تاریخ درج خبر : 1391/09/01
کد خبر : ۵۶۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ماجرای توهین نویسنده چرامی در عصردنا به بویراحمد

عبدالحمید تقوی بهبهانی که در اصل چرامی و کارمند شرکت برق یاسوج می باشد در سلسله مقالاتی با عناوین “تاریخ نگاری بویراحمد” به توهین و تمسخر پرداخت و با وجود اعتراض جدی شخصیت های حقیقی و حقوقی هنوز این مطالب بر روی سایت عصردنا جاخوش کرده اند.

اعتراضات به آخرین مقاله تقوی درعصردنا باعنوان “سران بویراحمد افرادی عوام، بی منطق و فاقد احساسات انسانی و تفکر معمولی بوده اند”  آغاز شد و چندروز پیش عده ای بالای 40 نفر به محل کار وی یورش برده وتقوی نویسنده چرامی و ضرغام علیبازی از دست اندرکاران سایت عصردنا منتشرکننده توهین به بویراحمد را مورد ضرب و شتم قرار دادند. برپایه گزارش همان سایت با وساطت نیروی انتظامی درگیری پایان یافت و آقای تقوی‌ هم اکنون در کلانتری ۱۲ شهر یاسوج استقرار داده شده است.

* “عصردنا” در این باره نوشت: “”سرانجام کم طاقتی و بی ظرفیتی عده ای نابخرد سبب شد تا نویسنده و منتقد تاریخ بویراحمد که بخش هایی از انتقادات او در عصردنا منتشر شده بود مورد حمله فیزیکی عده ای از افراد قرار گیرد.به صورت کاملا غیر منطقی و بدون هیچ گونه استدلالی این نویسنده و منتقد تاریخی را مورد حمله قرار داده و…””

* پس از این اتفاقات عادل علیبازی مسوول “عصردنا” با انتشار خبری خواستار ملاقات فوری با استاندار استان و شورای تامین و برخورد قاطع با این افراد شد و نوشت: “”آمادگی دارد در هر زمان که استاندار محترم و شورای تامین از او برای حضور در جلسه شورای تامین دعوت کند حضور یابد و نسبت به معرفی برخی از این افراد حمله کننده همکاری لازم را ارائه نماید.””

* این سوال بی پاسخ می ماند؛ که انگیزه کار تحلیلی برای تحقیر یک قوم و توهین های منظم و نیت اشخاصی  که خود هم دست اندرکاران سایت عصر دنا و هم نویسنده تاریخ نگار بویراحمد، در ادارات بویراحمد شاغل می باشند و این چنین سایتهایی راه اندازی می کنند و با فحاشی  گذشتگان و افتخارات مردم بویراحمد را به تمسخر میگیرند، چیست؟

* در نگاهی گذرا به سایت “عصردنا” به مدیریت عادل علیبازی نوشته های متعددی  از آقای عبدالحمید تقوی با عناوین تاریخ نگاری بویراحمد به چشم می خورد که تعدادی از عناوین این فحاشی ها به تاریخ و مردم بویراحمد از سایت عصر دنا نقل قول می شود:

 نقل قول هایی از هتاکی عبدالحمید تقوی در سایت عصردنا:

1.گستاخی کی لهراسب بخاطر نداشتن فکر منطقی اش بود

http://asredena.com/newsF-4401.html

2.تاریخ بویراحمد غیر قابل دفاع است

http://asredena.com/newsF-4386.html

تیتر اولیه که بعد از اعتراض عوض شد: سران بویراحمد افرادی عوام، بی منطق و فاقد احساسات انسانی و تفکر معمولی بوده اند.

چکیده ای از توهین و تمسخر در متن این مقاله:

در حالی که می توان براحتی نشان داد که واقعیت غیر از این است و تاریخ تاریک بویراحمد و کارنامه ضعیف کلانتران و کدخدایان و یاغیان آن جایی برای هیچ گونه تفاخری باز نگذاشته است.

حتی در مقام مقایسه با کلانتران سایر ایلات ، سران بویراحمد افرادی عوام ، بی منطق و فاقد احساسات انسانی و تفکر معمولی بوده اند .

از عواطف بشری بی بهره و با خردورزی و منطق انسانی بیگانه بودند . کارنامه اینان به حدی تاریک و غیر قابل دفاع است که کمتر می توان برای آن نظیری یافت .

با انتشار کتاب های تاریخی و محلی که جانبدارانه و از روی احساسات قومی و از زوایه افق محلی نوشته شده اند مقوله تفاخر و قومیت ستایی بیش از گذشته رواج یافته و افکار عمومی به سمتی هدایت شده است که لشکرکشی ها و درگیریهای عشایر بویراحمد حالتی حماسه وار پیدا کند .

از یاغیان چهره هایی درخشان و قهرمانانی محلی ساختند . کسانی که بویی از فضایل و ارزش های انسانی نبرده بودند تا حد قهرمانان افسانه ای تقدیس و تکریم شدند . در اینجا هدف محکوم کردن کسی نیست اما بت تراشی و بت ستایی تا کی ؟ آن هم از افرادی که تمام هنرشان گستاخی و بی باکی و بی رحمی آنها بوده است .

غالبا زبان منطق را نمی فهمیده اند و همواره سوار بر سمند خیالات و احساسات خود بوده اند . افرادی عوام و فاقد دانش و بینش که همه فضیلتشان به دوش گرفتن تفنگ و غارت و تاراج و چپاول دیگران بوده است . از موارد بسیار معدودی که بگذریم اینها ارزش آن را که نامی در تاریخ از انها بماند نداشته اند .

حیف که شخصیت ها را نمی توان از تاریخ بیرون کرد . والا اینها استحقاق آن را نداشتند که نامشان در تاریخ بماند .

 

3.نوشته های بهمن بیگی در خصوص تاریخ بویراحمد تعارف است

http://asredena.com/newsF-4358.html

چکیده ای از توهین و تمسخر در متن این مقاله:

چون تعارف هم اگر از حد طبیعی اش خیلی تجاوز کند توهین است و باعث خجالت .»

این مقوله در مورد اقوام و ملل نیز درست است . آنهایی که تاریخ بویراحمد را تاریخی درخشان به حساب می آورند و به آن افتخار می کنند اگر قصدشان تحقیر و توهین نباشد قطعا از این تاریخ یا این موضوع بی اطلاعند و در حمل مفهوم و مصداق بر همدیگر به خطا رفته اند . چرا که درخشان نامیدن تاریخ بویراحمد از مقوله ی به کچل زلفعلی گفتن است !

کوچک کردن یا بزرگ کردن چند ان فرقی نمی کند هر دو حالت از اندازه واقعی دور شدن است . در این تاریخ انچه بیشتر جلوه گری می کند خشونت و بی رحمی عباسقلی خانی، برادر کشی محمدحسین خانی، آدم سوزی کریم خانی، سرباز کشی کی لهراسب و آدم کشی کی علیخان و…. است .

حکایت تلخ دزدی ها و غارت ها که جای خود دارد . تماشایی ترین صحنه ها که بیشتر به طنزی تلخ شبیه است حرکت دسته های دزد برای کسب روزی بوده است . که به امید خدای روزی رسان به دنبال رزق مقسوم خود می رفته اند .

 

از کتاب تاریخ اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد بشنویم : « هر دسته دزد که به قصد دزدی آماده حرکت می شدند. ضمن گفتن بسم الله الرحمن الرحیم می گفتند خدایا ما به امید تو حرکت می کنیم و از تو می خواهیم اموال یک نفری را که خودش سزاوار خوردن آن نمی باشد نصیب ما بفرمایی .

 

4.تاریخ نگاری در بویراحمد / بخش 2

http://asredena.com/newsF-4093.html

 

 

استاندار و شورای تامین” href=”http://asredena.com/newsF-4425.html” target=”_blank”>5. درخواست “عصردنا” از استاندار و شورای تامین

http://asredena.com/newsF-4425.html

استاندار استان و شورای تامین مسول برقرای امنیت استان،اشخاص و فعالان سیاسی و امنیتی در استان هستند و این می طلبد که با این موضوع به جهت اهمیت آن و جایگاه “عصردنا” در نزد مردم و مخاطبان به شکل ویژه ای رسیدگی شود.

6. حمله به منتقد تاریخ بویراحمد

http://asredena.com/newsF-4424.html

این در حالی است که تاکنون چندین مطلب در پاسخ به مطالب آقای تقوی بهبهانی و در حمایت از تاریخ بویراحمد در این پایگاه اطلاع رسانی منتشر شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی(دهدشت) گفت:

  بزرگترین ایل استان چه در دهدشت و چه در یاسوج ایل بویراحمد است
  آقای تقوی باید عذر خواهی بکنه…

 • لیشتر گچساران گفت:

  سلام بر هم استانی های عزیزم:
  همیشه در تاریخ انتقاد هایی وجود داشته و هست. گروهی خوب و گروهی بد جلوه داده می شوند. بویراحمد که بیشتر از چنگیز خان مغول، هیتلر، ناپلئون بناپارت، بخت النصر و … آدم نکشته اند و اشخاص بزرگی را هم مانند کوروش کبیر، مهاتما گاندی، نلسون ماندلاها و … چه خدمت ها و بخشش های انسانی که نکرده اند. این ها هر کدام افرادی هستند که تفکراتی برای خود داشته اند حالا چه خوب چه بد. ساکنین بویراحمد همیشه از لحاظ شجاعت و سخاوت صاحب آوازه بوده اند چه بسا پسر تیمور گورکانی (عمر شیخ) را کشتند و تیمور آنها را به شجاعت یاد می کند. هم استانی های عزیز بدانید هر کدام از خوانین، کدخدایان و بزرگان هر ایل و قومی بزرگ بوده است طبق شرایط زمان خاص خودشان که امروزه هنوز اسمشان زنده است.
  شیر شیر است گرچه پیر بود نبرد قلاده و زنجیر شرف شیر ژیان را

 • متعصب گفت:

  سلام عزیزان …هر چه نوشته شد و جوابها را همه خواندیم
  حلا فرض بر این میگیریم بویراحمد این چنین بوده چه نیازی به مقاله نویسی و تلخ کردن کام هم استانیها بود ؟
  ما در بین دیگر استانها به محرومیت معروفیم اما بیایید نشان بدهیم از لحاظ جاده – امکانات -زیر ساختها- صنعت و……محرومیم نه از لحاظ فرهنگ و دانش . با این کارهاو به جان هم افتادن ها ،خلاف جامعه فرهنگی و غیوری راه میرویم
  و فرضا” نویسنده اشتباه کرده آیا اشتباه را با حرکات و راههای غیر فرهنگی باید جواب داد غیرتی شدید باشه ، اما اصالت و فرهنگ و ادب را نباید نادیده گرفت اینها تعصب کور به بار میاره ، باعث میشود به جان هم بیافتیم بچه هایمان به جان هم بیافتند و باعث عدم پیشرفت استانمان شود . صبور باشیم نشان بدهیم مردانی با اصالت و با فرهنگ هستیم بقیه استانها و مردان این کشور هم می خوانند و با این کارهای ناشایست مورد مسخره قرار می گیریم فردا و فرداها و نسل آینده از ما می نویسند پس بیاییم برای فرداها ، امروز خوب باشیم و خوب بیاندیشیم تاریخ نسل آینده از رفتار امروز ما آبستن می شود بیایید تاریخی نکو و با اصالت بدنیا بیاوریم تا فردا استان ما از هیچ لحاظی محرومیت نداشته باشد امید است بعد از این پیام شاهد جو گیری و یادداشتهای نادرست و ناروا نباشیم و نگاهمان را غسل دهیم ، به مردانگی مردان گذشته جای جای استان درود بفرستیم و فراموش نکنیم ما زاییده همان مردانیم تا پدری باشیم برای فرزندان آینده .

 • علی گفت:

  به گوش باشید !!!
  اگر از این پس کسی جرات چنین جسارتی را به بویر احمد و بویر احمدی وکلا این نام و مردمش و با این کلمات بازی بکند جوابی قاطع و فراموش نشدنی دریافت خواهد کرد…..

 • احمدی گفت:

  تاریخ دونها مردم استان ما حدود 30 تا 40ساله که از …… بیرون آمده اند مگر این طورنیست که همه مردم ما کوه نشین ودامدار بودند وتازه دم از فرهنگ و تجدد میزنند واین بحث های تازه به دوران رسیده بی معنیه

 • باقری گفت:

  استان شدن ضرورت تاریخی بود.

 • ناشناس گفت:

  عظمت وقدرت بویراحمدی بود که استانی بوجود امد

 • ارمان گفت:

  تاریخ را باید در ظرف و زمان خود بررسی نمود نگاه امروزی به بخشهای زیادی از تاریخ گذشته شاید شرم اور باشد برخوردهای فیزیکی با قلم از نوع نگاه به گذشته است بسیاری از مردان تاریخی شاید به اندازه بزرگی خود اشتباهاتی هم داشته اند اما باید هرچیزی را در جای خود بررسی نمائیم و نزدیکان کسانی که مورد نقد قرار میگیرند از خود بزرگی نشان دهند تا عامه مردم و حتی نخبگان به برداشت مورد نظر ان وابستگان نائل ایند حال انکه برخوردهای فیزیکی فقط به منتقد و نوع نگاه او کمک مینماید.

 • ناشناس گفت:

  درمورد مردانگی بویراحمد به کتاب محمدبهمن بیگی رجوع شود.

 • کاویانی گفت:

  اگر غیرت بویراحمدیها در زمان خودش نبود چه زمان صفویه و چه واپستر و چه در دوران رضا شاه و فرزندش.ما ها هنوز همان خار وخاشاک صحرا بودیم .تا همیشه مدیو ن انها هستیم.

 • نارکی گفت:

  زور و قدرت نماییهای بویراحمد در زمان گذشته در دفاع از کل منطقه ناموس منطقه اعتبار وانسجام منطقه بوده است و عواید ان نیز نصیب همه گردیده است.و به خاطر رشادتها و بی باکیهای این مردم منطقه استان شد.وگرنه هنوز ملعبه دست بهبانیها ویا خوزستانیها ویا فارسها بودیم.

  • ناشناس گفت:

   درود برشما و رحمت بر پدرمادر شما که با اینکه بویراحمدی نیستین اما حقو گفتین واقعا ممنون دوست گچسارانی.

 • کگوری گفت:

  قربونت برم با تحلیل درستت

 • زهرا گفت:

  دست مریزاد

 • سیدمحمد گفت:

  حرف حق تلخ است بله ولی تازمانیکه این حقایق رانپذیریم ودرمورد درست یاغلط بودن انها به دور از تعصب فکر نکنیم اصلاح نخواهیم شد عزیزان بویر احمدی

 • محمد باقر جها گفت:

  برای تحلیل تاریخ و فرهنگ هر منطقه باید انرا با تاریخ و فرهنگ مناطق دیگر همجوار ان منطقه در همان زمان مقایسه کرد نه با زمان حال که در این صورت تاریخ بویر احمد قابل مقایسه با هیچکدام از مناطق همجوارش نیست تاریخی غرور افرین برای تمام استان زنده باد بویر احمد

 • امیربرج علیشیری گفت:

  به نظرمن……………………………………………………………………………………………دوستان بویراحمدی نقدرابانقدجواب دهید نه با…….. تا اگرآقای تقوی اشتباه نوشتندمشخص شود.ازبچگی به این فکرمیکردم که تاریخ ما همش از افراد…. افسانه ساخته است اما مردان بزرگی بوده اند که به ارزشهای انسانی احترام میگذاشتندونامی ازانها باقی نمانده است.دربازارقدیم شهرضا قدم میزدیم افرادی رامیدیدم که باسن بالاتراز75سال توغرفه های کوچکی دورهم نشسته اند (شاید تواستان ما به راحتی ازکنارشان میگذشتند وحتی سلام هم بهشون نکنند) اما دوست من ازکارهایی که کرده بودند برام میگفت این یکی چند مدرسه ساخته ودیگری چندمسجدو…نسل ما یعنی دهه شصت از پدران خود چیزی جز…….. تعریف کردن شنیدیم؟تعصب وغیرت خوب است ومقدس برای زمانی که دفاع ازحقیقت باشد.قلم آقای تقوی اگرچه یه مقداری تند بود ولی گویای حقایقی هست که جزعقب ماندگی چیزی برای مردم استان مانداشته اند.کسانی که ناراحتند ازاین حرفها به جای ناراحت شدن به پیشرفت این استان کمک کنندوارامش رابه نسل بعدی هدیه کنند.

 • بیراحمی گفت:

  ببینید اقامحمدمردم این استان هرچندازیه لحاظایی محرومن ولی این اصلادراصول ادب نیست که به یه گروه بزرگیشون توهین بشه کی گفته این نقده این که هردروغی ازدهنش دراومده گفته.

 • محمد گفت:

  اقایانی که رگ گردنشان کلفت شده است و بهشان برخورده است، بهتر است به چند سوال پاسخ دهند:
  1- خسرو خان که حامی اصلی دکتر مصدق و ترقی در استان بود توسط چه کسی کشته شد؟اگر به نظرتان کار درستی بود من هم مخالف این مقاله هستم
  2- دست افزار ، کارهای هنری موسیقی ، غذا ، معماری ، شعر و…. اینها نمودهای هر فرهنگی است ، در موارد ذکر شده استان ما نسبت به استان های دیگر چگونه است ؟ کلاه خودتان قاضی؟
  3- کسی منکر شجاعت بسیاری از افراد نامبرده شده نیست ، اما آیا دعواهایی که همین الانم می بینیم و به صورت دسته جمعی شکل میگیرد ، تازه بعضی وقت ها 10 -20 نفر بر سر یک نفر میریزند نشان دهنده شجاعت است ؟ در چه شهری در ایران این شکل دعوا را دیده ای؟ایا فرهنگ ادم فروشی در میان مردمان هم استانی کم است ؟؟
  کسی که نقد را نپذیرد همیشه عقب خواهد ماند، شما ببینید این استان به نسبت جمعیت و مساحت بیشترین خدمت و منفعت اقتصادی را داراست، اما محرومیت از سرو کله این استان می بارد ،بیشتر مردم ما پیشرفت همشهری خود را تحمل نمیکنند،

 • بویراحمد گفت:

  حالا نگاه کنید با خرابکاری نماینده تون بزرگواری تو مجلس که ابروی یه قوم را تو دنیا برد و به دستمال کش احمدی معروف شده وکل دنیا از فحاشی و بی ادبی وی انزجار کرده اند ببینیم این نماینده شماست تا بمونه خودتون چطور افرادی هستید خودتان قضاوت کنید اینان که از فرهنگ ضعیف شان به خانواده هاشمی توهین میکنند چطور دیگه میتوان از بچه هاشون انتظار داشت که احترام … . و نگه دارند اینان همان دست نشانده و تربیت شده ها و ب عبارتی همان هم محلیاتی های نماینده چمماقیشون اند

 • بیطرف گفت:

  اولااین ……. هاکه حالاشدن …….. هیچ ارتباطی باآریو برزن ندارن اگرتاریخ دیده باشن آریوبرزن مال دهدشته ودرتنگ تکاب بهبهان جنگ معروفش راانجام داده درثانی تاریخ به گذشته های دورمیگن نه ………. که مال سالهای اخیره و ……. اون بلاراسرش آوردثالثا ……. …………………درکل مطالعه تون کمه .اون چیزی نیستیدکه نشون میدید.

 • امیری گفت:

  نمونه اتفاقاتی که در بویراحمداتفاق افتاددر میان مدم بهمئی هم رخ داد ازجمله جنگ قلعه الله که باعث کشته وزخمی شدن هزاران سرباز واشخاص عادی شد که بعضی از مردم بهمئی انرا ازافتخارات خود به حساب می اوزند.ایاکشتن یک نظامی ان هم در حالت نماز افتخاری دارد با اقای تقوی کاملا موافقم چون اگر بی منطقی وخشونت این افراد نبودسرزمین ماالان گرفتار این همه عقب مانده گی وفقر نبود ای کاش ما به جای این همه افراد جانی وتبهکار که از انها تعریف وتمجید می کنیم در ان موقع شاعر یا نویسنده یادانشمندی داشتیم تااز ان تعریف می کردیم

 • بیاتبویراحمد گفت:

  دوست بزرگ که خودتو با نام امیر معرفی کردی بزرگای بویراحمد فقط اینا نیستن.ما بزرگانی چون کریم خان.شکرالله خان.سرتیب خان. محمدحسین خان و خسرو خان داشتیم

 • امير گفت:

  اگر تاریخ بویر أحمدرا از دیگاه چند تاریخ دادن میخوندی می فهمیدی که (لهراس،ولی خان ،علی خان ،ناصر خان ،عبدالله خان ،سیاپور و……………،، میخام این جوری بهت بگم مردان مرد وشیر زنان زن زاییده بویراحمدن که حتی در زمانی که در جنگ هایشان وقتی شکست هم می خور ند نمی گذاشتن حتی ذره أی از لباس های ناموس شان را طرف مقابل ببرند واز قدیم گفتن هر وقت دشمنان زیادی پیدا کردی نشان از بزرگی وپیشرفت توست ((((((توجه)))))) واقعا این مقاله تو به بویراحمد تو هین نیست بلکه توهین به تاریخ بویر احمد این است که تو میخای تفسیرش کنی

 • بویراحمدی گفت:

  ….. ملعون اعدام باید گردد .

 • ناشناس گفت:

  به یقین رسیدم که بویراحمد جایگاه بزرگی در بین طوایف داشته وداردچرا که اگر غیر از این بود این همه تهمت وافترا از طرف افراد نادان ومغرضی که هویتشان در گذشته زیر چتر بویراحمد بود والان نیز نان همین مردم رامیخورند نسبت داده نمیشد

 • بویراحمد بالا نشین گفت:

  گربه دستش به گوشت نمیرسید میگفت بوش میااااد…هه هه هه هه هه …آقای ……. دیگه جایی بین مردم ندااااااااااری..جمع کن

 • سیدرضا بویراحمدی گفت:

  بنده این اقای ……… راکه در اصالت و ………. تردید دارم هنوز ندیده ام . ولی از باب فذکر ان الذکر تنفع المومن به این آدم تازه به دوران رسیده وجاهل عرضه میدارم که: شاعران بسیاری (ره) با زبان نظم به ما گفته اند 1_ بزرگش ندانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد باز گفته اند 2_ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانکه توست عرض خود میبری و زحمت ما میداری پس بدان شما هیچ اطلاعی از تاریخ قبل از انقلاب و بعداز انقلاب بویراحمد وحتی نه از ولایات پدرانت در چرام و بهبهان ونه در دهدشت وتوابع نداشته و بطور حتم از زبان عده ای مغرض و عقده ای مطالبی فله ای بیان کرده اید که این امر دور از انسانیت و اخلاق وادب است بهتر است حال که از خودت گذشته برای باقی الصالحات ایام آتی خود یک معلم ادب و اخلاق برای …….. استخدام کنی.

 • باباکانی گفت:

  واقعا باید شرم داشته باشند کسانی که این چنین در مورد بویراحمد و بویراحمدی ( سردسیر و گرمسیر ) نظر می دهند ، استان با این نام زنده شده و با این نام روزبروز زنده تر می شود ، کسی که این توهین را کرده باید جواب پس بدهد با چه منطقی این گونه این مطلب را بیان کرده .

 • خسرو گفت:

  در جواب نگاه . من خودم در تظاهرات های که در شهر یاسوج برگزار می شد شرکت کردم .عوامل سواک و شاه قبل از پیروزی انقلاب یاسوج را ترک کردند . تازه مردم بویر احمد به کمک مردم استانهای همجوار پاسگاه ها را خلع سلاح می کردند .

 • علی گفت:

  وشی کردن نه ورسیم حونه بینیم .

 • سحرناز گفت:

  چرا هر نظری رو که باب میلتون باشه چاپ می کنید؟
  هان؟هان؟هان؟

 • بی طرف گفت:

  نمردیم و آزادی بیان رو هم دیدیم…
  جمع کنید بساطتون رو
  خیلی مسخره ست!

 • 0741 گفت:

  اقای ……. مسوول سایت از کلمه دنا استفاده کردین واسه اسمتون
  جای تاسف داره
  یه مثل معروف میگه:
  نون برافتو ایخری پارس نسه ایکنی
  … بر روحتان

 • آرش گفت:

  تا خوب نباشی منتقد نداری

 • روشن گفت:

  حال رابچسب برای تاریخ اینده ورق خوب باش

 • رسول گفت:

  چرا به بویر احمد توحین کردی اگه مرگ بر شاه میگفتن مردمو میکشتن

 • نگاه گفت:

  چرا در بویر احمد مرگ بر شاه نگفتند بجز ملک حسینی برا تضاهرات به گچساران وباشت میرفت شرکت میکرد

 • نگاه گفت:

  سعید باحرف زدنت اصالت خودت معلوم شد

 • سعید =ح گفت:

  این حسادتییه که بعضی از افراد بی اصالت …… البته (بعضی )همیشه داشته و دارند نسبت به بویراحمد و طبیعی هم هست چون در گذشته ادمهای بی اصالت بر اثر همین موضوع ضررهای زیادی به مردم رسانده والان هم همینطور وناگفته نماند که درجای خود ادب هم شده اند.

 • هادی گفت:

  تاریخ بویراحمد خود سر لوحه تاریخ ایران وایرانی است و اهانت به آن اهانت به تاریخ ایران است و از مسئولان تقاضا دارم تا با چنین فرد …………… در مورد اهانت به تاریخ بویراحمد مسئول هستند برخورد قاطع شود

 • شهید گفت:

  امروز این نا مردان اینجوری مینویسند در اینده فرزندانشان شهدایمان را زیر سوال میبرند

 • ناشناس گفت:

  بابا این سایت شده توهین به اشخاص وطوایف.هرچند تاریخ بویراحمد آنچنان … نیست.

 • ترک قشقای گچسارانی گفت:

  در شرایط کنونی که کشور ما از هر طرف مورد هجوم وتلاش برای ایجاد نفاق وتفرقه است ،به نظر من زمینه اختلاف در بین خودمان مصلحت نیست و گرچه توحین به هر قوم بخصوص گذشتگان کار ناشایستی است و لی راه صحیح تر برخورد با فرد خاطی وجود داشت

 • حمید گفت:

  تاریخ بویراحمد خود سر لوحه تاریخ ایران وایرانی است و احانت به آن اهانت به تاریخ ایران است و از مسئولان تقاضا دارم تا با افرادی که در مورد احانت به تاریخ بویراحمد مسئول هستند برخورد شود

 • ناشناس گفت:

  دوستان اگر میتوانند با قلم جواب دهند نه با برخورد فیزیکی

 • از اهواز گفت:

  اصولا توهین به طایفه و اشخاص کار مطلوبی نیست و نباید احساسات افراد را با سخنان نسنجیده در جامعه که فرهنگ نقد وبر آن حاکم نست بر انگیخت یه جای واکاوی و رجوع به گذشته طایفه های استان و اشخاص در پی وحدت همه مردم استان جهت برون رفت از مشکلات استان باشیم و اینگونه احساساتی برخورد کردن با موضوعات باعث نفاق و بدبینی در استان میشود از افراد با نفوذ در استان انتظار می رود بجای همراه شدن با موجی برخاسته از احساسات عده ای دل خوش به گذشته که هنوز در خیالات گذشته و احوالات دوران پر از رنج و مشقت مردم این استان که بعضی حتی به آن فخر میکنند سیر می نمایند از همه بخواهند از تفرقه بپرهیزند و در جهت رفع نیازهای استان قدم بردارند تا مرحمی باشد بر زخمهای بر جامانده بر دل مردمان غیور و غیرتمند استانمان . استانی که برخلاف سایر استانهای کشور همه از یک ریشه و خانواده اند و اگر افتخاری در گذشته و حال و اینده متوجه این استان شده و میشود باعث افتخار همه هم استانیها خواهد بود بنابراین وحدت امروز باعث میشود تا بر افتخارات گذشته و حال اینده خود بیافزاییم به امید روزی که همه مردم شریف استان به همدیگر افتخار نمایند و پذیرش نقد همدیگر را داشته باشند.

 • بهمن بيگي گفت:

  بویراحمد انقدر دست به ماشه برد و پای در رکاب فشرد تا از دهستانی استانی استانی که نه در نتیجه جمعیت ونه در نتیجه ثروث ونه در نتیجه وسعت بلکه در نتیجه قدرت به استان تبدیل شد…زنده یاد محمد بهمن بیگی….

 • محمد علی گفت:

  خیلی از شدت حسادت به بویراحمدیها در حال […]هستند

 • نقدعلی گفت:

  امثال آقای تقوی اگر می خواهند نامی در کنند بهتر است رویه تاریخ نویسان را بشناسند . هرودت تاریخ نویس یونانی که نیاکان ما بحق با ناحق اتن را سوزانند چگونه از نیاکان ما یاد می کند . ایا خوانین ….. که با دربار در ارتباط بودنند برای مردم ….. چه هدیه ای اوردنند

 • کتاب گفت:

  واقها راست میگه تاریخ بویراحمد مال 30 سا که بیشتر نیست اصلا تاریخ بویر احمد کجاست

  • بویراحمدی گفت:

   لطفا اول برو کلاس دیکته و آئین نگارش بعد در مورد قدمت تاریخی بویراحمد که همانا از نسل آریوبرزن می باشند اظهارنظر نمائید. اگر به اصالت خود برگردی به نظرم……….. می باشید.

  • شاکی گفت:

   تاریخ نخواندی.تاریخ بویراحمد به دوران عیلامیها برمیگرده

 • علی گفت:

  سلام خداراشکر که اخرش یکی پیدا شد گذشته اینها رو افشا کنه .

 • جاوید گفت:

  درود برتو

 • مهدی گفت:

  در زمان ستم شاهی همین بس که بعد از تعیین تکلیف آقای خلخالی از حضرت امام (ره) و حضرتش فرمودند در صورت فشار زیاد رژیم شاه به عشایر بویراحمد پناه میبریم.

 • پاسخ shaghayegh.اگه نقد آقای تقوی را خوانده باشید(که احتمال میدم که اصلا متن را هم ندیدید که رسد به اینکه خوانده باشید)نه توهین کردند،نه فحش دادند،نه اسم خاصی را ذکر کردند،فقط فقط نقد کردند.این جروبحث و فضاسازیهای بی مورد فقط از طرف آقای مختاری و بعضی از دوستان،بر ضد آقای تقوی راه افتاده تا برای قضاوتهای خود طرفدارانی بجویند وگرنه زبان آقای تقوی(کسانی که آقای تقوی را میشناسند حرف بنده را تایید میکنند) هرگز به فحاشی و توهین نمیچرخد.

 • shaghayegh گفت:

  این بار اولی نیست که شخصی از روی غرض ورزی و حمایت عده ایی خاص دست به قلم میبره و وصف نامه ایی در مورد شخص یا طایفه ایی خاص می نویسد . وا اسفا که فراموش میکنیم که هرگز نمی شود برای پررنگ تر کردن خود قلم برروی شجاعت ها و قدرت دیگران کشید . تاریخ این منطقه عجین است با نام خوانین این آقایان مدعی چقدر برای حفظ حریم و ارزش این خاک از خودشان مایه گذاشته اند.

 • مشت گفت:

  مشت نمونه خروار است اینان همگی ……………

 • ناشناس گفت:

  صحبت اقای تقوی توهین نیست ………

 • رضا گفت:

  صحبت اقای تقوی توهین نیست……….

 • مهمان گفت:

  اقای … چند سال پیش چرا شما از شرکت برق … شدی

  • ناشناس گفت:

   چون به همه اعلام کرد مهندس ……… که مدیر عامل ان زمان بود دزده!!!!!

  • کارمند برق گفت:

   در اعتراضی بیمورد به خرید کنتاکتورهایی چینی که بنام فرانسوی معرفی شده وچند برابر قیمت فاکتور شده بودند اخراج شد.

   • کارمندبازنشسته برق گفت:

    اعتراضش بیمورد بود.دوره اصلاحات بود.مدیرها باید وضع مالی شان اصلاح می شد.تا کی باید فقیر میماندند؟ به تقوی چه ربطی داشت که کنتاکتورها چینی بودند نه فرانسوی؟ حقش بود اخراجش کردند. حیف که او را برگرداندند. او اگر عاقل بود باید با آنها همکاسه میشد.تا حالا مستاجر و خانه بدوش نباشد.کتبی هم اعتراض کرد.اگر شفاهی اعتراض میکرد کارش نداشتند.

 • بویراحمد گفت:

  بویر احمد وبویراحمدی آنقد تاریخش پرافتخار هست که امثال علیبازی وتقوی نتوانند محوش کنند ولی تنها راه خاتمه این ماجرا عذرخواهی تقوی وعلیبازی از مردم فهیم بویراحمد میباشد وبستن سایت تفرقه افکن وماجراجوی عصر دنا میباشد وآقای علیبازی برا شهرت خودش راه منطقی تری را انتخاب کند که از این راه طرفی نخواهد بست

 • PEYMAN DVD گفت:

  همیشه ادمهای بی منطق و فاقد هر گونه دانش و اگاهی در مقابل بحث از نکات ظریف تاریخی رو به توهین و دم از برخورد فیزیکی میزنند چگونه دنیای مدرن و عصر روشنگری و اگاهی تایید مینماید جنگ را نویسنده به درستی به نقد تاریخ گذشته که سرشار از جنگ و خونریزی بوده پرداخت هر عقل سلیم میپذیرد که ….. و جنگ بازی دو سر باخت و ضرر است اگر اقدامات ….. نبود شاید خیلی زودتر حکومت مرکزی در استان مستقر میشد و زمینه امکانات و پیشرفت زودتر در استان بستر ان مهیا میشد بنابر این چگونه میشود توجیه کرد………

 • اقای تقوی به یک قوم غیور وشجاع مخصوصا کی لهراس اهانت کرده باید جواب پس بده

 • گچساران@@@ گفت:

  باید تعطیل شود

 • ایران گفت:

  اقای علی بازی ….
  کم از توهین کننده حمایت کن
  درود بر کی لهراس ودرود برتمام مردان بزرگ بویر احمد گرمسر وسردسیر

 • اسم و بلاگ من اینه:shaid60.mihanblg.com

 • حمید گفت:

  آقای تقوی شما در شهر چرام چه در زمان قدیم وچه در حال حاضر زیر سایه بویراحمدهای مقیم چرام زندگی کرده اید

پربازديد