تاریخ درج خبر : 1392/05/22
کد خبر : ۵۸۳۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

اعتدال و پرهیز از تندروی در بررسی صلاحیت وزرا

سایت استان: غریب واحدی پور

انتخابات24 خرداد با مدیریت مدبرانه نظام اسلامی برای کانالیزه کردن خواسته ها ومطالبات ملت به گونه ای برگزار شد که تا حدودی تلخی انتخابات4 سال گذشته وعواقب پس از آن را که تاکنون در کام ملت مانده بودند از ذهن وخاطره قشر عظیمی از ملت زدود و برای اولین بار با از خود گذشتگی بخش عظیمی از نیروهای سیاسی مرجع و مورد وثوق اکثریت قابل توجه ملت حامل گفتمان اعتدال با تفسیر نگاه به منافع ملی بجای منافع باندی یعنی دکتر روحانی برنده انتخابات شد و در نتیجه ، با کمترین هزینه لزوم توسل به گفتمان امنیت وامنیتی کردن فضا برای پاسداری از کیان انقلاب منتفی شد. برنده انتخابات هم به گونه بی سابقه ای از طرف رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ مورد تقدیر قرار گرفت تا جائیکه حتی فرمودند که” از جریانات گوناگون سیاسی درخواست می‌کنم و اصرار دارم که به ایشان(دکتر روحانی) کمک کنند.
– از همه شخصیت‌های متنفذ که دارای حوزه تاثیرگذاری در بین مردم هستند می‌خواهم که به مسئولان و دولت و رییس‌جمهور کمک کنند که وظایف سنگینی را که بر عهده دارند را به خوبی انجام دهند. توقعاتی وجود دارد مردم توقعاتی دارند و ان‌شاءالله که بتوانند این توقعات را به بهترین نحو برآورده کنند.

وانصافاً جناب آقای روحانی نیزآرایش کابینه پیشنهادی به مجلس رابه گونه ای شکل داد که علی رغم توقعات واصرارها وفشارها همانند شرکت سهامی ،به جناح ها سهم ویژه برای پیگیری مطالبات جناحی خود تعلق نگرفته و می توان ادعا کرد که هیچ جناحی بطور کامل وروشن نماینده ای در کابینه ندارد
بلکه عقلانیت وتعادل برای عمل به وعدهای انتخاباتی داده شده به مردم وتوجه به منافع ملی در آن موج می زند.
ولذا در حالیکه از شخصیت های متنفذ ودارای حوزه تأثیر گذاری بین ملت وبویژه عصاره های فضائل ملت در مجلس انتظارمی رود که پیام ملت را در انتخابات درک کرده وبدون حاشیه پردازی هموار کننده مسیر دولت اعتدال وتدبیر باشند .لکن گویا عده ای همچنان بر طبل خود می کوبند وبدون توجه به پیام ملت از درون وبیرون از مجلس ودر حرکتی حساب شده وبرنامه ریزی شده وبا دستاویز قراردادن چماق های “فتنه” و “وابستگی به اصحاب فتنه”وقبل از ورود وزرای پیشنهادی دولت به صحن علنی مجلس برای آنان خط ونشان می کشند .
بنابراین لازم دیدم نکات ذیل رایاد آوری کنم تا حتی اگر گوش تندروها نشنوند حداقل تاریخ بشنود وثبت کند:
1-آغاز کننده رویه غیر معمول در مناظره 13خرداد 88که مطابق با اظهارات مکرر نماینده با انصاف تهران جناب آقای مطهری از جمله عوامل مؤثر به قول دوستان در فتنه 88بود .وسوابق او در انقلاب قابل مقایسه با هیچ یک از بزرگانی که در طی 4سال گذشته با این بهانه مورد انواع نامهربانی ها وبی انصافی ها قرار گرفتند هم نبود .برای یک دوره 4ساله نه فقط وزیر این مملکت بلکه سکان دار قوه اجرائی کشور هم بود لکن مدعیان امروز سکوت کرده ودر مراسمات متنوع رأی اعتماد به وزرایش حداقل هیچ گاه حتی با احترام نه توضیحی از او نخواستند .ونیز نه توضیحی از وزیر کشور وقت که با مشاهده نحوه اجرا واعلان نتایج این انتخابات با آن انتخابات خود به خود بذر تردیدممکن است دربرخی دل ها افکنده شود .
2پیام این انتخابات تغییری بود که از مدت ها قبل ودرست در هنگامه ای که از قضا برخی تندروها مناظرات چالشی نماینده گان تفکرات مختلف نظام در رسانه ملی وپس از آن انتخابات جنجالی را برای اقناع ملت برنتابیدند ویک طرفه وبی رحمانه دلسوزان ملک ومیهن را مورد هجمه قرار دادند آغاز شد ودر فرصت تاریخی24خرداد با به رقص آوردن صندوق های رأی توسط ملت به کشور آمد .ومرد وزن ،پیر وجوان ،سنی وشیعه ،کرد وبلوچ ،لر وترک وخلاصه رنگین کمان بی همتائی ازجنس وعقیده وقومیتی از این مردم با حضور خود نه به فعالان داخلی بلکه به دنیا پیام دادند که برای تغییر آمده اند وصدای آنها این تغییر است که از صندوق رأی بیرون می آید . وبا رقم زدن حماسه سیاسی مورد نظر رهبری انقلاب به آنهائی جواب دادند که هنوز شک داشتند که در ایران هر امری امکان پذیر است ویا تردیدداشتند که رویای بنیان گذار انقلاب در زمان ما هنوز زنده است ودر حقیقت درک درستی از قدرت مردم سالاری دینی یعنی مزیت رقابتی انقلاب ما نداشتند .
لذا بی توجهی به پیام روشن ملت وحاشیه سازی در رأی اعتماد به وزرای منتخب ملت عدول از دایره اعتدال وسد راه بررسی کارشناسی ودقیق وزرای دولت می گردد .که امید است اکثریت نماینده گان ملت همسو با منتخبین خود باشند .
3-شگفتی خلق شده توسط ملت در انتخابات اخیر حتی آنهائی را به حرکت واداشت که با رفتارهای برخی از دایه های مهربانتر ازمادر ودر واقع تندروهای غافل از منافع نظام مدت ها نسبت به آنچه که ما می توانیم انجام دهیم تا دوباره ارگ تاریخ رابه سمت امید به یک روز بهتر خم کنیم با عیب جوئی وترس وتردیدمی نگریستند
ولذا منصفان ودلسوزان واقعی نظام قدر این سرمایه را بدانند ونگذارند با برخورد سرد برخی ها در مجلس وبیرون از مجلس دوباره تردید وترس وعیب جوئی وقت وانرژی را که باید برای غلبه بر مشکلات ملی صرف گردد .تلف کنند.
4-اگرچه در هنگامه تغییرخشونت سیاسی وتندروی اجتناب ناپذیر است و سیاست مداران هم اغلب زود رنج ودل نازک نیستند .لکن باید توجه داشت که چالش های غیر قابل تحمل وبد اخلاقی ها وتندروی ها موجب ایجاد تنش در جامعه می شودو مردم را نسبت به آینده نگران وگاهی اوقات هم خشمگین می سازد.
اما ،ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که همه مشکلاتمان را حل کنیم درحالیکه بخش عمده ای ازتوان خود را صرف تخریب همدیگر می کنیم .شما می توانید با یک سیاست مشخص مخالف باشید .بدون از اینکه شخص حمایت کننده آن را بی اعتبارکنید شما می توانید بدون زیر سوال بردن انگیزه ووطن پرستی افراد از عقیده و دیدگاه آنها سؤال کنید.
از اینرو ،مورد خطاب قرار دادن افراد با الفاظ خاص واحیاناًدر جایگاه مهم وقابل احترام چون مجلس شورای اسلامی ممکن است تیترها ویا سرفصل ها رابرای عده ای جنجالی وجذاب کنند ولی موجب مقایسه کردن حکومت ما با حکومت های اقتدارگر ویا حتی سرکوبگر می گردد .
و بدگوئی ها ونطق های اغراق آمیز درب را برای امکان مصالحه می بنددوشور مردم سالاری دینی را از بین می برد .وحتی آموختن از همدیگر.
وروی یک میز نشستن افرادی را که اختلافات مشروع اما قابل بحث دارند جهت تبادل اندیشه ها غیر ممکن می کند .ومانع بزرگ یک بحث جدی وعقلی است که اتفاقاًما برای چالش های بزرگ وجدی که این ملت با آن مواجه هستند نیاز داریم و از آن بدترفرهنگ ما را خشن می کند ودر بدترین حالت سیگنا هائی هم به عناصرافرادی جامعه مبنی بر قابل قبول بودن خشونت برای تحقق خواسته هایشان ارسال می کند.
با آن امید که حرکت واقدام امروز ما آبستن تغییری نباشد که دیگر با صندوق رأی امکان پذیر نباشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد