تاریخ درج خبر : 1391/09/06
کد خبر : ۶۲۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

ساختمان‌های کوچکی که 10 ساله ساخته می‌شوند

عضو ارشد نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: امروزه هزینه‌های شهرداری، نظام مهندسی و هزینه تازه اضافه شده تأمین اجتماعی و بیمه برای مردم در راه خانه‌دار شدن کمرشکن شده است.

به گزارش  سایت استان، هشتمین نشست شورای فنی استان کهگیلویه و بویراحمد عصر امروز با دو دستور کار بررسی ایمنی ساختمان‌ها در مقابل زلزله و تبیین بخش‌نامه‌ها و ضوابط جدید ساخت و ساز در سالن ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در این یادداشت مهم‌ترین مسائل و حواشی رد و بدل شده در این شورا به صورت چکیده آورده شده است.

* رئیس سندیکای پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد شدید از رویکرد مسئولان نسبت به پیمانکاران گفت: حداقل‌هایی که قانون در حمایت از پیمانکاران در نظر گرفته، متاسفانه در این استان اجرا نمی‌شود که این مشکلات فشارهای سنگینی را بر پیمانکاران وارد کرده است.

* معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بعد از پایان صحبت‌های رئیس انجمن صنفی پیمانکاران که با حرارت خاصی سخن می‌گفت، به شوخی بیان کرد: در حالت نداری پیمانکاران اینگونه با انرژی و حرارت حرف می‌زنید اگر وضعیت خوب بود چه می‌کردید؟

* مسکن مهر را واقعا کارتن‌بازی کردید

* وقتی الیاس لایقی کارشناس ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی توضیحاتی را در مورد استفاده از تکنولوژی‌های نوین در ساخت‌ و سازهای این استان می‌داد، گفت: متاسفانه این موضوع جا نیفتاده و وقتی ما از یک تکنولوژی جدید در ساخت یکی از ساختمان‌های مسکن مهر استفاده می‌کردیم، بسیاری این کار را کارتن‌بازی توصیف کردند و با دیده تمسخر به آن نگاه می‌کنند.

* اظهارنظر این کارشناس ساختمان، واکنش کاظمی، مدیرکل دفتر فنی استانداری را در پی داشت که به شوخی همراه با جدیت خطاب به وی گفت: حالا خودمان هستیم، مسکن مهر را واقعا کارتن‌بازی کردید.

*عیسی شهامت از اعضای ارشد سازمان نظام مهندسی کهگیلویه و بویراحمد نیز در حاشیه این نشست از شرایط سخت صاحب‌خانه شدن گفت و اظهار کرد: امروز هزینه‌های شهرداری، نظام مهندسی و هزینه تازه اضافه شده تأمین اجتماعی و بیمه برای مردم کمرشکن شده و ساخت یک خانه ساده برای یک کارمند همه دار و ندار آن را طلب می‌کند.

* کاظمی مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با رد ادعای عدم حمایت پیمانکاران در کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آقایان می‌گویند پیمانکاران حمایت نمی‌شوند ولی جالب است بدانید از 16 درخواستی که در کشور برای پرداخت ضرر و زیان به پیمانکاران بوده، 14 مورد مربوط به این استان بوده، دیگر چه حمایتی باید بکنیم که نکردیم.

*مدیران به تعهدات خود در قبال پیمانکاران عمل کنند

* لایقی کارشناس ساختمان نیز در حواشی این نشست با مقایسه کوچکی میان دو کشور چین و ایران گفت: ساختمان‌های غول پیکر در چین حدود یک ماه ساخته می‌شوند ولی یک ساختمان کوچک مربوط به فنی و حرفه‌ای چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد ده‌ها سال به طول می‌انجامد.

* معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از برخی مدیران در دیدگاه خود نسبت به پیمانکاران تاکید کرد: پیمانکاران بازوان دستگاه‌های اجرایی هستند و مدیران باید پیمانکاران را به ویژه در شرایط نابسامان قیمت‌ها حمایت کنند و یا حداقل به تعهدات خود در مقابل آن‌ها عمل کنند.

* علی‌جان صادق‌پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری نیز با اعتراف به برخی ضعف‌ها در نحوه حمایت و تعامل با پیمانکاران خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات و نگرانی‌های پیمانکاران از این شرکت به علت عدم تخصیص بودجه‌ها است.

منبع: فارس/ کریم بنام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد