیش از 200 هزار تن گوشت قرمز توسط این قشر در سال جاری خبر داد.
قندالی اظهار داشت که پرداخت و تخصیص این میزان تسهیلات به جامعه عشایری کشور نشان دهنده توجه و اهتمام ویژه دولتمردان یازدهم برای رفع مشکلات جامعه عشایری است.
وی با اشاره به ارائه لایحه 2 فوریتی اختصاص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان و عشایر به مجلس شورای اسلامی گفت که تصویب این لایحه توسط مجلس نیز کمک شایانی برای رونق، توسعه و آبادانی جامعه عشایری به ویژه در حوزه اشتغال این قشر خواهد داشت.

 تصویب سه طرح زیربنایی در حوزه عشایر در دولت یازدهم

قندالی همچنین به فعالیت مجدد شورای عالی عشایر کشور در دولت یازدهم پس از 10 سال اشاره کرد و گفت: تاکنون در 2 نشست این شورا سه مصوبه مهم و راهگشا در بخش‌های مختلف تصویب شده که با بررسی نهایی 2 مورد از آنها در آغاز سال آینده عملیاتی خواهند شد.
وی طرح تقویت اشتغال، سواد و مهارت عشایر، طرح ارائه خدمات بهداشت و درمان به عشایر و طرح ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی را از جمله این طرح‌های مصوب در شورای عالی عشایر کشور ذکر کرد.
وی نوسازی ناوگان و تجهیزات عشایری در کشور از جمله خرید افزون بر 255 خودرو سبک و سنگین در مناطق عشایری کشور را از دیگر خدمات دولت یازدهم به این قشر مولد جامعه ذکر کرد.
بر اساس آخرین سرشماری سال 1387 جمعیت عشایر کشور افزون بر یک میلیون و 200 هزار نفر است.
12 درصد از جمعیت 700 هزار نفری استان کهگیلویه و بویراحمد را عشایر تشکیل می‌دهند.

درخواست 700 خانواربرای بازگشت به جامعه عشایری

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر 30 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره در سفر امسال رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به این استان به جامعه عشایری پرداخت شده است.

سید موسی خادمی اظهار داشت که ظرف سه سال گذشته دولت یازدهم افزون بر 70 کیلومتر از مجموع چهار هزار کیلومتر جاده‌های عشایری این استان بهسازی و آسفالت شده است.

وی افزود که اقدام‌ها و تلاش مجموعه دستگاه‌های مختلف اجرایی استان و توجه ویژه دولت سبب شده که تاکنون بیش از 700 خانوار عشایری که طی سالیان قبل به دلیل کمبود امکانات به حاشیه شهرها و مناطق مختلف استان مهاجرت کرده بودند خواستار بازگشت به زندگی عشایری شوند.

خادمی آیین‌ها، رسوم و آداب خاص زندگی عشایری را ظرفیتی بالقوه در حوزه گردشگری و اکوتوریسم عشایری دانست و گفت که به نظر می‌رسد تاکنون این مهم در استان کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است.

وی تصریح کرد که آیین‌ها و زندگی عشایری با جاذبه‌های مهم فرهنگی و طبیعی، این استان را مستعد رونق گردشگری عشایری کرده است.

وی بیان کرد که زندگی عشایری مظهری از عشق به خاک و وطن است و قناعت، غیرت، جوانمردی، دینداری و ولایتمداری محتوای زندگی جامعه عشایری را تشکیل می‌دهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تأمین حدود 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی این استان توسط جامعه عشایری گفت که عشایر مظهر واقعی امنیت و اقتصاد مقاومتی هستند.

سرقت احشام مهمترین چالش پیش روی عشایر

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت که توجه دولت یازدهم به جامعه عشایری موجی از رضایتمندی و احساس امید و نشاط را در میان این قشر به وجود آورده است.

مجید علیپور اظهار داشت که ظرف سه سال گذشته افزون بر 300 چشمه در مناطق عشایری این استان بهسازی شده است.

وی تعداد دام عشایر کهگیلویه و بویراحمد را حدود یک میلیون رأس ذکر کرد و افزود: تولید سالانه بیش از یکهزار و 200 تن گوشت قرمز و 26 هزار تن شیر از مهمترین تولیدات عشایر استان در زمینه دامی است.

علیپور گفت: عشایر کهگیلویه و بویراحمد با تولید بیش از چهار هزار مترمربع انواع صنایع دستی نیز مقام نخست تولیدات صنایع دستی استان را به خود اختصاص داده است.

وی تولید سالانه 276 تن انواع پشم، 400 هزار تخته پوست و فعالیت در بخش‌های کشاورزی و باغداری در حدود سه هزار و 815 هکتار زمین‌ کشاورزی را از سایر فعالیت‌های جامعه عشایری این استان در این زمینه‌ها ذکر کرد.

علیپور بیان کرد: یکی از مهمترین چالش‌ها و مشکلات اساسی فراروی جامعه عشایری این استان سرقت احشام و موضوع امنیت این قشر است که با توجه به گزارش‌های نیروی انتظامی استان ظرف سال جاری افزون بر 460 مورد سرقت احشام در میان عشایر به وقوع پیوسته است.

12 درصد از جمعیت 700 هزارنفری کهگیلویه و بویراحمد را عشایر تشکیل می‌دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد