تاریخ درج خبر : 1392/05/23
کد خبر : ۵۹۴۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تراژدی بزرگواری و چماقش 2

سایت استان: حامد وکیلی

دو روز پیش سخنان نه چندان جالب آقای بزرگواری بازتاب های زیادی را در پی داشت. همان روز و ساعتی پس از آن نطقِ پُر ماجرا، «تراژدی» مستور در آن ماجرا را این قلم به تصویر کشید و به طبع مخاطب ماجراجو رساند. در این دو روز واکنش های زیادی به آن نطق صورت گرفت. شاید بتوان گفت سخنان حجت الاسلام بزرگواری اصلی ترین سوژه رسانه ها در این دو روز بود. درشت گویی های او تیترهای درشت رسانه ها گشت و تند خویی های او، خوی لطیف عده ای را به لطیفه واداشت.

در این دو روز شاهد چند دسته واکنش بودیم. دسته اول، سایر نمایندگان استان در مجلس بودند که عمل او را در بدایت تقبیح و تنقیح کردند. دسته دوم خانواده آقای هاشمی که بودند که از نظراخلاقی و حقوقی به این اقدام واکنش نشان دادند. دسته سوم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بودند که با نوشتن یادداشت ها و برگزاری تجمعاتی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

تا این هنگام می توان گفت سه دسته بالا واکنش هایی طبیعی و نسبتاً منطقی به این ماجرا داشتند.

دسته ای دیگر اما بودند که اگر چه طبق طبع خویش اما بر خلاف سبیل منطق رفتارهایی از خود بروز دادند. حرکت ناشایست نماینده لاهیجان یکی از این واکنش هایی بود که مطبوعِ طبعِ او بود اما متبوع و مقبولِ عقل نبود. او نه عقل که اخلاق را نیز ذبح کرد. سکانسی که در آن او و هم فرهنگانِ او، تصویر خردسالیِ بزرگواری را به تمسخر گرفته بودند، تصویری بود که عقل و اخلاقِ خُرد آنان را می شد در آن به عینه دید!

سیاست «چماق لُری» همان قدر ناشی از کج فهمی است که کار نماینده لاهیجان ناشی از بی اخلاقی است.

دیگر واکنش غیر منطقی این ماجرا ، واکنش خود بزرگواری بود. آنجا که به زحمت کلمه «پوزش» را ادا کرد اما در ادامه، واکنش ها به نطق جنجالی اش را باز به «فتنه» و «فتنه گران» ارجاع و احاله داد.

یعنی اگر حوادث 88 اتفاق نمی افتاد و «فتنه» و «فتنه گران» لق لق زبانِ هم اندیشانِ بزرگواری نمی شد، او امروز پشت تریبونِ مجلس، مجبور نمی شد وزیران پیشنهادی دولت را با «چماق» تهدید کند!

در نطقِ معروف و جنجالی بزرگواری، مظلوم تر از همه قوم لُر بود و در پیامک های تخریبی مطعون تر از همه استانِ ما بود.

اما واکنش ها نشان داد منطقی ترین و اخلاقی ترین واکنش ها نیز از آنِ استانِ ما بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی گفت:

  متاسفم برای خودم

 • lنسرین گفت:

  کاش همه مثل شما فکر می کردن. و از اینکه نماینه لاهیجان چنین حرکتی کردن متاسف تریم. و کار بزرگواری صرفاٌ جهت جلب توجه و خودنمایی بود گویا ایشان کمتر بهشون توجه میشه شاید این کم توجهی از ……. باشه وکاش ……. بیشتر به ایشان …… … توجه نمایند. به هر حال این حرکت از یک ………… نشاُت میگیره

 • بهلول گفت:

  بزرگواری با چماقش جهانی شد.
  چرا سایتهای استان این خبر را تیتر را درج نکردند؟

 • ناشناس گفت:

  بی کمالیهای انسان از سخن پیدا شود
  پسته بی مغز چون لب واکند رسوا شود

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  چماق بزرگواری فریادها و ناله های هزاران جوان بیکار و گرسنه شهرستان کهگیلویه بود که از حلقوم بزرگواری بیرون آمد.آیا توقع دارید وقتی پس زمینه ذهن بزرگواری مناطق و مردمان زیلائی ،سیوکلوار و… است لبخند بزند و دیپلماتیک صحبت کند صحبت دیپلماتیک سیاسی را کسی که در الهیه و زعفرانیه کاخ2000متری دارد و ادکلن آنچنانی زده میتواند بزند.

  • سید مصطفی عبدالهی گفت:

   متن جامانده از کامنت بالا (( نه کودک 10-11ساله ای که پیاده از طولیان به بهبهان برای گرفتن عکس روی پرونده مدرسه رفته.
   میان ماه من با ماه گردون //تفاوت از زمین تا آسمان هست.

 • lمحمد گفت:

  منتظر تراژدی 3و4و… آقای بزرگواری هستیم.

 • محمد گفت:

  گویا نمایندگان ما راه سوژه شدن رو خوب بلدند. صد آفرین

پربازديد