تاریخ درج خبر : 1396/02/05
کد خبر : ۵۶۱۵۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -
نیمی از اعتبارات پژوهش استان برگشت خورد

پژوهش؛ با اعتبار بدون برنامه

فروردین ماه هم تمام شد و به رغم همه هشدارهایی که سازمان مدیریت و برنامه وبودجه استان از 70 روز قبل داده بود  باز هم بخشی از اعتبارات پژوهشی بازگشت خورد.

این نخستین سالی نیست که اینگونه پول پژوهش دست نخورده  برگشت می خورد و به یک ماجرای تکراری تبدیل شده است که هر سال برای آن بهانه هایی تراشیده می شود.

یک سال نبود پارک علم و فناوری دلیل آن است و سال دیگر نبود مراکز رشد. یک سال هم اینترنت و سامانه سمات مهمترین دلیل این مساله عنوان می شود.گاهی هم کم بودن رقم این اعتبار بهانه ای می شود که مدیران قیدش را بزنند و تمرکزشان را روی جذب اعتبارات بزرگتر بگذارند.

اما  آنچنان که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد می گوید اعتبارات پژوهشی تمامی دستگاه های اجرایی استان حدود 348 میلیون تومان بوده و اگر چه برای خود پژوهش رقم قابل توجهی نیست اما چون جز اعتبارات هزینه ای بوده برای استان عدد مهمی به شمار می آید.

حسن نوروزی در آخرین نشست  شورای برنامه ریزی سال 95 به همه مدیران گوشزد کرد که باید هر چه سریعتر اولویت های پژوهشی ادارات خود را اعلام کنند و یادآوری کرد اعتبارات پژوهشی هر چقدر هم باشد باید دستگاه های اجرایی آن را جذب کنند چرا که در بودجه ریزی حتی 10 میلیون تومان هم مهم است.

وی حتی به مدیران پیشنهاد داد که دستگاه‌های زیر مجموعه یک وزارتخانه ، برنامه مشترک ارائه دهند تا اعتبار پژوهشی آن‌ها قابل توجه شود.

به رغم همه این هشدار ، توصیه و پیشنهادها فروردین ماه هم تمام شد و باز هم مثل سالهای گذشته اعتبارات پژوهش برگشت خورد.

البته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد  نیمی از تقصر را متوجه مدیران  می داند و نیم دیگر را مشکل اینترنتی و ضعف سامانه سمات عنوان می کند.

مجید محنایی در نشست علمی و فناوری که  با حضور مدیرکل دفتر تجاری سازی فناوری حوزه معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری برگزار شد، دست روی نقطه ضعف استان گذاشته و می گوید :ما در بدو کار یعنی تبدیل یک ایده به اختراع مشکل داریم.

وی در این میان گریزی هم به استعداد جوانان استان می زند و ادامه می دهد  انتظار می‌رود شرایط برای حضور جوانان فراهم شود و آنها در بوته خطا و آزمایش قرار گیرند و اجازه مطرح شدن را پیدا کنند.

محنایی آخر سر از  معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری می خواهد  از جوانان حمایت کرده و برای تجاری‌سازی طرح‌ها آنها را یاری کندو شرایط استان کهگیلویه وبویراحمد در سامانه سمات تسهیل شود.

وی با بیان اینکه برگشت 50 درصد از اعتبارات پژوهشی به طور قطع یک ضعف است که یکی از دلایل آن مشکل اینترنتی و ضعف سامانه سمات بود، تاکید می کند: باتوجه به اهمیت مسئله پژوهش باید این حوزه دارای یک متولی خاص در مرکز باشد و از چند متولی بودن خارج شود.

محنایی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه به حوزه پژوهش توجه خاصی شده است، می گوید: هرچند تعداد دانشجویان در کشور کاهش پیدا می‌کند ولی آمار دانشجویان دارای تحصیلات تکمیلی به نسبت دیگر افزایش می‌یابد.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: متاسفانه برخی از مراکز علمی و صندوق‌های مربوط به این حوزه هنوز در استان راه‌اندازی نشده است که استانداری آمادگی هرگونه همکاری برای ایجاد این مراکز را در استان  دارد.

سال گذشته هم دقیقا با دلایلی اینچنینی مدیران از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کردند و اعتبارات برگشت خورد.از آن طرف هم پژوهشگران از کمبود اعتبارات و نبود اعتبارات می نالند.

دلیل هر چه باشد باز هم اعتبارات پژوهش نیامده ،برگشت خورد و زمان آن رسیده که مدیران قبل از آنکه دنبال بهانه و دلیل برای کم کاری خود در جذب اعتبارات پژوهشی باشند نگاهی به دور و بر خود بیفکنند تا پلی بزنند میان سازمانهایی  که هنوز تصوردرستی از پژوهش ندارند ، ایده های پژوهشی که در انبوه کاغذ های آرشیوی  ادارات خاک می خورد و آدمهایی که در بورکوراسی بی سرانجام واحدهای پژوهش ادارات لنگ  همان اعتبارات به ظاهر ناچیز هستند.

منبع: ابتکار جنوب/فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد