تاریخ درج خبر : 1392/05/22
کد خبر : ۵۸۰۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

چماق لری مصداق دارد اما…

در تاریخ ۲۱/۰۵/۹۲ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی برنامه دولت و صلاحیت وزیران پیشنهادی جناب آقای بزرگواری نماینده محترم کهگیلویه و بهمئی بعنوان مخالف برنامه در صبح روز اول پشت تریبون قرار گرفت و بسیار آتشین و البته احساسی بر علیه برخی از وزراء داد سخن سر دادند که به بخشی از آن می پردازم.

۱) ایشان فرمودند که چنانچه وزیری به وظیفه عمل ننماید با چماق لری به سراغش می روم!

برادر ارجمند؛ امروز قرن بیست و یکم است،عصر دانایی و اطلاعات است، امروز منطق حاکم است نه جهل و نادانی و استفاده از حربه چماق که در دوردست ها نیز این امرمطرود و از ذهن ها پاک شده است. بسیار جای تأسف دارد که فردی که وکالت مردمی فهیم را بر دوش دارد و می بایست به تدوین و اصلاح قوانین بپردازد و بعنوان الگو در جامعه خود از منش و رفتار و کردارش جوانان بیاموزند در یکی از مهمترین جلسات مجلس از چماق حرف می زند! اگر چماق لر هم مصداق داشته باشد در مقابل دفاع از مظلوم، مبارزه با ظلم و ستم و بی عدالتی و بعضا تنازع بقاء بوده است و شاید در واکاوی مکشوف شود اما هیچ وقت قوم شریف لر در مقابل مصالح عمومی مردم، امنیت ملی کشور، رفرم و اصلاح جامعه بویژه در مقابل نخبگان و آینده سازان این مرز و بوم از دایره منطق خارج نشده اند و همواره مصالح ملی را – اجمالا حفظ هویت دینی و احراز تمامیت ارضی- بر سلیقه های شخصی، اقتدارگرایی جناحی و دستورات دیکته شده تشکیلاتی ترجیح داده اند.

۲) در گفتار خود نماینده ای را به وکیل الدوله بودن متهم کردید، جناب آقای بزرگواری! مگر در مجلس قبلی و فعلی، جنابعالی بعنوان بارزترین نماینده وکیل الدوله مطرح نبودید؛ مصاحبه ها و نطق های خود را در این مدت کوتاه از یاد برده اید! چرا به آن چیزی که شهره آن هستید دیگران را شماتت می فرمایید؟!

۳) جناب آقای بزرگواری، خطاب به رئیس جمهور محترم فرمودید که وزراء را از صندوق عتیقه هاشمی و خاتمی درآوردید؛ به جنابعالی عرض می کنم همان صندوقی که شما عتیقه خواندید دوران ویرانی های پس از جنگ، کمبود برق در کشور، کمبود آب، نبود زیر ساخت ها را به دوران سازندگی مبدل ساختند و در دوران اصلاحات با همه فشارها و بحران ها رشد ۱۲ درصدی در صنعت را توسط آقای جهانگیری وزیر محترم صنعت و معدن وقت و معاون اول امروز شاهد بودیم. رشد اقتصادی ۷ درصدی در اقتصاد را تجربه کردیم. تک نرخی کردن ارز را تجربه کردیم و امنیت و آرامش و توسعه صنعت و سرمایه گذاری ماحصل آن دوران بود و دنیا در مقابل ایران سر تعظیم فرو آورد.

گفتگوی تمدن ها با مطلق آراء به استثنای کشور غاصب اسرائیل در سازمان ملل به تصویب رسید. در آن دوران وزراء نخبگان و برجستگان بودند که با نگاهی به کارنامه اجرائی و تحصیلی وزراء این امر کاملا مشهود است. به عنوان مثال جناب آقای دکتر محمدعلی نجفی شاگرد اول یکی از دانشگاه های برجسته در آمریکا، مرحوم آقای دکتر نوربخش شاگرد دوم در معتبرترین دانشگاهِ برکلی آمریکا، آقای صفدر حسینی نفر اول آزمون خارج از کشور در کانادا و…… نام برد. جنابعالی فرمودید سِن این وزراء بالاست، دولت جوان گرایی مورد حمایت جنابعالی را تجربه کردیم. رشد اقتصادی از ۷ درصد به یک درصد رسید. امروز چند درصد بنگاه های موجود تعطیل هستند و با ۵۰ درصد و کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند؟! آنهم با زیان های انباشته، ارز تک نرخی دیروز، امروز چه وضعیتی دارد؟ نرخ تورم ۱۲ درصدی، امروز بالاتر از ۳۳ درصد تحویل می شود. فروش بی سابقه نفت و به نرخ بالای ۱۰۰ دلار چه عایدی داشته است؟ اگر امروز تحریم حذف شود شما چه میزان قدرت تولید نفت را دارید؟ چرا آن روزها چشم بسته دفاع می کردید و امروز با مدیران کارآزموده به بهانه های واهی چون بالا بودن سِن مخالفت می ورزید؟!

۴) برخی وزراء را به فتنه متهم ساختید. خودِ جنابعالی بسیار خوب می دانید که آقای مهندس حجتی برادر سه شهید است و انسانی پاک، وارسته و شجاع است و همین طور جناب آقای دکتر نجفی برجسته ترین وزیر آموزش و پرورش تاریخ بعد از انقلاب است. صد البته مردم وقتی به سمت آقای دکتر روحانی آمدند که همان افرادی که جنابعالی متهم می نمایید به صحنه آمدند چون صداقت و تجربه مدیریتی و کارآمدی آنان را تجربه کرده بودند و حرف های فراوان بدون عمل سالهای اخیر را نیز در ذهن داشته و لمس کرده بودند و نه تنها قدرت بلکه تمام تریبون های رسمی و غیررسمی ۸ سال و بویژه چهار سال اخیر تمام قد، زبان رسای جنابعالی و امثالهم بودند تا گذشته را تخریب و ویرانی های حادث شده را آبادانی جلوه دهند. ولی مردم با فهم و شعور و آگاه ایران اسلامی و حوزه انتخابیه جنابعالی بر خلاف دیدگاهها و نظرات غیرمستدل مطروحه به پا خواستند و نظر واقعی و تشخیص خود را به منصه ظهور رساندند.

جناب آقای بزرگواری! در انتخابات ریاست جمهوری  اخیر در شهرستان های حوزه انتخابیه از کاندیدایی که جنابعالی به طور جد و عملی و علنی حمایت کردید، تنها ۴ درصد آراء آن به کاندیدای مورد حمایت جنابعالی تعلق گرفت و عملا ۹۶ درصد نظر دیگری ابراز داشتند. بر این اندیشه بودم که این موضوع باعث تعمق و تدبر جنابعالی گشته است و حداقل فریاد بلند و رسای حوزه انتخابیه را که موکل آنان هستید دریافت کردید ولی حرف های امروزتان نشان می دهد که نسبت به این موضوع تفکر و توجه لازم را مبذول نداشته اید. هر کسی جای حضرتعالی می بود در این جلسه سکوت محض پیشه می کرد زیرا مردم منطقه در ۲۴ خرداد ماه تکلیفتان را معین کردند و شما نماینده افکار همان مردم هستید. آیا حرف، نظر و رأی مردم حوزه انتخابیه جنابعالی اینها بود که فرمودید؟!

قطعا خیر، زیرا در کمتر از ۲ ماه مردم رأی و نظر خود را در حوزه جنابعالی اعلام داشتند. بدانید با این چنین سخنرانی ها پایان دوران نمایندگی خود را امضاء می فرمایید، مگر بار دگر کما فی السابق در صحنه بدون رقیب و بدون حضور کاندیداهای مورد اقبال افکار عمومی قرار گیرید.

۵) در نطق تان فرمودید نمایندگان تهرانی توصیه کردند که شما سخن نگویید زیرا منطقه محرومتان آسیب میبیند! جناب آقای بزرگواری، آنها از سادگی و صداقت تان سوء استفاده کردند تا شما را تحریک نمایند و در این امر نیز موفق بودند زیرا پیش بینی می کردند که شما این چنین سخن خواهید راند. صادقانه به عنوان یک هم استانی وقتی سخنانتان را از رادیو گوش می کردم حقاً نگران شدم زیرا انسان پاک و متدینی هستید و حیف است که در این وادی وارد شوید. خیرخواهانه محضرتان عرض می نمایم این نطق های شائبه برانگیز به شما آسیب جدی می رساند. امیدوارم بارها سخنان جلسه مذکور را با دقت گوش فرا دهید، آن گاه به حقانیت حرف های این حقیر خواهید رسید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  به بوی پست به مشام رسیده و به اصطلاح اصلاح طلبان سر از زیر برف بیرون کرده اند

 • کوهدشتی گفت:

  درود بر شما واقعا مطالبتان کامل کامل بود احسنت.

 • مشتی ماشالا گفت:

  درود بر مهندس پناه

 • ناشناس گفت:

  برادرعبدالهی : مقاله شما برای اهل مطالعه و نکته دان خیلی خوب ورسا است چماق لری معنای کنایی داشت خوب اشاره کردید اینقدر حاشیه نداشت؟ بلکه جرقه وکنایه ای برای حق خواهی وتذکر وهشداری به مسؤلین برای دفاع ازمحرومیت استان ک.ب بود سرزمین ثروتمندی که تنها دود چاهای نفتش خوراک مردم شده است .

  نکته ها هست بسی محرم اسرار کجاست؟

  (( چهلستون بلاد شاپور )

 • ناشناس گفت:

  باید دید آقای بزرگواری از چه کسی دستور گرفته است؟ و کدام پیمانکار بزرگ کشور منافع اش را در خطر کابینه روحانی می بیند

 • هم وطن گفت:

  مردم شریف لرستان سلام
  آگاه باشید که سخنان نماینده تان و راست و دروغش بر کسی پوشیده نیست ، نسل جدید ویا بهتر بگویم هر آنکس که بویی از فهم و درک و عقلانیت و فرهنگ برده است قادر به تشخیص حقیقت و کلام نسنجیده می باشد و تمیز دادن آن و قضاوت میان این دو مهم به میزان فهم و درک در اشخاص و دیگر هم وطنانتان است .
  کار زشت را با الفاظ و رفتار مشابه کوچک نسازید ، زیرا که صدای اعتراض شما مردم پاکدل به گوش تک تک ایرانیان رسیده است .

 • محمدی گفت:

  درود بر مصطفی از شیراز.
  مگر اسپانیا و انگلیس بر سر جبل الطارق قشون کشی نکرده اند؟؟؟
  بیاید در تهران تا نوامیسمان را در حال گدایی نشانتان بدهم.
  ما غیرت داریم؟؟؟
  چماق را چرا به اعتراضات مردمی تعبیر نمیکنید؟؟؟
  شما اگر اهل رسانه باشید بخدا بی انصافید که فکر کنید بزرگواری منظورش این بوده که با گرز میره سراغ وزیر.
  بد حرف زده..میدونیم…تاریخ و تقسیم بندی لرها رو با بی اطلاعیش به استهزا گرفت میدونیم…
  اما تا حالا کسی در تهران به واقعیت محرومیت استان های لرنشین پرداخته؟؟؟
  چرا خود زنی میکنیم.
  ما هم از این مملکت سهم داریم.حق داریم. وقتی حقمان را به صورت دیپلماتیک نمیدهند…یا نمایندگان نالایق نمیتوانند بگیرند باید مردم اعتراض کنن.
  اگر در حادثه سد کارون لرها اعتراض میکیردند و صد نفری جلو استانداری خوزستان میرفتند حتی رییس جمهور و… به این موضوع اهمیت میدادند…ما کاری نکردیم…بایکوت خبری شد و جان عزیزان ما در سایه تنفیذ و تحلیف نادیده گرفته شد.
  بخدا که رسانه های ما هم فقط صوری کار میکنن.
  یا حق
  از لرستان

  • ویسی گفت:

   آقای محمدی جنابعالی هم ساداتی هستی
   نمایندگان دفاع کرده ان با حرف و حساب
   نه با تفرقه کوچک و بزرگ ومتوسط

  • رضا گفت:

   سلام اقای محمدی . باور کن بزرگواری از پیروز شدن اقای روحانی در انتخابات عصبانی هست . نه دغدغه محرومیت کهگیلویه . چرا هشت سال احمدی نژاد سکوت کرده بود و هیچ چیز منفی در مورد دولت نمیگفت اون موقع هم کهگیلویه محروم بود .

  • سید مصطفی عبدالهی گفت:

   ما اگر غیرت داشتیم وقتی بزرگترین سردار فرمانده 8سال جنگ با مظلومیت میگه که به من گفتند شماها بالاترین حدتان استانداری هست و بعد میگویند دستهایت پهن و لری هست. همانموقع باید چماق هایمان را بالا میکردیم.

 • لر خرم آباد گفت:

  سلام. حیف است ایشان نماینده همتباران شریف ما در استان عزیز کهگیلویه و بویراحمد باشد. حیران و خشمگین هستیم. ادبیات سیاسی ایشان حیرت آور است. نیشش به قوم نجیب لر هم رسید که همواره مظلومند
  به قول شما:

  اگر چماق لر هم مصداق داشته باشد در مقابل دفاع از مظلوم، مبارزه با ظلم و ستم و بی عدالتی و بعضا تنازع بقاء بوده است و شاید در واکاوی مکشوف شود اما هیچ وقت قوم شریف لر در مقابل مصالح عمومی مردم، امنیت ملی کشور، رفرم و اصلاح جامعه بویژه در مقابل نخبگان و آینده سازان این مرز و بوم از دایره منطق خارج نشده اند و همواره مصالح ملی را – اجمالا حفظ هویت دینی و احراز تمامیت ارضی- بر سلیقه های شخصی، اقتدارگرایی جناحی و دستورات دیکته شده تشکیلاتی ترجیح داده اند.

 • شایان گفت:

  امیدواریم آقای بزرگواری خودش را نماینده تمام مردم کهگیلویه و……… نداند واحسرتا ….. واحسرتا …… واحسرتا

 • م.ر گفت:

  احسنت مهندس پناه حق مطلب راادانمودند بهتراست آقای بزرگواری درسخنان خویش تجدیدنظرنماید ووقت نطق خودرادرمجلس به دیگرنمایندگان بدهد تااینگونه مایه سرافکندگی قوم لرنباشند.

 • غيرت گفت:

  واقعا جای تاسف دارد برای کسیکه دور دوم در مجلس هست و چنین حرفهایی میزند امروز ما میمون فضا میفرستیم انرزی هسته ای بومی شده از همین شهدستان نخبه ها و دانشمندانی رشد نموده اند که دانشگاهها و مراکز علمی دنیا براشون سر و دست میشکنند ولی در عرض ده دقیقه همه چیز خراب میشود ضرب المثل لری داریم که مار را با زبان خوش از سوراخ میکشند بیرون نه با چماق پس بهتر است همیشه منطقی عمل کنیم بهتر است.

 • میر مصطفی-شیراز گفت:

  مگر آمریکا با چماق لریش(ناو های آیزونهاور و…) بر دنیا سیطره پیدا نکرده است. وقتی بدلیل قومیتت در تنگنا قرارت میدهند و محلت نمی زارند راهی جز این نیست.
  یا باید بله قربان و چاپلوسی کنی و یا…

  • ناشناس گفت:

   جناب برادر بزرگواری که بیشتر ساداتی هستید تا شیرازی باید بگویم نه با رفتارهای نسنجیده ای مانند بزرگواری گرفته است و با علم با دانش………..

پربازديد