تاریخ درج خبر : 1396/02/14
کد خبر : ۵۶۱۷۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

کلنگ زنی تصفیه خانه اضطراری شهر یاسوج با حضور وزیر نیرو/کمتر از دو ماه دیگر عملیات اجرایی سد تنگ سرخ آغاز می شود

وزیر نیرو به همراه رئیس شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به منظور افتتاح و کلنگ زنی چند طرح آبی وارد یاسوج شدند.

حمید چیت چیان برای افتتاح و کلنگ زنی طرح های تصفیه خانه گچساران، آبرسانی به شهرهای کهگیلویه بزرگ از سد کوثر و تصفیه خانه اضطراری شهر یاسوج وارد کهگیلویه و بویراحمد شد.

وزیر نیرو گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد دارای یکی از بزرگ‌ترین منابع آبی کشور است و استان‌های متعددی از آب‌هایی این استان بهره‌مند می‌شوند.

حمید چیت چیان افزود: در گذشته آنطور که باید به مصارف آب در استان توجهی نشده و در طول 4 سال گذشته کارهای بزرگی جهت توسعه استان آغاز شده است که بعضی به بهره‌برداری رسیده و مابقی در حال اجرا است.

وی ادامه داد:امید است در سایه اجرای طرح های آبرسانی چهره استان از جهت برخورداری از آب شرب، کشاورزی و آب مورد نیاز حوزه صنعت دگرگون شود و این طرح‌ها زمینه توسعه اقتصادی و عمرانی استان را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه اضطراری آب شهر یاسوج که در نوع خود از مدرن ترین ها در کشور است ابراز امیدواری کرد پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد:کلنگ‌زنی پروژه تصفیه‌خانه شهر یاسوج، احداث دو پروژه آبرسانی به مادوان، تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سی‌سخت، فاز دوم تصفیه خانه گچساران و آبرسانی به دهدشت، سوق، لنده و چرام از سد کوثر شروع خواهد شد.

به گفته وزیر نیرو خط انتقالی از سد کوثر سال 82 برای استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جنوب فارس ایجاد شده و این استان‌ها از آب این سد بهره‌مند می‌شوند اما توجه کافی به شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد  نشده بود که همزمان طرح انتقال آب از این سد به چهار شهر شهرستان کهگیلویه شروع می‌شود.

مسائل زیست محیطی و به ویژه فاضلاب موضوع بعدی مد نظر وزیر بود که در این خصوص بیان داشت: آب مورد استفاده مردم چه در شهرها و روستا و صنعت بعد از اینکه استفاده شد به صورت فاضلاب رها و موجب مشکلاتی خواهد شد، از طرفی فاضلاب رها شده موجب آلوده شدن منابع آب منطقه شده و از حیز انتفاع خارج می‌شود که اگر این فاضلاب به صورت خام وارد طبیعت شود موجب بروز بیماری‌ها و تهدید سلامت مردم خواهد شد.

چیت چیان تاکید کرد براساس آمارها در چهار ساله فعالیت این دولت شاهد افزایش حدود 59 درصدی جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب این استان هستیم که رقم قابل توجهی است .

وی تصریح کرد در آبرسانی روستایی در کهگیلویه و بویراحمد یک جهش فوق‌العاده انجام شده است و در سال 95 به تنهایی بیش از 2900 روستا در سراسر کشور از نعمت آب سالم برخوردار شدند.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم 5 هزار و 200 روستا آبرسانی شده یادآور شد  155 روستا متعلق به این استان بوده است.

وزیر نیرو گفت اسناد مناقصه سد تنگ سرخ آماده شده و در سه ماه آینده با انجام مناقصه پیمانکار انتخاب و اجرای طرح با سرعت آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اانتخابات ریاست جمهوری گفت: انتظار می‌رود مردم  همچون گذشته حضور داشته و با آمدن به پای صندوق‌های رأی ضمانت کننده توسعه آینده کشور باشند.

امیدواریم از رودخانه بشار تخصیص بیشتری بگیریم

استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت:در دولت یازدهم تخصیص آب از حوزه مارون و زهره به این استان داده شد و امیدواریم از حوزه “بشار” که به کارون میریزد نیز دریافت کنیم.

سید موسی خادمی ادامه داد 25 میلیون متر مکعب برای تامین آب شرب و مصرفی شهر یاسوج از سد تنگ سرخ در نظر گرفته شده است .

وی افزود:سد تنگ سرخ یک ضرورت است چرا که تامین آب شهر یاسوج در بلند مدت از طریق این سد خواهد بود

وی تاکید کرد:برای این پروژه در سال جاری ۱۴ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است .

استاندار یادآور شد:در حوزه مارون و زهره تخصیص آب انجام گرفته است و امید است در بشار نیز تخصیص های لازم انجام شود .

وی با بیان اینکه راه حل میان مدت برای تامین آب شهر یاسوج استفاده از ظرفیت بشار و ایجاد این تصفیه خانه است گفت:این استان از محدود استانهایی است که  چندین پروژه در این حوزه  برای آن تصویب شد که تعدادی از آنها در سفر وزیر نیرو کلنگ زنی می شوند.

زارعی: سد تنگ سرخ باید زودتر تعیین تکلیف شود

غلام محمد زارعی افزود: نماینده بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی  گفت:10 درصد ظرفیت آب کشور در کهگیلویه و بویراحمد است.

وی ادامه داد:در گذشته با وجود منابع مالی گسترده متاسفانه آنطور که باید کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار نگرفت و امید است تلاش‌های دولت در گام دوم این عقب ماندگی‌ها را جبران کند.

زارعی تاکید کرد:با وجود اینکه از استان های پر بارش هستیم اما کم آبی یکی از مهم‌ترین مشکل شهروندان یاسوجی است

وی یادآورشد :نرخ رشد جمعیت در شهر یاسوج بالا است و این شهر در آینده جزء 20 شهر پرجمعیت کشور خواهد بود و توجه به مشکل کم‌آبی این شهر باید مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه 450 کیلومتر خط داخلی، 135 کیلومتر خط انتقال و 21 حلقه چاه در حوزه آب یاسوج وجود دارد گفت:متاسفانه بخش اعظمی از این شبکه های آبرسانی فرسوده است

به گفته زارعی در حوزه روستایی با تدبیر خوب دولت و همراهی نمایندگان و نظر رهبر معظم انقلاب 500 میلیون دلار به آبرسانی روستایی تخصیص یافت که از از این میزان 38 میلیارد تومان سهم کهگیلویه و بویراحمد شد

وی با اشاره به اقدامات خوب در زمینه تامین آب روستاها و احداث مجتمع های آبرسانی ادامه داد :حدود 50 درصد شبکه روستاهای استان فرسوده است و 206 روستا نیز فاقد شبکه آب آشامیدنی است و به صورت سیار آبرسانی می شوند

وی یادآور شد :سد تنگ سرخ موضوعی مورد مناقشه و مطالبه عمومی است و ورود بیش از حد به آن بدون شک تبعاتی را دارد که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.

زارعی تاکید کرد :وزیر نیرو در بازدیدی که سال گذشته از سد تنگ‌سرخ داشتند در خصوص بازبینی این طرح خبر دادند که ما همچنان منتظر هستیم و به خود اجازه نمی‌دهیم در مورد آن صحبت کنیم چرا که موجب نگرانی افکار عمومی می‌شود.در آینده شهر یاسوج با مشکل کم آبی رو به رو می‌شود علاوه  بر این صنعت ما، کارخانه های سیمان، فولاد و پتروشیمی هم به آب نیاز دارند و باید برای تسریع در روند اشتغال و تولید در استان زیرساخت این کارخانه‌ها تأمین شود.

لدنی نژاد:سالانه دو حلقه چاه در استان خشک می شود

مدیرعامل آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد  گفت:سالانه دو حلقه چاه در استان خشک  می‌شود و با افت منابع آب زیرزمینی رو به رو هستیم.

علی لدنی نژاد افزود:تصفیه خانه فاضلاب شهر سی‌سخت با اعتباری افزون بر 39 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود: پروژه تصفیه خانه سی‌سخت با 8 هزار نفر جمعیت تحت پوشش در صورت تامین اعتبار تا 6 ماه دیگر افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد سیستم تصفیه فاضلاب سی‌سخت پکیج نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش رشد تلفیقی بوده و دبی خروج آن 1200 متر مکعب در شبانه روز است.

 

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد