تاریخ درج خبر : 1396/02/16
کد خبر : ۵۶۱۸۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

بهشتی: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به منابع طبیعی داشته است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت:از سوی  معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، لوح تقدیر رتبه برتر جنگل‌کاری مشارکتی به  منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد.
جنگل‌کاری مشارکتی با مشارکت صاحبان عرف با کاشت گونه‌های بومی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه از جمله «بادام تلخ»، «ارژن»، «بلوط»، «بنه» و … انجام شده است.
عزت الله بهشتی افزود: در سال 1395 بهره‌بردار نمونه کشوری در زمینه کشت و توسعه گیاهان دارویی (آنغوزه) به نام آقای غلامحسین صفایی از منطقه تنگ سرخ بویراحمد انتخاب شد که این موضوع افتخاری برای استان است.
وی افزود: در دوره چهار ساله دولت تدبیر و امید به منظور کنترل فرسایش خاک، ذخیره نزولات آسمانی، تقویت آب سفره های زیرزمینی، کنترل سیلاب ها و روانابهای سطحی، مقابله با خشکسالی و مواردی دیگر 17 پروژه آبخیزداری انجام شده است که این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 34 میلیارد ریال در مناطق مختلف استان اجرا شده اند. از میان این پروژه ها، پروژه پخش سیلاب بهمئی با اعتبار 20 میلیارد ریال در حال اجرا است  که در صورت اتمام و تکمیل می تواند نقش مهمی در کنترل سیلابهای فصلی، مقابله با خشکسالی و افزایش سطح آب زیرزمینی در این منطقه داشته باشد.

وی ادامه داد: اجرای طرح مدیریت جامع حوزه های آبخیز و پروژه بین المللی منارید با مشارکت جایکا از ژاپن (JICA) در سطح 16 هزار 152هکتار با هدف توانمندسازی جوامع محلی و رویکرد حفظ منابع پایه آب، خاک و جنگل توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی با مدیریت مردم واستفاده از ظرفیت زیست بوم ها درجهت تامین معیشت مردم محلی در استان کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار در دولت تدبیر و امید شروع و درحال انجام است.
وی تاکید کرد:پروژه بین المللی منارید در ایران با مشارکت تسهیلات جهانی(GEF) و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) وسازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در 5 استان کشور در حال اجراست
بهشتی یادآور شد: یکی از دیگر پروژه هایی که در دولت تدبیر و امید به آن اهمیت داده شد کشت و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی بوده است که این پروژه ها موجب اشتغال زایی، معرفی استان، افزایش سطح پوشش گیاهی، کنترل فرسایش خاک بوده است.

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری در این دوره چهار ساله کشت و توسعه گیاهان دارویی با اعتبار 25 میلیارد ریال در سطح 12555 هکتار انجام شده است. تولید و استحصال شیرابه خام گونه باریجه در استان به میزان ۱۲۰کیلوگرم در هکتار که ارزش آن برابر با۱۲۰ میلیون ریال درهکتار است از طریق صاحبان سامان عرفی به بهره برداری می رسد و این محصول به کشورهای خارجی صادر می شود.
وی تاکید کرد: در زمینه فعالیتهای مرتعداری عملیات گوناگون و متنوعی صورت گرفته است. کپه کاری و بذرکاری در عرصه های ملی به میزان 4251 هکتار با اعتباری بالغ بر 13 میلیارد ریال انجام پذیرفته است. همچنین در مساحت 42330 هکتار مدیریت مراتع استان صورت پذیرفته است که میزان اعتبار آن 600 میلیون ریال بوده است.

وی یادآور شد: ساماندهی چرای دام در مراتع به میزان 794580 هکتار، حفاظت و قرق مراتع 168395 هکتار، ذخیره نزولات آسمانی همراه با بذرپاشی در مساحتی بالغ بر 403 هکتار، و در سطحی بالغ بر 27050حفاظت از ذخیره گاه های مرتعی با مساحت 27050 هکتار انجام شده است.

به گفته بهشتی مرتع استان عملاً 12% مراتع حوزه زاگرس را تشکیل می دهد.40درصد از گونه های گیاهی موجود در کشور مربوط به کهگیلویه وبویراحمد است. از مجموع 2100 گونه گیاهی در استان 425 گونه آن دارویی است. جنگلکاری مشارکتی با بذر (بادام کاری) در اراضی ملی استان به مساحت 10200 هکتار صورت گرفته است که اجرای این طرح ها در سطح ملی بی نظیر بوده است و همین عملکرد موجب شده تا اداره کل منابع طبیعی استان موفق به کسب رتبه برتر در زمینه جنگلکاری مشارکتی و اخذ لوح تقدیر از ریاست محترم سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور شد .
بهشتی ادامه داد :به منظور توسعه فضای سبز، جنگلکاری و افزایش مشارکت مردمی در کاشت درخت حدود 446 هزار اصله نهال از قبیل سرو، کاج، بلوط، اکالیپتوس، مورد، کنار، کهور، زالزالک و غیره تولید شدکه در اختیار مردم، نهادها و دستگاه های اداری جهت کاشت قرار گرفتند.
وی افزود: از سال 92 تا کنون در بخش یگان حفاظت 880 هکتار اجرای احکام قضایی (خلع ید) ازجنگل و مرتع، 429 هکتار جلوگیری از رفه تجاوز تبصره ذیل ماده 55 از جنگلها و مراتع استان صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: احداث پایگاه اطفاء حریق در فیروزآباد شهرستان بویراحمد از جمله اقداماتی بوده که انجام شده و این پایگاه در صورت تخصیص اعتبارات لارم تکمیل و به بهره برداری خواده رسید. به منظور جلوگیری از گسترش آتش سوزی در عرصه های جنگل و مرتع در چند نقطه از مناطق بجرانی استان آتش بر به طول 68 هکتار ایجاد شد. خرید 9 خودروی مجهز به امکانات اطفاء حریق و 5 موتورسیکلت جهت گشت زنی و مراقبت از عرصه های جنگل و مرتع از دیگر اقداماتی بود که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.
وی یادآور شد: به منظور اجرای پروژه های آبخیزداری در سطح استان مطالعات فنی و علمی و تخصصی با همکاری شرکت های مشاوره ای بر اساس ویژگیهای حوزه های آبخیز و خصوصیات حوزه در مجلدات اجتماعی، اقتصادی، فیزیوگرافی، هیدرولوژی، اقلیم و آب وهوا شناسی، سازه و غیره برای هر حوزه تهیه و چاپ شده است که در این دوره 4 ساله تدبیرو امید این مطالعات به تعداد 18 پروژه مطالعاتی به مساحت 152 هزار هکتار و با اعتبار 14 میلیارد ریال می باشند. قابل ذکر است دو پروژه هم اکنون در حال اجرا هستند که در صورت تکمیل 25 هزار هکتار از سطح استان مورد مطالعه قرار می گیرد.
پروژه های مختلفی نیز در دولت تدبیر و امید توسط معاونت حفاظت و امور اراضی انجام گرفته است که از جمله می توان به این پروژه ها اشاره کرد:
تامین و جایگزینی سوخت مناسب (انرژی های نو) که با اعتباری در حدود 3 میلیارد ریال که از طریق این پروژه 187 آبگرمکن خورشیدی در مناطق محروم و جنگل نشین استان از جمله منطقه سیلاب کلوار به مردم به منظور جلوگیری از قطه درختان برای تهیه سوخت و بهبود معیشت مردم اهداء ونصب شد. تخصیص بیش از 970 هکتار از اراضی منابع ملی در قالب طرح های ماده 31 و 32 (طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی) به مدیریت امور اراضی. اجرای طرح مدیریت منابع طبیعی در قالب ماده 3 به مساحت 106 هکتار
بهشتی افزود: اجرای طرح کاداستر اراضی در راستای اهداف کلی سند چشم انداز ۱۴۰۴ و مدیریت منابع آب و خاک کشور و همچنین سیاست های کلی نظام در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام و ماده ۹ قانون آمایش و بهره وری بخش کشاورزی، کاداستر اراضی ملی و دولتی در دستور کار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه طرح کاداستر به مساحت 170 هزار هکتار و با اعتباری در حدود 3 و نیم میلیارد ریال در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال اجرا است گفت: هدف از اجرای این پروژه کاهش استعلامات و عوامل تخریب در منابع طبیعی، تثبیت مالکیت، تقویت مدیریت و نظارت اراضی ملی و ‏دولتی، شناسایی و برخورد قانونی با متجاوزان به اراضی ملی و جلوگیری از زمین خواری، ایجاد پایگاه ‏واحد اطلاعاتی از اهداف اصلی این طرح است‎.‎
بهشتی با اشاره به آمار عمکرد حقوقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در طول دولت یازدهم گفت: این آمارها نشان دهنده تلاش و عزم جدی مجموعه کارکنان منابع طبیعی جهت حفاظت و جلوگیری از تخریب و تصرف در عرصه های منابع طبیعی است.

وی ادامه داد برخی از شاخص های اصلی حقوقی در این دولت شامل  9727 فقره دادخواست و لوایح تنظیم شده ، دعاوی کیفری شامل تخریب و تصرف منابع طبیعی به میزان 1561 فقره و بالغ بر 1617 هکتار، قطع اشجار 1980 مورد، قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی334 مورد بود و خلع ید متصرفین از عرصه های منابع طبیعی به میزان 1155 هکتار (722 فقره) بوده است.
وی ادامه داد : یکی از دیگر از اقداماتی که در طول چهار سال گذشته رخ داد استخدام رسمی 9 نفر کارشناس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان مهندس ناظر در ادارات منابع طبیعی استان بود. همچنین تعداد 12 نفر از فرزندان خانواده شهدا و ایثارگر به صورت رسمی به استخدام درآمدند.

شماره تلفن رایگان 1504 به طور شبانه روزی آماده دریافت گزارشات تخریب و تصرف و آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد