تاریخ درج خبر : 1392/05/25
کد خبر : ۵۸۳۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگواری و چماق لر

سایت استان: قاسم یزدانی
آبرو می رود ای ابر خطا پوش ببار              که به دیوان عمل، نامه سیاه آمده ایم


هنوز زمان زیادی از حرکات موزون و پرش های آهنگین جناب حجه الاسلام بزرگواری به هنگام دشنام دادن به مخالفان سیاسی اش در صحن علنی مجلس، سپری نشده است که مجدداً شاهد بکار بردن الفاظی ناموزون و حرکاتی نه مناسب شاًن از وی در پشت تریبون مقدس مجلس در برابر نگاههای میلیونها هم وطن هستیم.
شاید بزرگواری از سابقه تمدن هزاران ساله منطقه ای که او نمایندگی اش را یدک می کشد بی خبر باشد، چرا که اگر وی به این عقبه ی کم نظیر تمدن و فرهنگ نگاهی می انداخت، قاعدتاً می بایست بیاناتش را متناسب با شاًن آن فرهنگ کهن و آن مردم شرافتمند ادا می نمود و همواره باعث سرافکندگی موکلین خویش و مردم این دیار نمی شد.
آقای بزرگواری باید بداند که سرزمینی که وی از آن برخاسته است، خاستگاه تمدنهای بزرگ بوده و همواره در تاریخ گذشته ایران – قبل و بعد از اسلام- نقش آفرین بوده اند.آیا زیبنده است که وی همواره با ادبیاتی ناشایست و با موضع گیری های خارق العاده، هم استانیهایش را سر به زیر نماید؟
این نماینده لابد می داند مجلس چکیده و عصاره ی نخبگان یک ملت است.
نخبگانی که چماق و جنگ و ستیز را به کناری نهاده تا در فضایی کارشناسانه، امور داخلی و خارجی کشور را رصد نموده و متناسب با شرایط، با عقلانیت اتخاذ تصمیم نمایند.
وی هم چنین می داند که مجلس محل تضارب آرا و جدلهای عالمانه و کارشناسانه است. بدیهی است که یک نماینده باید زبانی علمی، کارشناسانه، مسئولانه و در عین حال مودبانه داشته باشد و اگر از زبان علمی بی بهره باشد، نباید زبان چماق را جایگزین آن کند.
آیا از بین 290 نفر نماینده مجلس، کسی حاضر است پشت تریبون مجلس، واژه گان “دله دزد” یا “چماق لری” را به کار برد؟
مردم استان ما نیز حق دارند نگران باشند که اینک ملت ایران بر این تصورند که آیا در این استان مردی شایسته تر از آقای بزرگواری برای تکیه بر کرسی نمایندگی این حوزه وجود نداشته است؟!

چند نکته را نیز باید بدانیم:
* انتخاب آقای بزرگواری محصول چه شرایطی است؟ بدیهی است که محصول پیروزی در یک میدان بی رقیب است.
* راه یابی آقای بزرگواری به مجلس، مخلوق یک شرایط تحمیلی دیگر نیز هست؛ متاسفانه سالهاست که اصلاح طلبان آن دیار به جای نبرد بر سر پیروزی، تنها برای شکست همدیگر می جنگند؛ طبیعی است که این نزاع ویرانگر میوه ای بهتر از این نخواهد داد.
* نکته آخر: موکلین این نماینده به هیچ وجه قابل سرزنش نیستند، آیا آنان حق انتخابی بهتر از این داشتند و انتخاب نکردند؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ♧♣☆★♡♥₩₩÷×+={} گفت:

  چرا همه دوست دارن شیرازی باشن

 • 3دا گفت:

  هر لری چماق ندارد

 • معلم گفت:

  بله ستاره عزیز. تاریخی که با منطق قابل دفاع نباشه باید با چماق ازش دفاع کرد.امثال …. هم خوب ازش دفاع کردند.فرمایشتان درسته.

 • «اینم از معذرت خواهی بزرگوار گل»
  «اگر برادران و خواهران عزیزم در سراسر کشور از این شوخی لری از خادم کوچکشان در خانه ملت نگران شده‌اند صمیمانه عذرخواهی می‌کنم. همه عزیزان کشور به ویژه قوم لر می‌دانند چماق نماد قدرت است همانطور که آریوبرزن سردار لر ایرانی جلو اسکندر مقدونی را با چماق در سلسله جبال زاگرس در دیار غیرت‌مند کهگلویه گرفت.»

  توجه کردید گفته شوخی آخه بگو آقای بزرگوار مگه مجلس جای شوخی است اونم با……..
  خدا روشکر خودت میگی آریو برزن مگه الان دوره ی آریو برزنه
  من نمیدونم کی بهش …………….

 • برادر عزیز .من تا حالا به نام کسی کامنت نگذاشته ام. یاد نگرفته ام نان خود را در تنور دیگران بپزم.از انتشار افکار خود هم ابایی نداشته وندارم.لطفا قیاس به نفس نفرمایید.اگر کسی نظری مخالف شما ابراز کرد الزاما من نیستم.بیهوده بر اساس تصوری واهی دیگران را متهم نکنید.

 • الهه گفت:

  موضوع فقط همین یک چماق نیست
  هرانسانی ولو نمایده مجلس اشتباه میکنه…..
  اما این اقا کلا از بییییییییییخ…………..
  کی ایشونو فرستاد مجلس وچرااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟
  رو چه حسابیییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من که هنوز داغم تازه ست
  واز نوراباد برای مردم مظلوم استانتون ارزوی فراموشی بلندمدت دارم که اذیت نشید دیگه

 • الهه گفت:

  موضوع فقط همین یک چماق نیست
  هرانسانی ولو نمایده مجلس اشتباه میکنه…..
  اما این اقا کلا از بییییییییییخ…………..
  کی ایشونو فرستاد مجلس وچرااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟
  رو چه حسابیییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من که هنوز داغم تازه ست
  واز نوراباد برای مردم مظلوم استانتون ارزوی فراموشی بلندمدت دارم که اذیت نشید دیگه

 • الهه گفت:

  اقای بزرگواری انتخاب خودتونه
  یعنی ایشون قبلا ادبیات دیگه ای داشتن؟
  یااونایی که انتخابش کردن اصلاپای منبرنطقش ننشستن؟
  یا شایدم براش کف زدن وافتخار کردن به این همه شکرافشانی؟
  درهرصورت با دیدن پخش مستقیم اتفاقات بهارستان
  متوجه خیلی چیزها شدیم
  ایاوقتش نرسیده که طایفه گرایی رو کنار بزاریم
  وچشم وگوش باز کنیم وشایسته ترین رو انتخاب کنیم؟؟؟؟؟؟؟
  تاکی؟ تاکیییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟

 • بی غرض گفت:

  آقای ندیم توام نه ندیم بادمجان:

  توهین کننده خواه نماینده مجلس باشد خواه در فلان اداره فرقی ندارد کسی که به باورهای مردم توهین نماید گاه لازم است با چماق با او برخورد شود.
  گفتار آقای موسوی در دفاع از مردم استان بود که مورد ظلم واقع شده بودند خواه ظلم توسط معمار اصلاحات خواه کس دیگر باید جلوی آن ایستاد حتی اگر لازم باشد با چماق.
  بهتر نیست آقای تقوی با نام خود کامنت بگذارد تا با نام دیگران؟
  آقای یزدانی نه بزرگواری و نه موکلین را مقصر ندانست بلکه شرایطی که ایشان مخلوق آن شرایط است را نقد کردند مباحث را قاطی نکنید چماق هم جای دارد اما جای آن در مجلس نیست برای کسانی است که به باورهای مردم توهین می کنند.

 • حق گفت:

  چه خوب بود آقای به اصطلاح ندیم، بخوانید تقوی، از بزرگواری برای خود کلاه نمی ساخت، نه کار هتاکانه شما نسبت به یک ایل بزرگ تاثیر گذار کار درستی بود ونه کار بزرگواری،هردو بر حیثیت یک قوم خدشه وارد نمودید، کارتان شبیه هم بود چون به اقوام بزرگ توهین نمودید. بیهوده خودرا تبرئه نکنید. باید از حساسیت اقوام مطلع می بودید

 • گردنه بیژن گفت:

  پادنای محترم
  این اعتقادشماست ویزرگواری وشاید از زوایه ای مودبانه ومعقول ماولی یا شما درآن جلسه نبودید ویا رفتار را جسارتا بد برای خود تعبیر کردید ویا مثل سخننان دکتر بذرپاش در مجلس خود برای خود تعبیر می کنید حرف این کامنت (ندیم)این هست که مرگ حق است ولی نه برای همسایه وبه متفکران گفته وخواهد گفت یاد بگیریم حرکت غیر معمول وغیر فزمال که برای مردم ومنجر به هر هزینه ای شود برای هرکسی در هرزمان ومکان محکوم وشروع به یادگیری نماییم تا پوست بیاندازیم وآیندگان ما لعن نکنند نه اینکه حال از اشتباه فاحش بزرگواری اسم برای خود درست کنیم ولی بزرگواری شهامت عذرخواهی را داشت گرچه هنوز هم واقفیم بثول گالیله زمین توبچرخ

 • خانم گفت:

  نماینده منتخب کهگیلویه باعث سرافکندگی موکلینش در تمام نقاط شد یک نفر در نظریه ای نوشته بود نماینده ذیک شهر نمیاینده فرهنگ ان شهر است و من بعنوان یک دختر لر کهگیلویه بسیار سرافکنده شدم . این روزا سوژه ملت شد هم استانیای ما. براستی دلیل انتخاب چنین افرادی چیست کیا انتخاب کردن و کیا رای دادن . من از همه قلم به دستان لر تقاضا دارم که با قلمتون اجازه ندهید هویت لر که صداقت و نوع دوستی می باشد با چماق و بددهنی جایگزین شود

 • پادنا گفت:

  هرکجاصدای ستمی بلندشدیاحقی پایمال شدبابددر دفاع با صدای رسا واگر لازم شد قوه قهریه سخن گفت. خواه دربرابر معمار اصلاحات باشد خواه هتاکان هرزه گو موسوی در برابر معمار اصلاحات گفت استان ما نباید هنوز تحت سیطره فارس باشد. سخن بدی بود؟ واقعا کجای ابن حرف ایراد داشت؟

 • shahin گفت:

  کاش هیچ وقت اصلاح طلبان به معایبشون پی نبرن و نادان بمیرن. یادمان نرفته شما ریشسفیدان اصلاح طلب چقدر اشتباهات فاحشی مرتکب شدین.

 • ندیم تو ام نه ندیم بادمجان بدون کت شلوار با شب کلاه کله کوه ساورز گفت:

  ستاره محترم
  واقعیت چماق واژه ای مشخص است در طول تازیخ ولی حالا ابزاری شد که فقط در دست بزرگواری اتفا قا بزرگواری اتقلاب کرد واون همه را خلع صلاح کرد ریرا مکتوب همه نوشتند که بد است چیز بد بداست خواه در دست نیاکان خواه دردست پرفسور یا سیاستمدار یا سیاست چماق وهویج در دست دیپلمات های خارجی این کار بزرگواری بنده را یاد لطیفه معرف انداخت که یه ایرانی در دوران رنسانس جهنم را از کشیش ها خرید ودر سراسر جهان اطلاعیه داد همه بهشتی اند وکسی به جهنم نمی رود زیرا من جهنم را خردیم پس بگذرید که همین چماق مال آقای بزرگواری باشد واین حرکات وعبارت محکوم ومنفور ولی آنهاییکه هم به اآن فتخار کرده در هر مقطع زمانی هم محکومند وهمنطور که هم اکنون همه عزیزان گفتند قبلا گفته شد وحمید تقوی هم زود تر از شما این حرف را زد وغیر قابل دفاع دانسته ولی همین متمدنین حمله ور به بزرگواری با همین اسلحه سرد که از ابتدا مال آقای بزرگواری بود به تقوی حمله ور شدند وتاریخی جدید به نام گفگتگوی اندایشه با چوبی تراشیده وداری سری گرد که قبلا به آن ششپر می گفتند کمی به اداره وارد شدند ضمن اینکه ببخشید گفتگویی نه چندان صمیمی که اگر نیروی انتظامی وساطت نمی کرد احتمالا قتلی صورت می گرفت بنابراین چماق اجدادی متعلق به بزرگواری بوده ودیگرانی در قدیم نمی دانند چه بوده وچی هست وکلا محکوم کرده اند ما هم محکوم می کنیم وچون بزرگواری هم محکوم کرده اند وعذرخواهی پس ما دیگر نه چماق داشته ونداریم وهرکه داشته ودارد در هر لباسی ودر هر مقطع زمانی محکوم
  ولی دوست دارم همانگونه که بزرگواری حرفش را پس گرفته ومحکوم کرده افراد متمدنی که ما خدمشان نرسیدیم مثل مهندس پناه وجناب یزدانی که توصیه کردند ونصحیت وانزجار جسارتا از آقای موسوی نماینده اسبق بویراحمد بخواهند از حرکتش وصحبتش در جلوی جناب خاتمی در مبدان معلم عذرخواهی ومحرکین مسببین و حمله کنندگاه به اداره برق وحمید تقوی رامحکوم تا این واژه وادبیات را در تاریخ پاک ودیگران بپذیرند ما پوست اندازی کرده ایم

 • دانا گفت:

  البته جواب آدمهای هتاک گستاخ که رعایت حرمت دیگران نمیکنندچماق. است قاطی نکنید اون نماینده مجلس است وکسی انتظار چماق ازش ندارد. شما هم از اینب گل آلود ماهی نگیر. هتاک هرکه وهر کجاباشد محکوم است خواه نماینده مجلس باشد خواه ولگرد هرزه گو

 • بیطرف گفت:

  آقای …!! همین شما نبودید که آن لشکر فحاش و چماقدار را به اداره برق کشاندید تا جواب نقد تقوی بهبهانی را بدهند.؟؟!! اگر نیروهای انتظامی تقوی را نجات نمیدادند حالا زیر خروارها خاک خوابیده بود.امثال شما منطق چماق را محکوم نباید بکنند.چون منطق غالب شما همین است.انصاف هم خوب چیزی است.

 • ندیم تو ام نه ندیم بادمجان گفت:

  آقای یزدانی پیشینه شما که که مشخص است از کجا هستید یادتان رفت که نوشتید وافتخار کردید بویراحمد دست بر ماشه برد تا اشتانی درست کرد اینقدر دچار کن حافظه شده اید دیگر اینکه یادتون رفت رفتار زشت آقای موسوی هم فرمان در میدان معلم با معمار اصلاحات در میدان معلم یاسوج رفتار بزرگواری بد بوده وعرزخواهی کرد اتفاقا محاسنی هم داشت همه تون بانقد این حرفها صحه بر حرفهای حمید تقوی گذاشتید واین یعنی پوست اندازی خدا کند این حرفها سند تاریخی بر علیه تان نشود

 • ق یزدانی گفت:

  درود به دوست آگاه و پرجوش وخروشم بهزاد عزیز، از اینکه یادداشت کوتاه و ناقابل مرا قابل خواندن دانستی سپاسگزارم، اما ضمن احترام به دیدگاهتان، برخلاف نظرجنابعالی معتقدم آنچه راه ایشان را به مجلس هموار نمود بویراحمد ی بودنش نبود، چنانچه دوست ارزشمندی چون آقای منطقیان هم بویراحمدی ست اما امکان حضور در مجلس نیافت، علل پیروزی ایشان را به اختصاربرشمردم،ضمن آنکه خیلی از بویراحمدی های آن دیار وازجمله خودشمابه ایشان رای ندادند.باسپاس

  • مهدى غفارى گفت:

   درود بر بهزاد و یزدانى عزیز!
   با تأمل در ادبیات شفاهىِ بویراحمد، گاهى به خود مى گویم که همه ى آنچه که به کارِ زندگى مى آید و خشتى بر خشتى مى نهد را اجدادمان گفته و براى ما میراث نهاده اند تا جایى که براى ما گاهى حرف تازه اى براى گفتن نمانده و نمى مانَد.
   یکى از آن حرف و مَثَل ها که به دردِ این گپ و گفت ها مى خورد و آن را نباید از یاد برد، این است؛
   ” زمین سفته، گا و تیه ى گا ایبینه ! ”
   حالا حکایتِ ماست. حکایتى به قدمتِ تاریخى دور و دراز. و این زمینى که همچنان سفت است و سفت است و … سفت است.

 • بهزاد کاظمی گفت:

  جناب یزدانی عزیز همچون همیشه سنجیده و متین فرموده اید.
  براستی مردم دهدشت و حتا کل کهگیلویه و چرام و بهمئی چه گزینه ای بهتر از این آقا در انتخابات مجلس داشته اند که به او رای بدهند و کافیست منش و روش سیاسی دیگر رقبای وی در دوره قبل انتخابات مجلس را بررسی کنیم تا بدانیم که ایشان نسبت به آنها حتا معتدل محسوب می شود حال بگذریم از تضاد تاریخی ایل بویراحمد و سایر ایلات کهگیلویه و … چند دهه ای ایل بویراحمد ساکن در شهرستان کهگیلویه که منجر به اتحاد ایشان حول آقای بزرگواری بعنوان یک بویراحمدی گردید و خب شاید باعث شکست جدی بویراحمد در انتخابات بعدی نیز بشود که انتخاب محور نامناسب بی عوارض هم نخواهد بود.
  به امید روزی که مردم شهر من و استان ما و کشور همگی مان بجای تعصب ها و قومیت ها و دیگر مفکک های بشری به اندیشه ها و منش ها رای بدهند و سازمان یافته تر و متشکل تر نماینده خود را برگزینند تا نگران چنین نطق ها و حوادثی نباشند…
  و البته سو استفاده و شور کردن بیش از حد برخی نیز قابل تامل است و آدم را به فکر فرو می برد که نکند ایشان دکتر مصدق یا دکتر فاطمی را بعنوان نماینده حوزه انتخابیه به مجلس فرستاده اند که چنین بر سید تندروی ما خرده می گیرند.
  هی غره مشو که می می نخورم
  صد لقمه خوری که می غلام است آنرا

 • هم وطن گفت:

  مردم شریف لرستان سلام
  آگاه باشید که سخنان نماینده تان و راست و دروغش بر کسی پوشیده نیست ، نسل جدید ویا بهتر بگویم هر آنکس که بویی از فهم و درک و عقلانیت و فرهنگ برده است قادر به تشخیص حقیقت و کلام نسنجیده می باشد و تمیز دادن آن و قضاوت میان این دو مهم به میزان فهم و درک در اشخاص و دیگر هم وطنانتان است .
  کار زشت را با الفاظ و رفتار مشابه کوچک نسازید ، زیرا که صدای اعتراض شما مردم پاکدل به گوش تک تک ایرانیان رسیده است .

 • یوسفی گفت:

  استاد عزیز لذت بردم .

  • سروش گفت:

   حاکم شهری که مرغابی بود برسر آن شهر رسوایی بود آقای یوسفی مطمئن باش تو بهتر از استاد ت نیستی احسن براین استاد ومرحبا به این شاگرد

   • ادب گفت:

    مشخص نیست شما از قلم آقایان یزدانی و یوسفی که شهامت و صراحت اصلاح طلبی رو به همراه دارند چه رنجی کشیده اید که اینگونه ادب از دایره کلمات خارج شده است!

   • ساده گفت:

    بابا خیلی تابلو هستی سروش خان

 • حقیقت گفت:

  درود بر این نویسنده خوش فکر و شجاع

  این نوشته جالب وزیباست . نویسنده به جای نقد شخصیت بزرگواری با ظرافت و شجاعت به نقد شرایط موجود و حاکم بر جامعه پرداخته اند.
  از بزرگواری بیشتر از این توقعی نیست.

 • شیرازی گفت:

  والا به لا کدوم لر هست که چماق تو ماشینش نباشه؟؟؟؟؟
  چرا اینقدر از واقعیت گریزانید.

پربازديد