تاریخ درج خبر : 1396/01/28
کد خبر : ۵۶۱۴۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

آغاز پرداخت سود سهام عدالت / استقبال عشایر و روستائیان از سهام عدالت

 سرانجام برگه‌های ١٠ ساله سهام‌ عدالت به سودآوری نزدیک می‌شود. از نخستین دقایق روز ٣٠ فروردین ماه، دارندگان برگه‌های سهام عدالت می‌توانند با اعلام شماره حساب شبا به سامانه سهام عدالت، از سود آن بهره‌مند شوند. این مرحله دوم از آزادسازی سهام مزبور است که با دریافت شماره حساب و پرداخت سود به دارندگان آن وارد فاز اجرایی می‌شود.
رییس سازمان خصوصی‌سازی در نشستی خبری با تشریح جزییات مرحله دوم طرح ساماندهی سهام عدالت گفت: شماره حساب از مشمولان دریافت شده و مستقیما سود سهام عدالت، به حساب خود مشمولان واریز می‌شود؛ لذا مرحله دوم که به توزیع سود سهام عدالت به مشمولان تعلق دارد، با دریافت شماره شبا آغاز شده است. میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی افزود: از نیمه شب سه شنبه هفته جاری (۳۰ فروردین‌ماه) مشمولان باید وارد سامانه شده و شماره شبا خود را ارایه کنند.

٣٠ میلیون مراجعه به سامانه انجام شد

او با اعلام گزارش عملکرد مرحله اول ساماندهی سهام عدالت گفت: ١٧ اسفندماه سال ۹۵ آیین رونمایی از سامانه سهام عدالت برگزار و از همان روز، پذیرش ۴۹ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت آغاز شد. تا به امروز، نزدیک به ۳۰ میلیون مراجعه به سامانه انجام شده که حدود ۵/٣ میلیون نفر از این افراد، تکراری است. رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: ۵۳ درصد جامعه هدف به صورت اینترنتی با سازمان دولتی در ارتباط هستند.
کارمندان از دریافت صورتحساب استقبال نکردند
به گفته پوری حسینی، در مرحله دوم مشمولان کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند؛ اما بازنشستگان دولتی و تامین اجتماعی، کمترین مشارکت را در گروه پرجمعیت داشتند که رقم ۳۲ درصدی را به ثبت رسانده‌اند. وی اظهار داشت: از میان هجده گروهی که ثبت نام شده قطعی سهام عدالت هستند، روستاییان و عشایر، کارمندان و بازنشستگان، نهادهای حمایتی و کارگران فصلی در رتبه بیشترین مراجعات قرار گرفته‌اند و کارمندان و بازنشستگان، ضعیف‌ترین مشارکت را در سامانه برای پیگیری دریافت سهام عدالت داشتند.

بالاترین مشارکت مربوط به کدام استان بود؟

پوری حسینی گفت: در میان این چهارگروه، پراکنش استانی نشانگر آن است که در بین روستاییان و عشایر ۳۱ استان، روستاهایی که به نظر می‌رسید دسترسی به امکانات محدودتر و ضعیف است، بیشترین مشارکت را داشتند، به نحوی که بالاترین مشارکت از روستاییان استان ایلام به میزان ۸۵ درصد بوده است و استان‌های کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان بالای ۸۰ درصد مشارکت در این طرح ملی داشتند. او اظهار داشت: کارگران فصلی و ساختمانی استان‌های ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و لرستان بیشترین مراجعه را به سامانه داشتند، ضمن اینکه در مورد کارمندان دولت نیز، استان‌تهران با ۱۹ درصد کمترین مشارکت را داشت. معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه مخاطبان سهام عدالت، ضعیف‌ترین اقشار کشور هستند و همانطور که مشارکت هم نشان می‌دهد، استان‌های محروم بیشترین مشارکت را به ثبت رسانده‌اند. در عین حال، استان ایلام نیز بالاترین مشارکت کارمندان و بازنشستگان را به خود اختصاص داده است. پوری حسینی با اشاره به صدور صورتحساب برای مشترکان سهام عدالت گفت: هیچ گزارشی که این صورتحساب معیوب یا مشکل‌دار است، تاکنون دریافت نشده است. تنها موردی که گزارش شد، این بود که شرکت‌های تعاونی گاهی اوقات، پولی را که سال ۸۶ تا ۸۸ از سازمان خصوصی‌سازی اخذ کرده‌اند را میان مردم توزیع نکردند. اما اکنون این مسیر شفاف است و تخلفات هم شناسایی شده است.

تنها دو میلیون نفر وجه واریز کردند

او متذکر شد: دو میلیون نفر از زمان راه‌اندازی سامانه، ابراز تمایل کردند که مابه‌التفاوت را بپردازند که بر این اساس تاکنون ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز شده است، در حالی که آورده نقدی می‌توانست تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اتفاق افتد که تا به امروز، آورده نقدی حدود صفر است. اما وظیفه سازمان این بود که این فرصت را در اختیار مشمولان قرار دهد؛ البته فرصت تا پایان شهریورماه پابرجا است. رییس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: سهام تخصیص یافته اگر برای هر فرد یک میلیون تومان در نظر گرفته شود، مجموع رقم به ۴۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد، در حالی که ۲۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان می‌تواند آزاد شود و باید الباقی سهام مهرماه به دولت بازگردانده شود؛ بنابراین سازمان خصوصی‌سازی نباید متهم به این باشد که دست در جیب شوند و مازاد آن متعلق به دولت است. تنها راه هم این است که از طریق آورده نقدی، خود را مالک سهام کنند.
او تصریح کرد: مرکز پاسخگویی به مراجعات تلفنی مشمولان تا به امروز حدود ۴۱۵ هزار نفر را پاسخگویی کرده که تقریبا از هر ۱۰۰ نفر مشمول، یک نفر تماس تلفنی با سامانه داشته است. پوری حسینی گفت: هر مشمول باید حتما شماره حساب خود را به سامانه اعلام کند، قرار نیست که فردی شماره حساب فرزند، پدر، مادر یا بستگان را اعلام کند، بنابراین کد شبا باید متعلق به حسابی باشد که مربوط به خود مشمول باشد. او عنوان کرد: شماره شبا ۲۶ رقمی است و با IR وارد می‌شود، بنابراین وقتی مشمولان وارد سامانه می‌شوند، به صورت اتوماتیک راهنمایی می‌شوند تا کد را به صورت صحیح وارد کنند. بنابراین اگر استانداردهای کد شبا، به صورت اشتباه وارد شود، خود سامانه اشتباه را اعلام خواهد کرد. پوری حسینی تاکید کرد: مشمولان حتما شماره تلفن همراهی که به سامانه اعلام می‌کنند، در دسترس باشد تا اگر اشکالی در ثبت‌نام یا اعلام شماره حساب شبا پیش آمد، به مشمول اعلام شود، این در حالی است که اگر کد شبا درست باشد، هیچ پیامی از سوی سامانه به مشمول اعلام نخواهد شد، اما اگر کد شبا اشتباه بود، از طریق شماره تلفن همراهی که به سامانه اعلام شده است، پیامک ارسال می‌شود تا شماره شبا صحیح اعلام شود.

مشمولان بعد از اعلام شماره حساب، منتظر پیامک باشند

به گفته او اگر بعد از ۱۵ روز مشمولان هیچ پیامکی دریافت نکردند، به معنای آن است که کد شبای آنها پذیرفته شده است، اما برای اطمینان بیشتر به سامانه مراجعه کنند تا مطمئن شوند که شماره شبا صحیح بود و از سوی سامانه و سازمان خصوصی‌سازی، پذیرش شده است. او از مشمولان خواست تا علاوه بر اعلام شماره شبا، حتما شماره تلفن همراه را هم به سامانه اعلام کنند./اعتماد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • LHVAHG گفت:

    هر که بیشتر رای بده سود بالاتری میگیره مخصوصا اگه نوبخت بگه حرفش دروغ نیست

پربازديد