تاریخ درج خبر : 1392/05/22
کد خبر : ۵۸۳۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

وقتی آقای نماینده چماقداری خود را به قوم اصیل لر منتسب می کند

سایت استان: سیدعلی محقق

« نمایندگان عصاره فضائل ملت هستند». این جمله هوشمندانه را امام راحل(ره) سال‌ها پیش در توصیف وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی به کار برده اند. این عبارت بسیار گویا و بی نیاز از تفسیر است و بیش از اینکه حقی را برای نمایندگان راهیافته به مجلس ایجاد کند،‌ وظایفی را در قبال مردم بر گردن آقایان نماینده مجلس می‌گذارد و‌ انتظارات و بایدها و نبایدهای زیادی به وجود می‌آورد.
از روز گذشته تا پایان جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور مذاکرات مجلس بی وقفه و مستمر در حال پخش از رسانه ملی است و میلیون‌ها ایرانی همچون مناظره‌های انتخاباتی این بار هم در حال دنبال کردن این مذاکرات هستند. دو ماه پیش در جریان مناظره‌های ایام انتخابات ریاست جمهوری، ملت از قاب رسانه ملی در حال سبک و سنگین کردن نامزدها و تصمیم گیری برای یک انتخاب بودند و این بار در حال پیگیری سرنوشت دولت منتخب خود و نیز رصد میزان فضیلت نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی هستند. بازخوردهای روز اول رای اعتماد نشان داده که آنچه که بیش از هرچیز در معرض محک افکار عمومی جامعه قرار گرفته نه قابلیت وزرای پیشنهادی که گفتار و کردار نمایندگانی است که قرار است عصاره فضائل ملت باشند.
در اولین مرحله از جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت جدید، گفتار بسیاری از نمایندگانی که در مقام مخالفت با کابینه پشت تریبون قرار گرفتند عجیب و تامل برانگیز بود. اتهامات ناروا و شفاهی اثبات نشده، بداخلاقی‌ها وخشونت‌های زبانی کم سابقه، نامهربانی به رای و انتخاب اکثریت مردم، خروج از دایره ارزش‌های بدیهی جامعه،‌ فدا کردن اخلاق پیش پای سیاست و در مجموع بی توجهی به بسیاری از فضائل، چکیده‌ای از نکات تاسف برانگیز نطق‌های بیان شده از سوی برخی نمایندگان بود. نمایندگان مخالف روز گذشته حتی پا را از واقعیت‌ها فراتر گذاشتند و در مواردی به عملکرد دولتی که هنوز کار خود را شروع نکرده و وزرایی که هنوز در وزارتخانه و هیات دولت مستقر نشده اند ایراداتی از جنس عملکرد در آینده گرفته و به عبارتی «قصاص پیش از جنایت» کردند.
از باب مثال حجت الاسلام بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی و چرام یکی از نمایندگانی بود که به همراه دیگر همفکران خود در مخالفت با دولت جدید سخنان تند و ناپخته ای بر زبان آورد. سخنان بزرگواری هم بسیاری را رنجاند، هم همگان را متعجب کرد و هم حاوی تعریضی ناروا به یکی از اقوام بزرگ کشور بود. او از همان ابتدای سخن بیش و پیش از هرچیز چماق خود را برای وزرا و دولت جدید به رخ کشید؛ او اما این چماق را نه به شخص خود که به همه قوم لر منتسب کرد. جناب بزرگواری که هم کسوت معظم روحانیت و هم منصب شریف وکالت ملت در مجلس را یدک می‌کشند، حتی به هشدار به چماق‌کشی بسنده نکرد و در ادامه سخنان خود بی آنکه ترمز کند به سیاق سایر همفکران تندروی خود بی توجه به اولیات اخلاق در گفتار بسیار تند رفت. او در لابلای سخنان خود برخی از موافقان کابینه را چاپلوس خواند، بخشی از اعضای کابینه را فتنه گر لقب داد و در بیانی عجیب تر و به دور از شان یک نماینده و یک عالم دینی، فرزند یکی از بزرگان نظام را – بدون اینکه امکانی برای دفاع از خود داشته باشد و یا هنوز اتهام علیه او در محاکم قضایی ثابت شده باشد- حداقل دو بار از تریبون مجلس«دله دزد» خواند تا با دوری جستن از خلق و خوی فرهنگ اصیل قوم لر، کلکسیون گفتار نامتعارف و نازیبای خود را در معرض میلیون‌ها بیننده رسانه ملی تکمیل کند.با این همه آنچه که بیش از باقی گفته‌های آقای بزرگواری به چشم آمد و واکنش‌هایی را به همراه داشت، پیش کشیدن مباحث قومی، مایه گذاشتن از قومیت خود و انتساب رفتار و گفتار خشن خود به قاطبه قوم شریف و مهربان لر بود.
اگرچه پیش از این هم بارها از تریبون مجلس شاهد سخنان غیر متعارف و تند برخی از نمایندگان بودیم اما این بار گفتار تند و خشونت‌های کلامی برخی از نمایندگان علیه انتخاب اخیر مردم و برخی بزرگان و دلسوزان نظام با کمال تاسف بی پروا تر و تندتر از همیشه بود. به همان میزان و در همان راستا سخنان خاص آقای بزرگواری در خصوص قوم بزرگ لر هم دور از انتظار بود. این که فردی برای پیشبرد اهداف رادیکالی و به کرسی نشاندن سخنان تندروانه خود از تریبون مجلس همه ابعاد فرهنگ اصیل و مترقی قوم لر، از شمالی ترین نواحی زاگرس تا سواحل نیلگون خلیج فارس را به کناری بگذارد و در مقام سخن چماقی را بر دوش بکشد و به این و آن نشان دهد و بی‌دلیل آن را منتسب به قوم لر کند، چه به عمد و چه سهوا و از سر صداقت!، ظلم و نامهربانی به قوم لُر و به ویژه مردمان حوزه انتخابیه خود است.
خشونت‌های کلامی و گفتار متصلب و به دور از آداب برخی نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته را شاید بتوان اینگونه تفسیر کرد که با رای حداکثری مردم به اعتدال و میانه روی، افراط‌گرایی و لمپنیسم دست و پاهای آخر خود را می‌زند. این جریان هرچقدر که به پایان کار نزدیک می‌شود، بیشتر جیغ و داد می‌کشد و یقه پاره می‌کند، اتهام می‌زند و از مرزهای اخلاق و آداب و مراعات دور و دورتر می‌شود و همزمان بر حسب عادت به هر دستاویزی برای بقای خود هم چنگ می‌زند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حميد گفت:

  دوستان شرمندگی ما زمانی بود که تعدادی از هم زبانیهایمان به خاطر نداشتن کمترین امکانات در سد غرق شدند وما هم در حمایت از آنها سکوت کردیم تا سهل انگاران این مساله با خیال راحت به مدیریتهای جهانیشان فکر کنند

 • ياسوجي گفت:

  توپ محمد علی شاه فقط مجلس را تخریب کرد ولی چماق بزرگواری تمام قوم لر را

 • هم وطن گفت:

  مردم شریف لرستان سلام
  آگاه باشید که سخنان نماینده تان و راست و دروغش بر کسی پوشیده نیست ، نسل جدید ویا بهتر بگویم هر آنکس که بویی از فهم و درک و عقلانیت و فرهنگ برده است قادر به تشخیص حقیقت و کلام نسنجیده می باشد و تمیز دادن آن و قضاوت میان این دو مهم به میزان فهم و درک در اشخاص و دیگر هم وطنانتان است .
  کار زشت را با الفاظ و رفتار مشابه کوچک نسازید ، زیرا که صدای اعتراض شما مردم پاکدل به گوش تک تک ایرانیان رسیده است .

 • kouroosh گفت:

  اقای بزرگواری
  من یک بختیاری هستم از شهر اهواز
  متاسفانه سخنان شما در مجلس و بکار بردن کلمه گرز لری و …. باعث شرمساری و سرافکندی ما شده است
  از شما خواهش میکنم بهر روش که صلاح میدانید از قوم بزرگ و بافرهنگ لر وبختیاری این لکه ننگ را پاک و از همه عذرخواهی کنید . شاید کمی باعث ارامش قوم شود . در پایان از شما میخواهم در سخنان و افکار خود نامی از قوم نبرید و بیش از این باعث شرمساری همگان نشوید .

 • صورتی گفت:

  جناب آقای محقق عزیز
  آفرین بر قلم و ادب و متانتتان.

 • لر خرم آباد گفت:

  سلام. واقعا ایشان بدترین تعمیم ظالمانه و ناروا را به قوم لر انجام داد .تنگ نظری و پماق بازی خود را به لرهای مهربان و مظلوم نسبت داد. دل ما واقعا خون است. سپاس

 • شیرازی گفت:

  آمو والا حتی مدیران کل لر هم در ماشینشان چماق دارند.میگین نه تو ماشین هاتون را دوباره نگاه کنید.

  • ویسی گفت:

   برادر شیرازی سلام
   شهر شیراز را کریم خان زند با چماق آباد کرد یا با فکر و هم اندیش دیگران آیا صلح واسه مملکت آورده یا جنگ بی انصاف نباش

پربازديد