تاریخ درج خبر : 1392/05/21
کد خبر : ۵۷۶۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پرسش : آیا چشم زدن و چشم زخم وجود دارد؟

پرسش : چشم زدن و چشم زخم آیا وجود دارد؟ چگونه چنین چیزی ممکن است که به همین راحتی انسانها باعث درد سر یکدیگر شوند؟
پاسخ : در مقدمه دو نکته را یاد آور می‏شویم:
1- روح انسان دارای قدرت و آثار زیادی است که هنوز هم برای بشر ناشناخته است و نمونه‏های بسیار کوچک آن در دنیای فعلی، مسأله تله پاتی، انتقال فکر از راه دور، سحر، ایجاد دوستی و دشمنی در افراد و کارهای عجیب و غریبی که مرتا ضان هندی و… انجام می‏دهند مثل نگه داشتن قطار و… چیزی‏های است که قابل انکار نیست(1) زیرا روح، نفخه‏ای الهی است(2) و امری است الهی که بشر نسبت به آن علم کمی دارد “و از تو درباره روح سئوال می‏کنند بگو “روح از فرمان پروردگار من است و جز اندکی از دانش به شما داده نشده است(3). 2- علوم تجربی به خیلی از حکمت‏ها و فلسفه احکام و مسائل دینی واقعیت‏های عالم پی نبرده است ممکن است چیزهای واقعیت داشته باشد مانند وجود ملائکه و روح و… ولی هنوز به تجربه بشر در نیامده باشد. بعد از این مقدمه، سؤال شما در واقع دو قسمت می‏شود: 1- آیا اصل وجود چشم زدن ممکن است و وجود دارد؟ 2- چگونه ممکن است که به این راحتی انسانها باعث درد سر یکدیگر شوند؟ اما قسمت اول: از سه دیدگاه و منظر جواب داده می‏شود چشم زخم در منظر و دیدگاه علوم و تجربه عملی بشر. چشم زخم از دیدگاه قرآن. چشم زخم در منظر روایات و حوادث تاریخی. 1- چشم زخم در منظر و دیدگاه علوم و تجربه عملی بشر: آنچه در میان اقوام مختلف به نام “چشم زدن” یا “چشم زخم” یا “چشم شور” و “دیده شور” و…رواج دارد به گونه‏ای معروف است که جای تردیدی در اصل وجود آن نیست و نوعاً در هر عصری شاعران سخن سرا، این اصطلاح را با همین معنای واقعی در شعرهایشان می‏آورده‏اند(4) و حتی بعضی از مهره سیاه و… برای دفع آن استفاده می‏کردند(5). در تفسیر نمونه می‏خوانیم: بسیاری از مردم معتقدند که در بعضی از چشمها اثر مخصوصی است وقتی از روی اعجاب به چیزی بنگرند، ممکن است آنرا از بین ببرد یا در هم شکند و اگر انسان است بیمار و دیوانه کند(6). و اما از نظر عقلی و علوم بشری: این مسأله از نظر عقلی هم امر محالی نیست چه اینکه بسیاری از دانشمندان امروز معتقدند در بعضی از چشمها نیروی مغناطیسی خاصی نهفته شده که کارائی زیادی دارد حتی با تمرین و مهارت می‏توان آن را پرورش داد خواب مغناطیسی(7) از طریق همین نیروی مغناطیسی چشمها است در دنیایی که اشعه لیزر که شعاعی است نامرئی می‏تواند کاری کند که از هیچ سلاحی مخربی ساخته نیست، پذیرش وجود نیرویی در بعضی از چشمها که از طریق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چیز عجیبی نخواهد بود(8). در اینجا به طور خلاصه به علوم مغناطیسی اشاره می‏شود(9).
1- تله پاتی یا انتقال فکر 2- تلقین و القاء – پیامی است که از طرف ما در دیگران و بر عکس اثر می‏کند. 3- مانیدیتسم 4- خواب‏های هیپنوتیسم 5- اسپری تیسم: احضار ارواح(10). 2- چشم زخم از دیدگاه قرآن: 1- “نزدیک است کافران هنگامی که آیات قرآن را می‏شنوند تو را با چشمان خود هلاک کنند و (تو را چشم بزنند) و می‏گویند او دیوانه است(11) در این آیه اشاره ضمنی بر تأیید چشم زخم دارد، چنانکه بین مردم هم معروف است به عنوان آیه‏ی (و ان یکاد) برای رفع چشم زدن و روایتی هم بر آن دلالت دارد(12). 2 – قل اعوذ برب الفلق… و من شر حاسد اذا حسد – بگوه پناه می‏بردم به پروردگار سپیده صبح… و از شرّ هر حسودی هنگامی که حسد می‏ورزد – بعضی‏ها گفته‏اند آیه شامل چشم زخم هم می‏شود چون چشم زخم نوعی حسد نفسانی است وقتی که مشاهده کند چیزی را که زیاده می‏پندارد و از آن تعجب می‏کند(13). 3- چشم زخم از منظر روایات: که روایات خود بر چند دسته‏اند: الف) روایاتی که صریحاً می‏گویند چشم زخم حق است و واقعیت دارد مانند آنچه علی (ع) فرمود: “چشم زخم حق است و توسل به دعا برای دفع آن نیز حق است(14)” و مانند آنچه پیامبر (ص) فرمود: “چشم زخم مرد سالم را روانه قبر و شتر سالم را در دیگ قرار می‏دهد(15)”. ب) روایاتی که ضمناً وجود چشم زخم و دفع آن را بیان می‏کنند. مانند آنچه می‏خوانیم “که اسماء بنت عمیش” خدمت پیامبر (ص) عرض کرد گاه به فرزندن جعفر چشم می‏زنند آیا رقیه‏ای برای آنها بگیرم (دعای جلوگیری از چشم زخم) پیامبر (ص) فرمود: آری مانعی ندارد اگر چیزی می‏توانست بر قضا و قدر پیشی گیرد چشم زدن بود(16). 3- دسته سوم روایاتی است که می‏گویند شخص پیامبر (ص) برای امام حسن و امام حسین (ع) دعای چشم زخم گرفت، مانند آنچه علی (ع) فرمود: پیامبر برای امام حسن و امام حسین رقیّه گرفت و این دعا را خواند: “شما را به تمام کلمات و اسماء حسنای خداوند از شر مرگ و حیوانات موذی و هر چشم بد و حسود آنگاه که حسد می‏ورزد می‏سپارم”؛ سپس پیامبر (ص) نگاهی به ما کرد و فرمود: “اینچنین حضرت ابراهیم برای اسماعیل و اسحاق تعویذ نمود(17). 4- روایاتی که می‏رسانند چشم زخم عملاً بر فردی واقع شده است، مانند ابتدای روایت دسته دوم و آنچه که نقل شده است (که محمد بن حنیفه فرزند امیر المؤمنین بعد از سه مرتبه حمله به لشکر معاویه در جنگ صفین دچار چشم زخم شد و یک طرف بدنش فلج شد و قدرت بر حرکت نداشت و لذا همراه برادرش در کربلا نیامد(18)). اما قسمت دوم اگر مراد تأکید قسمت اول باشد که جواب داده شد، و اما اگر مراد این باشد که چرا خداوند چشم زخم را قرار داده که باعث دردسر شود، جوابش این است که 1- ممکن است خداوند خواسته بعضی‏ها را با این وسیله امتحان کند که از این قدرت استفاده نابجا می‏کنند یا نه؟ مانند اینکه به بعضی‏ها قدرت بدنی قوی و یا مالی زیاد داده است و یا قدرت شهوانی که در وجود انسان است که انسان می‏تواند هر کدام از آنها را در غیر صحیح و یا صحیح استفاده و بهره ببرد، این قدرت هم خود یک وسیله است که انسان می‏تواند جلو آن را بگیرد چرا که گفتیم (در ذیل آیه دوم قسمت جواب از دیدگاه قرآن) که ریشه چشم زخم همان حسودی قابل علاج است چنانکه در جای خود بیان شده است و یا لا اقل سعی کند جلو اعمال آنرا در راه غیر صحیح بگیرد مانند سحر، قدرت بر انجام خواب مغناطیسی و….
2- چنانچه از بعضی روایات گذشته استفاده شد دیگران می‏توند جلو آنرا با بعضی دعاها (و تعویذ و رقیه‏ها) بگیرند(19) و یا با خواندن آیه‏ی “و ان یکاد” که قبلاً اشاره شد(20) و حرزهایی هم برای چشم زخم نقل شده است(21). 3- این نیرو در هر کس قرار نگرفته تا به راحتی باعث دردسر انسان‏ها شود بلکه گاه به گاه آنهم در مواردی که تعویذی نباشد مؤثر است علاوه بر اینکه تمرکز خاصی می‏خواهد. در پایان ذکر این نکته لازم است که چشم زخم را در صورتی که باعث درد سر دیگران شود می‏توان یکی از شرور دانست یعنی اموری که در عالم وجود دارند و ظاهر آنها شرّ است ولی وقتی در نظام کلی خلقت قرار گیرند خیر هستند که مساله شرور، در کتاب‏های مربوطه، به طور مفصل بیان شده است. منابع جهت مطالعه بیشتر: 1- آیهاللَّه مکارم شیرازی و همکاران، تفسیر نمونه، (دار الکتاب الاسلامیه، چاپ هشتم، 1370 ه ش) ج24، ص424 تا 429. 2- شناخت از دیدگاه قرآن، شهید مطهری (نشر وحید مشهد) بحث روان ناخود آگاه، ص125 تا ص140. 3- ترجمه تفسیر المیزان، ج20، ذیل آیه‏ی 51 سوره قلم و سوره فلق. 4- ملا فتح اللَّه کاشانی، تفسیر خلاصه منهج الصادقین، ج6، ص210.
5- قوای نامرئی در بیان علوم مغناطیسی، حسین الماسیان، (انتشارات گوتنبرگ، 1368) تمام کتاب. پی نوشت ها: 1) ر. ک. علامه طباطبایی، المیزان (دار الکتب الاسلامیه، سال 1379 ه ق) ج1، ص244 و تفسیر نمونه (دار الکتب الاسلامیه، چاپ دهم 1370 ش) ج12، و ج1، ص382، ج10، ص72 و…. 2) حجر/29. 3) اسراء/85. 4) ر. ک. لغت نامه دهخدا، واژه “چشم زخم” و “چشم زدن”. 5) حسن عمید، فرهنگ عمید (انتشارات جاویدان، چاپ دوازدهم، 1354)، ص479. 6) آیهاللَّه مکار شیرازی و همکاران، تفسی نمونه (انتشارات دار الکتب الاسلامه، چاپ دهم، سال 1370) ج24، ص426.
7) ر. ک: تفسیر نمونه، ج1، ص382. 8) تفسیر نمونه (پیشین) ج24، ص427. 9) قوای نامرئی در بیان علوم مغناطیسی، مانید شیم، حسین الماسیان، (انتشارات گوتنبرگ، چاپ اول، 1368) خلاصه تمام کتاب. 10) قوای نامرئی (پیشین) ص107. 11) قلم/51. 12) زمخشری، الکشاف عن حقایق غوامض التنزیل (دار الکتاب العربی، 1407 ه 1978 م) ج4، ص597 سطر 9. 13) علامه طباطبائی، المیزان، (دار الکتب الاسلامیه، 1379 ه ق)، ج20، ص550. 14) نهج البلاغه فیض کلمات قصار، شماره 400. 15) علامه طباطبائی، المیزان، ج20، ص52. 16) طبرسی، مجمع البیان (دار المعرفه، 1408 ه 1988 م) ج10-9، ص512، سطر 22. 17) حویزی، نور الثقلین ( ) ج5، ص400 و تفسیر نمونه ج24، ص428. 18) سید عبدالحسین طیّب، اطیب البیان ( ) ج13، ص155. 19) مجمع البیان، ج10-9، ص512، و نمونه ج24،. 20) کشاف، ج4، ص597. 21) شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان (انتشارات مطبوعات دینی قم چاپ سوم 1377) مترجم: موسوی دامغانی، ص537 در حاشیه حرزهای نقل شده است.منبع :سایت اندیشه قم ( پاسخ به شبهات)

http://www.andisheqom.com/

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد