تاریخ درج خبر : 1392/05/21
کد خبر : ۵۷۸۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

توضیحات بزرگواری در خصوص نطق جنجالی اش

نماینده چهار شهرستان  ” بهمئی ، کهگیلویه ، چرام و لنده” در مجلس شورای اسلامی در تذکری منظور خود را از بکار بردن چماق در نطق مخالفت با کابینه روحانی  را تشریح کرد .
به گزارش سایت استان، سید “علی محمد بزرگواری ” در تذکر آیین نامه ای گفت : عزیزان من صبح مطلبی بکار بردم که لازم است در خصوص آن توضیحی بدهم .
عضو کمیسیون کشاورزی افزود : منظور من از بکار بردن عبارت چماق این بود که ما لرها ضرب المثلی داریم که می گویم چه به زور علی چه به مهر علی حق خود را می ستانیم .
وی با بیان اینکه  حق گرفتنی است ادامه داد : استان ما کهگیلویه و بویراحمد لر بزرگ ، چهارمحال و بختیاری لر متوسط و لرستان لر کوچک است . همه ما لرهستیم و قوم لر یکی از اصیل ترین قوم های ایرانی است .
بزرگواری گفت : ما لرها ضرب المثلی داریم که چه به زور علی چه به مهر علی حق خود را می گیریم و منظور من از عبارت چماق این بود که من به پشتوانه رای مردم و با حمایت موکلانم اگر از وزیری انتقاد کنم و او بخواهد حق مردم ومنطقه من را ندهد  حق خود را می ستانم .
نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس همچنین در واکنش به سخنان اسدی نماینده کهگیلویه و بویراحمد در مجلس گفت: منظور من از نماینده چاپلوس شما نبودید به همین خاطر شما را به مادرم حضرت زهرا (س) واگذار می کنم .

یونس اسدی نماینده مردم مشکین‌مشهر در مجلس طی تذکری در استناد به ماده 79 و 24 آئین‌نامه داخلی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس و در واکنش به اظهارات نماینده مردم کهکیلویه گفت: غرور و تکبر این آخوند بزرگوار، اجازه نداد که تقوا را رعایت کند.وی افزود: تاکنون سه نفر به عنوان موافق کلیات حرف زدند اما اگر منظور آقای بزرگواری از چاپلوس من هستم باید بگویم همه بنده را از مجلس هشتم می‌شناسند و می‌دانند که چه خبر است.

نماینده مردم مشکین‌شهر افزود: واقعا ایشان خودشان می‌دانند که چقدر …. دولت دهم بوده است و اینطور به دیگران تهمت می‌زند.

اسدی همچنین در ادامه تذکر خود افزود: اینجانب در مجلس هشتم به عنوان نماینده مستقل حرفم را زده‌ام و اینکه تهمت چاپلوسی بزنند، بی‌تقوایی است.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده مردم مشکین‌شهر گفت: واژه‌ای که آقای بزرگواری به کار برده‌اند درست نبود و حالا خوب نیست شما هم چیزی روی آن بگذارید و بگویید. هر دو واژه‌ها درست نبوده‌اند.

منبع: عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رفیق حاج اقا گفت:

  سلام حاج آقا
  تو مایه فخر و مباهات استان و شادی حضار مجلس هستی

 • امید گفت:

  احتمالا ملت به جای قلم با چماق به ایشون رای دادن!

 • لیزه گفت:

  از کوزه همان برون تراود که در اوست .متاسفانه آقای بزرگواری بضاعتش همین بود که گفت . مرد م کهگیلویه ، بهمئی ، چرام و
  لنده باید در انتخاب نماینده برای مجلس دقت بیشتری کنند اگر چه ممکن است عده ای بگویند نامزدی بزرگواری به آنها تحمیل شده بود …

 • شهروند گفت:

  بالاخره ماچندچیز را اشتباه فرض کنیم مسیح علی نژادرا،چماق را،کامپیوتررا،دله دزدرا،تقسیم بندی لرهارا…

 • ایران گفت:

  هرآنکه برغضب خود چیره نشود برعقل خود اختیاری ندارد.

 • ایمان گفت:

  واکنش ایرانی به اظهارات مذموم بزرگواری:یاشما لرنیستید یا آیت الله بروجردی!

  بیان لرفرهنگی/محمدجعفرایرانی گفت:جلسه بررسی وزرای پیشنهادی دولت اعتدال وتدبیر دراولین روز کاری خود همراه با حواشی نه چندان مناسبی من جمله سخنان خارج ازاعتدال وانصاف احدی ازنمایندگان کهگیلویه وبویراحمدبود که ضمن تشنج درمجلس هرایرانی متمدن وخصوصا هر لرزبانی را متاثر و شرمسار این ادبیات عصاره خویش می نمود. عضوهیات مدیره خانه مطبوعات لرستان وایران در این خصوص افزود:استفاده از الفاظی ازقبیل دله دزد،چماق لری،چاپلوس های دست بوس احمدی نژاد(خطاب به نمایندگان حامی دولت یازدهم)صندوق عتیقه هاشمی وخاتمی،وصل کردن سرم به برخی از وزرا پیشنهادی بدلیل ناتوانی جسمی وکهولت سن و…همگی جز مواردی از سخنان چند دقیقه ائی حجت الاسلام و المسلمین سید “علی محمد بزرگواری ” نماینده مردم کهگیلویه ، بهمئی ، چرام و لنده در مجلس نهم بود که مخالفت سایرنمایندگان کهگیلویه وبویراحمد وریاست مجلس ومهدی هاشمی و… را با پاسخهای متفاوتی در پی دشت. این استاد حقوق دانشگاههای تهران می افزاید:بررسی وپاسخ به موارد عمومی را فی المجلس دیگران وافکار عمومی به ایشان داده وخواهند داد.اما آنچه مورد توجه ومداقه می باشد عدم تبحرایشان از بکارگیری ظرفیتهای قوم لر برای نشان دادن رجحان برسایرین ویا دولت جدید می باشد. بکارگیری اصطلاح چماق دقیقا بعدازآنکه مجلس وشخص خود(جناب بزرگواری)را پیرو مدرس می داند جای بی شگفتی درد که ارتباط چماق که نمادی از بی عقلی وکم سطحی است با مجلس ومدرس که نمادی ازشعور ومنطق واستقلال است درچیست؟ مدیرمسول هفته نامه تحلیلی بیان لرافزود:چه لزومی داردبه جای الهام از آموزه های دینی وبه رخ کشیدن توانمندیهای حقیقی قوم لر از اصطلاحاتی که نشانی از تاریخ سراسر افتخارلر ندارد بهره بجوئیم؟ این عضو هیات مدیره خانه مطبوعات ایران گفت:سردار اسعد بختیاری،رئیسعلی،آیت اله بروجردی،آیت الله کمالوند،علامه سیدجعفرشهیدی،حسین پناهی،آیت الله ملک حسینی،شهیدمحمدبروجردی(مسیح کردستان)ودهها ستاره آسمان ادب وهنر وهزاران شهیدوالامقام مفاخری هستند که باپرهیزاز چماق وقداره کشی پای در رکاب ایمان وتقوای الهی وانسانی گذاشتند و لر و ایران را درحوزه های مختلف سربلند وپرآوازه نمودند. ایرانی گفت:شناسنامه وقدرت لر به منطق و آوازه اش به صداقت وهنرش به پرکاری وتلاش مضاعف است نه به چماقداری و قلداری که اگر این بود هیچگاه نباید به دولتهائی که بعداز انقلاب به گفته خودشان حق لرستان وسایر مناطق لرنشین را تضییع کرده اند تمکین می کردند. این فرزند شهید درادامه گفت:از جناب بزرگواری که خودمنتسب به خاندان معزز شهداء هستند وزخم خورده یاوه زورگویان وچماقداران نظام سلطه در دنیا ومنطقه می باشند تمسک به اینچنین ادبیاتی ان هم درصحن علنی مجلسی که عصاره ملت است هیچ انتظاری نبود. ایرانی درپایان گفت:اینکه وزیری به سلیقه نماینده ائی نزدیک نباشد امری است طبیعی،ضمن آنکه ابزار سوال،استیضاح و رای اعتماد درقانون برایش طراحی شده است و درسطح اجتماع نیز ابزاری راقانون برای موکلین ایشان به عنوان حق دخالت درسرونوشت عموم درنظرگرفته است که باید تغییر وچرخش موکلین رانیز درنظرگرفت موکلینی که به دولت تدبیر اعتماد کرده ورای بر تغییر نگرشهای گذشته راخواستار شده اند.

پربازديد