تاریخ درج خبر : 1392/05/25
کد خبر : ۶۰۸۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی حرم مطهر بی‌بی حکیمه (س) گچساران

سخنگوی اوقاف کهگیلویه و بویراحمد از راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی حرم مطهر بی‌بی حکیمه (س) گچساران خبر داد.

به گزارش سایت استان، رامین چرومی در جمع خبرنگاران مرکز کهگیلویه و بویراحمد از راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی حرم مطهر حضرت بی‌بی حکیمه (س) گچساران خبر داد و گفت: مرقد و زیارتگاه مطهر امامزاده بی‌بی حکیمه خاتون (س) در 81 کیلومتری جنوب گچساران در ظلع شرقی روستای بی‌بی حکیمه از توابع این شهرستان حد فاصل بندر گناوه به مرکز گچساران (دوگنبدان) در میان تنگه‌ای بزرگ و طولانی واقع شده است.

سخنگوی اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: مرقد مقدس بی‌بی حکیمه (س) در فضایی تقریباً دایره‌ای شکل واقع شده که دارای فضایی باز و طبیعی بوده که در عمق کوهستانی صعب‌العبور و منحصر به فرد قرار دارد به گونه‌ای که سقف آن به شکل ناهمواری سنگ‌تراشی شده و دیواره‌های آن با سیمان زبره‌کاری شده است.

وی، گفت: روستای بی‌بی حکیمه حد فاصله 700 متری شرق آستانه بی‌بی حکیمه(ع) واقع شده که این منطقه قبلاً به ماهور میلاتی معروف و شهر باستانی مجاور آستانه به میشان شهرت داشت.

چرومی تاکید کرد: آرامگاه بی‌بی حکیمه(س) در نقطه مرکزی و وسط دایره قرار نگرفته و بیشتر به سمت شمال رفته است که در کنار این آرامگاه قبر دیگری بر اساس روایات معتبر به گل‌گل خاتون کنیز با نجابت و وفادار بی‌بی حکیمه(س)واقع شده است.

این مسئول تصریح کرد: طول ارتفاع آرامگاه بی‌بی حکیمه(س) از کف تا سقف بیش از 10 متر و مساحت فضای حرم افزون بر 420 متر مربع بوده و از کف حرم تا کف ساختمان اصلی که به در ورودی حرم منتهی می‌شود دارای 12پله منتهی به ورودی جایگاه مردانه و زنانه است.

سخنگوی اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد اذعان کرد: در نزدیکی آرامگاه بی‌بی حکیمه(س) درب کوچکی به نام «باب‌المراد» وجود دارد که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی‌بی حکیمه(س) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان شده بود.

چرومی با تاکید بر این‌که علاقه‌مندان می‌توانند به وب سایت حرم مطهر به نشانی www.bibihakimeh.org  مراجعه کنند، تصریح کرد: مرقد مطهر بی‌بی حکیمه(س) دختر بلافصل امام موسی کاظم(ع) یکی از پرآوازه‌ترین و امامزاده‌های جنوب کشور بوده که همه ساله پذیرای زائران بسیار زیادی از جنوب کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس و شیعه‌نشین از جمله کویت، بحرین، امارات، قطر و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، عراق، عربستان و سوریه است.

راه‌اندازی پایگاه خبری شباویز در کهگیلویه و بویراحمد

سخنگوی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد به راه‌اندازی پایگاه خبری اطلاع‌رسانی شباویز به نشانی www.shabaveiz.ir  خبر داد و گفت: این پایگاه با داشتن بیش از چهل مجموعه و موضوع در استان راه‌اندازی شده است.

چرومی در پایان تصریح کرد: این پایگاه خبری در موضوعاتی از جمله وقف، شهدا، بقاء متبرکه، معرفی بزرگان، اخبار ویژه تمامی استان را پوشش می‌دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد