تاریخ درج خبر : 1391/09/06
کد خبر : ۵۹۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

عشایرِ این سرزمین، حتى یک روز هم با نظام پهلوى از درِ آشتى وارد نشدند

حضرت آیت اله خامنه ای رهبر معظم انقلاب بیانات مهم و ارزشمندی در خصوص تاریخ و فرهنگ استان کهگیلویه و بویراحمد طی سال 73 در جمع مردم یاسوج بیان فرمودن که بخشی از آنها را در ادامه خواهیم آورد.

به گزارش سایت استان،‌ خداى بزرگ را سپاسگزارم که توفیقِ دیدار شما را به بنده عطا فرمود. از دوران جنگ که سفرى به این استان کردم و به میان شما آمدم، همواره خاطره‌هاى شیرینِ شما مردمِ مؤمن و بااخلاص و غیور، در ذهن من بود و هست. علاوه بر آن، هرکس که اندکى در گذشته‌ى تاریخى ایران مطالعه کرده باشد، وضعیت عشایرِ غیور و مردمِ مؤمن این سرزمین و این استانِ قهرمان‌پرور را خواهد شناخت. بنده هم از خصوصیّات شما مردم مؤمن و بااخلاص- از شجاعتهایتان، از مقاومتهایتان، از ایمانتان، از فداکاریتان در راه خدا، از ایستادگیتان در مقابل فرمانروایانِ جائر و ظالم، از مشارکت زن و مرد در سراسر این استان و در همه‌ى مسائل زندگى- مطالب زیادى شنیده و خوانده‌ام.
خدا را سپاسگزاریم که جمهورى اسلامى، قدر عشایر را در همه جاى کشور و از جمله در این استانِ مردخیز و مردپرور دانسته است.


نظام جمهورى اسلامى، براى عشایر ارزش قائل است و عشایر را به عنوان یکى از برجسته‌ترین قشرهاى کشور مى‌شناسند که هم در کار سازندگى و هم در کار دفاع از کشور، سهیمند. نظام، قدرِ این جوانان غیور و این مردان و زنان بااخلاص و مؤمن را مى‌داند. شما هم متقابلًا قدر جمهورى اسلامى را شناخته و دانسته‌اید. هر رفتارى را که حکومتها با قشرهاى مردم داشته باشند، مردم هم همان رفتار را با حکومتها دارند. هرگونه احساساتى که مسئولان کشور، در هر زمانى نسبت به قشرهاى مختلف مردم- از جمله عشایر- داشته باشند، همان احساسات را قشرهاى مردم هم نسبت به مسئولان کشور دارند. شما به مسئولان محبت و اعتماد دارید؛ مسئولان هم به شما عشق مى‌ورزند و روى احساسات و ایمانتان حساب مى‌کنند. این احساس، طرفینى است.
رژیم منحوس پهلوى، درست عکس این رابطه را با شما مردم این استان و عشایر غیور این سرزمین داشت. در ابتداى تشکیل حکومتِ ناسالم و خائن پهلوى، از اوّلین کارهاى رضا خان این بود که در هرجا توانست به سرکوب عشایر پرداخت. در تمامِ دوران حکومت رضا خان- که پیرمردان لا بد به یاد دارند- و بعد از آن، در بخشى از دورانِ حکومتِ فرزندِ فاسد و خائنش، بارها و بارها بین مردم مظلوم اما شجاع و ساکت و غیورى که در این استان بودند با نیروهاى حکومتى تصادم شد و هزاران نفر از عشایر این مناطق، به دست مزدوران خاندان پهلوى به قتل رسیدند. رفتار حکومت دست‌نشانده‌ى پهلوى با عشایر این استان، چنین بود. اما متقابلًا، مردم مؤمن و عشایرِ مخلص و شجاع و غیور این منطقه و این سرزمین، حتى یک روز هم با نظام پهلوى از درِ آشتى وارد نشدند. البته عدّه‌اى از کدخدایان و اربابهایى که دستشان در دست مسئولان دولتى بود، با پهلوى‌ها آشتى بودند. اما توده‌ى مردم، ابداً! تشکیلات حکومت طاغوت، مردم را رها مى‌کرد؛ اما بعضى از اربابهاى ظالم و کدخداهاى متعدّى را دودستى مى‌گرفت! مردم براى پهلوى‌ها اهمیتى نداشتند. نتیجه این شد که در تمام طول حکومت پنجاه‌ساله‌ى خاندان منحوسِ پهلوى، در این استان– در مناطق بویراحمد، در مناطق کهکیلویه و نیز در مناطق عشایر و خاندانهاى مختلف از فارس تا خوزستان- حتّى یک قدمِ اصلاحىِ آبادکننده‌ى قابل ذکر برداشته نشد.
بنده به پولهایى که در سال آخرِ رژیم گذشته در این استان خرج شده است نگاهى کردم و به این نتیجه رسیدم که مقدار پولى که در تمام طول پنج سالِ آخر رژیم گذشته- که بهترین سالها از لحاظ مالى بوده و دولت آن روز پول زیادى داشته است- در این استان خرج شده، یک چهلم مقدارى است که جمهورى اسلامى در کمتر از آن مدت، در این استان خرج کرده است. به تعبیرى دیگر، جمهورى اسلامى در مدتى کوتاه، نزدیک به چهل برابرِ آنچه که آن‌ها در اینجا خرج کرده‌اند، در این استان اعتبارات صرف کرده و پول خرج نموده است. البته در دوران رژیم طاغوت که دستگاه‌هاى دولتى فاسد بودند- یعنى استاندار آن روز، فاسد و مسئولین ادارات و پیمانکاران، دزد و فاسد بودند- اگر پولى هم در این استان خرج مى‌شد، براى مردم نمى‌شد. لذا شما مى‌بینید که در تمام دوران حکومت پهلوى، حتّى یک دانشکده در این استان تأسیس نشد و تعداد فارغ‌التّحصیلان دانشگاهى در سراسر همین استان، از عدد انگشتانِ دستِ یک نفر هم تجاوز نکرد!

جمهورى اسلامى کلید حلّ مشکلات را کارهایى مى‌دانست که براى انجام آن‌ها اقدام کرد. امروز در این استان، پنج دانشگاه و مؤسّسه‌ى آموزش عالى وجود دارد. رژیم پهلوى و عوامل آن، با مردم، بد و دشمن بودند. براى همین است که شما جوانان عزیزِ ما که بعضى در میدانهاى نبرد، براى دفاع از کشور، جانتان را کف دست گرفتید؛ بعضى جانباز و مجروح شدید و بعضى به اسارت دشمن در آمدید، باید این حرف را گوش کنید: شما براى دفاع از دین و مرزهاى کشور به جبهه رفتید، آماده‌ى شهادت شدید و جان دادید؛ آن هم بدون اینکه کمترین پاداشى از کسى غیر از خدا بخواهید. اما در دوران آن رژیمِ منحوسِ فاسد، وقتى دشمن از شمال و جنوب به این کشور حمله کرد، یک نفر از مردم معمولى به کمک نیروهاى ارتش نرفت و یک نفر اسلحه به دست نگرفت تا در مقابل دشمن، دفاع کند. چرا؟ زیرا مردم، آن ارتش را از خودشان نمى‌دانستند. مردم، آن رژیم را بیگانه مى‌دانستند و حق هم داشتند؛ چون آن رژیم واقعاً بیگانه بود.
امروز به فضل پروردگار، بر این مملکت، اسلام حکومت مى‌کند. دلهاى فرمانروایان و توده‌هاى میلیونى مردم هم منوّر به نور ایمان و عشق است. لذا، مسئولین کشور، در مقابلِ تحمیل دشمنان و زورگویى آمریکا مى‌ایستند و تحمیل را از هیچ قدرتى نمى‌پذیرند. آحاد مردم هم، استوار مانند کوه، در حفظ مرزهاى جغرافیایى و اعتقادىِ کشور مى‌کوشند؛ مسئولین را تأیید مى‌کنند و مورد اتّکاى آن‌ها مى‌شوند. این، همان نظامِ درست و حکومتِ صحیح بر یک کشور است.
من در دوران جنگ تحمیلى، به یاسوج و بعضى شهرهاىِ دیگرِ این خطّه آمدم و وضع استان را از نزدیک دیدم. عشایر این استان، در میدان جنگ هم بسیار خوب جنگیدند و دفاع کردند. البته وقتى یک جوان به جبهه مى‌رود و در راه خدا مجاهدت مى‌کند، پشتِ سر او، مادر و پدر و همسر و فرزندانش قرار دارند. پس، او یک نفر نیست که مشغول مجاهدت است. هنگامى که یک جوان، جانش را بر کف دست مى‌گیرد و به میدان جنگ مى‌رود، در واقع پدر و مادرِ او هم جهاد مى‌کنند. وقتى ملتى در مقابل تحمیل زورگویان دنیا مى‌ایستد، وقتى جوانان این کشور اعلام مى‌کنند که محتاج به بیگانگان نیستند و حاضرند خودشان کشورشان را بسازند و آباد کنند، معنایش این است که در این جهاد مقدّس و بزرگ، مرد و زن باهم شریکند.

یاسوج  –  خرداد / ۱۳۷۳

منبع: بویرنیوز

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  حرف مفت

 • ناشناس گفت:

  کاش مینوشتی به گزارش سایت استان به نقل از بویر نیوز
  آخه اونها این گزینش از سخنان آقا را انتخاب کردن

  • محمد ذکاوت / مدیرمسوول گفت:

   با سلام و تشکر از تذکر به جا م مناسب‌تون.
   چشم.

پربازديد