تاریخ درج خبر : 1392/05/27
کد خبر : ۶۲۴۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

جامعه‌شناسان حاصل کار عکاسان را دستمایه پژوهش قرار دهند

سایت استان: دبیر بخش عکس جشنواره تجسمی فجر گفت: متخصصان علوم اجتماعی باید عکس‎های جشنواره را ببینند، مسائل مطرح شده در آن را بررسی کرده و برنامه‎ای برای شادکردن مردم طراحی کنند.

520

حسن غفاری؛ دبیر بخش عکس ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفت‎وگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری هنر ایران درباره این بخش و موضوع انتخاب شده برای آن گفت: در کشور ما همه جشنواره‌های هنری با زیرساخت دولتی برگزار می‎شوند که فجر یکی از بارزترین نمونه‌های این جشنواره‌هاست. فجر یک رویداد هنری سالانه است که با دوسالانه‌ها متفاوت است و هدف خاصی را دنبال می‏کند. دوسالانه‎ها همه نگرش‌ها و رویکردهای هنری را شامل می‌شوند اما فجر باید موضوعی خاص داشته باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه دو سال است که این جشنواره هم به شکل بین‌المللی درآمده و هم به شکل موضوعی برگزار می‎شود. به این ترییب ما این امکان را داریم که هم آثار خودمان را به نمایش بگذاریم و هم آثار هنرمندان دیگر را ببینیم.

دبیر بخش عکس جشنواره تجسمی فجر درباره اینکه چرا امسال همان موضوع سال قبل یعنی “امید و شادی‎های زندگی” را برای بخش عکس تکرار شده است نیز اظهار کرد: گرچه سال قبل از ای موضوع استقبال شد اما در عین حال عکاسان عقیده داشتند که این موضوع برای کار دشوار است زیرا ما در کشورمان بیشتر از آنکه نمادهای شادی داشته باشیم، نمادهای غم در کشور داریم و همین موضوع باعث شده است که کار روی چنین سوژه‌ای آسان نباشد.

غفاری افزود: اکنون با تغییر دولت، شعار امید و موفقیت‌های ورزشی که به وجود آمده فضای شاد بیشتری در جامعه وجود دارد که همه به شادی‌های ملی و مذهبی ما اضافه شده است. با توجه به همین فضا بود که ما فراخوان بخش عکس را زودتر اعلام کردیم تا با توجه به آئین نامه جشنواره عکاسامن آثار سال 91 و 92 خود را برای ما بفرستند.

وی درباره آثار موضوع “امید و شادی‎های زندگی” سال گذشته نیز گفت: سطح کارهای سال گذشته راضی کننده نبود چون موضوع همان طور که گفتم دشوار بود. امیدوارم متخصصان علوم اجتماعی عکس‎های جشنواره را ببینند و مسائل مطرح شده در آن را بررسی کرده و برنامه‎ای برای شادکردن مردم طراحی کنند. اگر تاثیرات اجتماعی جشنواره‎های هنری مورد توجه قرار نگیرد گویی ما کار بیهوده‌ای کرده‎ایم زیرا نمود جامعه در هنر قابل مشاهده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد