تاریخ درج خبر : 1396/02/16
کد خبر : ۵۶۱۸۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
در آئین اختتامیه نخستین هفته نکوداشت شهر یاسوج مطرح شد:

دولتیها عوارض پسماند نمی پردازند/شهروندان را تحت فشار نمی گذاریم

آئین اختتامیه نخستین هفته نکوداشت شهر یاسوج پس از بزرگ داشت روز یاسوج و بهره برداری از چند طرح در این هفته و سخنان قابل تامل شهردار این شهر، روز پنج شنبه برگزار شد.

در این مراسم که مهمانان ویژه ای از دیگر شهرهای کشور از جمله مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون و همسر شهید هسته ای داریوش رضایی نژاد حضور داشتند؛ هدایت اکبری رئیس شورای اسلامی شهر یاسوج گفت: از ابتدای تاسیس شهرداری تا سال ۹۳ مجموعا ۱۰۰ هکتار فضای سبز احداث شد اما در این دوره و از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ هکتار فضای سبز به بهره برداری رسید.

در ادامه برنامه و پس از اجرای چند نمایش و موسیقی محلی محمدعلی جاوید شهردار یاسوج در صحبت‌هایی که بیشتر به درد دل شبیه بود گفت: شهر یاسوج از ظرفیت های بالقوه ای در همه زمینه ها برخوردار است اما باید دنبال راهکار باشیم که این ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه راهکار اصلی در مسائل و منابع مالی است و با بیان اینکه تا زمانی که مسائل مالی حل نشود احتمال تبدیل شدن ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل خیلی کم است گفت: سه منبع اصلی کسب درآمد شهرداری اول از کمک‌های دولتی است که این کمک ها از محل مالیات بر ارزش افزوده و سازمان شهرداری ها ماهیانه حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان است؛ منبع دوم عوارضات نوسازی، پسماند و ساخت و ساز است که حداکثر این عوارض ماهیانه ۴۰۰ میلیون تومان است. منبع سوم هم سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

جاوید افزود: سرجمع دریافتی شهرداری از دو منبع اول ماهیانه یک میلیارد تومان است در حالی که پرداختی ۱۱۰۰ نفر کارگر و کارمند شهرداری دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است و ۲۰۰ میلیون تومان هم برای هزینه هایی مثل آب، برق، گاز و دیگر هزینه ها پرداخت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: با درآمد ماهیانه یک میلیارد تومان و هزینه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یعنی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون هر ماه کسری داریم در حالی که مردم انتظار احداث پارک، تقاطع غیر هم سطح و رفع مشکل ترافیک را دارند ولی با این کسر باید از کجا منابع این فعالیت ها را تامین می کردیم؟!

او گفت: در عین حال شهرداری ۳۵ میلیارد تومان بدهی معوق هم داشته است.

شهرداریاسوج اظهار داشت: ما این منابع را از یک غفلت و کم توجهی قانونی که قبلا همکاران بنده نتواستند یا نخواستند از آن استفاده کنند و آن وصول مطالبات معوق و بلاتکلیف و اندوخته های لاوصول قبلی بود تامین کردیم.

شهردار یاسوج ادامه داد: اما در آینده که این وصولات معوق هم نیست تکلیف چه می‌شود؟

وی با بیان اینکه ظرفیت افزایش منابع درآمدی را داریم گفت: برای مثال علی رغم اینکه دریافت عوارض پسماند از نظر قانونی الزامی است اما هیچ کدام از دستگاه های دولتی یک ریال هم پرداخت نکرده اند. ما به شهروندان فشار نمی‌آوریم اما حداقل دستگاه‌های دولتی عوارض خود را بپردازند تا شهرداری بتواند نفسی بکشد و فعالیت عمرانی انجام دهد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن خیلی از دستگاه‌های دولتی از پرداخت عوارض نوسازی قانونی سرباز می‌زنند و به همین دلیل روزانه چالش های مختلفی با دستگاه های دولتی داریم.

جاوید با تأکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاری خصوصی خاطرنشان کرد: حوزه مدیریت شهری جزیره ای عمل می کند و شهرداری به تنهایی توانایی جذب این سرمایه‌ها را ندارد و باید همانند کشورهای توسعه یافته مدیریت واحدی به نام مدیریت شهری داشته باشیم تا بهتر خدمات رسانی کنیم.

شهردار یاسوج اظهار کرد: شهرداری و شورای شهر فرصت خوبی برای خدمت رسانی به مردم هستند اما ما نتوانستیم از این فرصت مدیریتی استفاده کنیم و خیلی از فرصت ها را به تهدید تبدیل کردیم.

وی با پرسش این سوال که چرا به شهرداری به عنوان یک دستگاه آزاردهنده نگاه می‌شود گفت: به دلیل برخورد دوگانه ما با مردم و تقسیم آنها به برخوردار و غیربرخوردار و نگاه قومیتی به شهروندان و وصول نامنظم عوارض که از یک نفر همه عوارض را می گیریم و از نفر دیگری عوارض نمی‌گیریم؛ از شهرداری چهره ی مطلوبی درست نکردیم.

این مدیرشهری با بیان اینکه شورای شهر برای هماهنگی و همراهی با شهرداری برای خدمت‌رسانی به مردم آمد افزود: شورای شهر را خلاصه کردیم در کمیسیون توافقات که نماینده شورای شهر در شهرداری بنشیند و حکمرانی کند. سازمان نظام مهندسی یک فرصت هست برای ما اما این¬قدر الحاقات به این سازمان اضافه کردیم که کسی جرات ندارد پا به این سازمان بگذارد.

وی در همین زمینه ادامه داد: آبشار و پارک جنگلی فرصت هستند اما چه اندازه از این فضاها در دست دستگاه‌های دولتی و چه اندازه در دست مردم است و ما از آن استفاده کردیم؟!

او تاکید کرد: به اعتقاد من همه این مشکلات به این برمی‌گردد که جرات نه گفتن در زمان لازم را نداریم و ما پست ها را تبدیل به فرصت برای خودمان کردیم.

جاوید افزود: البته با رویه و فضای همدلی که در مجموعه شهرداری و شورای شهر ایجاد شده است شرایط در حال بهبودی است.

شهردار یاسوج در پایان صحبت‌هایش گفت: نتایج حاصل از پاسخ دانش آموزان به پرسش مهر شهردار نشان می دهد سه چالش مهم شهر به ترتیب وضعیت نامناسب خیابان های شهر، ترافیک و پارکها و فضای سبز هستند.

در پایان آئین اختتامیه هفته نکوداشت یاسوج از دانش آموزان برگزیده پاسخ داده به پرسش مهر شهردار و برگزارکنندگان این هفته نکوداشت تقدیر به عمل آمد.

همچنین از طرف فرمانداری بویراحمد از شهرداری یاسوج و مدیرکل حوزه هنری تقدیر شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد